< < Bebekvar.net - Hamile Kalmak İçin
Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Hamile kalmak için ipuçları
Bu bölümde, bebek yapmaya karar verdikten sonra, hamile kalma şansınızı arttırmak ve vücudunuzu hamilelik için hazırlamak için 10 ipucu vardır.

1. Her gün 400 mg folik asit takviyesi ile başlayın.
Folik asit bebeğin sinir dokusu defektini önler. Sinir borusu beyni omurga ile birleştirir ve fermantasyondan 16-18 gün sonra oluşmaya başlar. Normal değilse, spina bifida (çift omurilik) kusurlu olabilir. 

2. Hamilelikten önce sağlıklı bir diyet yapın.
Farklı yiyeceklerle beslenmeniz, size sağlıklı bir hamilelik için hazırlanacak gerekli besinleri sağlayacaktır. Siz ve eşiniz günlük olarak sebze, meyve, yağsız protein ve tahıl da dahil olmak üzere çeşitli sağlıklı yiyecekler yemelisiniz. Önceden hazırlanmış ve kızartılmış yiyecekler almayın ve şeker içeriğini azaltmayın. Hamilelik öncesi sağlıklı bir diyetin önemi hakkında bilgi edinin.

3. Sağlıklı kilo alın.
Kilolu ya da zayıf olmak, gebelik olasılığınızı azaltabilir, bu nedenle sağlıklı bir kiloya ulaşmaya çalışın. Fazla kilo hamilelik sırasında yüksek tansiyon ve diyabetlere neden olabilir.

4. Sigara içmeyi bırakın
Sigara içmek hamilelik şansınızı azaltabilir ve bebeğinizin sağlığını tehlikeye atabilir. Sigara içenlerin hamile kalamama veya erken doğum yapma olasılığı daha yüksektir .Bebekte  düşük doğum ağırlığı, ani bebek ölüm sendromu , bebeklerin yaşamlarının ilk altı ayında solunum problemleri riski artmaktadır. Sigara içmek ayrıca erkekleri de etkileyebilir, böylece eşinizi sigarayı bırakmaya teşvik edin. Arkadaşlarınız ve ailenizden sigara içmemelerini isteyin çünkü pasif içicilik de zararlı olabilir.

5. Alkol tüketimini kısıtlayın
Hamile kalmayı planlıyorsanız, alkol tüketimini tamamen durdurun veya en aza indirin. Hamilelik sırasında alkollü içecekler kullanılmamalıdır. Aşırı alkollü içeceklerin sperm kalitesini etkilediği göz önüne alındığında, erkekler de alkol alımını azaltmalıdır.

6. Tam bir sağlık kontrolünü tamamlayın
Hamile kalmayı planlıyorsanız, hamile kalmadan önce doktorunuza temel analizler yapması gerektiğini söyleyin. Düzenli olarak ilaç alıyorsanız veya herhangi bir tıbbi kaygılarınız varsa, fazladan bakıma ihtiyacınız olabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da hamilelik olasılığınızı azaltabilir. Bu hastalıklardan bazılarının belirtileri yoktur. Bu nedenle, bunun bir tehdit olduğunu düşünüyorsanız, bunu analiz etmek en iyisidir. Hamile kalmaya karar verdikten hemen sonra, tavsiye için doktorunuza başvurun.

7. Rahatlayın
Stres arzuyu ciddi şekilde azaltabilir, bu da sizde ve eşinizinde cinsel ilişkiye girmek için bir isteksizlik olacağı anlamına gelir. Şiddetli stres de sperm sekresyonunu azaltabilir, bu nedenle her gün zaman geçirdiğinizden emin olun. Yatıştırıcı bir masaj meditasyonda sessizlik veya birkaç dakika okumak yardımcı olabilir.

8. Düzenli spor yapmak
Düzenli egzersiz, kilonuzu dengelemenize ve stresi azaltmaya yardımcı olur. Formda olmak, hamileliğinizi ve doğumun fiziksel gereksinimlerini yerine getirmenize yardımcı olur.

9. Dar pantolon giymeyin
Bu erkekler için önemlidir! Erkekler, üretkenliğini arttırmak için sıcak bir banyo veya duş almayın, dizüstü bilgisayarlarınızı bacaklarınızın üzerine koymayın.

10. Düzenli cinsel ilişki

Hamile kalabilmek için iki üç günde bir cinsel ilişkiye girmek uygun olabilir.Yumurtlama dönemlerini göz önüne bulundurarak planlama yapın. 

Yorum Yaz