Hamileliğe Hazırlıkta ve Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Hamilelikte Folik AsitHamile kalmak istiyorsanız veya hamile iseniz, iyi beslenmeniz önemlidir.

Folik asit kullanımı ise farklı bir konudur. Folik asit çocuğun bazı belirli sakatlıklarla doğma şanşını azaltabilir. Bu bilgi yaprağında folik asit nedir, niçin ve ne zaman kullanmak zorunda olduğunuz ve bunu nasıl yapabileceğinizi okuyabilirsiniz.

Folik asit niçin önemlidir?
Hamileliğin ilk haftalarında çocukta merkezi sinir sistemi için düzenleme oluşur. Daha sonra bundan hareketle beyin ve omurilik oluşur. Bu sürecin iyi sonuçlanması önemlidir, çünkü yoksa çocukta sakatlıklar oluşabilir. Bu sakatlıklar nöral tüp defektleri (kusur) olarak isimlendiriliyor. Bu sakatlıklardan bir tanesi "açık omurga" veya spina bifida olarakda isimlendirilir. O zaman çocuk genellikle bedensel özürlüdür ve ayrıca zeka geriliğinede sahip olabilir. Bebek beyni olmadanda doğmuş olabilir (anensefali). Böyle bir çocuk genellikle doğumdan hemen sonra veya doğduktan sonra ilk hafta içerisinde ölür.

Böyle bir sakatlığı olan çocuğa sahip olma şansı çok şükür ki çok azdır. Hollanda'da canlı olarak doğan 2600 çocuktan birinde nöral tüp defekti görülür (Gezondheidsvoorlichting dergisi, eylül 2000 sayısı). Bu doğuştan sakatlıkların bir kısmının ekstra folik asit kullanımı ile önlenebilindiği bilinen birşeydir. Folik asit sağlıklı bir bebek sahibi olmak için bir garanti değildir. Başka nedenler ve ırsi (kalıtsal) faktörlerde etkili olabilir. Fakat folik asit kullanımı nöral tüp defektli çocuk sahibi olma şansını azaltır.

Folik Asit Nedir?
Folik asit bir vitamindir. Bu maddeye doğal halde taze sebze, meyve, patates, baklagiller, kepekli- ve süt ürünlerinde rastlanır. Diğer vitaminler gibi folik asitide tablet halinde alabilirsiniz. Eğer sağlıklı ve değişik (çeşitli) şeyler yiyiyorsanız, normalinde yeterli folik asit alıyorsunuz demektir. Fakat hamile kalmak istediğiniz zaman, hamileliğinizin başlangıcında biraz daha fazla folik asite ihtiyacınız vardır. O zaman hergün 0,4 ile 0,5 miligram arası folik asit kullanmaya dikkat etmek zorundasınız. Hollanda'da satın almak için içinde ekstra folik asit içeren besin maddeleri henüz yok. Hergün yeterli derecede folik asit aldığınızdan emin olmak için beslenmenizi folik asit tabletleri ile destekleyebilirsiniz (günde bir sefer 0,4 veya 0,5 mg'lık folik asit tableti)

Folik Asit Bütün Hamile Kadınlar Için Iyi mi?
Folik asit hamile kalmak isteyen ve yeni hamile kalmış olan bütün kadınlar için iyidir. Onların bir veya daha fazla sağlıklı çocukları olmuş olsa bile. Günde 0,4-0,5 mg gibi az düzeydeki folik asitin zararlı yan etkileri anne adayı ve bebek için bilinmiyor. Hatta folik asiti biraz daha uzun süre kullanmış olsanız bile, örneğin hamile kalmanız biraz zaman almış olabilir.

Eğer önceden nöral tüp defektli çocuğunuz olduysa, bir sonra ki bebeğinizinde nöral tüp defektli olma riskini daha fazla taşıyorsunuz. Böyle bir durumda günlük olarak daha yüksek dozda folik asit yutmanız çok önemlidir. Tekrar hamile kalmadan önce doktorunuzla temasa geçmelisiniz. Doktorunuz size tablet başına daha yüksek dozda olan 4 veya 5 mg'lık folik asit (günde bir tablet ) verecektir. Nöral tüp defektli bebeğe sahip olma riskinin yüksek olduğu diğer bütün durumlarda (örneğin gebenin şeker hastası olması, hamilelik sırasında anti-epilepsi ilaçlarının kullanılması, ailede ve yakın akrabalarda açık omurga veya kafatası olması) yüksek dozda folik asite ihtiyaç yoktur. Bu durumda bu bayanların yüksek risk taşımayan kadınlara günlük olarak tavsiye edilen miktarı kullanmaları mantıklıdır, yani günde 0,4 veya 0,5 mg.

Folik Asit Kullanmaya Ne Zaman Başlayabilirsiniz?
Hamile olmadan önce, ekstra folik asit yutmaya başlarsanız akıllıca davranmış olursunuz. Örneğin doğum kontrol hapını kullanmayı hamile kalmak istediğiniz için bırakacağınız zaman, aynı zaman da folik asit tabletleri yutmaya başlayabilirsiniz. Her zaman tam olarak başarılı döllenmenin gününü tahmin etmek mümkün değildir. Fakat göz önünde bulundurmanız gereken folik asit kullanımına döllenmeden en az dört hafta önce başlamanızın çok uygun olmasıdır. Böylece doğmamış çocuğun gelişimi için önemli olan dönemde (özellikle döllenmeden sonraki ilk 4 hafta) vücudunuzda yeterli folik asit bulunmasını sağlamış olursunuz. Folik asit kullanmaya hemen hamile kalmayı başaramamış olsanız dahi devam edin.

Ve Folik Asiti Kullanmayı Ne Zaman Bırakacaksınız?
Merkezi sinir sistemindeki bu sakatlıkları önlemeye yardımcı olmak için, döllenmeden 8 hafta sonrasına kadar ekstra folik asit kullanmak faydalı olur. 28 günlük siklusta sizin son menstruasyonunuzun (adet günü) ilk gününden sonra 10 haftadır.

Folik Asiti Nereden Satın Alabilirsiniz?
Eczaneden . Oradan 0,4 veya 0,5 mg'lık tabletlerden satın alabilirsiniz. Bunun için reçeteye gerek yok. Bazı multivitamin preparatlarınada folik asit eklenmiştir. Özellikle hamileler için hususi olan vitamin preparatlarını kullanmaya dikkat edin, çünkü bütün vitaminler zararsız değildir, aşırı derecede vitamin A doğmamış çocuk için zararlı olabilir. Hamileler için hususi olan multivitamin preparatları kullanırsanız, sadece folik asit içeren tabletlerden hala kullanmanıza gerek kalmaz. Yüksek dozdaki 4 veya 5 miligramlık folik asit tabletlerini sadece reçete ile alabilirsiniz.Yurtdışında (Amerika Birleşik Devletleri) piyasada folik asitle zenginleştirilmiş besin maddeleri bulunur.  Bunları kullanacaksanız, doktorunuza veya eczacınıza ekstra folik asit kullanmanız gerekli mi diye danışınız.

Herşeyi Bir Düzene Koyarsak
Nöral tüp defekti merkezi sinir sistemindeki bir defektir. Böyle bir sakatlığı olan çocuğa sahip olma şansı azdır. Bu şansı daha da azaltabilirsiniz. Az miktarda folik asit kullanımı siz ve çocuğunuz için basit, sağlıklı ve güvenlidir.

Hamile olmadan en az 4 hafta önce ekstra folik asit alın. Örneğin doğum kontrol hapını kullanmayı bırakır bırakmaz.

Eğer önceden nöral tüp defektli bebeğiniz olduysa, doktorunuzun veya jinekoloğunuzun (kadın-doğum uzmanı) tavsiyesi üzerine tableti 4 veya 5 miligram olan yüksek dozda folik asit yutarsınız.

Diğer durumlarda normal dozdaki folik asit tabletlerinden yutunuz. Bunlar 0,4 veya 0,5 miligram folik asit içerirler.

Bazı multivitamin preparatları folik asit de içerirler. Eğer hamileler icin hususi olan multivitamin preparatlarından kullanıyorsanız, ayrıca folik asit tabletleri kullanmanıza gerek yoktur.

Döllenmeden sonraki 8 haftaya kadar folik asit kullanımına devam edin. Hemen hamile kalamamış olsanız bile. Daha sonra artık gerekli değildir.

Yazının Kaynağı: Kalitim.nl

 

 

Yorumlar (12)Add Comment
...
Yazan deyra, +
ben bebk düşünüyorum 6 aydır korunmuyoruz ama henüz bişey yok ama doktorum bana folik asit vericem bebk düşünmeden 3 ay önceden gel demişti bu hafta giidicem çok önemli olduğunu bu sitelerdende öğrenmiş oldum
...
Yazan cennet, +
bende ilk bebeğimi kaybettim düzenli kullanmamıştım şimdi düzenli kullanıyorum inş sağlıklı bi şekilde doğarsmilies/smiley.gif
...
Yazan asude, +
smilies/cheesy.gifsmilies/cool.gifsmilies/cool.gifasude..ben ilk kızımda hamile olduğumu öğrendiğimde hemen kullanmaya başladım..şimdi yeni bebek düşünüyoruz..3ay önceden kullanmaya başladım...doktora sormadım ama faydalı olacağını düşünüyorum..siz ne dersiniz..
...
Yazan şule akçay, +
ben ilk çocuğumda kullanmadım bilmiyordum ben kimsede bana söylemedi şimdi 3 yaşında bir kızım var hiç bir sorun yok şimdi tekrar bebek istiyoruz kullanmam gerekiyormu gerekmiyormu....smilies/smiley.gif
...
Yazan ilahe, +
benim cocugum öldü.folik kullanmamışdım şimdi kullanlyorum ve daha cok umutluyum
...
Yazan müzeyyen, +
arkadaslar benimde başımdan kötü bi olay geçti bebeğimde spina bifida tespit edildi ve bebeğimi aldırmak zorunda kaldım ben folik asit kullanmamıştım en büyük hatayı ona buldular tabi kullanman gerekirdi dediler diğer doktorlar. şimdi 3ay kullandım gebe kalamıyorum bazı sorunlar varmış tedavi olacakmışız.bende bıraktım acaba şimdi ne yapmalıyım
...
Yazan ilknur sena, +
almanyada yasiyorum. ilk cocugumda doguma kadar kullandim.simdi1 1 haftalik hamileyim yine kullaniyorum.burda doktorlar doguma kadar öneriyor.
...
Yazan özsu, +
bende iki kizimdada kullandim tavsiye ediyorum
...
Yazan yazan özge, +
bende kullanmaya yenı basladım.hamıle kalmak ıstıyorum .ilk bebegımdede kullanmıstım.gerçekten cok ama çok faydalı bır ılaç.bebegınızın sağlıgı ıçın mutlaka kullanın.
...
Yazan yazan esra 17 mart 2010, +
bende kullanıyorum gebeliğe yardımcı oluyormuş.3 aydır korunmuyoruz adet günlerim sapmaya başladı umutluyum bu ay smilies/smiley.gifsmilies/wink.gifsmilies/grin.gif
...
Yazan yasmin, +
bebeğim öldü ama dr 3 ay kullan dedi ne için bilmiyorum .Üzüntüden soramadım bilesmilies/cry.gif
...
Yazan aliye, +
ewet ben kullanıyorum doktorun tavsiyesiyle

Yorum Yaz
Daha kucuk | Daha Buyuk

busy
 
Kimler Sitede
Şu anda 67 ziyaretçi çevrimiçi
En Sevilenler