Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Hamilelikte Beslenme Önerileri

Şüphesiz, besleyici, dengeli bir beslenme planı, gelişmekte olan bebeğinize verdiğiniz en büyük armağanlardan biri olabilir. Gebelikte beslenme sağlıklı bir bebek için şarttır. Hamilelikte nasıl beslenmek gerektiğini uzmanlar; İdeal olarak, hamilelik öncesi sağlıklı bir beslenme planı benimsemek en iyisidir şeklinde yanıtlarlar. 

Geri sayım takviminizde kaç hafta kaldığı önemli değil, başlamak için asla çok geç değildir! Kendi vücudunuzu besleyici gıdaların lezzetli bir karışımı ile beslemek doğurganlığınızı artırabilir, hamilelik sırasında kendinizi sağlıklı hissetmenizi sağlayabilir ve daha kolay bir emeğin önünü açabilir.

 Çocuğunuz için gerekli büyüme ve genel sağlık yapı taşlarını oluşturmaya da yardımcı olabilir.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır

Günlük olarak yediğimiz besinler vücudumuzun nasıl çalıştığını, nasıl iyileştiğimizi ve büyüdüğümüzü ve gelecek yıllarda enerji ve dayanıklılığı nasıl koruduğumuzu etkiler.

Lezzetli sebzeleri, kepekli tahıllar ve baklagilleri, yağsız proteinleri ve diğer akıllıca yiyecek seçimlerini hamilelik öncesi ve hamilelik dönemine dahil etme kararınız, bebeğinize hayatınızda güçlü bir başlangıç ​​sağlayacaktır.

Gebelikte Beslenme: Kilo Değişimi Ve Kalori

Vücudunuz gebelik sırasında kilo alır! Kilonuz arttıkça, vücudunuzun büyümekte olan bebeğinizi beslediğini kanıtlayın. Doğum yapmaya hazır olduğunuzda, toplam kan hacminiz% 60'a kadar artacaktır.

Göğüslerin sütle dolmuş olacak. Rahiminiz bebeğinizi yerleştirmek için büyüdü ve amniyotik sıvı ile doldu. Bebeğiniz 2.5 – 4.5 kg (ortalama) ağırlığında büyümüştür. Bu değişikliklerin hepsini gerçekleştirmek için vücudunuzun 2. ve 3. trimesteriniz sırasında günde yaklaşık 300 ekstra kaloriye ihtiyacı vardır.

Efsane: Şimdi hamilesin, iki kişilik yemelisin.

Gerçek: Besin ihtiyaçlarınız arttığında doğrudur, ancak enerji gereksinimleri hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde günde sadece 300 kalori kadar artar.

 

Efsane: Hamilelik sırasında daha az kilo almak doğumu kolaylaştırır.

Olgu: Gebelikte yeterli kilo almayan anneler, bebeklerini erken doğum gibi ciddi komplikasyonlara yakalayabilirler, bu da akciğer ve kalp sorunlarına neden olabilir.

Efsane: Hamilelik sırasında doğru miktarda kilo alırsanız, hiçbiri yağ kazancı olmayacaktır.

Gerçek: Sağlıklı bir hamilelik yağ depolama içerir. Vücudunuz emek ve emzirme döneminde bu aşırı yağı enerji olarak kullanır.

 

Efsane: Hamile kadınlar sadece vücutlarının ihtiyaç duyduğu yiyecekleri ister.

Gerçek: Hamile kadınlar her türden yiyecekleri isterler. Besinler, beslenme gereksinimlerinin tek göstergesi olmamalıdır.

 

Efsane: Sağlıklı olan hamile bir kadın rahatsızlıklarla karşılaşmaz.

Gerçek: Mide bulantısı, mide ekşimesi ve kabızlık sağlıklı yaşama bakılmaksızın tüm kadınları etkileyecekler. Ancak, düzenli olarak sağlıklı beslenen, bol su içen, düzenli egzersiz yapan ve fazla şeker ve yağdan kaçınan kadınlar bu rahatsız edici semptomları önemli ölçüde azaltabilir.

Hamilelikte beslenme listesi hafta hafta yemeniz gerekenler değişmemekle birlikte genel olarak almanız gereken besinler ve miktarlarını aşağıda bulabilirsiniz. 

Hamilelikte Beslenme Listesi

Gebelikte Beslenme: Gıda Grupları

Her bir yiyecek grubundan önerilen günlük porsiyonlara dikkat etmek yararlıdır. Çoğu gıda ekli bir beslenme etiketi ile gelir. Bu beslenme etiketi, hangi miktarın bir porsiyon oluşturduğunu bilmenize yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Protein

Uzmanlar günde 75 ila 100 gram protein önerirler. Protein beyin dahil olmak üzere fetal dokunun büyümesini olumlu yönde etkiler. Ayrıca, meme ve rahim dokusunun hamilelik sırasında büyümesine yardımcı olur ve artan kan kaynağınızda bir rol oynar.

Günlük protein kaynakları örnekleri:

2-3 porsiyon et

tamamen pişmiş balık veya deniz ürünleri

karaciğer

tavuk

yağsız sığır eti

Kuzu

fındık (1 porsiyon = yaklaşık ⅓ fincan)

tofu (1 porsiyon = yaklaşık ½ fincan)

Baklagillerin 2-3 porsiyonu (1 porsiyon = yaklaşık ½ fincan)

bezelye

barbunya fasulyesi

börülce

nohut

Hamilikte Kalsiyum

Hamilelikte günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 miligram civarındadır. Kalsiyum vücudunuzun sıvıları düzenlemesine yardımcı olur ve bebeğinizin kemiklerinin ve diş tomurcuklarının oluşmasına yardımcı olur.

 

Günlük kalsiyum kaynakları örnekleri:

 3-4 porsiyon

 süt (1 porsiyon = 1 bardak)

yumurtalar (1 porsiyon = 1 büyük yumurta)

yoğurt (1 porsiyon = 1 bardak)

pastörize peynir

tofu (1 porsiyon = ½ fincan)

beyaz fasulye (1 porsiyon = yaklaşık ½ fincan)

badem (1 porsiyon = yaklaşık ⅓ fincan)

somon

şalgam yeşillikleri (1 porsiyon = yaklaşık 1 bardak)

lahana (1 porsiyon = yaklaşık 1 bardak)

Hamilekte Demir

Sodyum, potasyum ve su ile birlikte demir, kan hacminizi artırmaya yardımcı olur ve anemi önler. Hamilelik sırasında 27 miligramlık bir günlük alım idealdir.

 

Günlük demir kaynaklarının örnekleri:

 Yeşil yapraklı sebzelerin 2-3 porsiyonu (1 porsiyon = yaklaşık 1 bardak)

 karalahana

Şalgam

ıspanak

marul

lahana

Tam tahıllardan 3 porsiyon (1 porsiyon = yaklaşık ½ fincan veya bir dilim)

ekmek

mısır unu

tahıl

yulaf ezmesi

Yağsız proteinin 2-3 porsiyonu

sığır eti

Deniz ürünleri

kümes hayvanları

 

Hamilelikte Folat / Folik Asit

Folik asit, spina bifida dahil olmak üzere nöral tüp defekti riskini azaltmada önemli bir rol oynar. Uzmanlar, günde 600 ila 800 mikrogram (0,6 ila 0,8 miligram) tavsiye eder.

 

Günlük folat kaynakları örnekleri:

 Koyu yeşil yapraklı sebzelerin 2 porsiyonu (1 porsiyon = yaklaşık 1 bardak)

 karalahana

Şalgam

ıspanak

marul

lahana

Meyve 2-3 porsiyon (1 porsiyon = yaklaşık ½ fincan)

Portakal

çilek

Limon

Mango

domates

greyfurt

kivi

kavun

Tam tahılın 3 porsiyonu (1 porsiyon = yaklaşık ½ fincan veya 1 dilim)

ekmek

mısır unu

tahıl

yulaf ezmesi

2 porsiyon baklagil (1 porsiyon = yaklaşık ½ fincan)

bezelye

barbunya fasulyesi

börülce

nohut

 

Hamilelikte C vitamini

C vitamini bakımından zengin meyve ve sebzeler, yara iyileşmesini, diş ve kemik gelişimini ve metabolik süreçleri destekleyecektir. Uzmanlar günde en az 85 miligram tavsiye ediyorlar.

 

Günlük C Vitamini kaynaklarına örnekler:

 3 porsiyon meyve veya sebze (1 porsiyon = yaklaşık ½ fincan)

 Portakal

çilek

Limon

Mango

domates

greyfurt

kivi

kavun

patates

biberler

Diğer Beslenme Tavsiyeleri

Hamilelik sırasında, bazı yiyecekler gelişmekte olan bir bebeğe zarar verebilir. Toksoplazmoz, salmonella ve diğer zararlı bakterilere maruz kalmamak için tüm etlerin iyice piştiğinden emin olun. Diyetinizden tütün dumanı ve alkol tüketimini ortadan kaldırın.

 

Günlük alımınızdan kafeinli içecekleri (soda, kahve) azaltın veya ortadan kaldırın ve hamileliğiniz boyunca makul bir egzersiz programını sürdürün. Yürüyüş ve yüzme, hamilelik sırasında sağlıklı aktiviteler olarak kabul edilir, ancak yeni bir egzersiz programına başlamadan önce her zaman doktorunuza danışın.

Yorum Yaz