Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Hamilelikte Tansiyon
Gebelikte Tansiyon Yükselmesi

Normal kan basıncı iyi bir sağlık için anahtardır. Kan basıncı çok yüksek olursa hipertansiyon olarak bilinir. Bu herhangi bir zamanda sağlık riski ortaya çıkarır. Gebelikte hipertansiyon ek problemlere sebep olur.

Bazı durumlarda gebeliği etkileyen ciddi bir durum olan preeklampsi gelişebilir. Eğer gebeyseniz ve yüksek kan basıncına sahip olmanıza neden olacak herhangi bir risk faktörü taşıyorsanız özel bakıma ihtiyacınız olabilir. Bu doküman –kan basıncı tipleri –gebelik üzerine etkisi –risk faktörlerini açıklayacaktır.

Kan Basıncı

Kan basıncı, dolaşım sistemi için gereklidir. Kalbin düzenli çalışması sayesinde sağlanır. Kalp kasılınca kan damara pompalanır. Damarlar (arterler) kanı organlara taşır. Toplardamarlar kanı kalbe geri getirir. Küçük arterler kan basıncını etkiler. Bu kan damarları kas tabakası ile çevrelenmiştir. Kan basıncı normalken bu kaslar gevşer ve böylece kan kolaylıkla akabilir. Eğer kan basıncını artırmak üzere sinyal giderse kas tabakası kasılır ve damarlar daralır. Böylece kan akımı zorlaşır. Basınç yükselir.

Kan basıncının iki değeri vardır. İlk sayı kalp kasıldığında arterdeki basınçtır. Buna sistolik basınç (kasılma basıncı) denir. İkinci sayı kalp gevşediğinde arterlerde olan basınçtır. Buna diastolik basınç denir (gevşeme basıncı). Kan basıncı kişiden kişiye değişir. Gün boyunca da değişir. Egzersiz yaparsınız ,heyecanlanırsanız artar. Dinlenince düşer. Eğer bir kişinin kan basıncı uzun süre yüksek kalırsa problem olduğunun sinyali olabilir. Birçok gebede 120/80 den düşük değerler normaldir. Eğer gebeyseniz ve sistolik basınç 140 veya diastolik basınç 90 ise kan basıncı yüksek demektir. Kan basıncındaki normal çıkış ve inişlerden dolayı eğer bir yüksek değeriniz olursa tekrar bir değer alınarak normal değeriniz olup olmadığı görülmelidir.

Gebeliğin Etkisi

Sağlıklı gebeliklerde bebeğin büyümesi için gerekli olan besin ve oksijen anneden sağlanır. Bu yeterli miktarda anne kanı plasentada dolaştığı ve besin ve oksijenin göbek kordonundan bebeğe geçtiğinde sağlanır. Yüksek kan basıncı gebelikte problemlere sebep olabilir. Örneğin eğer kadın yüksek kan basıncına sahipse bu plasentaya yetersiz kan akımı olmasına sebep olabilir. Bebeğin, ihtiyacı olan oksijen ve besini düşük miktarda alması demektir. Bu durum bebeğin büyümesini yavaşlatabilir.

Yüksek Tansiyon Tipleri
Kronik Hipertansiyon:

Eğer yüksek kan basıncı gebelikten önce herhangi bir zaman varsa bu kronik hipertansiyon olarak bilinir. Bu durum gebelik süresince ve bebeğin doğumundan sonra da devam eder. Kronik hipertansiyonun kontrol edilmesi şarttır. Çünkü kalp yetmezliği veya kalp krizi problemlere sebep olabilir. Gebelikte kronik hipertansiyon bebeğin gelişimini etkileyebilir. Eğer kan basıncınızı kontrol altına almak için ilaç tedavisi alacaksınız ,onların gebelikte kullanılmasının güvenli olup olmadığını doktorunuza sorun. Kronik hipertansiyonu olan birçok kadın,ilaç tedavisine son verebilir. Çünkü kan basınçları normale döner. Diğer kadınlar gebeliklerinde tedaviye devam etme ihtiyacı duyabilirler. Sizin için en iyi olan tedavi konusunda doktorunuzla konuşun. Bazı durumlarda kan basıncını kontrol altına alabilecek farklı bir ilaç tedavisine gerek duyulabilir.

Gestasyonel Hipertansiyon

Eğer yüksek kan basıncı gebeliğin ikinci yarısında olursa gestasyonel hipertansiyon olarak bilinir. Bu tip kan basıncı bebek doğduktan sonra kaybolur. Kan basıncını takip etmek için doktorunuzu sık görme ihtiyacınız olabilir. Eğer gestasyonel hipertansiyon diğer bulgularla beraber olursa preklempsi denir (idrarda protein kaybi, ayaklarda şişlik). Gestasyonel hipertansiyon preeklampsiye sebep olabilir.

Preeklampsi

Preklempsi bütün vücut organlarını etkileyen ciddi medikal durumdur. Örnek preklempsi böbrek üzerinde stres yaratarak anne idrarında artmış protein atılımına sebep olabilir. Preklempsinin diğer bulguları :

Başağrısı
Görme problemleri
Hızlı kilo alımı
El ve yüzün şişmesi


Doktorlar niçin bazı kadınların preklempsi olduğunu bilemez. Bazı kadınların diğerine göre daha yüksek risk taşıdıklarını bilirler.

Risk faktörleri:
İlk gebelik
Önceki gebelikte preeklampsi öyküsü
Gebelikten önce hipertansiyon öyküsü
35 yaş üstünde olmak
Coğul gebelik
Diabetüs ya da böbrek hastalığı gibi medikal durumlar
Şişmanlık
Bağışıklık sistemi bozuklukları
Preeklampsi olan kadın,kendisinin ve bebeğinin izlemi için, hastaneye yatırılmaya ihtiyac duyabilir. Bazı durumlarda bebeği erken doğurtulabilir. Preeklampsi şiddetlenirse, kadının organları hasarlanır(böbrek karaciğer beyin kalp göz) Bazı durumlarda nöbet geçirebilirler. Buna eklampsi denir. Preeklampsi anne ve bebek için ciddi bir hastalıktır. Şiddetli preklempsi erken doğum gerektirebilir. Eğer bebek yeterince gelişmeden doğarsa komplikasyonlar olabilir. Şiddetli durumlarda anne bebek ya da her ikisi ölebilir.

Doğum Öncesi Bakım

Ne yapabilirsiniz?

Eğer kronik hipertansiyonunuz varsa aşağıdaki basamakları takip edin:

Gebelikten Önce

Doktorunuzla beraber kan basıncını düşürmek için çalışın
Kilo verin
Gerekiyorsa verilen ilaçlarınızı düzenli kullanın
İlaç tedavisinin gebelikte güvenilirliği konusunda doktorunuzla konusun
Gebelikte

Doktorunuzu düzenli görün
Böbrek hastalığı veya diğer risk faktörleri varsa bunu doktorunuza erken zamanda anlatın
Preeklampsinin uyarıcı işaretleri varsa doktorunuza anlatın
Kan basıncınızı ve kilonuzu kontrol edin
Eğer kadın gebelikten önce yüksek kan basıncı olduğunu biliyorsa ,bu basamaklar kendi ve doktorunun şiddetli etkileri azaltmak için izleyeceği basamaklardır. Bir kadının yapacağı en iyi şey doktorunu gebelikten önce görüp düzenli gebelik muayenelerine gitmesidirr. Her kontrolda; kan basıncı ,kilo ve idrar örneği alınır. Eğer doktor kadının kan basıncı yüksekliğinin farkındaysa daha sık görebilir.

Tedavi

Eğer kan basıncı yavaşça yükseliyorsa ve kadın gebeliğin sonuna yakın değilse yatak istirahati kan basıncını düşürebilir. Eğer kan basıncı tehlikeli değerlere kadar yükselmiyorsa doğum başlayana dek gebeliğin devam etmesine izin verilebilir. Eğer preeklampsi gelişirse tek tedavi doğumdur. Bebeği doğurma kararı kadına ait riskler ve bebeğin anne karnında mı yoksa yoğun bakım şartlarındaki riskleri göz önünde tutularak verilmelidir. Bazen sezaryen ihtiyacı olabilir. Son olarak yüksek kan basıncı kadını ve bebeği şiddetli problemler açısından riske sokabilir. Kronik hipertansiyonunuz varsa preeklampsi gelişimi açısından riskteyseniz basamaklara uyarak bebeğe ait riskleri azaltabilirsiniz.

Hazırlayan: Doç. Dr. Serdar Yalvaç, Dr. Sercan Gürsoy


Yazının Kaynağı: Ankara Etlik Doğumevi (www.etlikdogumevi.gov.tr)

Yorumlar (8)Add Comment
...
Yazan duygu yildirim, .
mrblar ben g.antepten yaziyorum haziran 19 da e31 haftalik dogum yaptim tansiyonum 19/12 ustelik sabah uyandigimda oyleydi burun kanamasi mide agrisi boynumda agri olusmustu bebegim 850 gram dogdu 1gun yasadi . dr 6 ay sonra hamile kalabilecegimi soyledi hamile olunca yanina gitmemi istedi ben hamile kalinca mi gidicem veya sonrasin da mi gidecegim bana ne gibi tedavi uygulacak yardimci olursaniz cok memnun olurum
...
Yazan tülin, .
ben etlik dogumevinde doğum yaptım doktorlar çok ilgisiz cocugun dawn sendromlu olduğunu bilemediler bebegim ay yaşadı nisan de kaybettim doktorların biraz daha ilgi göstermelerini rica ediyorum
...
Yazan yağmur, .

T.AKCAN BEY TANSIYONUN NORMELE DÖNMESI İÇİN 15 İLA 30 GÜN SONRA NORMALE NALINADÖNER.BÖBREKLERİNE BAKTIRIN.NORMEL İSE,KISA YÜRÜYÜŞLER YAPSIN,ÜZÜLMESİN,TUZA DİKKAT ETSİN ,ALFAMED İÇMESSİN ,GEÇMİŞ OLSUN.ALLAH ANALI BABALI BÜYÜTSÜN.
...
Yazan gul aralik 09,2011, .
ben simdi 25haftalik hamileyim tansiyonum yukseliyor henus 19yasindayim lutfen yardimci olursaniz sevinirim
...
Yazan ROJDA, .
fidan diyarbakırda çok uzman dr var mardindeki dr.lar gerçekten bişeye yaramıyo..uğur değer ,gönül özer ,niyazi gülfidan birçok dr. var tansiyondan tut kilomdan tut herşeye kadar ilgileniyorlar..netten bu isimleride araştırabilirsin.
...
Yazan ROJDA, .
fidan mardinde gerçekten dr.lar bişeye yaramıyo diyarbakır da uğur değer, gönül özer ,niyazi gülfidan ve birçok uzman dr. var onlara görünmeni tavsiye ederim..ben her gidişimden tansiyonumdan tut kilomdan herşeyle ilgileniyorlar
...
Yazan T.Akcan, .
eşim yeni
doğum yaptı
tansiyonu 14 - 10
İdrarda proteyin kaybı yok. tüm kan değerleri karaciğert testleri notmal çıktı. bebğimiz 4 günlük oldu. Doktorlar
sebebini bulamıyorlart. Alphamed simli bir ilaca başlandı.
Bugün hastanede 2. günümüz. doktorlar neden olduğunu anlayamadıklarını söylüyorlar.
Yarın bazı testler daha yapılacakmış.
benzer durumları yaşayanlar varmı? ne olabilir fikri olan?
...
Yazan fidan, .
fidan benimde tansiyonum var 15 haftalık gebeyim ve ilk gebeliğimdede tansiyon num vardı şu an 3üncü bebeğimle hamileyim yine aynı sorun var doktorada gidiyom ama mardindeki doktorlar bi işe yaramıyor yaklaşık 115 defadır gidiyom konrole hala doktor benim tansiyonumu ölçmedi bende sağlık ocağında ölçüyomne yapabilirim beni bilgilendirin lütfen

Yorum Yaz