Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Hamilelikte Grip
Gebelikte Grip ve Soğuk Algınlığı
Sonbaharın gelmesi yanlızca sıcak yaz günlerinin ve tatilin sona erdiğini göstermekle kalmaz. Sonbahar değişken hava sıcaklıkları ile birlikte aynı zamanda kış hastalıkları olan grip ve soğuk algınlığı sezonunun da habercisidir.

Normal zamanlarda bile çok rahatsızlık verici olan bu durum hamilelikte hem daha çok sıkıntı yaratır hem de anne adaylarının bebekleri açısından endişelenmesine neden olur.

Grip ve soğuk algınlığı nedir?
Grip (bilimsel adı ile influenza) ve soğuk algınlığı birbiriyle çok sık karıştırılan ve hatta birbiri yerine kullanılan iki terim olmakla birlikte aslında birbirlerinden çok farklı iki durumu ifade ederler. Her iki hastalıkta da benzer belirtiler görülmekle birlikte hem hastalığın nedeni hem de sonuçları çok farklıdır.

Her iki hastalık da viruslerin neden olduğu ve üst solunum yollarını tutan hastalıklardır. Grip Influenza A, B, ve C adı verilen 3 tür viruse bağlı bir hastalıkken, 200 değişik tür vürus soğuk algınlığına neden olabilir.

Soğuk algınlığı
Soğuk algınlığı genelde burnu tutan bir hastalıktır ve bu hastalığa neden olan mikropların önemli bir kısmı rhinovirus adı verilen gruba dahildir. Rhino Yunanca burun anlamına gelmektedir.

Belirtiler genelde vürusle karsilasildiktan 2 günsonra ortaya çıkar. En sık karşılaşılan yakınmalar nezle, burun tıkanıklığı ve hapşırmadır. Ateş genelde görülmezken boğaz ağrısı ya da hasassiyet olabilir ancak muayenede boğazda kızarıklığa nadiren rastlanır. Sinüslerde ağrı ve kulak ağrısı sık görülür.

Virüsün tipine bağlı olarak gözlerde sulanma, öksürük, geniz akıntısı, iştahsızlık, halsizlik gibi yakınmalar da olaya eşlik edebilir ancak yine de sorunun merkezi burundur.

İlk başta daha sıvı olan burun akıntısı birkaç gün içinde koyulaşarak kıvam değiştirebilir ve rengi sarı-yeşile dönebilir.

Belirtiler 7-10 gün içinde azalarak kendiliğinen kaybolur.

Grip
Influenza viruslerinin neden olduğu grip hastalığı ise her yıl yaygın salgınlara neden olabilen ciddi bir hastalıktır. Geçtiğimiz yüzyılın başında meydana gelen ve tüm dünyayı etkileyen grip salgını 20 milyondan fazla insanın ölümüne neden olmuştur.

Amerikan Hastalık Kontrol Merkezinin verilerine göre her yıl nüfusun %10-20'si gibe yakalanmakta ve ortalama 114.000 kişi grip nedeni ile hastanede tedavi edilmek zorunda kalmakta ve 20.000'den fazla kişi hayatını kaybetmektedir. Hayatını kaybeden hastaların önemli bir kısmı ya ciddi sağlı sorunu olan kronik hastalar, ya da ileri yaştaki düşkün kişilerdir. Bu nedenle grip çok ciddi bir hastalıktır.

Hastalığa neden olan virüs çok sık aralıklarla form değiştirdiği için yaygın salgınlara neden olur. Daha seyrek aralıklarla ise virüsün yapısında büyük değişimler meydana gelir ve tüm dünyayı etkileyen salgınlar görülür.

Hastalık genelde vücut sıcaklığında yükselme yani ateş ile başlar. Yüzde kızarıklık ve halsizlik tabloya eşlik eder. Bazı kişilerde başdönmesi, bulantı ve kusma görülebilir. Ateş genelde 2-3 gün devam ederken nadiren 5 güne kadar uzayabilir. Ateşten sonra genel vücut bulguları ortaya çıkar ve solunum sistemi yakınmaları artar. En önemli bulgulardan birisi kuru öksürüktür. Bununla birlikte boğaz ağrısı, boğazda kızarıklık, soğuk algınlığı belirtileri, yaygın ks ve eklem ağrıları sık görülür.

Grip virüsü solunum sistemi içinde burun, boğaz, soluk borusu hatta akciğerlere bile yerleşebilir ve zaatürreye neden olabilir. Soğuk algınlığına neden olan virüslerden farklı olarak solunum sistemini döşeyen epitel tabakasına zarar vererek bakterilerin de olaya karışmasına neden olabilir.

Öksürük dışındaki belirtiler genelde 1 hafta içinde kendiliğinden kaybolurken öksürük birkaçhafta daha devam edebilir.

Bulaşma yolları
Her iki hastalık da damlacık enfeksiyonu şeklinde havadan bulaşır. Virüsü taşıyan kişi hapşırdığında milyonlarca virus havaya karışır ve kişinin göz, burun ve ağızından girerek enfeksiyona neden olur. Virüsu alan kişi bundan sonraki ilk 2 gün civarında en fazla bulaştırıcılığa sahiptir. Yani belirtilerin ilk görüldüğü dönem bulaşıcılığın da en fazla olduğu dönemdir.

Öte yandan eller de bulaşmada rol oynayabilir. Hasta olan bir kişi eli ile burnunu sildikten sonra örneğin bir başkası ile el sıkıştığında ve elini sıktığı kişi daha sonra gözünü kaşıdığında hastalığı alabilir.

Grip ve soğuk algınlığı arasındaki farklar nelerdir?
Bu iki hastalığın ayrımını yapmak her zaman kolay değildir ancak kural olmamakla birlikte bazı farklılıklar yardımcı olabilir. Soğuk algınlığı genelde burunu etkilerken grip tüm vücudu etkiler

Gribin belirtileri:

Kas ağrısı
Kuru öksürük
Burun tıkanıklığı, soluk almada güçlük
Burun akıntısı
Ateş
Titreme
Şiddetli olabilen baş ağrısı
İştahsızlık
Halsizlik
Yorgunluk

Soğuk algınlığının belirtileri:

Burun akıntısı
Hapşırma
Öksürük
Hafif başağrısı
Hafif ateş
Gözlerde sulanma
Kulak ağrısı


Her iki hastalık da kopmlikasyonlara neden olabilirken zaatürre gibi ciddi durumlar soğuk algınlığında görülmez.

Grip ile soğuk algınlığı arasındaki temel farklardan birisi de gribin aşı ile önlenebilir bir hastalık olmasıdır.

Hamilelik, grip ve grip aşısı
Hamilelik tek başına gribe yakalanmak için bir risk oluşturmaz. Ancak hamile bir kadın gribe yakalandığında komplikasyon görülme şansı çok daha artmaktadır. Aynı yaş grubundan kadınlar karşılaştırıldığında hamile olanların grip nedeni ile hastaneye yatırılarak tedavi edilme oranlarının hamile olmayanlara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Hamilelik kişinin bağışıklık siteminin yanı sıra dolaşım ve solunum sisteminde de değişikliklere neden olarak komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altında olmalarına yol açar.

Öte yandan hamileliğin son dönemlerinde gribe yakalanan bir anne adayının doğum sonrası hastalığını bebeğine geçirme şansı fazladır.

Grip aşısı canlı virüs içermeyen ve hamilelikte kullanılabilen güvenli bir aşıdır. Amerikan jinekolog ve Obstetrisyenler birliği (ACOG) 2000 yılıaralık ayında yayınladığı görüşünde salgın mevsiminde hamileliğinin ikinci ya da üçün trimesterinda olan kadınlara grip aşısı olmaları önermektedir.

Yine aynı bildiride şeker hastalığı, astım, hipertansiyon gibi yüksek risk durumlarının varlığında gebelik yaşına bakılmaksızın grip aşısı yapılması önerilmektedir. Bu gibi yüksek risk faktörleri olmayan kadınlarda ise aşının ilk trimester sonunda yapılması önerilmektedir.

Bununla birlikte aşı sonrası annede gelişen antikorlar bir miktar bebeğe de geçerek yaşamının ilk aylarında onu da gribe karşı koruyacaktır.

Grip mevsimi genelde Kasım-Nisan aylarını kapsar. Hastalık en fazla Aralık ile Mart başına kadar olan dönemde görülür. Salgın başladığında genelde ilk 3 hafta en etkili olduğu dönemdir hastalanan kişi sayısı sonraki 3-4 haftada giderek azalır. Aşı için en ideal dönem Ekim ayı ile Kasım ayı ortasına kadar olan zaman aralığıdır. Aşı sonrası antikor üretilmesi ve koruyuculuğun başlaması için 1-2 haftaya gerek vardır. Grip aşısının koruyuculuğu %70-90 arasında değişmektedir.
Grip aşısı gebelikte ve emzirme döneminde güvenli olarak kabul edilmektedir.

Grip aşısının olası yan etkileri şunlardır:

Enjeksiyon alanında lokal hassasiyet ve şişlik (%10-64 olguda)
Hafif ateş ve halsizlik
Nadiren alerjik reakisyon

Grip aşısı gribe neden olmaz. Aşı sonrası ilk 2 hafta içinde görülen üst solunum yolları enfeksiyonları tamamen tesadüfüdir ve aşı ile bir ilgisi yoktur.

Öte yandan aşı hazırlanırken yumurta kullanıldığı için yumurta alerjisi olanlarda grip aşısı kontraendikedir ve yapılmamalıdır

Tedavi
Ne yazik ki her iki hastalık için de etkili bir tedavi yoktur. Hiçbir ilaç ya da uygulama hastalığın süresini kısaltmaz. Eskiler soğuk algınlığı ilaç ile 7 günde ilaçsı 1 haftada geçer derler. Ancak yakınmaların daha hafif ve daha az rahatsızlık verecek şekilde atlatılmasına yardımcı olabilecek destek tedavileri uygulanmalıdır.

Amerika Birleşik Devletlerinde Influenza virüsüne karşı ilaçlar bulunmaktadır. Ancak bu ilaçların etkili olabilmesi için hastalık belirtileri başladıktan sonraki ilk 48 saat içinde alınması gereklidir. Hamilelikte C kategorisine giren bu ilaçlar ancak anne adayı ciddi risk altındaysa kullanılmalıdır.

Grip ya da soğuk algınlığı sırasında destekleyici tedavi ve yapılması gerekenler şunlardır:

Her iki hastalık da virüslerin neden olduğu hastalıklardır. Antibiyotikler virüsler üzerinde etkili değildir bu nedenle ikincil bir bakteriyel enfeksiyon olmadığı sürece antibiyotik kullanılmamalıdır.
Tedaviden çok hastalığa yakalanmamak daha önemlidir. Bu nedenle salgın dönemlerinde kapalı yerlerde fazla uzun kalmamak ve elleri sık sık yıkamak koruyucu olabilir.
En iyi ve en etkili destek tedavisi istirahattir. Eğer mümkünse yatak istirahati yapılmalıdır.
Yatarken başınızı yukarıda tutmak (2 yada daha fazla sayıda yastık ile yatmak) geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı azaltacaktır.
Bulunulan ortamın yeteri kadar sıcak olmasına ve iyi havalandırılmasına dikkat edilmelidir.
Havanın kuruması engellenmeli, nemli olması sağlanmalıdır.
Yeteri kadar sıvı alımı son derece önemlidir.
Hastalık dönemlerinde beslenmeye dikkat etmeli, iştahsızlık varsa enerji ihtiyacını gidermek için karbonhidrattan zengin diet uygulanmalıdır.
Boğaz ağrısını gidermek için pastil kullanılabilir.
Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da okyanus suyu vb. kullanılabilir.
Ağrı ve ateşi gidermek için parasetamol alınabilir.
Yakınmalar düzeldiğinde hemen normal aktiviteye dönülmemeli, tam bir iyileşme için bir süre daha dinlenmeye devam edilmelidir.

Aşağıdaki durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız

Yüksek risk grubundaysanız
Ateşiniz 38.5 derecenin üzerine çıkarsa ve birkaç gün içinde düşmezse
Soluk alıp vermede güçlük olursa
Göğüs ağrısı ortaya çıkarsa
Şiddetli kulak ağısı, kulaktan akıntı ve kanama olursa
Döküntü ve kızarıklık ortaya çıkarsa
Ense sertliği ortaya çıkarsa
Birkaç gün içinde düzelemediğinizi ve ciddi derecede hasta olduğunuzu düşünüyorsanız

Kaynaklar:
* Munoz FM. A step ahead. Infant protection through maternal immunization. Pediatr Clin North Am - 01-Apr-2000; 47(2): 449-63
* Munoz FM. Vaccines in pregnancy. Infect Dis Clin North Am - 01-Mar-2001; 15(1): 253-71
* Prevention and Control of Influenza - Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices: MMWR: April 12, 2002 / 51(RR03);1-31
* The American College of Obstetricians and Gynecologists Committee Opinion No. 246, December 2000
* http://www.cdc.gov/ncidod/diseases/flu/fluvac.htm

Bu yazı Dr Alper Mumcu'dan alınmıştır. - www.mumcu.com -
Yorumlar (103)Add Comment
...
Yazan damlasu , .
Bende 18 haftalik gebeyim yaz günü gribe yakalandım sürekli hapsirup oksuruyorum bebegime bişey olacak diye çok korkuyorum smilies/cry.gif
...
Yazan demet abidin, .
Bende 5 aylık hamileyim
Öksürük var korkuyorum bebeğime bişey olacak diye
...
Yazan demet abidin, .
Bende 5 aylık hamileyim
...
Yazan banu, .
Merhaba arkadaşlar bende 14 haftalıkk hamileyim bu ikincinci gebeliğim ilkindede böyle olmuştum size bi tarif vereceğim bide onu deneyin biraz nane biraz kuş burnu biraz ada çayı birazda ıhlamur yaprağı koyup kaynatın kaynatı sonra iyice bi terleyin bu sizi biraz rahatlatacaktır
...
Yazan tubaaa, .
16 haftalik hamileyim grip oldum bebegime zarari olur diye cok korku yorum ne yapmam gerekiyo lutfen yardim edin
...
Yazan yazan gülşah, .
yaklaşık 10 haftalık hamileyim 1 aydır hastayım grip öksürük ağrılar kasılmalar oluyor kusmalarım çok en çokta öksürükten gripten kusuyorum midemi bulandırıyorlar ve hiç bir ilaç kullanamıyorum çok üşüyorum da ileşecek gbi de değilim ne yapıyorsam işe yaramıyor meyveler yiyorum çaylar içiyorum ama faydasız ne yapacam bilmiyorum vücudum yerinden kalmıyor yemek yerken bile daha mideme gitmeden kusuyorum eşki acı ve yeşil.bu hastalıktan kurtulmak için başka ne yapabilirim.
...
Yazan Pinarr, .
Merhaba bende 40 haftalik hamileyim dogumumda cok az bi zaman kaldi, ama yazda oldugumuza ragmen hava degisikliginden dolayi cok kotu grip oldum. Buyuzden de korkuyorum bebegede zarari olurmu diye, antibiyotik te kullanamiyorum igne olmak istiyorum ama onunda ne kadar dogru bisey olup olmadigini bilmiyorum oyuzden de olmak istemiyorum. Ama suan doktor arkadaslarin bana soylediklerini uyguluyarak hem kendimi hemde bebegimi gripten kurtarmak icin durmdan vitaminli gidalar tuketmeye calisiyorum umarim bi ise yarar, veya inslh bebegim gripten dolayi kotu olmaz yani hic bir zarar gormez!!!! Rabbim benim gibi hasta olan arkadaslarima sifaversin yavrularinida saglikli sihhatli bi sekilde onlara bagislasinnnn!!!..smilies/smiley.gif
...
Yazan Derya,+, .
Bende 32 haftalik hamileyim ve hapsirmaktan helak oldum bogaz yanmasida cabasi sabahtan beri nane limon, limon cayi icmekten dis hassasiyetimi kaybettim bas agrisinida minoset gecirmiyor vucut agrisi bas agrisi hapsirmaktan uyuyamiyorum ve daha kotu oluyorum allahtan bugun rapora ayrildim yoksa calismak iskence olacakti ama evde calisiyorum oglumlada ilgilenmeliyim cunku oda hasta allah hepimize acil sifalar versin sagsalim kucagimiza almak nasip etsin
...
Yazan FEXRIYYE, .
SALAM MENDE 3 AYLIQ HAMILEYEM UREYIM EN COX LIMON ISTEYIR ELE OLURKI BIR GUNDE BIR LIMONU BUTOV YEYIREM BUNUN USAQA ZIYANI OLAR BILEN VARSA CV YAZINDA
...
Yazan Sevdalinnaskov, .
Bende 36 haftalık hamileyim kuru öksürük ve burun akıntısı var kulaklarımda da uğultu var çok halsizlik yapıyor bebek hareketlerinde de azalma var bol ıhlamur içiyorum ama 2 gündür geçmiyor Allah yardımcımız olsun
...
Yazan berna rrrr, .
4 haftalık hamileyim ve en iyi gelen sey sıcak su zencefil ve bal karışımı =) tabi gunde 1 cay bardagından fazla içmeyin
...
Yazan dr.ufuk, .
bol sıvı tuketın.c vitamını.ılık duş alın.cok cok agrırsa parol gunde 1 en fazla 3 gun atın.bırakın.iistirahat istiraht edin
...
Yazan TARANA, .
BEN DAHA HAMILEMIYIM DEYILMIYIM BILMIYORUM.BI COCUGUM VAR IKINCIYI COK ISTIYORUM. BI IHTIMAL BILINCLI OLALIM DIYE OKUYORUM.YUCE ALLAH HEPIMIZE HAYIRLI SAGLIKLI EVLATLAR NASIP ETSIN.AMIN
...
Yazan bengu, .
hic hastalanmaq istemiyorum
...
Yazan gursel, .
36 haftalik hamileyim 4 gundur giribim asiri ter basiyo cok bunaltiyo allah butun hamilelerin yardici olsun
...
Yazan leyla-s, .
merhaba arkadawlar. ben henuz 1 aylik hamileyim. grib oldum. cok korkuyorum. daha cok yeni bebege bir wey olmasini istemiyorum.
...
Yazan dolunay, .
arkadaşlar 14 haftalık hamileyim burnum tıkandı başım çatlıyacak gibi ağrıyor ve boğazım acıyor.Halim yok ve bu halimle çalışıyorum ne yapmalıyım sizece limonlu çay içiyorum ama faydası yok doktoruma mı gitsem şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim.
...
Yazan ela dilek, .
selam arkadaşlar bende 36 haftalık hamileyim ve grip oldum doktorum klamox diye bir antibiyotik başladı kullanıyorum ama hiçbir faydasını görmedim öksürük beni mahvetti umarım bebeğim zarar görmez çünki hareketleri azaldı allah herkese yardımcı olsun bu grip inanaılmaz kötü birşey....
...
Yazan ................., .
slm herkeze ben 26 haftalik hamileyim ve cok kötüyüm ve kimsem yok bana bakacak insallah ben cocuma bakarken o biraz olsun iyidir allahim sen hepimi kurtar bu hastaliktan amin
...
Yazan züleyha, .
slm.arkadaşlar bende gebeliğimde gribe yakalanmıştım 7 haftalık hamileydim nane,limon,tavuk suyu çorbası portakal aklınıza ne gelirse yedim içtim antibiyotik kullanmadım bebeğe zarar verir diye ama minik yavrumun kalbi atmadı bu illet aldı onu benden dikkat edin lütfen mümkünse kalabalık ortamlara girmeyin smilies/sad.gif
...
Yazan ........ ŞUBAT, .
BENDE 21HAFTALIK HAMİLYİM VE GRİP OLDM ÇOK KTUYUM İLAÇTA ALAMIYORUM OKSÜRDÜKÇE BEBİŞİMİN KARNIMDA HAREKETLERİNİ HİSSEDİYORUM ODA RAHATSZ OLUYOR DEMEKKI COK ÜZÜLÜYORUMsmilies/angry.gif
...
Yazan zeynep istanbul47, .
uc aylık hamıleyım ıkı hafta kuru oksurukten sona gırıp oldum doktor ılac yazdı ama ıcemıyorum kokusundan korkuyorum bebege bısey olur dıye cok kotuyum smilies/sad.gif
...
Yazan fatma 22 0 1 2012, .
slm kızlar bende 11haftalık hamıleyım acaip hastayım doktora gıttım antıbıyotık verdı ama ben içmedim canım çok yanıyo öksürdükçe ne yapsam gcer bogazımdaki acı

...
Yazan Esli, .
30 heftelik hamileyem,ve 2 heftedir qripem.kecmirki kecmir hersey etdim,ancaq burnum yene tutuq,bogazim göyneyir.bebişim evvelkinden dahada cox terpenir.insallah bebişime birsey olmaz.
...
Yazan neşe, .
merhaba,bende,17haftalık,haamileyim,2,gündür,grpim,d
en,dolayı.bebeğime,bişe,olurmu
...
Yazan huriye, .
7haftalık hamileyim öksürük var birde bebek hastalığım ağır geçiyor ne yapıcam bilmiyorum
...
Yazan ftm, .
bende 24 haftalık hamıleyım 2 gündür giribim vücudumun her yeri agrıyo ozellikle bas agrısı var her hangı bı ılac kullanamıyorum bebeğime zarar verırı endısesı ıcındeyım ve cay corba gdı seylerı de yıyıp ıcemıyorum ne yapacağimida bılmıyorum allah butun bebeklerı korusun
...
Yazan semavugfddhhh, .
5haftalik hamileyim grip olmusum bebegime bisry olcak diye cok korkuyorum. düzelmek icin neler yapabilirim. ilac kullanamiyorummm

 


smilies/angry.gifsmilies/angry.gifsmilies/angry.gif
...
Yazan ayça-mersin, .
bende 13 haftalık hamileyim süreklivmeyve yiyen bir yapım olmasına rağmen bende gribe yakalandım...bol su içiyorum ama banamısın demiyor ...
...
Yazan sevval, .
ah annem gurbet te hast aolmak nasıl zormus oglum3yasımda8haftalık hamıleyım oluyorum dısım agrıyo astımı var allah bbeklerımızı korusun..
...
Yazan deniz 2011, .
32 haftalık hamileyim üşüttüm sanırsam burnum ve göğsüm tıkalı nefes alamıyorum yatınca nefesim kesiliyo sadece bebişime bişey olacak diye çok endişeleniyorum.allah bebeğimizi korusun.bol miktarda c vitamını tüketmekte fayda var.smilies/angry.gif
...
Yazan gulnara, .
meraba 31 haftalık hamileyim sovuk almışım burnum tıkanıyor burun ilacı kullanıram.acaba zararı olurmu çok korkuyorum geceler uyuyamıyorum nezaman keçecek bilmiyorum
...
Yazan mehtap kasım 14 2011, .
ben 27 haftalık hamileyim grip oldum nasıl geçersmilies/smiley.gif
...
Yazan ilkay, .
19 haftalık hamileyim ve gribe yakalandım boğazım çok kötü,burnum devamlı tıkanık,ne yapacağımı şaşırdım.C vitamini haplarının bi zararı varmı? bilgisi olan varsa söyleyebilirmi? doğal yollarla almaya çalışıyorum ama fayda etmiyo...
...
Yazan burçin aydın, .
bende 30 haftalık hamileyim 3 gündr gribim ballı ıhlamur nane limon içiyorum ve vitamin ilaçları kullanıyorum doktorum ilaçsız geçer dedi burnum tıkalı oda geçse sorunum kalmıyacak
...
Yazan gonul gurbuz, .
merhaba bnde 5 aylık hamıleyım oksuruk var kuru gripim gecmedı 2 haftadan berı cekıyorum valla
...
Yazan hayriş, .
slm anne adayları ...ben 12 aftalık hamıleyım ve bu aralar mdem çok bulanıyo .. ne yesem çıkarıyom.. ve sap sarı su istifa edıyorumm. sizce u dogalmı sarı su .. bana bılgı verırmısınız ...rica etsem...smilies/smiley.gifsmilies/wink.gif
...
Yazan nediha, .
arkadaşlar bende 37 haftalık hamileyim ve boğaz enfeksiyonuyla uğraşıyorum her yerim ağrıyor mevlam ğünahsız bebeklerimizi korusun böyle hastalanıpta doğum yapan varmı ve bebeği nasıl
...
Yazan hatice111, .
merhabalar 19 haftalık hamileyim, bir haftadır grip yaşıyorum. doktorum zararsız bir ilaç verdi. bebeğin büyüdü artık endişelenme dedi. yüksek ateş olmadığı sürece korkma, yüksek ateş olursa da gereken yapılır birşey olmaz bebeğine dedi. benim de ilk bebeğim, çok endişeliydim ancak atlattım, çünkü hanımlar sizlerin psikolojik olarak iyi olmanız da bebeği çok etkiliyor. sırf ilaç içmemek için ruh sağlığınız ziyan oluyor, belki deilacın verebileceği zarardan daha fazlasını veriyor. kendinizi fazla kasmayın, doktorunuz böyle derse bile bence değiştirin. çünkü doktorun anneyi de önemsemesi gerekiyor. kuru kuruya çekeceksin demekle olmaz. Allah hepinize acil şifalar versin, bebişleri de korusun..
...
Yazan Sirin, .
ben de 5 aylik hamileyim.qrip oldum.bebeyime gore cok endiseliyim. smilies/sad.gif
...
Yazan burcu bozkurt, .
bende 24+2haftalık hamılyım ama fena grıp oldum ölüyorum agrı ateş allah yardımcımız olsun....
..
Yazan Cemile sultan, .
35 haftalık hamileyim ıhlamur bile zararlıyken ilac içemeden şu gribi atlatmak oldukça zor allah hapimize yardımcı olsun meleklerimizi korusun benimle aynı durumdakilerede şifasını versin
...
Yazan caresiz, .
20 haftalik hamileyim cok oksuruyorum ve grip oldum cok korkuyorum smilies/cry.gif
...
Yazan nigar baki, .
10 haftalik hamileyim sadece yorqunum burnum hafif arada akir korkuyorumsmilies/sad.gif
...
Yazan Şaduman, .
merhabalar ..ben de 7,5 aylık hamileyim ve hamilleliğim boyunca bi ikinci kez grip ve soğuk alğınlığı geçirişim.ben 1 greyfurt , 1 lumon ve 1 portakalı sıkıp içine 1 tatlı kaşığı çörekotu yağı atıyorum ve içiyorum.burnumun içinede çörekotu yağından sürüyorum kuruluğunu alıyor.tabiki daralıp öksürüp nefes alamama göz ağız burun akıntısı hepsi var ancak geçecek inş. bu kürü deneyin arkadaşlar. rabbim hepimize şifa versin inş.artık şişmeyede başladım. aman sakın erken doğurmayın bakması çok zor oluyosmilies/grin.gif
...
Yazan ayse nisan 2011, .
bende 14 haftalık hamileyim esim grıp banada gecermi grıp
...
Yazan zennure öztürk, .
14 haftalik hamileyim ve her kemik tanelerim ariyor en kötüsü burnumdanda hic nefes alamiyorum dün korktümdan esimle gace yarisi hastaneye gittik bebegim iyi ama banada ilac vermiyorlar vede veremiyorlar bir bilebilsen ne yapabilecegimi????????????????????????????????????????????
...
Yazan sevim göksu, .
merhaba anne adayları hepinize gecmiş olsun allahım şifa versin bende gribim malesef 9haftalık hamileyim drkadar bilemem ama antibiyotiği hamle ve grip olanlara tavsiye etmiyorum virüsün çoğalmasna neden olurmş ıhlamur faydalı bir içecek ama hailelikte zararlıymış ne doğru ne yanlış bende bilmiyorum sadece emin olduğumz kadarını yapalım ve rabbimden hayırlı olanı istiyelim korkmayın lütfen doktor kardeşlerim anne adaylarımızı doğru ve anlaşılır şekilde bilgilendirin hepinizin hayırlışıyla bebeğinizi kucağınıza almanızı diliyorum
...
Yazan emineee, .
bende 33 haftalık hamileyim.grip olmak üzeeyim.doktorum ağrı kesici ve antibiyotik verdi.dün bütün eklemlerim ağrıyordu ama bugün daha iyiyim.ilaçları kullanıyorum.sabah ve akşam 1000mg antibiyotik kullanıyorum.herkese geçmiş olsun
...
Yazan sems, .
arkadaslar ben 36 haftalik hamileyim vucudum bituvaf genzim tikali nefes alamiyorum hafif öksuruyorum ates basiyor terliyoru ALLAH hepimizi korusun
...
Yazan seda tprkk, .
bende 34 haftalık hamileyim benimki bambaşka sanki sadece burnumda sorun var nefes aldıkça yanıyo ağzımdan nefes alıyoum ama burnumun yerini tutmuyo burnum akıyo sürekli bazen tıkanıyo ağzımda nefes almaktan boğazım iltihaplandı dardayımmm şuan ikisindede yanma var kafayı sıyırmak üzereyim...smilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gif
...
Yazan svg, .
Merhabalar, ben 7 aylık hamileyim..
1 haftadır gripim,ve cok agır geçiriyorum gribi.. Nane limon kaynatın için,aksamları sıcak süt için bogazınız yumuşasın.. gün içinde 1 tane parol için,agrı kesici,bebege hiç bir zararı yok..
şimdi ise sadece burun tıkanıklıgı yaşıyorum,gözlerimde hafif agrı kaldı o kadar...
hiçbir hastalık kendi kendine geçmez.. elinizden geleni yapın,ıhlamur da cocuga hiçbir zararı yok.. ilaç kullanmaktan daha iyidir..
Ve yatakda cok kalmayın,uzanmayın,oturun evin içinde yürüyün dolanın,bu kendinizi daha iyi hissetmenizi saglicaktır..smilies/wink.gif
...
Yazan arzu öz, .
merhaba arkadaşlar ben 17 haftalık hamileyim ve dün akşam itibariyle grip oldum çok öksürüyorum ve hiçbirşey yiyemiyorum ne yapmam lazım herkese geçmiş olsun Allah bebişlerimizi korusunsmilies/sad.gif
...
Yazan nuriye candemir, .
merhaba hanımlar bende 17 haftalık hamileyim.bende grip atlatıyorum ben bir limonu güzelce yıkadıktan sonra kabuğu ile beraber beş altı parçaya bölüp kaynatıp sıcakken içtim.beni çok rahatlatdı şimdi hastalığın dördüncü gününde falanım ama rahatladım ayakta atlatdım diyebilirim günde birkaç kez içtim umarım sizede faydası olur
...
Yazan yazan burcu, .
8haftalik hamileyim tam 1aydir iglesemedim ilk once bolbol yatip dinlendim baktim iglesecem yok bugun doktora gittik burun spreyi bugazim icinde hap verdi bugun kulanmaya basladim bakalim insallah en kisa zamanda iglesirim
...
Yazan mihriban, .
ya ıhlamuru önermeyen arkadaşım saçmalamayalım lütfen bende 14 haftalık hamileyim gribimin geçmesi içinde sürekli ıhlamur kullanıyorum hiç bi yan etkisi yok bebeklerimizede iyi geliyor ayrıca bitkisel çözüm anlıcan yanlış yönlendirmeyelim LÜTFENNN...smilies/smiley.gif
...
Yazan hkubra, .
bende 26 haftalık hamileyim.eşim grip olmuştu banada yenı bulastı. bas ağrısı bılmedım hiç.ama onuda öğrendim.bütün vücudum tüy köklerim saç diplerim bile ağrıyo. inş tam yakalanmadan kurtulurum .buda imtihan ama zor.c vitamini ve bol sıvı diolar bakalım.herkese geçmiş olsun allah sizide benıde sağ salim rahat bi doğumla bebeklerımıze kavustursun.....
...
Yazan nes, .
bende 7 haftalık hamileyim..gribe yakalandım..cok kotu bır oksuruk ve sırt agrısı var...oylece yatıyorum,ne yapılabılırkı?
...
Yazan Badem, .
Men de 8 heftelk hamileyem.Yavash yavash qrip oluram.Hekimim Aflubin damcisi icmeyi vitamin c vurrddurmagi meslehet gordu.Qrip Heel dermanindan da gunde 3333333333 defe 22222tablet dil ustunde sovurmaq olar.allah hamiya komek olsun>
...
Yazan fener, .
arkadaşlar ben hamile de degilim grip de, o asamayı gectim, şimdi onun gribiyle ugrasıyoruz, inanın bu daha zor. Bol tavuk suyu, bu mikrobu bloke eder, yaglı ızgara balık, bugulamada olur, bol kuru sogan,toplamı 1 cay kasıgı toz zencefille, tarcınla balı karıstırın, hergun 1 yemek kasıgı polen yeyin. Fazla bitki cayı iyi degildir hamilelikte. tabi meyve suyu ve süt.. Benden bu kadar. Hayırlı dogumlar.
...
Yazan hümeyra şahin, .
arkadaşlar hepimıze allah acil şifalar versın .günahsız bebeklerımız için bizlere şifa versın. bende 19 haftalık hamileyım,ama tam 20 gundur gribim düzelemiyom ne yapacağımı şaşırdım.yoruldum artık.
...
Yazan nana, .
merhaba arkadaslar bende 17 haftalik haileyim giripim oldum cok koirkuyorum ya
...
Yazan Konul, .
Men de hamileyem.Ginekoloqum mene 3 iyneni birlikde venama vurdurmaqi tovsiyye etdi. Bu qripe qarshi yaxshi dermandir: C vitaminiç kakarbaksilaz ve qlukoza. hekimlerinizle de meslehetleshib istifade ede bilersiniz. Amma mutleq oz hekimlerinizden meslehet alin ki, yan tesiri olmasinş
...
Yazan aliye, .
mrblar. ben 9 haftalik hamileyim ve qrip yakami birakmiyor. insallah bebegime bisiy olmaz. herkese acil sifalar ark. bi ark beni cok korkuttu hamilelikte qrip bebegin buyumesini durdura blilir dedi. bi bilgisi olan var mi. ltfn yazssin. tsk
...
Yazan ...., .
bende 13 haftalık hamıleyım kulaklarım burnum tıkalı heryerım agrıyor...yarında ıse gıdıcem allah yardımcımız olsun...bebeklerımızı allahım korusun...
...
Yazan yazel, .
arkadaşlar bende 21 haftalık hamileyim bundan 1 ay önce acayip öksürüğü tutmuştu o biraz geçti şimdide grip bırakmıyor yakamı hastalık ne yapıcağomı şaşirdım inşallah bebeğime birşey olmaz rabbim korusun hepimizin bebişini hepinize geçmiş olsunsmilies/smiley.gif
...
Yazan asikiz, .
merhaba anneler..bende 11 haftalık hamileyim baharın gelmesiyle bahar alerjim kendini gösterdi..çok zorlanıyorum ilk bebeğim ve çok heyecanlıyım.umarım bebeğime bir zararı yokturayrıca öğretmenim. şimdiden Rabbim herkesin bebeğini muhafaza etsin bütün çoçukları çok seviyorum...
...
Yazan zübeyde, .
ya bu grip hepbiz hamileleri mi buluyor.2 gündür gribim 17 haftalık hamıleyım nekadar bitki varsa cayını iciyorum meyve suları full içiyorum .vitamin komasına gircem .işin en kötüsü hemşireyim ve yarın nöbete gitcem allahhepimizin yardımcısı olsun,
...
Yazan plnpln, .
selam herkeze 20 haftalık hamileyim ve ölüyorummmm...çok kötü bogazlarım şiş sesim kısık başım ağrıyo ve bugünde grip oldum.. ne yapacagımı bilmiyorum.doktora gitsemmi ki sınavımda var onun için sabrediyorum gitmiyorum gözlerim bile görmüyosmilies/sad.gif smilies/sad.gif hergün 5 6 tane nane limon içe içe maf oldum ama bişey olmuyo..başka ne yapayım??
...
Yazan sinem, .
mrb arkadaslar 27 haftalık hamıleyım.1 hafatadan berı grıpım fakat gecmıyor.gecelerı cok kotu oluyorum.uyku duzenım kalmadı.bırde bende huzursuz bacak senduromu dıye bırsey basladı.ayagımı sureklı hareket ettırmek ıstıyorum.gecelerı daha cok oluyor bu.bırden uykumdan uyandırıp sarsıyor benı.delırıcem.
eger bogazlarınız sismıs ise ıhlamurun içine 1 cay toz kasıgı tarcın ilave edınız.bır kac gun deneyın mutlaka faydası oluyor.
herkeze gecmıs olsunn...
...
Yazan ESEN KÜLLÜK, .
Merhaba

Ben Esen 8 haftalık hamileyim,yaklaşık 15 gündür giiple boğuşuyorum 1 gün rahat nefes alıyorum 2.gün tekrar tıkanıyorum.Limon,ıhlamur,tarçın ne varsa içiyorum ama birtürlü rahat olamadım,Lütfen yardımcı olunsmilies/smiley.gif
...
Yazan 21,03,2010, .
ben esra 10 haftalık hamileym çok ağır grip geçiriyorum.ilaç kullanamıyorum.ben herkesten şanslıyım annem bana bakıyor.allah tüm hamilelere şifa versin.
...
Yazan eylül, .
16 haftalık hamileyim ve gribim sadece bol su ve c vitamini ile atlatmaya calışıyorum
...
Yazan ela, .
27 haftalık hamileyim 3 gündür aşırı ağrılarım var bazen bebeimin hareketlerini hissetmiyorum ve çok endişeliyim bol c vitamini ve aşırı su tüketiyorum hepimize acil şifalar diliyarum
...
Yazan merhaba;, .
merhabalar;

Bende 9 haftalık hamileyim grip olmuşum çok kötüyüm çalışıyorum dinlenemiyorum ev hanımları gerçekten çok şansılı bu durumlarda allah hepimize yardım etsin...düşünüyorumda 9 ay çok uzun bir süre rebbim günah yazmasın keşke 6 ay olsaydı 9 ay yerinesmilies/wink.gif
...
Yazan gonca soner, .
bende 29 haftalık hamileyim grip oldum hiç iyi degilim her tarafım agrıyo . biri ıhlamur yapsın banasmilies/cheesy.gif
...
Yazan hülya zeytin, .
bende bendesmilies/smiley.gif 6haftalık hamileyim 17 yaşındayım 2güngür gribimm çorba gönderen yokmu arkadaşlarrsmilies/smiley.gif allah hepinize acil şifalar versinnn... yha bide bu bulantı ne biçim bişimişşş smilies/sad.gif
...
Yazan serap, .
bende 38 haftalık hamileyim grip oldum nefesim kesiliyor sanki nefes alamıyorum doğuma 1 haftam kaldı inşallah geçer
...
Yazan inci, .
34 hafta hamileyim sürekli grip oluyorum sinirlerim bozuk inşallah geçer
...
Yazan YAZAN ÖZLEM ŞUBAT 27,2010, .
ARKADAŞLAR BENDE GRIP OLDUM BOGAZIM ŞİŞ VE ÇOK KÖTÜ YANIYOR C VİTAMİNİ TÜKETMEYE ÇALIŞIYORUM BENDE 7 HAFTALIK HAMİLEYİM ALLAH HERKESE ŞİFA VERSİN
...
Yazan nurcan, .
merhaba ben nurcan 32hafta 4gunluk gebeyım 2gundurr bogazım cok ktu acıyoo bademcıkelrım sısımıss ve nasıl yapıcamı bılemıyorumm konusamıyorum bıleeee ılac almadan gecmesı cok zor ama bu haldede bebgım ıcın kullanamıyorummm sorunsuz bı sekılde bebgımı artıkk kucagıma almak ıstıyorummm
...
Yazan EMİNE ERDURAN, .
HEPİNİZE GEÇMİŞ OLSUN ARKADAŞLAR. BENDE 38 HAFTALIK HAMİLEYİM, BOL C VİTAMİNİ ALIP ATLATICAZ İNŞALLAH. ALLAH BEBEKLERİMİZİ KORUSUN.
...
Yazan nazo, .
ben de grip oldum mide bulantılarım var hala daha ilaçda kullanmıyorum sizlerde iyce doktorunuza danışmadan kullanmayın lütfen bol su için stres yapmayın portakalı öylece tüketin öyle daha faydalı allah yardım etsınn
...
Yazan Ayşegül Sevindik, .
Merhaba arkadaşlar.17 haftalık hamileyim çok ağır grip geçiriyorum ve malesef çalışıyorum.Doktorumu aradım sadece boğaz pastili verdi.İşyerinden izin alamadığım içn de gidemedim.Bol bol sıcak su,çay,nene limon alıyorum ama yine de boğazım çok acıyor hele ki hapşurduğumda yırtılıyor sanıyorum.Herkese geçmiş olsun..Bol C vitamini artık...
...
Yazan beyhan meryem okumuş, .
arkadaşlar bende yirmi haftalık gebeyim bende grip oldum çok şükür şimdi iyiyim size tavsiyem ilaç kullanmayın bol miktarda limonlu çay için allahım hepimizin bebeğini korusun...
...
Yazan ela, .
22 haftalık hamileyim çok kötü grip olmuşum baş ağrısı ve mide bulantım çok aşırı
...
Yazan vefa, .
9 haftalik hamileyim grib olmusum cok korkuyorum bebeyime ne acidan zarar vere bilir
...
Yazan deniz y, .
ben 32 haftalık hamileyim aşırı derecede grip oldum.öksürük;baş ağrısı doktoruma gitim. doktor c vitamini verdi .onu her gün 1ölçek içdim 1hafta sonra her hastalığım geçti alah herkezin bebeğine ömür versin aminsmilies/shocked.gifsmilies/shocked.gifsmilies/shocked.gifsmilies/shocked.gif
...
Yazan semiha kurt, .
15 haftalık gebeyım grıp olmustum sadece kuru oksuruk kaldı bebegıme bı zararı olurmu acaba
smilies/kiss.gif
...
Yazan sayra, .
selam bende 26 haftalik hamileyim,,17 yil sonra tüpbebekle bebegime kavusacagim insallah.Ama cok kötü grip oldum nefes alamiyorum,,feyza arkadasim bende senin gibi nefes almakta güclük cekince panik oluyorum,,hic bir hap kullanmiyorum,normalinde günde1,5 lt su icen ben simdi su icerken yutkunurken bike nefes alamiyorum diye icemiyorum,,burnium tamamen kapali ve bu geceyi nasil gecirecegim bilmiyorum,portakal greyfurt siksam bogazim faranjit olmus yutkunamiyorum.Allahim sen bebekleirmizi koru amin
...
Yazan DR. OKAN GÜL, .
ARKADAŞLAR BOL C VİTAMİNİ VE SIVI TÜKETİNİZ. aTEŞ DÜŞÜRÜCÜ OLARAK PAROL KULLANINIZ. BURNUNUZU VE AĞZINIZI TEMİZ TUTUNUZ.HAVA YOLLARINI DAİMA AÇIK TUTUNUZ.BURNUNUZU SIK BOŞALTINIZ.ANTİBİYOTİĞİ MÜMKÜN OLMADIKÇA KULLANMAYINIZ. ÇÜNKİ ANTİBİYOTİKLER GRİBE FAYDALI OLMAZ. GRİP BİR VİRÜSTÜR.3-5 GÜN KATLANIINIZ. GÖRÜCEKSİNİZ DÜZELECEKSİNİZ...BOL C VİTAMİNİ (DOĞAL YOLLARDAN) + BOL SU...
...
Yazan Meral al-majidi, .
Slm, bende 10 haftalik hamileyim ve cok fena nezleye yakalandim, kendimden en cokta bebegimi düsünüyorum.. bol bol icicekler icip idrara cikiyorum mikrop vücudumdan ciksin diye. bol limon yiyorum, insallah bi kac gün sonra gecer ..
...
Yazan Aslı.Ç, .
Merhaba Arkadaşlar,
Öncelikle herkese geçmiş olsun. Benim size Grip ve soğuk algınlığı için birkaç önerim oluCak.
Ilık duş her zaman vücuttan mikrobun atılmasına yardımcı olur.Burnunuzu temizlemek için kullandığınız kağıt mendili asla ve asla ikinci kez kullanmayın, hatta imkanınız varsa burnunuzu sadece suyla temizleyin. Önemli olan vücuttan mikrobu atabilmek.Bir kere kullandığınız kağıt mendili ikinci kez kullandığınızda mikrobu tekrar kendinize bulaştırmış oluyorsunuz.Bol bol sıvı tüketin, bol bol uyuyun..
...
Yazan asyam,asyam, .
merhabalar 32haftalık gebeyim gripten 5 gün
kadar hastanede
yattım ve antibiyotik
kullandım,kullanmamanız
bebeğinize daha çok
zarar verecektir
kullanmaya ikna oldum
allaha emanet arkaaşlar
hareketleri çok iyi
gidiyor,umarım öyledirde
allah hepimizin yardımcısı olsun
smilies/smiley.gif))
...
Yazan fatma gümüş çalışganel, .
ben 23 haftalık hamileyim ve çok kötü gribim halsizlik bulantı öksürük boğaz ağrısı doktora gittim antibiyotik ve ağrı kesici verdi ama bebeğime zarar verir die korkuorum.napcam bilmiorum yaaa
...
Yazan zuleyxa baku, .
27 hafdadayim burnum tutuk bu beni cox rahatsiz ediyor.bogazim azacik agriyor,ama atesim yok.cocugum icin ne kadar tehlikeli krip
...
Yazan deniz a, .
eğer ateşiniz 37'yi geçerse doltora gidin yoksa dinlenin meyvwe uyu için, herkese sağlıklı doğumlar
...
Yazan mahmure, .
kızlar hiç bir sey olmaz dinlenin sıvı tüketin yeter
...
Yazan öslemm, .
selam 11 haftalık hamileyim,ama ikinci kez grip oluyorum.ilk gittiğimde doktor henüz çok erken diye hiçbir ilaç kullanmama izin vermedi,bu sefer göğüs uzmanı antibiyotik,ağrı kesici,bir serum fizyolojik sprey verdi(burun tıkanıklığı için),sadece spreyi kullanıyorum,diğerlerini bebeğime zarar verir diye kullanmıyorum...ne yapalım ne olursa olsun bebeğim için çekicem artık...
...
Yazan esra doruk, .
smilies/cry.giföff bende 20 haftalık hamileyim grip oldum normaldede giribim çok agır geçerdi zatenn yine çok kötüyüm bu kadar agır gribin bebege bi zararı olurmu? doktorumu aradım daha önce bi düşügüm oldugu için kesinlikle ilaç kullanamazsın dedi.sadece c vitamini al dedi portakal greyfurt filan sıkıp içiyorum bol limonlu çorb a iç dedii ama bunlar yeterli gelmiyoo çok kötüyümm napıcamm ben yaa bebegime zararıı olmasında ben çekmeye razıyım.
...
Yazan duanur, .
2 gündür gr,bim ama bebeğimi iyi hissediyorum hareketliliğine devam ediyor inşaallah bişey olmaz..dua edin..
...
Yazan şehnaz, .
smilies/sad.gif 17 haftalık hamileyim bugün öksürmele4rle kalktım boğazımda kaşıntı sırtımda ağrı ne yapmalıyım
...
Yazan sevilay, .
slm 25 haftadayım ve şiddetli bi şekilde hem gıribim hemde saoğuk algınlığım var

Yorum Yaz