Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Normal doğum vajinada genişlemeye ve vajinada bozulmalara neden olur mu? Normal doğumun sonuçları nelerdir? 

Annenin herhangi bir sağlık problemi yoksa, sezaryen yerine normal doğum  tercih edilir. Normal doğum sonrası iyileşme süresi Sezaryen'den daha kısadır.

Normal doğum anne ve bebek için daha uygundur. Normal doğum sayesinde prolaktin (süt hormonu), oksitosin hormon salınımı daha iyi olur ve süt bezleri iyi gelişir. Normal doğum sırasında, kadın annelik duygusunu daha yoğun hisseder.

Ama kadınlar neden normal doğumdan korkuyorlar? Sebeplerden biri psikolojik, diğeri ise normal doğumda vajinal genişleme. Yırtığınızın büyüklüğü bebeğin şekli ve ağırlığı ile ilişkilidir Normal vajinada, az miktarda genişleme kalıcı, zamanla önceki durumuna döner. Döndürülmezse, cerrahi olarak geri döndürülebilir. Vajinanın genişlemesi doğum sırasında annenin ıkınma gücü ile ilişkilidir. Bu nedenle, örneğin epidural ile normal doğumda ıkınma daha az olacağından genişleme de daha az olabilir. Normal doğumda vajinada bozukluklar olabilir fakat cerrahi olarak da olsa geri döndürülebilir olduğundan, öncelikli olarak normal doğum tercihi yapılmalıdır. 

Yorum Yaz