Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Düşük
Hamileliğin ilk döneminde düşük ne kadar sık görülür?
Maalesef çok sık görülür. Pratik olarak, ilk trimestrde başarısızlıkla sonuçlanan hamileliklerin, tam olarak söylemek mümkün olmasa da, tahmini olarak tüm hamileliklerin % 25'inde görüldüğü söylenebilir.

Genel duruma bakıldığında, hamile kadınlardan, en az dörtte birinin bir düşük veya başka hamilelik kaybı yaşadığı görülür. Bazı kadınlar birden fazla kayıp yaşar. Düşük, jinekologların günlük çalışma yaşamlarında en çok karşılaştıkları problemlerden biridir.
Kendi kendine olan düşükler bir yana, erken hamilelikte yaşanan diğer kayıplar nelerdir?
Boş gebelik, missed abortus, dış gebelik, mol hamilelik, sebepli düşük hamilelikte görülen diğer kayıplardır.

ANEMBRİYONİK veya BOŞ GEBELİK (BLİGHTED OVUM)
Anembriyonik gebelik nedir?
Anormal bir hamilelik gelişimidir. Doğrusu, döllenme sırasında, embriyo gelimi başaramaz ve hamilelik boş bir keseden ibaret olur. Anneye, hamilelik normal gibi gelir. Fakat 6 ile 10. haftalar arası, kadın çok hafif bir kanama geçirir, hatta o kadar hafiftir ki, sadece bir leke bile olabilir bu. Bir ultrason taraması bu durumu kolayca tespit edebilir.
Anembriyonik gebeliğe ne sebep olur?
Sebepleri bilinmemektedir. Ceninin gelişimini imkânsız kılan, ciddi bir yapısal veya kromozomla ilgili bir anomalite olduğu düşünülmektedir. Hamile kadının yaptığı veya yapmayı ihmal ettiği hiçbir şeyle ilgisi yoktur.
Anembriyonik gebelik yaşanan bir hamilelik, ileriki hamilelikleri nasıl etkiler?
İleriki hamilelikleri etkiyebilecek bir durum yoktur. Boş gebelik vakası yaşanmış bir hamilelikten sonra normal bir hamilelik yaşama şansı hiçbir şekilde azalmaz.
Hastane anembriyonik gebelikle nasıl ilgilenir?
Çoğu doğum ünitesi, büyük ihtimalle rahmin temizlenmesini teklif eder. (D&C adıyla bilinen bir prosedürdür). Genelde, genel anesteziyle ameliyathanede yapılan çok ufak bir işlemdir. Yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Bu durumda, rahmin temizlenmesini sağlayacak ilaçlan kullanmak da diğer bir çözümdür. Bunun gerçekleşmesi 2-3 gün sürebilir. Üçüncü bir seçenek de, kendi kendine düşük olmasını beklemek olabilir. Bu sürecin ne kadar süreceği önceden bilinmez, birkaç günden birkaç haftaya kadar uzayabilir ve bu beklenti çoğu kadını strese sokar.

MİSSED ABORTİON
Missed Abortion nedir?
Hamileliğin akışında, fetusun veya ceninin artık yaşamaması fakat rahimde tutunma durumudur. Yine de her durumda bir uyarma vardır. Bazen, bu uyarı hamilelik belirtilerinin aniden durmasıyla gelebilir. Eğer hamilelik 2. trimestr dönemine kadar ilerlemişse, bazı kadınlarda sütümsü hafif bir akıntı görülebilir.
Missed abortion'a sebep olan nedir?
Sebebi tam olarak bilinmemektedir. Bazı durumlarda, kromozomla ilgili veya genetik anormallikler suçlanabilir fakat bu hepsi için geçerli değildir.
Hastane missed abortion ile nasıl ilgilenir?
Hamileliğin aşamasına göre değişir. Eğer 1. trimestrde ise, genel anesteziyle hamileliğin temizlenmesi tercih edilir. Ayrıca, diğer bir seçenek olarak, ilaç tedavisi uygun görülür, bu genelde 3 gün sürer, nadiren daha uzun sürebilir.
Diğer bir seçenek de kendiliğinden düşük olmasını beklemektir. Bu seçenek, jinekologlar tarafından pek onaylanmaz çünkü, rahmin içinde bekletilirse pıhtılaşma problemi yaşanabilir. Ayrıca, kendi kendine düşük olsa bile, rahimde kalan parça varsa veya çok kanama görülüyorsa, yine de cerrahi müdahale gerekir.
Düşüğün sonraki doğurganlık dönemine direkt etkisi var mıdır?
Hiç yoktur.

MOL GEBELİK
Mol hamilelik nedir?
Fetus yerine, hızla çoğalan üzüm tanesi şeklinde bol miktarda vezikülle rahmin dolduğu anormal bir gebelik türüdür. Kadın, kendini doğal olarak hamile hisseder ve bulantı, kusma gibi hamilelik belirtileri abartılı yaşanır. Fundus (organın iç kısmı) tarihine göre beklenilenin üstünde büyük olabilir. Ultrason taraması bulguyu hemen teşhis edebilir.

SPONTAN ABORTUS (KENDİLİĞİNDEN DÜŞÜK)
Hamileliğin ilk döneminde yaşanan kayıplardan en sık görüleni doğal düşüktür. Sebeplerini biliyor muyuz?
Genel bir problemdir fakat hepsi için genel bir açıklama yoktur. Geniş araştırmalardan sonra, doğal düşüklere neden olarak, en büyük oranın kromozomlarla ilgili ve genetik anormalliklere ait olduğu görülmüştür. Bu anormalliklerden bazıları o kadar kuvvetlidir ki, rahimde yaşamı engeller, dışarıda bırakır.
Doğal düşüklere neden olan kromozom ve genetik anormallikler dışında, bilinen başka sebepler var mıdır?
Evet. Annenin bağışıklık sistemindeki anormallikler düşüğe sebep olabilir ki, bu durum tekrarlanabilir de. Rahimdeki anormallikler, bir hamilelik taşımaya engel olabilir ve bu da düşüğe sebep olabilir. Bazı enfeksiyonlar, özellikle bir virüsten meydana gelenler, düşüğe neden olabilir ve diyabet gibi bazı kontrol edilmemiş rahatsızlıklar da buna neden olabilir.

LİFLER
Rahimdeki liflerin varlığı hakkında ne söylenebilir?
Rahim oyuğu içinde gelişen lifler gebe kalmayı zorlaştırabilir ve eğer gebe kalma gerçekleşirse, düşük riski olabilir, gibi bazı ifadeler vardır. Rahim oyuğu dışında gelişen lifler (bunlar daha geneldir), pek risk taşımaz.

RAHMİN DURUŞU
Bazı kadınların rahimlerinin arkaya meyilli olduğu bilinir. Bu durum düşüğe sebep midir?
Rahim, normalde hafifçe öne doğru eğimlidir. Az sayıda kadının rahmi arkaya doğru meyillidir. Buna 'geriye dönük' rahim denir. Düşüğe sebep olmaz.
Bu tip anatomik bir durumda, büyüyen rahmin pelviste sıkışma ve karın hizasına çıkamama gibi çok nadir görülen bir karmaşıklık meydana gelebilir. Bu durum gittikçe çoğalan ağrılara neden olur ve bir operasyon bunu kolayca düzeltebilir. Bu tip bir sorunla çok nadir karşılaşılır.

ENFEKSİYONLAR
Erken hamilelikteki kayıplarda enfeksiyonların rolü nedir?
Kadında yüksek ateş ve genel olarak hastalık durumuna neden olan şiddetli bir enfeksiyon düşüğe neden olabilir.
*İdrar torbası alanında vuku bulan enfeksiyonlar, özellikle böbreği etkiliyorsa, rahmin faaliyetini etkiler ve düşüğe sebep olabilir.
*Daha çok eski Batıda görülen fakat hala az da olsa yeni gelişmekte olan ülkelerde rastlanılan Frengi düşüğe ve ölü doğuma sebeptir.
* Şiddetli Hepatit durumu, çok yüksek ateşe ve böylece düşüğe sebep olabilir, aynı zamanda sık görülen apandisit olabilir.
*Tropikal ülkelerde, sıtma belirgin bir düşük sebebidir.
Eğer enfeksiyon jenital bölgede değilse, hamilelik için bir risk yaratmaz.

ALKOL
Peki ya alkol ve düşük hakkında ne söylenebilir?
Alkol kullanımının suiistimalinin düşüğe neden olduğu hakkında deliller mevcuttur.

SİGARA
Sigara içmek düşük riskini arttırır mı?
Evet. Bu risk, içilen sigara sayısına göre artar.

HORMON İĞNELERİ
Eğer kadının pek bir açıklaması olmadan yapmış olduğu birkaç düşük varsa, bazı doğum uzmanları, hamileliğin ilk döneminde hormon iğneleri uygulamasını önerir. Bunun ne kadar faydası olur?
Hamileliğin ilk evresinde, projesteron iğnelerinin haftada bir (veya daha sık) kullanımı geçmişte çok sık kullanılan bir yöntemdi.
Bilindiği gibi projesteron hamilelik bakımında çok önemlidir ve bir şekilde hormonun eksik olduğu kadınlara başka takviyeler yapılması halinde bu problemin çözüleceğine inanılırdı.
Normal gebe kalma durumlarında bu teorinin geçerliliği zayıftır ve doğruyu söylemek gerekirse, bu tedavilerin etkisi düşüktür. Bu uygulama artık çok az yapılmaktadır.

YETERSİZ SERVİKS (RAHİM BOYNU)
Serviksin yetersizliği nedir?
Bu, tekrarlanan düşük ve hamilelik kayıplarına sebep olan anatomik bir neden olarak bilinir.
Serviks (veya rahim boynu) normalde rahmin içindekilerin devamlı büyümesi ve ağırlaşmasına rağmen, bir hamileliği sonuna kadar taşıyabilecek güce sahiptir.
Nitekim doğum döneminde hormonal değişiklikler yaşanmasıyla, bazı hormonlar doğuma hazırlık olarak serviksin daha yumuşak ve ince olmasını sağlasa bile bu değişmez.
Yetersiz serviks durumunda, anatomik olarak serviks zayıftır ve hamileliğin ortalarında rahmin içindekileri kaybetmesine neden olur. Yetersiz serviks nedeniyle yaşanan bir düşük, hamileliğin 16. ile 24. haftaları arasında gerçekleşir.

DIŞ GEBELİK
Dış gebelik nedir?
Rahim oyuğunun dışında yerleşen bir hamileliktir. En çok görüldüğü alan Fallop Tüpüdür. Ayrıca, serviksin içinde, yumurtalıkta veya pelvis oyuğunda da meydana gelebilir. Biz burada, dış gebeliklerin %95'inin gerçekleştiği fallop tüpünde meydana gelenleri tartışacağız.
Dış gebelik ne kadar sık görülür?
İngiltere'de her 300 gebelikten biri, dış gebeliktir. Amerika'da ise oran daha yüksektir. Her 100 tanede bir tane görülür. Çoğu batı ülkelerinde oranın arttığı ispatlanmıştır.

Yazının Kaynağı: Dr. joe Kabyemela - Dr. Leanne Bricker ( Hamilelik ve Doğum Hakkında Tüm Soru ve Cevaplar)

Yorumlar (38)Add Comment
...
Yazan simge, .
bende 5 haftalıkken bebeğimi kaybettim düşük nedeni bilinmiyor, düşügün ardından 3 ay oluyor tekrardan anne olmayı istiyorum allah hakkımızda neyse onu versin amin
...
Yazan paralel, .
arkadaslar dusuk yaptim ve hastaneye gitmefim kotkuyorum zor durumdayim gitmem gerekir mi yoksa kanamam kendiliginden dururmu ?
..., Lowly rated comment [Goster]
...
Yazan yazn kardelen, .
2 aylık olucaktı kanam geldı boş bebek oludu allah hayrlı olusun
...
Yazan dilara, .
slm bende sız lerle aynı sornu yasayan biriyim benim bebeğim de 6 haftalıktı 5 haftasın dayken 1 hafta sonra kalp atışlarını duycaktım ama durduk yere ck az kanamam oldu br dmla kadar kesemı göre billiyolardı ama bebegmı degl aynı gn icnde kalbnın atmdıgını söldiler cok kötüydü bnm için o an düsmesne ıhtml vermezken kalbnn atmaması cok zrdu allah ım kmseye yastmasn bnu bundada vardır br hayır su mubrk bulundugmuz 3aylarda bn ilk kz nisan 5 duydm bebegmı ama nısan 25 te dustu kndlgndn 9 gn kadar knamm oldu ama artk yok ins allahm bizede bebegmizı almyı kcmıza nasıb eder suan 20 yasndaym ama o kadar guzl bı duyguydkı bırdha yasamak ıstıyorm tekrar ins rabbm hepimize ttırsn smilies/smiley.gifsmilies/smiley.gifsmilies/smiley.gif
...
Yazan nurgul, .
ben 7 haftalık hamılayım ama düşük ihtımal çok buyuk
yenı bugun yarın beklıyorum ama çok zooooooooooooor
...
Yazan nur nurgül, .
ben 6 haftalık hamileyim kanamam var bugün doktordan geldim kese var kalp atışları yok ne yapmalıyım bilemiyorum
...
Yazan ceylan ceylan, .
Bende bugün evde sabah saat 6:30dan saat 8e kadar sürdü çok fazla kanamam var şu an birde ateş var bebeğim bir hafta daha dursaydı 5 aylık okacaktı.bu konuda bi fikri olan varsa lütfen bana bi cvp yazsın...smilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gif
...
Yazan beren, .
allah hakkıkızda hayırlısını versin benin 6haftalıktı düştü çok üzüldüm kendiliginden düştüsmilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gif
...
Yazan çaresiz, .
Mrb bnm de kanamam oldu doktor düşük tehliksi var dedi 1 hfta ytak istiratı yap dedi ve proqestan iqne ve ilaç verdi evde yatıyrum ama 4 qündr hla kanamam var nden var acaba doktr coq olurSa kanaman düşük yapyosn dmektr ama coqta kanamam yok twalete qidnce sdce kanamam oluxo dşük tehlikesi gecmiş olablr mi ve kanama nden hla qeliyo bilqisi olan varmı yasmilies/sad.gif
...
Yazan serapppp, .
18 günlük hamile oldumu öğrendim ve antibiotik kulanıyodum o sırada sonra 20 günü kanama oldu fazlaca sonunda et parçası geldi çok ufak bi parça doktora gittim düşük yapmışınız dedi kanaman bi kaç gün dvm eder dedi fakat 1 hatfa geçti hala az az da olsa kanamam var ve mie bulantılarım karın ağrılarım sizce nomal bi durummu bu
...
Yazan kader, .
Ya bu amile olmam cok kutu 4tane cocum var dada istemiyorum lutfen bana dusuk yapa bilcem bir sey suyleyin
...
Yazan kader, .
smilies/smiley.gifben yeni dusuk yaptm kendiliginden kanamayla basladi 7+3 gunluktu takmiyorum allh hayirlisini versin herseyinbence kucuk dusuk yapmak daha kolay buyudukce zorlasir doganin kanunu bu iyiler yola dewam eder
kotuler takilir yoldan cikar bunun gibi bisi bu bence sakat olmasindan daha iyi hayrkisini isyemk lazimyaradandan
...
Yazan Ferdaaa, .
Bende 2kere düşük yaptim.gecen sene diş gebelik yüzünden.2gün öncede düsük yaptim bebegim gelismemis.cook üzgünüm Allahim tüm isteyenlere tez vakite saglikli sag salim kucaklarına alirlar
...
Yazan Ayla, .
Ben de dusurdum 3haftalikti zayifliktan olur
Musmilies/cry.gif
...
Yazan banu, .
merak ediyorum bende düşük yaptım sanırım ama kanamam sadece dün oldu parça şeklinde dr kese var ama sağlıklı değil kanaman olur dedi ama olmadı. Şimdi kafam çok karıştı ne kadar sürmeli bu kanama lütfen cevap
...
Yazan sevınc, .
bende bundan 7 ay once 5 haftalık bebegımıkaybettım evde dusurdum kesesıyle beraber sonra hastaneye gıttım ve kurtaj oldum gercekten cok zor suan hamıleyım oda 5 haftalık allh hakkımızda hayırlısını versın hepımızın yardımcısı olsun
...
Yazan neli, .
Mrb ben dusuk yapiyorum dogum sancisi gibi arada agrim oluyor bebegim 3 haftalik normalmi
...
Yazan gülru, .
ben bir hafta önce 16 haftalık bebeğimi kaybettim düşükle sonuçlandı yani.çoook zor bir gün once rutın kontrolumuzde cinsiyetını öğrendık herşeyı çok guzeldi ama ertesi gun bebeğim canım melek oldu gittı...
...
Yazan yazan duygu,, .
ben de dün akşam düşük yaptım psikolojim çok bozuldu tam kendimi alıştırmıştım ve bebeğimi kaybettim şu anda hala kanamam var 7 haftalıkti bebeğim ne olur benm için dua edin arkadaşlarsmilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gif
...
Yazan jale, .
bende 4 ay önce 2 haftalık hamile olduğumu ögrendm we bu sewinci sadece 2 gün yasadım ögrendktn hmen sonra düşük yaptım cok zor bi durum alah herkese yardım etsin we 4 aydır bekliyorum hamile kalamıyorum ama hakkımızda hayırlısı hepimiz için allah hayırlısını wersin sabırla bekliyorum inşsmilies/smiley.gif
...
Yazan nazlıcan, .
düşükle kürtaj arasındaki fark nedir.düşük kendi başınıza olan birşeymidir yoksa doktor tarafından mı bebek alınıyor.kendi kendime düşük yapabilirmiyim yardımm edin
...
Yazan sevdalim75, .
Slm arkadaslar malesef hepimizin ortak derdi var korkular..bende beklemediyim
Bi anda ögrendim hamile oldugumu..ilk test lerimde cikmadi adet gecikmesinden
10gün sonra yaptigimda ögrendim 6 haftalik hamileydim kesesi görünmedi
Bu okadar önemlu deyildi doktorum haftaya gek belli olur demisti ama
Dayanmadi 1hafta bile sevincimizi yasiyamadik 4 gün önce ciktim hastaneden
O sabak kalktigimda kanamam olmustu korkudan delirdim ama bana veda etti
Kendiliyinden düstüsmilies/sad.gif bidaha hamile kalirsam calismicam is yerinde kahverengi
Lekeler geldi normal olabiluyomus dendi ayakta sürekli idim hic oturmadansmilies/sad.gif
Coookk zor aklimdan cikmiyo allah herseyin haxirlisini vrrsin bundada varmis bi hayir..
...
Yazan tubi, .
Dun tam bi ay oldu dusuk yapali ve bugun yaptigim test pozitif cikti cok erken oldu henuz bi kanama gormedigim icin daha guvenli bi korunma yontemine basvuramadim kazara oldu sayilir
...
Yazan aysu, .
bende 3kez dusuk yapdim bu ay reglim 6gun gecikdi kahve renkli akintim var korkuyorum
...
Yazan Cansu duman, .
Mrb bu benim 2ci tüp bebek denemem 2ci de tutdu 3 haftalık hamileyim 55.5 den 12.9 sonra 6.3 düstü değerlerim doktor düşük yapıyosun dedi dün kanamaya açıldım elimi karnıma verince halen duruyo bebek ama daha düşmedi neden kürtajla almadılar beni eve gönderdiler anlamadım çok üzgünüm ne yapacağımı bilmyorum bana bir akıl verinsmilies/sad.gif
...
Yazan Cansu duman, .
Mrb bu benim 2ci tüp bebek denemem 2ci de tutdu 3 haftalık hamileyim 55.5 den 12.9 sonra 6.3 düstü değerlerim doktor düşük yapıyosun dedi dün kanamaya açıldım elimi karnıma verince halen duruyo bebek ama daha düşmedi neden kürtajla almadılar beni eve gönderdiler anlamadım çok üzgünüm ne yapacağımı bilmyorum bana bir akıl verinsmilies/sad.gif
...
Yazan hiraaa, .
mrb ben 3 düşük yaptım 2. kürtaj oldum sonra araştırmalarımız yapıldı kanda pıhtı oldugu için denildi 1 ay ilaç tedavisi ile düzeltildi kanımda antikorlar varmış denildi hamile kaldığımda prednol(kortizon) folik asit alarak düşük olmaz dediler 3.hamile kaldım ve o da düşşştüüüü benim hamileliğim hep kese gözüküyor 1 hafta sonra yani 6. haftada düşüyor neden oluyor cvp yazın
...
Yazan Dylan, .
Bende iki gün önce düşük yaptım evde çok sancılı ve zor oldu ölümden dondüm diyebilirim ve hala çok kanamam var.bu normal mı?sancılarında devam ediyor,burda ki doktorlarda kolay kolay ilgilenmio,kürtaj yapmadılar beni eve yolladılar ,hangisi daha sağlıklı ?
...
Yazan tuana, .
bende 2 kezdüşük yaptım biri 7 haftalık diğeri 9 haftalık. çok üzgünüm tekrr anne olmak istiyorum her türlü araştırmalar yapıldı ama sonuç temiz çıktı nedeni nehiç bilemiyorumsmilies/sad.gif((((((
...
Yazan mügem, .
ben daha dün düşük yaptım çocuk gelişmemişt
...
Yazan duru, .
ben 1 kere düşük yaptım 7 haftalıktı gelişmeyen gebelikten dolayı düştü..bu olayın üstünden 10 ay geçti şimdi tekrar gebeyim fakat çok korkuyorum tekrar aynı şeyi yaşamaktan..umarım kimse böyle şeyler yaşamasın..kötü bir tecrübe..
...
Yazan semavi, .
bende 6 defa dusuk yaptim artik gebelikten hem korkuyorum hemde sogudum .hemen hemen hepsi 10.11 . haftada dusuyor peki cok kurtaj rahme zarar veriri mismilies/cry.gif
...
Yazan hayal, .
bende 3haftalık düşük yaptım zaten ilacla hamile kaldım bidaha olurmu bilmiyorum cok üzülüyorum smilies/cry.gif
...
Yazan şehnaz, .
bilgisi dahilinde bir uzmandan iyi birşey duymak istiyorum... dün ve bu gün kendimi biraz yordum.fakat hiç bir yerimde ağrı sızı olmamasına rağmen adet öncesinde vuku bulan kahverengi akıntı geldi bu gün...ve ben 9 haftalık hamileyim. bu durumda ne yapmalıyım. düşük tehlikesi yaşıyor olabilirmiyim
...
Yazan SEVGİ, .
ÇOK ZOR BİR DURUM BEN DE BEBEĞİMİ 7 HAFTALIKKEN KAYBETTİM
...
Yazan ahsen, .
slm benimde basimdan gecti.daha yeni sayilir 3 gun oldu
5 haftalikti dustu ama ne yapacagimi bilmiyorum
...
Yazan sema, .
6 ay once dusuk yaptim ne zaman olcak bilmiyorum canim cok skliyo hergece aagkliyorum bana yardim edin smilies/sad.gifsmilies/sad.gif

Yorum Yaz