Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *


Kadınlar için Kısırlık Testleri ve Tedavileri

KISIRLIĞIN TARİHİ
Kısırlık değerlendirmesi için bir doktora gittiğinizde doktorunuz önceki partnerleriniz ile olan gebelikleriniz, adet dönemleriniz ve gebe kalmayı zorlaştıracak endometriyozis va da tümör gibi jinekolojik problemleri içeren kapsamlı bir hastalık tarihçesi çıkaracaktır. Doktorunuz sizi muayene edecektir ve sizden burada açıklanan bazı testleri isteyebilir.

Kadınlar için Kısırlık Testleri 
Evde yapdan yumurtlama testleri: Bu testler sizin yumurtlayıp yumurtlamadığınızı va da ne zaman yumurtladığınızı belirlemede kullanılır. Yumurtlama, kanamanın ilk günü olarak tanımlanan adet döneminin başlangıcından 2 hafta önce gerçekleşir. Doktorunuz yumurtlama döneminizi önceden bilebilmek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanmanızı tavsiye edebilir:
* Bazal vücut sıcaklığı: Birkaç ay boyunca her sabah uyandıktan sonra, hassas bir bazal termometre kullanmak suretiyle ateşinizi ölçerek bir tablo oluşturabilirsiniz. Birkaç adet döngüsü sürecinde sabahlan kalkınca ilk iş olarak ateşinizi bu tabloya not edersiniz.
Ateşiniz yumurtlama döneminde yükselir ve bu döngünün sonuna kadar daha yüksek olur. Birkaç ay sonra adetleriniz düzenli ise her ay ne zaman yumurtladığınızı hesaplayabilirsiniz.
En üretken döneminiz, yumurtlamadan önceki 5 gündür. Bu süre zarfında her 48 saatte en az bir kere ya da istediğiniz sayıda ilişkiye girmeniz gerekmektedir. Yumurtlama dönemi yakınlarında günde bir ya da daha fazla ilişkiye girmek sperm sayısı için zararlı değildir.
■ Evde yapılan idrar testleri: Yumurtlamayı belirlemek için evde yapılan idrar testleri vücudunuzda ne kadar luteinik hormon (LH) dolaştığını ölçmeye yarar. Yumurtlamadan önce beyinde yüksek oranlarda LH üretilir ve bu hormonlar kanda dolaşıp idrara karışırlar. Yumurtlama dönemi yakınlarda 5 gün boyunca her gün aynı saatte idrara batırılan test çubukları LH seviyelerinde bir yükselmeyi gösterir; bu da yumurtlamanın yakında gerçekleşeceği anlamına gelir.
Bu test, LH seviyesinde bir artış gösterdiğinde birkaç gün süresince her gün ilişkiye girilmesi tavsiye edilir.
■ Vajinal salgı analizi: Bazı kadınlar, vajinal sıvıları yumurtanın beyazı gibi ince ve açık olduğunda yumurtladıklarını anlarlar. Servikal sıvı ile yumurtlamayı tahmin etme yöntemine göre vajinal sıvınızı değişiklik var mı diye her gün kontrol etmeniz gerekmektedir.
Adet döneminizden sonra yapışkan bir sıvı salgılanır (bazı kadınların üretken; ama çocuğunun da üretken olmadığı dönemde). Yumurtlamadan önceki 1 ila 5 gün içinde serviksiniz bol miktarda ince, acık ve kaygan bir sıvı salgıladığında muhtemelen en doğurgan döneminizdesmizdir. Bu sıvı parmaklarınız arasında ince bir ip gibi uzar.

Kan testleri: Yukarıda açıklanan yöntemler düzenli bir şekilde yumurtladığınızı göstermezse yumurtlama döneminden sonra ne kadar progesteron hormonu ürettiğinizi ölçmek üzere doktorunuz sizden bir kan testi isteyebilir.
Adet döngüsünün 3- gününde ölçülen folikül uyarıcı hormon (FSH) ve estradiol hormonu, bir yumurtalıktaki azalan yumurta sayısı yüzünden başarı şansının (bazı kadınlar için) düşük olduğunu öngörebilir.
Tıbbi geçmişiniz ve yapılan testlerinizin sonuçlarına bağlı olarak doktorunuz sizden başka testler de isleyebilir (prolaktin, tiroid ve testesteron seviyelerini ölçme testleri gibi); çünkü bu hormonların normal dışı seviyelerde olması, kısırlığa yol açabilir.

Histerosalpingogram: Bu test bir boya ile iç yapıların taslağını çıkararak rahim ve dölyatağı borusundaki anormalliklerin saptanmasına yardımcı olur. Dölyatağı borularında açık bir kanal olup olmadığını gösterebildiği gibi rahimde bir yara dokusu ya da tümör olup olmadığını da ortaya çıkarır.
Bu test yapılırken jinekolog ya da radyalog serviksinize dar bir tüp yerleştirir ve röntgen ışınlarını geçirmeyen bir boya enjekte eder. Bu boya rahminize ve dölyatağı borunuza doğru akıp herhangi bir anormallik olup olmadığını gösterir.
Testten önce krampları hafifletmek ve enfeksivon riskini azaltmak için doktorunuz size hafif bir sakinleştirici, ağrı kesici ve/ya antibiyotik verebilir.

Ultrason: Doktorunuz yumurtalıklarınız ve rahnıinizdeki anormallikleri kontrol etmek için ultrason kullanabilir .

Endometriyal Biyopsi: Rahmin iç yapısından bir parçanın alınıp mikroskop altında incelenmesi olan biyopsi doktorunuzun sizin rahminizin iç yapısının progesterona tamamen cevap verip vermediğini anlamasını sağlar.

Histereskopi : Histereskopi. rahim boşluğunu görüntülemek için histerosalpingograma bir alternatif olarak kullanılabilir.

Laparoskopi: Laparoskopi. doktorunuzun, dölyatağı tüplerinizin dışını, rahminizi ve yumurtalıklarınızı daha iyi görüntülemesini ve endometriyozis ile pelvik birleşmeleri (yara dokusu) teşhis edebilmesini sağlar.
Siz genel anestezi altındayken karnınıza anahtar deliği boyutunda kesikler açılır ve bu kesiklerden birinden kameralı bir ışıklı görüntüleme tüpü yerleştirilir. Doktor monitörden pelvik organları inceler. Diğer kesiklerden de ameliyat yapmak için gerekli aletler yerleştirilir.

 


TEDAVİ
Yumurtlamanız, düzensiz bir seyir izliyorsa, doktorunuz yumurtlamayı sağlamak için nadiren de olsa aşağıdaki ilaçlan kullanmanızı önerebilir:

Klomifen sitrat: Yumurtlamayı teşvik etmek için adet döngüsünün beş ila dokuzuncu günleri arasında ağızdan alınan bu ilaç düzensiz adet gören kadınlar için faydalı olabilir. Hipofiz bezinden FSH ve LH hormonlarının salgılanmasını ve sonra da yumurtalıkların bir yumurtayı serbest bırakmalarını teşvik eder.
Yan etkileri arasında sıcak basmaları ve nadiren de olsa huysuzluk sayılabilir. Klomifen kullanan kadınların %6'sınm ikizleri (nadiren de olsa üçüzleri) olur. Klomifen, yumurtlamayan kadınlar için geliştirilmiş olsa da artık yumurtlayan kadınların da birden tazla yumurtayı serbest bırakın hamile kalma şanslarını artırma amacıyla kullanılmaktadır.

Bromokriptin: Hipofiz bezleri çok fazla prolaktm salgılayan ve dolayısıyla yumurtlamaları düzensiz olan kadınlarda kullanılır. Bromokriptin. hipofiz bezlerinden salgılanan prolaktin miktarını sınırlandırır. Yan etkileri arasında mide bulantısı, bas dönmesi ve baş ağrısı sayılabilir.

Enjekte edilebilir kısırlık ilaçları: 1-2 haftaya kadar kasa veya deri altına enkckte edilir. FSH ve LH, ya da sadece FSH içerir. Bu hormonlar yumurtalıkların birden fazla yumurtayı serbest bırakması için uyarırlar (süperovülasyon olarak adlandırılır).
Yan etkiler olarak karın ağrısı, göğüslerde hassasiyet ve ruh hali değişimleri sayılabilir. Bazı durumlarda bu ilaçlar aşırı uyarılma sendromuna yol açar ve yumurtalıklar yumurtalamadan çok sonra da büyük kalmaya devam eder, karın bölgesinde aşın bir sıvı toplanması olabilir.

Diğer ilaçlar: Kısırlığın endometriyozisten ya da tümörden kaynaklandığı durumlarda danazol ya da leuproiide ilaçları faydalı olabilir.

Laparoskopik ameliyat: Tıkalı dölyatağı borularını açmak, yapışmaları (adhesion) serbest bırakmak, endometriyozisi ortadan kaldırmak ya da yumurtalıktan yumurtaların serbest bırakılmasını engelleven bir yumurtalık kistinin alınması için kullanabilir. Histeroskopi rahim içindeki bazı anomalileri ya da bazı tür rahim tümörlerini ortadan kaldırmak için kullanılır. Endometriyozis tedavisi tümörlerin yerine ve ciddiyetine göre değişir.

Yardımcı Üreme Teknikleri:
Diğer yöntemler başarısız olduğunda kullanılabilir. Bu teknikler, kadınların normal adet döngüsünde olabilecekten daha çok sperm va da cenini rahme yerleştirmeye ve daha fazla yumurta üretmelerine yardımcı olur.

Makalenin Kaynağı: Aile Sağlığı Ansiklopedisi

Yorumlar (1)Add Comment
...
Yazan sonay20, .
kısırlık testı evlenmeden önce yapılır mı test ücreti ne kadar şimdiden teşekkurle rsmilies/smiley.gif

Yorum Yaz