Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Meni analizinizde olağandışı bir durum söz konusu ise bir ürologa (erkek üreme sistemindeki rahatsızlıklarla ilgilenen uzman) gitmeniz gerekebilir. Ürolog, sağlık geçmişiniz ile ilgili sizden detaylı bilgi alır ve sağlıklı sperm üretimini engelleyen enfeksiyon, varikosel ve gelişmemiş ya da normal dışı gelişmiş testisler varsa, teşhis etmek için genital organlarınızı mııyane eder.

Erkekler için Kısırlık Testleri 

Meni analizi: Bu test için en az 2 gün. en fazla 4-5 gün boyunca boşalmamanız ve daha sonra da bir tüpe ya da steril bir kaba boşalmanız gerekmektedir. Alınan meni örnekleri bir saat için labaratuvarda analiz edilir.
Sperm seviyeleri günden güne değişiklik gösterdiğinden en az iki farklı günde meni örneği vermeniz gerekir. Doktorlar bu örnekleri sperm sayısı, meninin yoğunluğu, hareketli sperm yüzdesi, spermlerin düz bir çizgide mi yoksa daireler halinde mi hareket ettikleri, normal şekilli sperm yüzdesi ve bakteri ya da akvtıvar gibi diğer faktörler (enfeksiyon olduğuna işaret eden) gibi birçok açıdan incelerler.
Birçok labaratuvar normal sperm sayısını santimetreküpte 20 milyondan fazla olarak kabul eder ve bu sayısının en az %40 ile %50'si hareketli spermlerdir.
Kan testleri ya da idrar yolu kültürleri: Ürologunuz testosteron, folikül uyarıcı hormon ve luteinik hormon seviyelerini ölçmek ve enfeksiyon olup olmadığını teşhis etmek için sizden bu testleri isteyebilir.

Erkekler için Kısırlık tedavisi

Yetersiz sperm hareketi ya da düşük sperm sayısı: Sperm "yıkama" (yumurtayı döllemek için en hızlı hareket eden spermi alıp uyarma işlemi) ve rahim içi suni dölleme ya da vücut dışı döllenme-tüp bebek yöntemleriyle tedavi edilebilir. Yeterli sayıda hareketli spermi olmayan erkekler için intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu gibi daha ileri yardımcı üreme teknikleri faydalı olabilir.
Boşalma kanallarında tıkanıklık ya da normal dışı bir durumdan kaynaklanan sperm eksikliği bazen de doğrudan testislerden ya da epıdidimden sperm alınarak önlenebilir.
Varikosel: Genellikle ameliyat yoluyla tedavi edilir. Yeterli sayıda sağlıklı sperm varsa, yumurtlamada rahmin içine en hızlı hareket eden spermin enjekle edildiği suni dölleme ya da rahim içi dölleme yöntemleri ameliyat yerme tercih edilebilir.
Enfeksiyonlar: Kısırlığa neden olan ilişki yolula geçen hastalıklar ya da prostat enfeksiyonları kolaylıkla tedavi edilebilir. Bu tür enfeksiyonlardan kaynaklanan kısırlık genellikle tedavi edilebilir.

Makalenin Kaynağı: Aile Sağlığı Ansiklopedisi

Yorum Yaz