Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Hamilelikte Sindirim sorunları
HamilelikMİDE YANMASI, REFLÜ VE SİNDİRİM GÜÇLÜKLERİ
Göğüste yanma ile tipik olan şikayetler genellikle hamilelik döneminde başlar, ilerleyen aylarda giderek artar. Esas sebep, yemek borusunun alt ucundaki gevşemedir. Rahim büyüdükçe midenin alttan itilmesi de daha sonraki aylarda buna eşlik eder.

Mide kapağının genişlemesinden hormonal değişimler sorumludur. Gebelikte gıdaların mide-barsak sistemindeki geçişleri de yavaşlamıştır. Gebeliğin ilerlemesiyle birlikte göğüste yanma şikayeti artar. Gıda alımı bu şikayetleri artırır. Sırt üstünde yatıldığında veya aşağı doğru eğilme olduğunda yanma artar, ağıza acı, ekşi sular gelir.

Gebelikteki mide yanmasının tedavisi var mıdır?
Hafif şikayeti olanlarda sadece diyet ayarlaması, yatmadan önce gıda alınmaması, hafif yüksek yastıkla yatılması yeterli olabilir. Mide asitlerini azaltıcı ilaçlar kullanılabilir. Gebelikte oluşan bu şikayetlerin çoğu doğum sonrası kaybolur. Reflü yakınması olanlarda en önemli nokta aspirasyon (nefes borusuna mide içeriğinin kaçması) ve buna bağlı ciddi akciğer sorunlarıdır.
Geçmişte mide hastalığı olanlarda bu şikayetler daha erken başlar ve şiddetli olabilir, ilaç kullanımı kaçınılmaz olabilir.

GEBELİKTE KABIZLIK
Hamileliğin ilk dönemlerinde bulantı-kusma nedeniyle sıvı kaybı, az sıvı alınması kabızlık nedeni olabilir.
Demir kullanımı, hormonlar nedeniyle mide-barsak hareketlerinin yavaşlaması, stres, bebeğin büyümesi, motilin denilen bağırsak hareketlerinde etkili maddenin azalması, ağrılı hemoroidler en sık görülen kabızlık nedenleridir.

Tedavide neler yapılabilir?
Beslenme alışkanlıkları çok önemlidir. Sıvı alımı artırılmalıdır. Lifli gıdalar, posa bırakan yiyecekler önerilir. Egzersiz, düzenli yürüyüşler faydalıdır. Sabahları ve yemek sonrası tuvalete oturma, alışkanlık açısından işe yarayabilir. Hacim yapıcı laksatifler faydalı olabilir.

GEBELİKTE İSHAL (DİYARE)
Gebelerde kabızlıktan daha az olmak üzere ishal de görülür.
Akut ishallerde virüs-bakteri gibi enfeksiyon etkenleri rol olabilir. İnfeksiyona bağlı olmayan daireler; ilaçlara, gıda intoleransına, sorbitol, mannitol gibi maddelere ve inflamatuar barsak hastalıklarına bağlı olabilir.
Eğer ateş 38 C'nin üstünde ise, vücutta susuzluk bulguları varsa, dışkı kanlı ise, hiç iyileşmeden 48 saatten uzun süre devam ediyorsa; incelenmeli ve tedavi edilmelidir.

Tedavide neler yapılabilir?
Öncelikle sıvı açığı kapatılmalıdır. Elektrolit kaybı varsa takviye edilmelidir. Mikrobik olmayan durumlarda bazı ishal kesici ilaçlar kullanılabilir. Portakal suyu ve muz ishalde sıkça kaybedilen potasyumu karşılayabilir. Tuzlu kraker, et suyu elektrolit replasmamnı sağlar.
Fazla miktarda ishallerde evde sıvı kaybını azaltmak için uygulanan formül: Bir litre kaynamış soğumuş su + bir çay kaşığı tuz + sekiz çay kaşığı şeker karışımı ile sıvı elektrolit kaybı yerine koyulmaya çalışılabilir. Mikrobik ishallerde sebebe göre bebeğe zararlı olmayan ilaçlar kullanılabilir.
Bu tedavinin şekline doktor karar vermesi gerekir.


SAFRA TAŞLARI
Gebelerin yaklaşık %8'inde görülür. Safra salgısındaki koyulaşma, safra akışkanlığmdaki yavaşlama nedeniyle oluşur. Sorun oluşturmu-yorsa, tedavisi doğum sonuna ertelenir. Ağrı ve/veya ateş olursa doktora başvurmak gerekir

KUSMA İLE KANAMA GÖRÜLMESİ
Hamilelikteki bulantı kusma sırasında öğürmenin şiddetine bağlı olarak yemek borusunda yırtılmalar gibi ciddi sorunlar olabilir. Genellikle yüzeyel sıyrıklar ve erozyonlara bağlı hafif kanamalar olur, bunlar çok önemli değildir. Eğer aktif bol kanama oluyorsa endoskopi gerekebilir. Hafif kanamalarda mide asidini azaltıcı ve mukoza koruyucu ilaçlar kullanılır. Hamilelik esnasında hormonların etkisine bağlı olarak mide boşalma süresi uzar. Midenin yemek borusu ile birleştiği bölgedeki kapakta gevşemeler meydana gelir, asit olan mide içeriği yemek borusunu tahriş eder, bu tahrişte yanma şeklinde belirtiler verdiği gibi hafif kanamalarda yapabilir.
Her ne sebeple olursa olsun kanama görülmesi durumunda doktora başvurulmalıdır.

GEBELİKTE TÜKÜRÜK SALGISININ ARTMASI
Hamilelikte tükürük salgısında artış olur. Çok hafif düzeyden, sürekli tükürmeyi gerektirecek kadar aşırı durumlar olabilir. İlk üç ayda daha sık görülür. Sebebi tam açıklanamasa da hormonal değişimler, mide barsak sistemindeki değişimler sebep olarak gösterilir.

Aşırı tükürük salgısının zararı var mıdır?
Sürekli tükürük salgısı sosyal olarak hamileyi rahatsız eder, sağlık açısından bir sakıncası yoktur.

Tedavi gerektirir mi?
Herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Üçüncü aydan sonra şikayetlerde gerileme olur.


EL VE AYAKLARDA ŞİŞMELER
Daha çok son aylarda görülür. Doğal nedenlerle olabileceği gibi çok hayati rahatsızlıkların işareti de olabilir. Genellikle yirmi hafta ve sonrasında görülür.

Zararı olmayan sebepler:
Büyüyen bebeğin yaptığı baskı, gebelikteki hormonal etkiler (pro-gesteron), fazla yorulmak, pozisyona bağlı, beslenmeye bağlı olabilir.
Bu sebeplere bağlı şişlikler şartlar değiştiğinde (dinlenmek gibi) azalır.
Dikkatli olunması gereken durumlar:
Yüksek tansiyonun habercisi olabilir.
Bacak ön yüze parmakla bası yapıldığında oluşan çukur derin ve hemen düzelmiyorsa önemlidir.
Bu şişlikler sadece bacaklar, ayaklar ve ellerde olabildiği gibi bazen yaygın olarak tüm vücutta da olabilir.
Tiroit bezi bozuklukları (hipotiroitizm) de yaygın şişlikler yapabilir.
Tek taraflı rengi değişmiş ağrılı şişliklerde damar tıkanıklığı açısından değerlendirmek gerekir

El, ayak ve bacaklarda şişlik olduğunda ne yapılmalıdır?
Tansiyon ölçülmeli, idrar tahlili yapılmalı, kanda protein seviyesi tayini yapılmalı, kanama-pıhtılaşma testleri, üre-kreatinin ve karaciğer testi yapılmalıdır. Gerekirse muayene bulgularına göre tetkikler genişletilmelidir

Tedavide ne yapılmalıdır?
Tedavi sebebe yönelik olmalıdır.
Tansiyon yüksekliği varsa ciddi bir tedavi süreci gerektirir.
Zararsız sebeplere bağlı olan şişliklerde beslenme şeklini değiştirmek, dinlenmek rahatlatıcı olabilir.

Makalenin Kaynağı: Sağlıklı Hamilelik - Dr. Yavuz Furuncuoğlu

Yorumlar (4)Add Comment
...
Yazan alara, .
Ben bebek itiyorum 2yıldır ama olmuyo.çok mutsuzum .bebekleri cok seviyorum
...
Yazan ay ay, .
benimde midemde ülser reflü ve gastrit vardı ama bunların hiç birisi hamilelikte sorun olmadı daha aksine midem düzeldi hamileyken
...
Yazan misafir, .
smilies/sad.gif ben 42 yaşındayım.hiç çocuğum olmadı..ikinci evliliiğimi yaptım.anne olmak istiyorum..bunca yıl çocuğumun olmamasının sebebi fallop borularımın tıkalı olması içinmiş...bunca yıl boşuna beklemişim...çözümü varmış meğer..ikinci evliliğimi yaptım.eşimin çocukları var.fakat çocuklarını göremiyor.annesi göstermiyor..çocuk özlemi var ondada...bende menopoza girmek üzereyim..tüp bebek olur diyorlar ..fakat reflüm var ve beni çok rahatsız ediyor...hamile kalsam dahada çok beni reflüm rahatsız edicek korkuyorum.çünkü yediklerim boğazıma geliyor.genzimden çıkacakmış gibi..boğazımı çok rahatsız ediyor.geğirmelerim oluyor.....sabah aç karnına mide asitini ialan ilaç alıyorum,yediklerim dikkat ediyorum biraz azalaır gibi oldu ama yinede devam ediyor....
...
Yazan MİSAFİR, .
smilies/smiley.gif bütün hamilelere sağlıklı evlat diliyorum.

Yorum Yaz