Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

 


İlk haftadan itibaren hamilelik belirtileri nelerdir?. Hamilelik nasıl anlaşılır? Hamilelik belirtileri nasıl başlar? Test edilmeksizin hamilelik netleşebilir mi?  Gebeliğin teşhis edilmesine yardımcı olan bu belirtilerden bazıları, herhangi bir test yapmadan kadın tarafından ifade edilir.


Erken hamilelik belirtileri yüzde 100 güvenilir belirtiler olarak kabul edilemez. Hamile olmayan kadınlarda da bu belirtilerin bir veya daha fazlası olabilir. Birkaç tanesini birlikte görmeden hamileliğin teşhisinde konuşmak için bir süre beklemek daha doğrudur. Çünkü gerçekliğe dayanmayan bir teşhis sıklıkla kadınlarda zihinsel stres ve depresyona neden olabilir. Bu nedenle, kadının tarihi, son alışkanlık tarihi, bilgileri ve Jinekolog muayenesi diğer testlerle birlikte değerlendirilmelidir.

Gebelik Belirtileri İlk Hafta: erken hamilelik belirtileri nelerdir?

Bulantı ve Kusma: Hamileliğin ilk haftasında ortaya çıkmaya başlayan tipik bir erken hamilelik belirtisidir. Birçok gebe kadın, gebeliğin ilk haftalarında sabah bulantılarından şikayetçidir. Mide bulantısnını, sabahın erken saatlerinde olması ve gün içinde azalması, gebeliğin tipik bir erken belirtisidir. Bazı kadınlar mide bulantısı dışında kusma şikayetleri vardır. Bulantı ve kusma, adet gecikmesiyle görüldüğünde hamileliği düşündürür.

Vajinal akıntı artışı: Artmış Vajinal akıntı, ilk hamilelik belirtilerinden biridir. Hamileliğin başlangıcıyla birlikte, hormonal değişiklikler nedeniyle, vajinal akıntıda artış başlar ve tüm hamilelik devam eder. Bazı gebeliklerde, hamileliğin son aylarında bu akıntı son derece endişe verici miktarlara gelebilir. Akıntı şikayeti olmayan sağlıklı bir kadında ani akıntı artışı ile birlikte adet gecikmesi hamileliği akla getirebilir.

Adet kanamasının gecikmesi: Düzenli adet döngüsü yaşayan bir yetişkin kadında adet kanaması geciktiğinde hamilelik ihtimali değerlendirilmelidir. Ancak, bazı enfeksiyonların, kansızlığın, iklimsel ve çevresel faktörlerin , psikolojik sorunların, zihinsel  gerginliğin genellikle adet gecikmesine neden olabileceği unutulmamalıdır. Bazı kadınlar "üste görmek" olarak adlandırılan bir olay yaşayabilir. Hamile iken, adet dönemine denk gelen günlerde adet kanamasına benzer kanama yaşayabilirler.

Diğer Hamilelik Belirtileri

Göğüslerde dolgunluk hissetmek: Hamilelik ile birlikte, hormonal değişimler memelerde dolgunluk, hassasiyet, ağrı hissi olabilir. Ancak, birçok kadında da adet öncesi dönemde aynı semptomların görüldüğü unutulmamalıdır. Hamileliğin ilerlemesi ile birlikte ikinci aydan itibaren göğüslerde büyüme olması normaldir. Meme başını çevreleyen koyu alan daha da koyulaşır hale gelir ve çapı genişler. Göğüs uçlarında da değişimler olur. Hamileliğin son üç ayında, memelerin daha da büyümesi sonucunda cilt gerilir, yer yer çatlaklar oluşabilir ve damarlar görünür hale gelebilir. Göğüslerdeki değişimler hamilelik belirtleri açısından önemlidir.

 

 

 

Yorum Yaz