Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Hamilelikte Karın Çatlakları
Gebelik ve Karın Çatlakları
Anne adaylarını bebeklerinin sağlığı ve rahat bir hamilelik geçirip geçirmeyecekleri doğal olarak oldukça fazla endişelendirmektedir.Hamilelik ikinci üç aylık döneme ulaştığında bu endişeler bir nebze azalır ve kozmetik konular daha fazla önem kazanmaya başlar.

Bu konuların en başında gelen de kuşkusuz hamilikte ortaya çıkması olası karın çatlaklarıdır. Gebelik bazı cilt değişikliklerine neden olabilir. Bu değişikliklerin büyük çoğunluğu hormonal değişimler ile ilgilidir. Yüzde görülebilen renk değişimleri, avuç içlerinde kızarıklık ya da kaşıntılı deri döküntüleri nispeten daha nadir görülürler. Hemen hemen bütün hamile kadınlarda görülen bir diğer değişim de karnın ortasından geçen siyah bir çizgi ortaya çıkmasıdır. Ancak anne adaylarını en fazla rahatsız eden cilt değişikliği karında görülen cilt çatlaklarıdır.

Ciltte ortaya çıkan pembe beyaz renkli, yara izine benzeyen değişimlere stria gravidarum ya da gebelik çatlakları adı verilir. Tipik görüntüsü deride ufak ve fazla derin olmayan çöküntüler şeklindedir. Açık tenli kadınlarda pembemsi bir rengi olabilir. Esmer tenlilerde ise etrafındaki cilt bölümlerinden oldukça açık renkte, hatta gümüş rengindedir. Ciltte bulunan kollajen adı verilen maddenin ayrılmasından dolayı görülürler. Ağrılı değillerdir ancak hafif bir kaşıntıya yol açabilirler. Hem mekanik gerilmeye bağlı olarak hem de hormonal nedenler ile ortaya çıkabilirler. En sık karnın alt bölümlerinde görülmekle birlikte kalçalarda, uyluklarda, memelerde ve hatta kollarda bile görülebilirler.

Çatlakların oluşmasında en önemli belirleyici faktör genetiktir. Siyah kadınlarda hemen hemen hiç görülmezken, Asyalılarda daha nadir görülür. Beyaz kadınların ise yaklaşık %75-90'ında değişik oranlarda krın ya da cilt çatlaklarına rastlanmaktadır. Bir başka deyişle annesinde ya da kızkardeşlerinde olan kadınlar çok büyük olasılıkla bu sorunla karşılaşacaklardır.

Karın çatakları genellikle son 3-4 ayda yavaş yavaş ortaya çıkarlar. Ancak bazı zamanlar son 3-4 haftaya kadar görülmeyip daha sonra belirebilirler.

Genetik dışında karın çatlakları için bir diğer risk faktörü de ani ve fazla kilo artışıdır. Hızla büyüyen karın ciltte gerilmeye ve elestikiyet kaybına neden olarak çatlak oluşumunu sağlayabilir. Bu nedenle dengeli ve ideal sınırlarda kilo alımı çatlak oluşumunu bir ölçüde engelleyebilir.

Ortaya çıkan çatlaklar doğumdan sonra ne yazık ki kaybolmazlar. Renk değiştirerek gümüş ya da sedef benzeri bir hal alırlar. Bazı kadınlar bu durumdan rahatsızlık duymaz ve bunu anne olmanın bir işareti olarak gururla taşır. Bazıları ise çatlaklardan kurtulmak ister. Bu amaçla geliştirimiş pek çok cerrahi teknik vardır ve bu teknikler plastik cerrahlar tarafından uygulanır.

Karın çatlakları ve bunların önlenmesi doğal olarak kozmetik üreticilerinin de dikkatini çekmektedir. Bu amaçla üretimiş pekçok ürün piyasada satılmaktadır. Ancak bunların çatlakları önlemedeki ve oluşmuş çatlakları gidermedeki etkinlikleri hala daha çok tartışmalıdır ve bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış bir ürün yoktur. Bununla birlikte kullanımlarının gelişmekte olan bebeğe ve anne adaylarına olumsuz bir etkileri de bulunmamaktadır.

Çatlakların önlenmesinde alınabilecek en iyi önlem cildin nemini korumaktır. Bu da dengeli ve sağlıklı bir beslenme ve yeterli sıvı alımı ile mümkündür. Gebelikte su tüketiminin önemi, çatlakların engelenmesinde de kendini göstermektedir. Dengeli beslenme ani ve gereğinden fazla kilo artışına engel olacağı için karın cildinin olması gerekenden daha fazla gerilmesini engeller. Bu ani gerilme çatlak oluşumunda önemli bir faktördür.

Duş sırasında karnın yumuşak bir sünger ya da fırça yardımı ile dairesel hareketler ile masaj yapar şekilde ovalanması da ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak elastikliğinin korunmasına yardımcı olabilir.

Gebeliğin ikinci üçaylık döneminden başlayarak düzenli şekilde cildin nemlendirilmesi de alınabilecek bir diğer önlemdir.Bu amaçla piyasada satılan kozmetik ürünler kullanılabileceği gibi basit nemlendiriciler, bebe yağları ve badem yağı da kullanılabilir. Bunlar arasında badem yağı kötü kokusuna rağmen en etkili ürün gibi görünmektedir. Bu ürünlerin temel ortak özelliği cildin ani gerilmeye karşı dayanıklılığını arttrmalarıdır.

Özetlenecek olursa:

Aile öyküsü ve genetik yatkınlık çatlakların ortaya çıkmasında önemlidir. Anneniz ya da kızkardeşlerinizde varsa büyük olasılıkla sizde de görülecektir.

Eğer önceki hamileliklerinizde çatlak olduysa bu hamileliğinizde de oluşması kuvvetli bir olasılıktır. Önceden kalan çatlakların rengi geçici olarak koyulaşabilir.

Ani kilo artışı. Çok hızlı ve fazla miktarda kilo aldıysanız çatak ile karşılaşma olasılığınız yüksek demektir.

Beslenme durumu. Yeterli miktarda sıvı alan ve dengeli beslenen kadınlarda daha az ve daha hafif şiddette çatlak olduğunu unutmayın

Irkın önemini akılda tutun.


Bu yazı Dr. Alper Mumcu'dan alınmıştır.
Yorumlar (41)Add Comment
...
Yazan leyal, .
6.haftadayim normalde de cildim cok kuru ve catlaklarla dolu cok zayif oldugum icin simdiden sadece siskinlikten kaynaklanan gerilmede bile karnim catladi...Her banyodan sonra bebe yagi suruyorum...Simdi de sabah aksam zeytinyagina basladim ilk aylarda en guvenilir en dogal o gibime geldi...
...
Yazan elanaz, .
benimde çatlaklarım var ve karnmda kırmızı sankı kan toplams gbi izler var bu nedır acaba 31. haftam
...
Yazan ,....., .
Çatlaklara cozum yok,dye bılıyrum
...
Yazan giizemmmmm, .
Bende 14haftalık hamileyim ilk gebeligim smilies/smiley.gif ama bende korkuyrum bdem yagı kıllanmaya yol acıyor dıye bılıyorum bıde kakao yagı..
...
Yazan ...uysal, .
slm kizlar bn 18 haftalgm kakao yagni kullanyrm suan bsy yok ama badem yagnda kullanmak istesemde tuylnme yapiomus die cesart edemedim badem yagnn acisi mi yoksa tatlisini mi kullanmaliyim
...
Yazan uysal, .
slm kizlar bn 18 haftalym suan bsy yok kakao yagi ozlu krem kullaniyorm.bide badem yaginida kulaanmak istiyorum ama tuylenme yapar die duydum nettende baya arastrdm ama kesin bsy bulamadim.oyuzden kullnmaya cesart edemedm dogrusu.badem yaginn tatlisi mi yoksa acisimi tuylenme yapior kullananlar lutfen yazsin.smilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gif
...
Yazan oflu, .
ben ıkı aylık hamıleyım kem kullanmayı duşunuyorum
gulu seven dıkenıne katlanır
...
Yazan ..., .
merhaba ben 28 haftalık hamileyim.hamileliğimin 3. ayından itibaren tatlı badem yağı kullanmaya başladım.karnımda yırtılmalar yok şimdilik daha sonrasını bilemem tabi ama karnım kıllandı.kıllı görüntüde insanı rahatsız ediyor.neyse karnımı korudum ama geçen gün farkettim ki bacaklarımda ufak ufak yırtılmalar başlamış.farketdince hemen bacaklarımın üst blgelerinede badem yağı sürmeye başladım.kılların ise doğum sonra döküleceği söylendi ama ne kadar doğru bilmiyorum
...
Yazan simten, .
ben de 37 haftalık hamileyim ,10 kilo aldım yeni yeni çatlak olusumu başladı,basından beri badem yağı kullanıorum şimdi bir de susam yağı kullanmaya başladım ancak doktorum genetiktir annende var sa sende de olur dedi annem 2 doğum yapmasına rağmen hiç çatlağı yok oysa ben de daha ilk hamilelikten başladı smilies/sad.gifsanırım olacağı var sa oluyo bu da anneliğin bir baska derdi smilies/angry.gif
...
Yazan serap, .
adem yagı ve benzeri yagları ilk haftasında kulanmaya baslayacaksınız cunku daha sonra hıc faydası olmuyor ben daha sora kulandım ve hiç faydasını gormedim ve oldukca fazla benim çıtlaklarım ve hala nasıl giderecegimi ulamadım...
smilies/cry.gif
...
Yazan yazan yeter, .
ben 36 dürt çocuk doğurdum 6sene ünce doğum yaptım doğumçatlaklerı çok var bende ne olur yardım edin

Yorum Yaz