< < Bebekvar.net - Hamilelikte İlişki
Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Hamileyken ilişkiye girilir mi sorusu pek çok anne baba adayının aklını karıştırmaktadır. Hamilelikte ilişki normal giden bir hamilelikte risksizdir. Gebeliğin 8. ayına kadar cinsel ilişki konusunda bir tehlike bulunmamaktadır. 


Hamilelikte ay ay cinsel yaşam:

Genel olarak, hamilelik sırasında, kadının cinsel isteği ilk üç ayda azalmakta, ikinci 3 ayda artmakta ve son 3 ay içinde tekrar azalmaktadır.

 

Hamilelikte ilişki : İlk 3 ay 

Bu aylarda Annelik içgüdüsü duyguları, bebeği kaybetme korkusu, kadınların cinsel yaşamdan soğutabilir. Ayrıca, bu dönemde bulantı ve kusma vakaları da ortaya çıkmakta,  bunlar da cinsel ilişkiyi de engellemektedir. Kadınlarda ilk 3 ay libido düşüklüğü olabilir. Bununla birlikte, hamileliğin ilk aylarında ilişkiye girmek isteyen çiftler için tehlike yoktur. Bilimsel araştırmalar , hamileyken uygun pozisyonlarda cinsel ilişkiye girildiğinde ve dikkatli olunduğunda anne ve bebeğe herhangi bir zarar gelmeyeceğini göstermiştir.

Hamilelikte ilişki :3-6 ay

Hamileliğin 3-6 aylık döneminde cinsel organlara giden kanın artması, hamileliğe alışma gibi gibi sebeplerde libido daha yüksek olabilir. Bu nedenle, hamileliğin bu döneminde cinsel ilişkide bir artış olabilir. Normal zamanlarda bile, orgazm almada zorluk çeken kadınlar tekrar tekrar orgazm hissedebilirler. Birçok kadın hamilelik sırasında orgazmın daha zevkli olduğunu kabul eder. 

 

Hamilelikte ilişki : 6-9 ay:

Bu dönemde çiftlerin cinsel ilişkiye girmesi zorlaşır. Gebelikte yüksek risk, karnın büyümesiı, hareketin kısıtlanması,  sırt ağrısının artması ve vajinada enfeksiyon olasılığının artması, kadının cinsel olarak soğumasına yol açabilir. Ancak bu sorunlara rağmen, seks yapmak isteyen çiftler bebeğe zarar vermekten korkmamalıdır. Çünkü hamileliğin bu aşamasında cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Bebek anne karnındaki kaslar ve amniyotik sıvı sayesinde dış etkilerden korunur. Bununla birlikte, çiftler tüm olasılıklar için bir doktora danışmalıdır. Çünkü kadınlar için tehlikeli olabilecek bazı riskli gebelikler var. Özellikle son ayda çok dikkat edilmesi tavsiye edilir.

 

Hamilelikte ilişkinin tehlikeli olduğu durumlar:

Erken doğum riski varsa ve anne adayının daha önce bebek düşürme durumu varsa, cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Ayrıca, gebeliğin herhangi bir aşamasında vajinal kanama olduysa, ya da cinsel yolla bulaşan hastalık tespit edilirse, hamilelikte ilişkiye girilmesi önerilmez.

İlk kez hamile kalanlar için son 1 ay risklidir. Ancak, bir doktor izin verirse, sekiz aylık hamilelik bir partnerle cinsel ilişkiye girebilir. İkinci, üçüncü ve sonraki gebeliklerde ise risk daha yüksektir. Bu nedenle, bu kadınların son 6 aydır cinsel ilişkiye girmemesi tavsiye edilir. Yine, doktor tavsiyesi her şeyi çözecektir.

İkiz bebek bekleyen anne adayları gebelikte ilişkiye girmeden doktora danışmalıdır.

 

Yorum Yaz