Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Gebeliğin 11. haftasıyla karnınız biraz daha büyümeye başlar ve iştahınız da artar. Endişelenecek bir şey yok, iki kişilik besleniyorsunuz, yine de dikkat etmekte fayda var.

Gebelikte 11. hafta  belirtileri, annenin vücudu?

Hamileliğinizin 11. haftası sırasında (= 13. haftada amenore), bazal metabolizma hızınız hızlanır. Bir şey yapmadan bile daha fazla kalori yakarsınız ve vücudunuzun kan hacmi artar, bu da kalbinize ekstra iş verir. Sıcak basmaları hissedebilir ve daha çok terleyebilirsiniz. 

Düşük riski neredeyse ortadan kaldırılmıştır.

Bazal metabolizmanız hızlanıyor, yani herhangi bir şey yapmadan bile daha fazla kalori yakıyorsunuz demektir! Dikkatli olun, bu iki kat daha fazla yemek için bir sebep değil! 

Aynı şekilde, vücudunuzun kan hacmi de artar, bu da kalbinize ekstra iş verir: sıcak basmaları hissedebilir ve daha çok terleyebilirsiniz. Düzenli olarak su içmeyi unutmayın.

Hamilelikte 11. hafta: bebek ne durumda?

Hamileliğin 11. haftasında, yüz gerçek bir insan görünümünü alır. Kafa hala vücudun yaklaşık üçte birini kaplar. Bebeğiniz artık 8 cm boyunda ve 30 gr ağırlığında.

İlk tüyler ortaya çıkıyor
Fetüsün Şimdiye kadar kıkırdaktan oluşan iskeletinde, ilk kemik hücrelerii oluşur. Kolların ve bacakların kemikleri, pelvis ve kaburgalar katılaşır ve uzar. Omurga gelişir. Kaslar ve sinirler ilkel hareketlere izin verir. İlk tüyler kaşlarda ve üst dudakta görülür.

Göbek bağı yoluyla anne ve bebek arasındaki etkileşim çok yoğundur. Bebeğin en hayati organlar çalışıyor. Beyin zaten, esnemek emmek ve yutmak olabilir şaşırtıcı refleksleri sunabilmekte, bu çok erken aşamada büyük bir hızla geliştirmeye devam ediyor.

Yorum Yaz