Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Hayır. Hamileyken adet olunamaz fakat hamilelikte kanama olması mümkündür.

Bazı kadınlarda hamilelik sırasında kanama görülebilir. Hatta bazı kadınlar düzenli aralıklarla gördüğü aralıklı kanamalardan sözeder. Ancak hamilelik sırasında vajinal kanama, adet ile aynı şey değildir.

Regl dönemi sadece hamile değilken gerçekleşir: Her ay, rahmin iç duvarı kan ve doku ile kalınlaşır ve hamileliğe hazır hale gelir, o ay hamile kalmazsanız o dokuyu dökersiniz, adet dönemi bu dönemin adıdır.

Fakat yumurta döllenip rahme yerleştiğinde hormonlar, büyüyen bebeği desteklemek için kan açısından zengin dokunun sağlam kalmasını sağlar ve hamilelik bitene kadar bu doku atılmaz. Bu nedenle hamileyken adet olunur mu sorusunun yanıtı hayır dır. 

Hamilelikte Kanama Neden olur

Kanama çeşitli nedenlerle hamilelik sırasında oluşur, bazıları ciddi ve bazıları değildir. Bazı kadınlar, adetlerine bir süre kala hafif kanama veya lekelenme geçirirler ve bunu adet kanaması sanabilirler. Bu kanama Genellikle tipik bir adet kanamasından daha hafif ve daha kısa sürelidir.

Bu lekelenmeye implantasyon kanaması denir ve normaldir.

Pap smear, vajinal muayeneden sonra ya da seks yaptıktan sonra da hamilelikte kanama yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni, hamilelik sırasında serviksinize daha fazla kan gitmesidir.

Hamilelikte Kanamanın yoğun olması, enfeksiyon, plasental problemler, düşük veya ektopik gebelik gibi ciddi bir sorunun işareti de olabilir ve bu da yaşamı tehdit edebilir. 

Hamileyken kanamanızı fark ederseniz, kanamanız durmuş olsa bile doktorunuzu arayın. Hamilelik sırasında miktar kanaması olan pek çok kadın, herhangi bir sorun yaşamaz, ancak ciddi bir problemi gözardı etmemek için bir muayene faydalı olabilir.

Aktif olarak kanamanız varsa veya herhangi bir şekilde şiddetli ağrılarınız varsa ve hemen doktorunuza ulaşamıyorsanız, doğrudan acil servise gitmeniz tavsiye edilir.

Bu kategoride daha fazla: « Hamilelikte İlişki

Yorum Yaz