Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Hamilelikte Rahatsızlıklar
En .sağlıklı hamilelik bile hamileliğin vücudunuzda oluşturduğu değişikliklerden kaynaklanan çeşitli rahatsızlık belirtilerini de beraberinde getirir. Burada verilen belirtilerin birçoğunun tedavi edilmesine gerek olmasa da sizi endişelendiren belirtiler hakkında doktorunuz ile konuşmanızda fayda vardır.


Birçok kadın hamilelik esnasında ağrı ve sızı çeker.
Ceninin ağırlığı, ekstra sıvı. kasların gerilmesi ve uyku azlığı ile birleşen hormonal değişiklikler rahatsızlık yaratır. Burada listelenen durumlar gelip geçici olabildikleri gibi doğum anma kadar da devam edebilirler.

Rahmin Büyümesi

 

Burada hamileliğin 8 ile 40. haftaları arasında rahmin ortalama boyutları gösterilmektedir. 12. haftada doktorunuz karnınıza hafifçe bastırarak rahminizi hissedebilir ve rahminizin boyutunu, kasık kemiğinizin üstünden rahminizin üstüne olan boyutunu ölçer.
Sırt Ağrısı
Bel ağrısı ya da siyatik hamilelik sırasında sıkça rastalanan rahatsızlıklardır. Çünkü ön tarafta
büyümekte olan ceninin ağırlığı, sizin arkaya doğru eğilmenize neden olur ve belinizin dokularına ve liflerine ağırlık biner.
Sırt ağrınız şiddetli ise doktorunuza başvurun. Ya da sadece doktorunuz önerdiği kadar kilo alarak ve az topuklu, yumuşak ayakkabılar giyerek ağrının daha da fazlalaşmasına engel olun.
Ayrıca sızlayan bölgeye buz uygulayabilirsiniz. Sert bir yatakta yatın, yürüme ve yüzme gibi düşük tempolu spor aktiviteleri yapın. Birşey kaldıracağınız zaman dikkatli olun
Leğen kemiği (pelvik) bölgenize özel hareketler de ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir. Sırtınız duvara dönük şekilde durun ve beliniz duvara değene kadar arkaya doğru yaslayın. Gevşeyin ve bunu her gün birkaç defa yapın. Ayrıca Sırt Ağrısını Önlemek bölümüne bakabilirsiniz.

Dişetlerinin Kanaması
Hamilelikte dişetlerinin kanaması, şişmesi ya da sızlaması hormonai değişikliklerin tetiklediği iltihaplanmalardan kaynaklanmaktadır. Doğumdan sonra dişetleri eski hallerine geri döner.
Dişlerinizi günde iki kere fırçalayın ve diş ipi ile temizleyin. Dişetleriniz çok kolayca kanıyor ve çok sızlıyorsa, doktorunuza danışın. Hamile kalmadan önce bir diş muayenesine gidip dişlerinizi temizletebilirsiniz.

Nefes Darlığı
Nefes darlığı hamileliğin ilk dönemlerinde çok yaygındır; çünkü progesteron hormonu beyni etkileyerek hamile kadınların daha derin nefes almalarına neden olur.
Nefes darlığı üçüncü üç aylık dönemde rahminiz diyaframınıza, diyaframınız da ciğerlerinize baskı yaptığında da yaşanabilir. Hamileliğin son haftalarında, cenin rahimde iyice aşağı yerleşmiş olacağından nefes almak daha kolaylaşır.
Ciddi bir nefes darlığı çekiyorsanız, çok hızlı nefes alıyorsanız ya da göğsünüzde ağnı varsa doktoaınuza başvurunuz. Ya da nefes darlığınızı hafifletmek için uyurken ve otururken rahat bir pozisyonda olmaya dikkat edin

Kabızlık
Kabızlık hamile kadınların yarısından fazlasını etkiler; çünkü progesteron hormonu kasları gevşetir ve sonuç olarak da sindirim sisteminde gaitayı hareket ettiren bağırsak kaslarının dalga gibi kasılmalarını yavaşlatır. Doğum öncesi kullanılan vitaminlerdekı demir de kabızlığa yol açabilir.
Kabızlık, düzenli spor yaparak, günde en az 8 bardak su içerek ve daha fazla lifli gıda tüketmeye özen gösterin .
Alınan bu önlemler de rahatlamanızı sağlamazsa doktorunuza başvurun. Doktorunuz size hamilelikte kullanımı güvenli olan laksatif kullanmanızı önerebilir.

Baş Dönmeleri
Büyüyen rahim, kalbinize kan taşıyan büvük toplardamara baskı yapıp onu engellediğinden ve toplam kan basıncınız düştüğünden baş dönmelerine hamilelikte oldukça sık rastlanır. Bu iki durum da beyne daha az kan gitmesine neden olur.
Oturduğunuz yerden kalkarken ya da sırt üstü uzanırken hafif bir baş dönmesi normaldir. Sürekli başınız dönüyorsa ya da bayılıyorsanız doktorunuza başvurun.
Baş dönmesini önlemek için oturduğunuz ya da yattığınız yerlerden yavaşça kalkın, aşın sıcakta kalmayın ve üçüncü üç aylık dönemde sırt üstü yatmayın. Başınız döndüğünde oturun ve derin nefes alarak öne doğru eğilin ya da yana doğru yatın. Bu iki pozisyon beyninize giden kan akışını artırır.

Yorgunluk
Vücut enerjisini büyümekte olan cenini fiziksel olarak desteklemek için kullandığından, yorgunluk hamilelik sırasında sık rastlanan bir rahatsızlıktır. İlk üç aylık dönemde vücudunuzda birçok değişiklik meydana gelir. Üçüncü üç aylık dönemde çok daha fazla kilo almış olursunuz. Ayrıca huzursuzluk ve uyku düzensizlikleri de görülebilir.
Sürekli ve aşırı derecede yorgunluk çekiyorsanız doktorunuza danışın. Ya da yaşam temponuzu yavaşlatın, daha fazla uyuyun ve düzenli olarak spor vapın.

Aşerme
Hamile kadınların yaklaışık %90'ı aşerer. İlk üç aylık dönemde hormonel dalgalanmalar olduğu söylense de bu henüz kanıtlanmış değildir. Aşermenin, beslenme ile ilgili bir yetersizliği gösterdiğine dair bir kanıt yoktur ve aşermeler genellikle hamilelik ilerledikçe azalır.
Aşermeleriniz aşırı kilo almanıza ya da gerekli besinler tüketmek yerine sağlıksız besinlere Yönelmenize neden oluyorsa.
doktorunuza danışın. Ara sıra yaşanan aşermelerin herhangi bir zararı yoktur.

Sık İdrara Çıkmak
Özellikle geceleri daha fazla idrara çıkma ihtiyacı hormona 1 değişikliklerden ve büyüyen ceninin mesanenize baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. İdrara çıkmanız gerektiğini hissedersiniz; ama çok az idrar çıkarırsınız.
Sık idrara çıkma, cenin doğuma hazırlanmak için düştüğünden üçüncü üç aylık dönemde yeniden ortaya çıkabilir.
Sık idrara çıkma, idrar yolu enfeksiyonundan da kaynaklanıyor olabilir. İdrara çıkma sırasında ağrınız oluyorsa doktorunuza danışın. Enfeksiyon yoksa uykunuzun bölünmesini engellemek için akşam yemeğinden sonra fazla sıvı almamaya özen gösterin.

Mide Ekşimesi
Hazımsızlık ve mide ekşimesi neredeyse bütün hamileleri etkilemektedir. Progesteron hormonu, normalde mideye girişi kapayan yemek borunuzun başındaki yüzüğe benzeyen büzücü kası gevşetir. Sonuç olarak da sindirim enzimleriyle karışan yemekler yemek borusuna geri çıkıp tahriş eder ve göğsünüzde
yakıcı bir ağrıya neden olur. Rahminizin midenize doğru genişlemesinin yarattığı basınçtan dolayı kendinizi tok da hissedebilirsiniz.
Yemek yedikten sonra 2 saat boyunca düz durarak ve gün boyunca sık ama az yemek yiyerek mide ekşimesi ve hazımsızlıktan kurtulabilirsiniz.
Sürekli mide ekşimeniz varsa ya da yemek yemenizi ve kilo almanızı engelliyorsa doktorunuza danışın. Birçok mide ekşimesi ilacı hamilelikte kullanılabilir ve mide ekşimesinden kurtulmanızı sağlar.

Hemoroid
Kalınbağırsağın sonundaki damarların şişmesi anlamına gelen hemoroid hamile kadınların %50'ye yakınını etkiler. Genişleyen rahim, damarlara baskı yaptığında oluşur ve kabız olduğunuzda ya da bağırsaklarınızı çok zorladığınızda daha da kötüleşebilir.
Belirtileri arasında, genişleyen damarlar, büyük aptestte ağrı ve bazen de büyük aptes sırasında kanama sayılabilir.
Hemoroidiniz varsa aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:
-Kabızlığı önlemek için bol lifli besinler tüketin, günde en az 8 bardak su için ve düzenli olarak spor yapın.
-Buz kompresi yapın.
-Yan yatarak anüs damarlarınızdaki basıncı azaltın.
-Kegel egzersizleri yaparak kan dolaşımınızı artırın.
-Her gün ılık duş yapın.

İdrar Kaçırma
İdrar kaçırma va da idrarını tutamama son üç avlık dönemde bazı hamilelerde görülmektedir. İdrar çıkarmayı kontrol eden pelvik kaslarının gevşemesi ve rahmin büyümesinden dolayı mesanene baskı yapması, bu duruma neden olmaktadır.
Özellikle gülme, öksürme, hapşırma ya da bir şey kaldırma sırasında idrar çıkması belirtileri arasındadır. Kasları güçlendiren Kegel egzersizlerinden yapın ve ihtiyacınız olduğunda sık sık idrara çıkın.

Sabah Bulantısı
Sabah bulantısı özellike son üç aylık dönemde, bazen de hamileliğin diğer dönemlerinde karşılaşılan kusmalar va da mide bulantılarıdır.
Hamileliğin son üç ayında estrojen hormonunun fazla miktarda salgılanmasından kaynaklanabilir. Çok fazla kusuyorsanız, kilo almanıza engel oluyorsa ve ilk üç aylık dönemden sonra da devam ediyorsa, doktorunuza danışın. Bulantılarınız çok şiddetli ise damar voluvla beslenme ya da bulantı giderici ilaçlar kullanmanız gerekebilir.
Sabah bulantıları az ama sık yemek yiyerek, sabah uyandıktan sonra tuzlu bisküvi yiyerek ya da açlık hissini azaltmak ve bulantıya neden olabilecek sindirim enzimlerini uyarmak için kraker ya da çorba gibi hafif şevler yiyerek de tedavi edilebilir.
Yağlı yemek, temizlik maddeleri ve parfümler gibi kokulu şeyler de hamilelikte sabah bulantılarını tetikleyebilir. Midenizin bulanmasına neden olan kokulu ortamlarda bulunmamaya özen gösterin.

Ciltte Değişiklikler
Hormonal dalgalanmalar areolanın (meme etrafındaki koyu bölüm) koyulaşmasına ve göbekten kasıklara kadar olan bölgede koyu bir çizginin oluşmasına neden olur.
Ayrıca yanaklarda, alın bölgesinde ve dudakların üzerinde melasına denen cilt renginde değişikliklere neden olabilir. Bu değişiklikler güneşe çıkıldıkça daha çok artar. Bazı kadınların avuç içleri kırmızı olur veva ayakları leke leke solar.
Kilo almaktan ve göğüsleriniz ile karnınızın çevresindeki derinin gerilmesinden dolayı cildinizde bazı izler çıkabilir ve bu gerilme cildinizin kaşınmasına da sebep olabilir.
Sürtünmenin fazla olduğu bölgelerde et benleri ortaya çıkabilir. Kalıcı olabilen et benleri ile izler dışındaki cilt değişiklikleri genelde doğumdan sonra kaybolur.
Cildinizdeki değişikler sizi endişendiriyorsa doktorunuza danışın. Ya da cildinizi temiz ve kuru tutun. Sizi rahatsız eden değişiklikleri makyaj yaparak kapatın. Nemlendiriciler cildinizin kaşınmasını azaltabilir. Bütün vücudunuzda kaşınma varsa vakit geçirmeden doktorunuzla görüşün.

Uyku Sorunları
Vücudunuzun şeklinin değişmesinden kaynaklanan uyku pozisyonunu değiştirme ihtiyacı gibi birçok sebep; hamilelikte uykuyu etkileyebilir.
Dizinizi kırıp bu dizinizi bir yastıkta dinlendirerek yan yatmak, sizi rahatlatabilir ve sırtınızdaki baskıyı hafifletir.
Hormonal dalgalanmalar ve hamileliğin getirdiği diğer rahatsızlıklar da mide ekşimesi gibi uykunuzun bölünmesine yol açabilir.
Her gün düzenli spor yapın ve ciddi uyku sorunlarınız varsa, doktorunuza danışın.

Burun Tıkanması
Estrojen hormonundaki artış, burnunuzdaki müköz zarlarını iltihaplandırıp havasız bir ortam yarattığında, hamilelikte burnunuz tıkanabilir. Birçok kadın bu durumu alerji ile karıştırır.
Hamileliğiniz ilerledikçe burun tıkanmanız artsa da doğumdan sonra kendi kendine geçer. Sıcak hava ve kuru ortamlarda daha fazla tıkanma olur.
Ayrıca hamilelik sırasında vücudunuzda artan kan miktarı burnunuzdaki küçük kan damarlarının şişmesine neden olur. Bazen de burnunuzu sık ve sert bir şekilde temizlediğinizde, burun kanamalarına neden olabilir.
Burun tıkanıklığınız çok ciddi ise doktorunuza başvurun. Doktorunuz size, hamilelik süresince almanızda hafifçe temizleyin ve nem alma cihazı kullanarak bulunduğunuz ortamı nemli tutun.

Vajinal Akıntılar
Vajinal akıntılar genelde hormon salgılanmasının artmasından kaynaklanır. Ancak zararsız akıntıları enfeksiyonlu akıntılardan ayırt etmek gerekir
Hamilelikteki vajinal akıntı rahatsız edici bir kokusu olmayan ince ve beyaz bir akıntıdır. Hamilelik ilerledikçe miktarı da artabilir.
Akıntının yanı sıra kaşınma, yanma ve başka rahatsızlıklar da söz konusu ise ya da akıntının kötü bir kokusu varsa ya da rengi yeşil veya sarı ise dokrorunuza danışın. Doktorunuz akıntının enfeksiyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakacaktır.
Genital bölgenizi temiz tutarak, düzenli duş alarak, düzgün kurulanarak, çok dar kıyafetler giymeyerek, pamuklu iç çamaşırı giyerek ve vajinal bölgenize kokulu ürünler kullanmayarak enfeksiyon riskini azaltabilirsiniz.

Varis
Varis şişmiş ve deriden görünebilen damarlardır. Bacaklarınızın ağrımasına ve size ağır gelmesine neden olabilir.
Hamilelikte varisler, rahmin pelvis ve bacaklara baskı yapıp kanın burada toplanmasına neden olmasından kaynaklanır. Hamilelikte artan kan miktarı da normalde kanın birikmesini önleyen damarlardaki kapakçıklara baskı yapar.
Kan dolaşımının düzgün olmasını sağlamak için her gün yürüyüş yapın, oturduğunuz zamanlarda bacaklarınızı kaldırın ve uzun süre aynı yerde ayakta durmayın. Varis çorapları da birçok kadına iyi gelmektedir.

Su Toplama
Su toplanmasından dolayı ayak bileklerinin ve ayakların şişmesi (su toplanması) hamilelik sırasındaki sıvı artışından kaynaklanmaktadır. Ayrıca elleriniz de şişebilir ve parmağınızdaki yüzükler sıkabilir.
Su kaybı genelde çok önemli değildir. Ancak yüzünür şişerse, görüşünüzde bulanıklık varsa ya da başınız ağrıyorsa doktorunuza danışın, preeklampsiniz olabilir
Oturduğunuzda ya da yattığınızda ayaklarınızı kaldırarak, destekli çorap giyerek ve uzun süre ayakta kalmayarak su toplanmasının verdiği rahatsızlığı azaltabilirsiniz.

Makalenin Kaynağı: Aile Sağlığı Ansiklopedisi

Yorumlar (63)Add Comment
...
Yazan ceyda töre , .
benim annem 6 aylık hamile ve midesi tıkızlanma rahatsızlığı var bir bilgisi olanlar lüten yardım edin
..., Lowly rated comment [Goster]
..., Lowly rated comment [Goster]
...
Yazan Rabia kurnaz, .
Bende iki yillik evliyim iki dusuk yaptim dimdide cocuk istiyoruz asilama yaptim 15gundur bende bel agrisi kasgimda gerilmeler agrilar var gogsumde nefesimdr daralmalar uykusuzluk var cok sinirleniyum bu aralat acaba hamilemiyim smilies/smiley.gif
...
Yazan selen , .
arkadaslar allah sağlık versın herseyı ıdare edıcez kaçış yok hersey normal hamılelıkte.rabbım hayırlısıyla kucağımıza almamızı nasıp etsın amın amın amın
smilies/kiss.gif
...
Yazan ayyyy, .
annem 3 haftalık hamie hep sır ağrısı karın ağrısı ve hep lavaboya çıkma bıktım ya ama çok heycenlıyım ablalar sizde oluyo mu bunlar
...
Yazan liys, .
10 haftalık hamıleyım hıc bı problemım yok gebelıgımden tek sorunum gece uyuyamıyorummm afakanlar basıyor sankı smilies/sad.gif
...
Yazan peri, .
Selam ben 33 haftalik hamileyim,nefes darligi cekiyorum,dislerimde fena ariyo,,,dis cekdire bilirmiyim,bi sikinti verermi bebeyime cektirirsem?
...
Yazan dilay, .
Canlarım benimde bugün adet günüm ama hiçbir belirti yok önceden adet günüm geldimi belim agırırdı göğüslerim acırdı ama şimdi hiç bişeyim yok altı aydan beri bebeğimiz oldun istiyoruz inşallahhh hamileyimdir
...
Yazan Oktay gumus , .
esim doktora giti ve doktorun ona anne karninin bebeye dar geldiyini soyledive budurum bebeyin kalp atislari budurumdan etkilenmis bunun icin ne yababiliriz.budurum karsisinda ne yapabiliriz smilies/cry.gif
...
Yazan nurgul, .
benim hastaligiim iki gun gecti miden arada bulaniyor nefes darljgimda var acaba hamilemiyim bana yardimci olun cevab bekliyorum
...
Yazan çisem ada, .
meraba bn hamilelik şüpesi duynlardanım... =) Daha 2 aylık ewliyım bu komu hakkında tam bır bılgım yok bana yardımcı olursanız sevınırım.Hastaliğima daha 2 hafta var ama 1 haftadr kasıklarımda ve karnımda sancılarım var bunun şiddeti zamn zaman değişiyr ve karnımda aşiri anlayamadığim bı sertlik var smilies/sad.gif
çok yorumlar okudum ğögüs agrisi fln olurmus bnde ğögüs agrisi yok ama belım agrıyor. BANA YARDİMCİ OLURSANİZZ ÇOK SEVİNRIM LTFEN smilies/smiley.gif
...
Yazan gamzeeee, .
Alti haftalik hamileym bu hafta ultrosnda bakicaz insallah suan sol kasigim agriyo neden olabilir korkuyorm
...
Yazan kayrack, .
36,3 hamileyim çok ağrım var bu haftalarda doğurma ihtimali yüksek mi sizce
...
Yazan yazan Gamze+, .
Ben galiba 7 haftalik hamileyim daha test felan yapmadim ama agzimda metal bi tat var cok kotu yorgunluk uykuya istek duyma bazen karin agrisi ve galiba karnimin alt kismindada sertlik var sizce ben gebe miyim test yapmaktan korkuyorum ya gebe degilsem...smilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gif
...
Yazan selin, .
Bende daha 1. haftadayim ama karnimin rahim bolgesi sisti sanki hamislik hissim var ama hamilemiyim bilmiyorum bana yardimci olurmusunuz
...
Yazan yeşim , +, .
hamileliğimin 16. haftasındayım hala bulantılarım devam ediyo çok zor hamilelik ilk bebeğim olacak daha anne adaylarına Allah yardım etsin
...
Yazan yazan mujde, .
benim 16 haftam idrar yolu enfeksiyonu var vajinamda fazlasiyla sisme var boyle durum yasayan varsa yardim edebilirmi neyapacagimi bilmiyom
...
Yazan seda ,+, .
Benim yorumum nie görünmüyo smilies/sad.gif
...
Yazan seda ,+, .
Selam herkese arkadaşlar 6 aylık evliyim akıntım var baş ağrısı da var ve 1 haftadır günüm geçiyo hamile olabilir miyim??????
...
Yazan yazan hüsna, .
merhaba arkadaşlar bende 5.haftalık hamileyim ama bisorunum var diş etlerim fena bişekilde şişmiş napıcağımı bilmiyorum ne olur biyol gösterin bana nasıl geçersmilies/cry.gifsmilies/cry.gif
...
Yazan tatli, .
smilies/sad.gif bilgilendirirseniz sevinirim ilk hamileligim

...
Yazan tatli, .
Bende 8 ayima girdim her yerimagriyo normal mi acaba
...
Yazan ada, .
Arkadaşlar bende de kahverengi lekelenme oldu 3-5 gün kadar sonra geçti hamile olabilir miyim ama hiç bir belirtimde yok ne adet nede hamilelik aceba böyle bir durum yaşayıpta hamile olan var mi aranızda
...
Yazan yazan seda, .
İyi gunler arkadaşlar.. Ben 3 aylik evliyim bu ay adet olmadim 4 gunum geciyo kendimi cok bitkin hissediyorum mide bulantım óksurukle beraber geliyo ve kassiklarim cok fena agrıyo sizckliyorume hamilemiyim lûtfen cevap bekliyorum tskkrler..
...
Yazan yazan özlem, .
arkadaşlar bende 36 haftalık hamileyim su 20 gündür yürüyemez hale geldim sag bacagım iptal dr vtaminçmezse ne yaparım verdi ama bir faydası yok bu doguma kadar geçmesse ne yaparım aranızda benim durumda olan varmı yardımcı olun lütfen smilies/angry.gif
...
Yazan gunce, .
bende 9 hafta 4 gunluk hamileyim benimde basim donuyor biraz migdem bulaniyor
...
Yazan hatce, .
7aylik hamileyim vajinam aciliyo akintilarim var normlmidir
...
Yazan hümeyra, .
15 haftalık hamileyim mide bulantım fazla olmadı halsizliğim de öyle çok rahat bir gebelik geçircem sandım ama bu hafta baş ağrısı başladı yediğim hiçbirşeyi hazmedemiyor midem akşam olunca zorla kusuyorum rahat edebilmek için.... kızımı düşününce herşeye katlanırım diyorum ama hergün baş ağrısı çekmekten yorulduum smilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gif
...
Yazan derinsu, .
Slm bende asiri mide yanmasi var kilo aldim ama adetim biteli biray olmadi acaba hamile ola bilirmiyim ve karin alti aciyor yorum yazarsaniz sevinirim smilies/smiley.gif)
...
Yazan +GULSEREN, .
BEN 5 AYLIK HAMILEYIM PANIK ATAK YASIYORUM SANKI KENDIMDE DEYILIM HERSEYDEN KORKUYOTUM HELE ATAK GELINCE BEBEYE BİŞEY OLDU DIYE ODUM KOPUYOR DOKTORDA BİŞEY YAPAMIYOR NE OLACAK BİLMİYORUM SANKI BOŞLUKTA SALLANIR GIBIYIM MIDESI YANANLAR INCE BULGURU BIRKASIK KURUKURU YESIN BANA DUA EDER 10 DAKKADA GECER
...
Yazan melike ., .
Merhaba bende 31 haftalık hamileymiş ve sirt agrisi çekiyorum ama ilk gençliğimi katlanacak Allahın izniyle tesislerimizi elimize almayı nasip etsin .smilies/kiss.gifsmilies/smiley.gifsmilies/smiley.gif
...
Yazan arzu uğur, .
Ben suan 33 hafta 4 günlük hamileyim mide eksimesinden ölüyorum allah yardımcısı olsun anne adaylarınin . .
...
Yazan nazlı...., .
ben hamile değilim ama bebek düşünüyoruz bunları duydukça daha da tedirgin oluyorum ne yapıcam bilemiyorum
...
Yazan hayal bebek geliyor.., .
hamilleliğimin 31. haftasındayım şu anan kadar çok rahattım ama artık bel ve karın ağrılarım başladı büyük abdestimde çok zorlanıyorum bu sorunları yaşayanınız varmı yardımcı olursanız çok sewinirim allahım hepimizin yardımcısı olsun kolay doğumlar nasip etsin sağlıklı bebişlerimiz olsun inşallahsmilies/smiley.gif)
...
Yazan feriha, .
8 haftalik hamileyim geceleri nefes darlığı oluyor bu normalmi yaşayan varmı ?
...
Yazan gülçiçek, .
bnmde 7+5 haftk hmılym bacağımda ck kotu agrı oluo ks agrılrı erkn bşlmş ranzda erkn bslyn vr mı
...
Yazan yonca, .
ben hamileyim 7.ayıma girecem hala miyde bulantılarım var neden
...
Yazan gülçin, .
8 haftalık hamileyim.nasipse rabbiminde izniyle ikiz bebişlerim olacak.çok uyuyorum ve çok halsizim sağsalim doğsunlarda ben razıyım her şeyi çekmeye dua edin bana arkadaşlar sağlıklı bi şekilde alayım ikizlerimi kucağıma.
...
Yazan Yazan zuhal,, .
ben hamileliğimin 6.haftasındayım.3 ay önce düşük yaptım.şimdi de aşırı mide yanması,nefes darlığı,mide kasılmalarım oluyor.ben de çok zor günler geçiriyorum.herşeyden tiksinir oldum.hatta eşimden bile.nasıl geçer bilmiyorum ama bunlar olan şeylermiş.
...
Yazan Esvet, .
Benimde 3. Hamileliğim 3 haftalık hamileymişim ama belim ve karnım çok ağrıyor ve sık tuvalete çıkma isteğim var sizde de bu şikayetler oldu mu arkadaşlarsmilies/sad.gif(((
...
Yazan Memet, .
Hanım 36 haftalık ama arada çok kasik ağrım var diyo ne yapacağımı şaşırdım ne yapacağımı bilmiyorummmsmilies/smiley.gifsmilies/smiley.gifsmilies/wink.gifsmilies/grin.gifsmilies/cry.gifsmilies/cool.gifsmilies/smiley.gifsmilies/smiley.gifsmilies/angry.gifsmilies/angry.gif
...
Yazan yasemin68, .
ben 32 haftalik hamileyim sürekli midem yaniyor ve bu yüzden cok kusuyorum aceba bu normal mi ayni anda kusma
...
Yazan YASEMİN 12 /9/2012, .
smilies/angry.gifsmilies/kiss.gifsmilies/smiley.gif ben daha 10 haftalık hamileyim hayatım kararmış gibi bulantılar yiyememe ve yorgunluk baş dönmesi böyle devam ederse yandım ben çok kötü günler geçiriyorum
...
Yazan Mirvari, .
Merhaba ben hamilelikmin ilk donemini midem fazla bulandi 4 aya kadar sonra gecdi simdide kasik agrisi yasyorum 20 hafdalik hamileyim cok korkyorum bebeyime bisey olur diye 5 yasinda bir kizim var 2 sene oncede bir dusuk yasadim cok korkyorum bunada birsey olur diye kizim kardesinin olmasinin cok isdyor yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden cok tesekulersmilies/smiley.gif
...
Yazan elif arslan, .
33. haftadayım ve bacaklarımda batmalar oluyor ne yapmam gerek? bilgisi olan paylaşırsa seviirimsmilies/smiley.gif
...
Yazan yaşamıs, .
aynı kurallar çerçevesınde yaşıyoruz. herkezin farklı farklı guzel özel anıları var smilies/grin.gifsmilies/grin.gif çok guzell allah herkezın yoluinu açık etsin smilies/smiley.gifsmilies/smiley.gifsmilies/smiley.gifsmilies/smiley.gif
...
Yazan alya, .
30. HAFTAM BİTMEK ÜZERE MİDE EKŞİMELERİM BAŞLADI ÇOK ZOR GÜNLER GEÇMİYOR. VE UYKUSUZLUKTAN ÖLÜYORUM AMA UYUYAMIYORUM AMA KIZIM İÇİN HERŞEY DEĞER. HAFTALAR NASIL GEÇER YAA HELEKİ SICAKLAR BAŞLIYOR.... ALLAHIM YARDIMICIMIZ OLSUN ...
...
Yazan funda..., .
31 hafta bitti 2kilo olmus 4 u gececegini soyledi bu 3. oglum ikinci oglumda 4.800du normal ama cok zor bir dogum yasadim simdide iri olursaki oyle gibi sezeryan yapalim diyor... istemiyorum aslinda epuder igneli dusunuyorum normal dogum gibisi yok 3 gunde tum enerjinle hayata devam ederken sezeryanin eksilerini nasil cekerim bu hafta midem mafoluyor bisey yiyemiyorum basagrisi ve mide yanmasi agrisi patates suyu dediler muz denedim insallh gecer Allah tum anne adaylarinin yardimcisi olsun...
...
Yazan özgür akdoğan, .
yukarıda yazan bazı şeyler bana uyuyo bende 12 haftadayımm baş dönmesi halsizlik uykusuzluk yoğunlukta ne yapmam gerekiyo
...
Yazan Samanas, 23 Kasım 2011, .
Sıkıntılarım var ama bebeğimi o kadar uzun zaman bekledim ki herşeye değer. Allahın izniyle mart ayında ailemize katılacak. Ve ben onunla daha da mutlu olacağım. Allah isteyen herkese nasip etsin.
...
Yazan nagiish, .
arkadaslar 3 tane fitigim var belimde ve su an 9 aylik hamileyim son 3 aydir da yatiyorum birakin disari cikmayi kendi ihtiyaclarimi zor goruyorum allah herkese versin ama anamin kiymetini anladim
...
Yazan merall, .
bende 9. ayimdayim ama cok sislik olusmaya basladi insallah saglikla evladimi elimize alirizda heppsini unbuturum ne yapmam lazim yaaa
...
Yazan ..., .
Ben 9 haftalik hamileyim, ikinci bebegim, Ve 9 haftalik olmama ragmen cok kilo aldim, ve karnim cok belirgin. Normalmi bu acaba? Ikinci hamileligim bu, oglum su an 1 bucuk yasinda.
...
Yazan yazan ayşe, .
bende 12 haftalık hamileyim bulantı ve kusmalar beni cok rahatsız ediyor ama 7 sene sonra yaşadığım bu mutluluğa değer
...
Yazan nur, .
beende 9 ayıma girdim çok ağrılarım var ama değer benim 3. çocuğum allh herkese yardım etsin

smilies/wink.gif
...
Yazan nihal 2010, .
ilk cocugum olmasina ragmen fazla sikinti yasamadim ama migde eksimesi yasiyorum migdem deliniyor yukarida yazan bazi seylerde bana uyuyor hamilelik zo is yaaa ama cok heyecan verici daha 12.haftadayim daha uzun yolum var allah herkese kolaylik versinnn
...
Yazan selma, .
bendede aynı sorunlar var allah herkese yardım etsinç
...
Yazan kaderim, .
ben 25 haftalik hamileyim cok asiri bel agrisi ve burun tikanmasi yasiyorum ama bebegimin 3 ay sonra dünyaya gelecegini düsününce agriyi falan unutuyom hele bide karnimda kipirdamasi beni daha cok heycanlandiriyo arkadaslar allah hepimize saglikli ve hayirli dogum nasip etsin böylece annelerimizin kiymetini bilelim
...
Yazan yazan nermin, .
bende 7 haftalık bir hamileligim var ama aynı sorunlar bendede var bütün eklemlerim ağrı yapıyo bilmiyorum ileriye dogru düzelecegini düşünüyorum inşallah rabbim kolaylık versin hamile olan herkeseee
...
Yazan selda, .
daha dur bebeğin bi 5 aylık olsunda gör bakalım
...
Yazan mkm, .
ya eşimin ağrıları beni inanılmaz derecede rahatsız ediyor sanki hamileliği ben yaşıyorum kadıncağız leğen kemiğinin batması yüzünden yol yürüyemiyo ama ikimz birden gelecek olan mucizeyi düşününce her ağrının mübah olduğunu düşünüp avutuyoruz kendimizi smilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gif
...
Yazan saher, .
daha hamılelıgmın 6. haftasındayım ama cok rahatsızlanıyorum bel agrıları ve bulantı benı cok rahatsız edıyosmilies/grin.gif bu yaramaz gelmeden benı cok yormaya basladı sonrasını dusunemıyorum

Yorum Yaz