Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Bebeği memeden kesmek ve katı yiyeceklerle tanıştırmak küçük çocuğunuzun gelişiminde heyecan verici bir adımdır. Bebeği memeden nasıl keserim sorusuna verilecek ve sizi rahatatacak pek çok ipucu vardır.  


Bazı anneler için bebeği memeden kesmek uzun bir zaman olabilir, çünkü bebeklerinin emzirmeyi bırakmaya hazır olup olmadığından veya bebeği memeden ayırmayı nasıl yapacakları konusunda şüpheleri vardır.

Emzirmeyi ne zaman bırakmalısınız?

Her anne ve bebek farklıdır - sütten kesim sürecinin başlaması gereken belli bir yaş yoktur. Bebeğinizin mizaç ve ihtiyaçları, yaşam koşullarınızla birlikte, emzirmeyi bıraktığınızda etkileyebilecek faktörlerin tümüdür. Örneğin, yakında işe geri dönüyor olabilirsiniz. Bu, bazı bebeklerin tüm beslenmelerini anne sütünden almasını zorlaştırabilir.

Kaç yaşına Kadar Emzirmek Gerekir?

Memeyi bırakmak için ortalama bir yaş yoktur, ancak pediatrik beslenme uzmanları, yaklaşık altı aydan sonra bebeklerin anne sütünün sağlayabileceğinden daha fazla demir ve çinko gibi besleyici maddelere ihtiyaç duymaya başladığını düşünüyor. Bebeğinizin doğru şekilde gelişmesini sağlamak için bebeğinizin diyetine başka gıdalar sokmaya başlamak için 6 ay sonrası uygun bir dönemdir, bu da bebeğinizin sütten kesilmesini kolaylaştırabilir.

Bebeğin genellikle ilk altı ay için yalnızca anne sütü veya formülüyle beslenmesi tavsiye edilmekle birlikte, bu konu emzirmeyi durdurmak için ne zaman hazır olup olmadığınızı temel alarak yapabileceğiniz bir seçimdir. Bazı anneler iki yaşa kadar ya da daha uzun süre emzirmeye devam edebilir.

Emzirmeyi bırakma nedenleri

Anneler genellikle bebeklerini ilk yıllarında belirli bir noktada anne sütünü kesmeye başlarlar. Bunlar emzirmeyi durdurmak için bazı yaygın nedenlerdir:

 • İşe dönmenin zamanı gelmiş olabilir
 • Bebek sadece anne sütünden memnun görünmüyor.
 • Annenin ilaç kullanma zorunluluğu
 • Bazıları için emzirme çok rahatsız edici olabilir veya vücutlarını tahriş eder.
 • Üretilen süt miktarı bebek için yeterli olmayabilir. Diğer gıdalarla takviye etmek bu sorunu çözebilir.
 • Bebeğin emme zorluğu bebeğin tek başına yeterli miktarda yiyecek almasını zorlaştırabilir.
 • Bazen bir bebek emzirmeye ilgisini kaybedebilir, bu da annenin emzirmeyi kesmesine ve diğer yiyecekleri diyete sokmasına neden olabilir.
 • Bazı anneler emzirmeyi durdurmak için hangi yaşta olduklarını belirleyen toplumun kültürel normlarını ve uygulamalarını takip eder.
 • Tekrar hamile kalmaya çalışıyor olabilirsiniz. Emzirme doğal bir doğum kontrol yöntemi olabilir.

Emzirmeyi Aniden nasıl kesebilirim: sağlıklı mı?

Bir bebeğe anne sütünü kesmek, yavaş yavaş yapıldığında çok daha yumuşak olur. Bazen de, bebeğinize anne sütünü derhal vermeyi bırakmanızın gerekli olduğu durumlar ortaya çıkmaktadır. 

Gerekebilir olsa da, emzirmeyi aniden kesmek bazı riskler taşıyabilir. Emzirmeyi durdurduğunuzda aniden kişiden kişiye değişir, ancak  mastitis gibi meme enfeksiyonları olması mümkündür. Ayrıca, bebek yetersiz beslenebilir. Mümkünse, emzirmeyi aniden kesmekten kaçınmak en iyisidir.

Emzirmeyi ksa sürede kesmeniz gerekirse, emzirmeyi rahatça ve en az riskle durdurmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

Tıkanmış kanal ve enfeksiyon olasılığını azaltmak için göğüslerinize nazikçe masaj yapın.
Emzirmenin bebek için sadece beslenmeden fazlası olduğunu unutmayın.
Emzirmeyi doktor kontrolünde bırakın.


Bebeği memeden Kesmek için neler yaplılabilir

İdeal olarak, bebeğinizi sütten kesmek aşamalı bir işlem olmalıdır. Yavaş yavaş yapmak, memeyi aniden bırakmanın stresini ve diğer komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Bebeğinizi emzirirken katı yiyeceklere nasıl geçireceğinizi merak ediyorsanız, emzirmeyi daha etkili bir şekilde durdurmak için kullanabileceğiniz bazı ipuçları:

Bebeğiniz bir yaşından küçükse anne sütü için ile bir miktar mama verilmesi vücudunuzun süt üretimini azaltmaya başlamasına yardımcı olabilir.

Bir blender veya mutfak robotunda yiyecekleri parçalamak bebeğinizin beslenmesine katı gıdaları sokmak için bir adımdır

Aylar geçtikçe diyete daha katı gıdalar ekleyin ve anne sütü miktarını azaltın.

Et, balık, yumurta ve meyve gibi besleyici yiyecekler bebeğinizin sağlıklı kalmasına ve gelişmeye devam etmesine yardımcı olabilir. Bu yiyecekleri yumuşak bir kıvamda pişirmek veya süte karıştırmak, yemeyi kolaylaştırabilir.

Yavaş yavaş daha fazla yiyecek ve daha az anne sütü içerecek şekilde beslenme rutininizi değiştirin, böylece bebeğiniz her beslenmede emzirilmeyi beklemez.

Bebeğinizi emzirmeyi bırakmazsa ne yapmalı

Bazen anne bebeği memeden kesmeye hazır olsa da,  bebek henüz emzirmeyi bırakmak istemez. Bebeğinizi emzirmeden katı yiyeceklere geçmesi için teşvik etmenin birçok yolu vardır.

Eğer daha büyük bir bebeğiniz varsa, onları oyun oynamak, okumak, okumak ya da emmek istediklerinde başka bir yetişkinle oynamak gibi bir aktiviteyle dikkatlerini dağıtabilirsiniz.

Bununla birlikte, bazen bebeğiniz, hastalık gibi altta yatan bir sorun nedeniyle emzirmeyi durduramayabilir. Kendini savunmasız hissediyor olabilirler ve emzirme bebeğin annelerine yakın ve güvende hissetmesine yardımcı olabilir. Bu durumda, bebeğiniz tamamen iyileşene kadar sütten kesmeyi bir süre ertelemeyi düşünebilirsiniz. Eğer sütten kesme işlemi sorunsuz ilerlemiyorsa, daha sonra tekrar denemek sorun değildir. Önemli olan sizin ve bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayan bir denge bulmaktır.

İnternette onlarca emzirme pozisyonu bulabilirsiniz, ancak sizin ve bebeğiniz için güvenli olduklarından emin olmalısınız.Sizin için en iyi emzirme yöntemlerini dikkatlice seçtik.


En iyi emzirme yöntemleri

Emzirme pozisyonları için birçok farklı seçenek vardır. Sizin ve bebeğiniz için en iyi emzirme pozisyonunu bulmak için denemeler yapabiirsiniz. Yenidoğanlar emzirilirken olmak istedikleri konum hakkında biraz daha belirgin olma eğilimindedir. Bebeğiniz büyüdükçe, diğer emzirme pozisyonlarını da düşünebilirsiniz. İşte farklı emzirme pozisyonları için birkaç öneri.

Beşik , kucaklama tutuşu


Beşik tutuşu emzirmek için en yaygın konumdur ve çoğu yeni annenin ilk denediği emzirme yöntemidir.  Beşik tutuşuyla ilgili en güzel şeylerden biri, ayakta dururken, otururken veya uzanırken de kullanabilmenizdir. Bu emzirme pozisyonuna hakim olmak için, bebeğinizi başınızı desteklerken kucağınızda tutun ve kollarınızı emdikleri göğüsle aynı tarafında tutun.

Çapraz beşik tutuşu

Bu dik emzirme pozisyonu beşik tutuşuna benzer. Tek fark, bebeğinizin başını ve sırtını, emzirdiğiniz göğsün karşı tarafında bulunan kolla desteklemenizdir.

Futbol tutuşu

Bu emzirme pozisyonu, eğer göğüsleriniz büyükse ve hâlâ ağrınız varsa faydalıdır. Futbol tutuşu, kucağınızdaki yastığın bebeğin başını ve sırtını desteklediği dik bir emzirme pozisyonudur. Bebeği, başının üst kısmı size doğru bakacak ve ayakları arkanıza yaslanacak şekilde yerleştirin. Bebek kucağınız yerine yanınıza yatar ve emzirirken yüzlerine bakabilirsiniz. Bu aynı zamanda emziren ikizler için en iyi pozisyonlardan biridir.

Yan yatma pozisyonu

Yan yatma, bebeğiniz biraz büyüdüğü zaman emzirme pozisyonudur ve meme ucunu bulmak veya başlarını desteklemek için fazla yardıma ihtiyaç duymaz. Bu pozisyonda, bebeğiniz size paralel, yanınıza aynı yönde bakan bir şekilde yatarsınız. Başınızı ve sırtınızı desteklediğinizden emin olun, böylece bebek emzirirken rahat olursunuz. Sadece uykuya dalmamaya ve bebeğinizin hava yolunu yanlışlıkla göğsünüzle kapatmamaya dikkat edin. Bu pozisyonu denemeden önce bebeğinizin biraz büyümesini beklemenin ana nedeni budur. Yenidoğan emzirme pozisyonlarından biri olarak önerilmemektedir.


Gevşek emzirme

Gevşek emzirme pozisyonu göründüğü kadar zor değildir. Bir koltukta ya da yatakta rahatça yaslanın ve destek için yastık ya da minder kullanın. Bebeğin karnını, göğsünüze doğru olacak şekilde karnınıza koyun. Bu pozisyon daha fazla bağ kurma ilgilidir. Ayrıca bebeği meme ucunuzu bulmaya ve emme becerileri geliştirmeye teşvik eder.

Koala tutuşu

Koala tutuşu muhtemelen en çok kullanacağınız dik emzirme pozisyonudur. Bu emzirme pozisyonu ile bebek bacağınıza oturur ve size bakar. Bebeğin bacakları kalçanıza yaslanır ve başınızı ellerinde hemşire olarak tutarsınız. Bu, sezeryan olan anneler için başka bir alternatiftir, çünkü anne ve bebek arasında biraz boşluk bırakan doğal bir emzirme pozisyonudur.

İkizleri Emzirmek için Emzirme yöntemleri

İkizler için doğru emzirme pozisyonları zor olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi ikizleri olan anneler için en iyi emzirme pozisyonu futbol tutuşurudur. Emzirirken Her iki bebeğin yüzlerini yastıkla desteklerken izlemenizi sağlar. İki bebeği aynı anda emzirebildiğiniz başka bir pozisyon zordur. 

Emzirme için uygun olmayan pozisyonlar

Uygunsuz olarak kabul edilebilecek bebekler için tek emzirme pozisyonları zarar verebilecek olanlardır. Öncelikli odaklanma, bebeğin beslenirken nefes alma becerisidir. Akılda tutulması gereken bir başka şey, doğru konumlandırmanın emzirmeyi çok daha konforlu hale getirmesidir. Bebeğiniz normalden daha fazla gaz sorunu yaşıyorsa veya süt akışına ayak uydurmakta zorluk çekiyorsa (özellikle kusma refleksiyle), daha dik bir emzirme pozisyonu daha iyi olabilir.

Ovulasyon testi, günümüzde hamile kalmak isteyen kadınlar tarafından oldukça tercih edilmekte. Hamile kalmaya çalışıyorsanız ,yumurtlamayı tahmin etmek, , yararlı bir anahtardır. Bazı kadınlar, yumurtlama dönemlerini tahmin edebilmek için çok zaman ve emek harcamakta.  Ovulasyon testleri, yumurtlama dönemini tahmin ederek hamile kalmak için en önemli ipucunu size verir. Yumurtanız ancak yumurtlamadan yalnızca on iki ila yirmi dört saat sonra döllenebilir. 

 

Ovulasyon testi, yumurtlamadan önce meydana gelen Luteinizan hormon (LH) dalgalanmasını tespit eder. Hamile kalma şansınızı arttırmak için seks yapmanın en iyi zamanını bulmanın en kolay yollarından biridir. Testler, vücudunuzun aylık döngüsünün en yüksek hamile kalma olasılığına girdiğinizi gösterir. Medikal teknoloji gelişmeleri, ovulasyon testlerini en güvenilir seçeneklerden biri haline getirmiştir.

 

Ovulasyon testi nedir?

Ovulasyon testi , yumurtlama dönemini tahmin eder.  Kit, idrarda LH'deki dalgalanmayı tespit eder ve yumurtlamanın yaklaşık ne zaman olacağını size söyler. Test, idrardaki LH konsantrasyonlarına dayanarak yumurtlamayı öngörür. Yumurtlama tespiti için bir başka yöntem de tükürükteki değişimlerin izlenmesidir.

Ovulasyon testinin iki çizgisi var. Bir çizgi kontrol çizgisidir. Size kitin çalıştığını söyleyecektir. İkinci satır test çizgisidir. LH varlığı, test çizgisinin rengi kontrol çizgisiyle aynı renkte daha koyu renkte olmasıyla ortaya çıkar.

Ovulasyon testi Nası Çalışır

Ovulasyon testi Nası Çalışır? Bu bir bebek için planlama yapan kadınların en çok sorduğu sorulardan birinin cevabı:

Bir Ovulasyon testi , LH (luteinize edici hormon) seviyelerinde bir dalgalanma tespit etmek için çiş numunesinizi test eder. LH her zaman idrarınızda bulunurken, yumurtlamadan 34 - 36 saat önce artar. Bu testler,hamile kalmak için en uygun günleri bulmanıza yardımcı olur. Yumurtlamadan bir veya iki gün önce LH'niz miktarın beş katına kadar yükselebilir. LH dalgalanması yumurtlamadan 34 - 36 saat önce gerçekleşir. Yumurtama olan günlerde ilişkiye girmek, hamile kalma şansını yüksek oranda arttırır.

Ovulasyon testi nasıl kullanılır?

Her şeyden önce, kullandığınız Ovulasyon testinin paketindeki tüm talimatları izlediğinizden emin olun. İşte size bir fikir vermek için genel talimatlar.

İdrar bazlı Ovulasyon testi
Bu test için idrarınızı steril bir kapta toplayın veya çubuğu istediğiniz gibi altına yerleştirin. Test çubuğunda belirli bir renk bandı görünecektir. Test kartı LH dalgalanmasının meydana geldiğini belirten pozitif bir işaret bile gösterebilir. Pozitif işaret, gelecek yirmi dört ila otuz altı saat içinde yumurtlamayı doğrulayacaktır. Dijital Ovulasyon testi en verimli günlerinizi anlatmak için gülen bir yüz kullanır.

 

Ovulasyon testini doğru kullanmak için izleyebileceğiniz ipuçlarından bazıları şunlardır:

 • idrar numaranızı her gün yaklaşık aynı saatte almaya çalışın uyandığınızda hemen idrarınızı test etmeyin
 • Ovulasyon testi kullanmadan önce içtiğiniz sıvı miktarını yaklaşık 2 saat azaltmaya çalışın aşırı sıvı idrarınızı sulandırır, bu da LH dalgalanmanızı tespit etmenizi zorlaştırır
 • Ovulasyon testi sonuçları on dakika içinde okuyun. Olumlu sonuç kaybolmayacak. Ancak bir süre sonra ortaya çıkan bazı olumsuz sonuçlar soluk ikinci renk bandını gösterebilir.
 • sonucu okuduktan sonra test çubuğunu atın. Yeniden kullanım için tasarlanmamıştır

 

Ovulasyon testi ne kadar doğru sonuç verir?

Ovulasyon testi doğru mu? Aslında,Ovulasyon testileri en verimli günleri tahmin etmede takvim ve sıcaklık yöntemlerinden daha doğru görünmektedir.

Doğru şekilde kullanılırsa, Ovulasyon testi  yumurtlamadan önceki LH artışınızın% 99 doğru tahminini sağlar. Ancak bu testler yumurtlamanın gerçekte bir veya iki gün sonra gerçekleşip gerçekleşmediğini doğrulayamamaktadır. Bazı kadınlar Luteinize Unruptured Follicle Sendromu (LUFS) olarak bilinen bir yumurta salmadan LH dalgalanması yaşarlar. Tüm döngüleriniz boyunca düzenli seks, hamile kalma şansınızı arttırmanın en iyi yoludur.

Negatif çıkan Ovulasyon testi : 

Ovulasyon testi , asla olumlu bir sonuç alamadığınız zaman sinir bozucu olabilir. Bunun birkaç nedeni var. Bazı durumlarda, problemleri kendiniz çözebilirsiniz. Ancak bazı problemler için doktora danışmanız gerekir. Olumsuz yumurtlama testi nedenlerinden bazıları şunlardır:

 
Döngünüz için çok erken mi yoksa geç mi test ediyorsunuz?
LH dalgalanması yumurtlamadan 24-36 saat önce gerçekleşir.  LH dalgalanmasının tahmin etmek için çok zordur. Bazen planlanandan daha hızlı gelir. Ayrıca LH dalgalanmasının 10 saat içinde bitmesi olasıdır ve kaçırabilirsiniz. Testi yalnızca günde bir kez yaparsanız, LH artışını kaçırma ihtimaliniz vardır. Bazı doktorlar bu nedenle testi günde iki kez yapmanızı önerir. Testi günde iki kez, yumurtlamadan birkaç gün önce ve en az on saat aralıklarla yaparak, LH artışını yakalayabilirsiniz.

Adet Döngünüzü Bilmiyorsanız Ovulasyon testi başarısız olabiir
LH dalgalanması, farklı kadınlar için farklı zamanlarda gerçekleşir. Bu yüzden adet döngülerinizi takip etmeniz önemlidir. Döngülerinizi en az 6 ay boyunca takip etmeniz, yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğini belirlemenize yardımcı olur.

Test için uygun olmayan zamanlamalar
Olumsuz yumurtlama testinin üçüncü nedeni uygun olmayan zamanlamalar olabilir. LH öğleden sonra saatlerinin başında genellikle dalgalanır ve testi öğlen saatlerinde yapmanız gerekir. Yumurtlama testini yapmak için en uygun zaman 11:00 - 15:00 veya 17:00 - 22:00 arasıdır.

Yumurtlama probleminiz olabilir.
Yumurtlama bozukluğu çekiyor olabilirsiniz.

Yumurtlama problemlerinin olası nedenleri arasında şunlar vardır:

 • kaygı
 • gonadotropin salgılayan hormon salgılayan hipotalamus
 • çok az östrojen üreten yumurtalıklar
 • Çok az LH veya folikül stimüle edici hormon üreten hipofiz bezi
 • Çok fazla prolaktin üreten hipofiz bezi
 • kan şekeri / diyabet
 • yorucu egzersiz
 • testosteron, örneğin erkek hormonlarını aşırı üreten adrenal bezler
 • yumurtalıkların çalışmamasına neden olan polikistik over sendromu (PKOS)
 • kistler, tümörler veya diğer kitleler dahil olmak üzere sağlık sorunları
 • obezite veya aşırı kilo kaybı
 • ilaçlar (östrojenler ve progestinler)
  Yumurtlama düzeninizde sorun olduğunu düşünüyorsanız ve Ovulasyon testinin size yardımcı olmadığını düşünüyorsanız, doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Sonuç
Ovulasyon testi bebek yapmayı  planlayan isteyen kadınlar için bir nimettir. Yumurtlama ve doğurganlık düzeninizi izlemek, oldukça basittir. Yukarıda tartışılan çeşitli seçenekler, yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğini belirlemeye yardımcı olarak, döngülerini anlamak için kadınlara büyük bir avantaj sağlar. Test kitlerinin çoğu yüzde 98 ila 99 oranında doğru tahmin yapar. Hangi Ovulasyon testinin kullanılacağının seçilmesi kişisel bir karardır.

 

 

Mutlu bir evliliğiniz var ve ailenizi büyültmek istiyorsunuz. Hamile kalmak için uğraşıyorsunuz ama henüz başaramadınız.Umudunuzu kaybemeyin. Gebe kalmamanın nedenlerini anlamaya ve değiştirmeye çalışın.

Hamile kalma yöntemleri ve hamile kalma için ne  yapmak gerektiği konusundaki yanıtlar için makalemizi okuyabilirsiniz, Yaşam tarzınızda ve beslenmenizde yapacağınız birkaç değişiklik bile size bu konuda yardımcı olabilir.

Gebe Kalmanızı etkileyecek faktörler;
Erkek veya kadındaki kısırlık dahil olmak üzere birkaç nedenden dolayı gebe kalma şansı engellenebilir veya ertelenebilir. Gebelik şansınızı etkileyebilecek birkaç faktör:

 • Doğurganlık oranı azalmaya başlayan yaşlar (30 yaşın üzerinde)
 • Uterin fibroid 
 • Ektopik gebelikler
 • Endometriozis
 • Pelvik inflamatuar hastalık
 • Polikistik over sendromu (PKOS)
 • cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Yanlış hesaplanan doğurganlık dönem
 • Bloke edilmiş fallop tüpü
 • Düzensiz adet döngüsü
 • Tiroid dengesizliği 
 • Erken yumurtalık yetmezliği 
 • Azalan yumurtalık rezervi 

 

 • Erkeklerde
 • Düşük sperm sayısı
 • İnmemiş testisler
 • Erektil disfonksiyon
 • Erken boşalma
 • Şeker hastalığı

 

 • Genel olarak:
 • Herhangi bir pelvik veya karın ameliyatı (8)
 • Yaşam tarzı sorunları

Altta yatan bir tıbbi durum hamilelik olasılığınızı engellemiyorsa, gebe kalma ihtimalinizi bir miktar çaba ile iyileştirmeyi deneyebilirsiniz.

 

Hamile Kalmak İçin Yapabilecekleriniz, Gebelik ihtimalini arttıracak ipuçları:

İşte hamile kalma şansınızı artırmak için birkaç ipucu.

Sağlık kontrolü: Tıbbi olarak formda olduğunuzdan emin olmak için bir ön sağlık kontrolüne gidin. Çiftin gebe kalma yeteneğine karar vermek için gerekli parametreler olan yumurtlama ve sperm testlerini yaptırabilirsiniz. Dahası, kişinin kendi sağlığından emin olması, güvenli ve sağlıklı bir hamilelik sağlar.

Vücut ağırlığını korumak: Kilo kadın için, hamile kalmak açısından önemli bir faktördür. Fazla kilolu veya az kilolu olmak, vücutta hormonal değişikliklere yol açar ve bu da hamile kalma şansınızı düşürebilir. Sağlıklı bir beslenmenin ardından egzersizle fiziksel olarak formda kalmak, ideal vücut ağırlığını korumanıza yardımcı olabilir.

Sağlıklı yaşam tarzı: Sağlıklı bir yaşam tarzı doğurganlığınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Alkol almaktan, sigara içmekten kaçının, çünkü bunlar hamile kalma şansınızı olumsuz etkileyebilir.
Abur cubur fazla tüketmekten kaçının ve diyetinize meyveler, sebzeler, et, balık ve süt ürünleri (özellikle organik yiyecekler) ekleyin. Ayrıca, vücut ağırlığınızı korumak için düzenli olarak egzersiz yapın. Bu, sperm kalitesini ve sağlıklı yumurtayı teşvik ederek doğurganlığınızı daha da artıracaktır.

Yumurtlama periyodunu izleyin: Gebelik için cinsel ilişki için doğru zamanı bilmek üzere yumurtlama döneminizi izleyin. Örneğin, 28 günlük bir adet döngüsünüz varsa, 14. günde yumurtlayacaksınız. Bu nedenle, doğurganlık penceresi 11. ila 15. gün arasında açılır ve bu seks yapmak için idealdir. Tavsiye için bir jinekologla da görüşebilirsiniz.
Yumurtlama döneminizi takip etmek için servikal mukusun kıvamını ve bazal vücut sıcaklığını da kontrol edebilirsiniz.

Foliküler izleme: Yumurtlamayı kendi başınıza izleyemiyorsanız, doktor foliküler izlemede size yardımcı olabilir. Kan hormonu testi ve yumurtalıkların ultrasonu ile size doğru yumurtlama zamanını söyleyebilirler.

Doğurganlığı artıran besinler: Folik asit, C, A, D ve E vitaminleri, çinko, potasyum ve bakır gibi besinler doğurganlığı arttırmak için şarttır. Diyetinizden veya takviyelerinizden elde edilebilecek olan bu yiyecekler, sağlıklı yumurta üretimine ve spermlerin kalitesini artırmaya yardımcı olur. Yemeniz gereken yiyecekler arasında: 
Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, lahana, brokoli.
Yağlı balıklar: Sardalya, somon, uskumru.
Çinko bakımından zengin gıdalar: Kaju fıstığı, kabak çekirdeği, kabuklu deniz ürünleri, organik ot beslenen kuzu ve sığır eti.
Karmaşık karbonhidrat: Kepekli ekmek, pirinç, makarna, tatlı patates.
Proteinli yiyecekler: Tavuk, süt ürünleri, kuruyemiş, hindi, soya peyniri, tohumlar, yumurtalar, baklagiller.

Stresi azaltın: Stres hem erkeklerde hem de kadınlarda doğurganlığı etkileyebilecek hormonal dalgalanmalara neden olabilir . Meditasyon, nefes egzersizleri ve yoga, stres seviyesini azaltmanın bir yoludur.

İlaçlar hakkında doktora danışın: Altta yatan herhangi bir sağlık sorunu için ilaç kullanıyorsanız, gebe kalma isteğinizi doktorunuza söyleyin. Steroidler, alfa blokerleri, antipsikotikler ve NSAID'ler gibi bazı tıbbi ilaçlar doğurganlığı etkileyebilir 

Doğum öncesi vitaminleri alın: Hamilelik planlıyorsanız, doktorunuzla konuşun ve doğum öncesi vitaminlerini almaya başlayın. Gebeliği geciktirebilecek vitamin eksikliklerini telafi edebilirler.

Yeterince uyuyun: Vücudun uygun metabolizmayı ve hormon üretimini sürdürmesi için iyi bir gece uykusu gerekir. Bu nedenle, günde yedi ila sekiz saat uyuduğunuzdan emin olun.

Hamileliğe Uygun Pozisyonlar: Cinsel ilişki sırasında, sperm sızıntısını önlemek için kadınla üstte seks pozisyonundan kaçının. Hamile kalma şansını artırdığından emin olmak için misyoner pozisyonu gibi pozisyonlar tercih edilmelidir.
İlişkinin sonunda bir süre yatay bir pozisyonda kalın, böylece spermin vajinadan ve yumurtalığa geçebilmesi için yeterince süresi olur.

Kayganlaştırıcılardan kaçının: Seks sırasında kayganlaştırıcı maddelerinin kullanılması, spermin  hareketliliğini, yumurtaya ulaşmalarını engelleyerek yavaşlatabilir. Ayrıca, vajinal spreyler veya tamponlar vajinayı kurutabilir ve böylece sperm akışını sınırlayabilir.

Kafein alımını azaltın: Aşırı kafein alımı doğurganlığı engelleyebilir ve hamile kalmayı geciktirebilir(14). Aşırı kafein ayrıca düşük yapma riski taşır. Bu nedenle hamilelikte kafein alımınızı günde 300mg ile sınırlayın.


Akupunktur: Belirli vücut noktalarına baskı uygulamak, stresi hafifletebilir ve vücuttaki hormonal dengeyi geri getirmeye yardımcı olabilir. Bu ayrıca sağlıklı yumurta ve spermlerin üretilmesine de yol açar 

Rafine karbonhidratları azaltın: Kandaki glikoz seviyelerini yükselttiklerinden rafine karbonhidrat alımını önlemek daha iyidir. Bu ayrıca yumurtlama problemlerine neden olur.

Doğum kontrol haplarını durdurun: Doğum kontrol haplarını, hamileliğinizi planlamanızdan en az dört ila altı ay önce durdurmanız gerekir. Doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktıktan sonra vücudun normal hormonal dengeyi yeniden kazanması için biraz zamana ihtiyacı vardır.
Erkekler bisiklet sürmekten veya bisiklete binmekten kaçınmalıdır: 

 

Gebelik testi ne zaman yapılmalı

Hamilelik testleri, insan koryonik gonadotropini (hCG) hormonunun varlığını tespit eder, hCG, döllenmeden kısa süre sonra ve implantasyondan sonraki 2-3 gün içinde plasenta tarafından salgılanan bir hormondur. Plasenta, döllenmiş yumurtanın bir kadının rahmine implantasyonu sırasında gelişmeye başlar, bu da yaklaşık 6-12 gün aralığında yumurtlama ve döllenmeden yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşir. Erken gebelik testleri implantasyon gerçekleşene kadar hCG hormonunun varlığını teşhis edemez ve bu testler en erken döllenme / yumurtlamadan yaklaşık 8-9 gün sonra kandaki gebeliği saptamak için kullanılabilir, 12 - 13 gün sonra da idrarda teşhis için kullanılabilir. 

Döllenme, yumurtlama günü gerçekleşir ve mutlaka cinsel ilişki ile aynı gün olmaz.  Hamileliğin erken döneminde, hCG seviyeleri her iki üç günde bir iki katına çıkar, ancak artış daha sonra yavaşlar.

Erken gebelik testleri, hCG hormonunu kan veya idrardan bir antikora ve bir indikatöre bağlayarak çalışır. Antikor sadece hCG'ye bağlanacaktır; diğer hormonlar pozitif bir test sonucu vermeyecektir. İdrar testleri sabah erken saatlerde alınan idrar kullanarak yapıldığında en hassas doğruluktadır,  (sabah idrar en yüksek hCG seviyelerine sahip olur).

Gebeliğin çok erken dönemlerinde erken gebelik testi negatif sonuç verse de yeterli hCG nin henüz üretilmediği düşünülebilir. Bu nedenle ilerleyen süreçlerde test tekrar yapılabilir. 

 

Yanlış sonuç veren Hamilelik Testleri

Doğum kontrol hapları ve antibiyotikler dahil çoğu ilaç, gebelik testlerinin sonuçlarını etkilemez. Yanlış bir pozitifliğe neden olabilecek ilaçlar, içlerinde gebelik hormonu hCG'sini (genellikle infertiliteyi tedavi etmek için kullanılır) içeren ilaçlardır.

Hamile olmayan bir kadında bazı dokular hCG üretebilir, ancak seviyeler normal olarak testlerin tespit edemeyeceği kadar düşüktür.

Bazı idrar hamilelik testleri yanlış 'pozitif' olarak yorumlanabilecek bir çizgi oluşturabilir. Bu yüzden testlerin sonuçları incelemeniz için geçmesi gereken bir süre vardır. 

Hamilelik testi nasıl yapılır?

Farklı hamilelik testi markaları için farklı kullanım şekilleri olabilir, öncelikle testin yanında verilen talimatları dikkatlice okuyun . Ayrıca, kısa bir süre önce satın almadıysanız, mümkün olduğunca doğru olduğundan emin olmak için testin son kullanma tarihini kontrol etmek iyi bir fikirdir!

Testi yapmak için çubuğun sonuna idrar damlatmalısınız.  Ardından sonucu görmeden  önce birkaç dakika beklemeniz gerekir.

Farklı test markaları size sonuçları farklı şekillerde verebilir. Bazıları pozitif gebelik testi veya artı sembolü için pembe veya mavi bir çizgi gösterecektir. Ayrıca, hamilelik testleri hamile olup olmadığınızı anlatan dijital bir okuma ile de gelebilir. Bunlar dışında genelde eski moda çizgiler kullanılır, Tek çizgi hayır , çift çizgi evet anlamına gelmektedir.

Özel talimatlar var mı?

Hamilelik testi yapmak için İdrarı almak için en iyi zaman sabahın ilk saatleridir, çünkü hormon idrarınızda daha yoğunlaşacaktır. Gebelik testinden önce çok fazla sıvı içmemeye çalışın, çünkü idrarınızdaki hCG'yi seyreltecektir.

 

Dış gebelik nedir? Dış gebelik nasıl oluşur?
Normal bir hamilelikte, döllenmiş bir yumurta bir fallop tüpünden rahme geçer. Yumurta rahime yapışır ve büyümeye başlar. Fakat dış gebelikte (ektopik gebelik), döllenmiş yumurta çoğu zaman fallop tüpünde uterus dışında bir yere yapışır. (Bu yüzden bazen tubal gebelik olarak adlandırılır.) 

Soğuk algınlığı, alerjiler veya tamamen farklı bir sebeple oluşabilen bebeklerde burun tıkanıklığı hem sizin hem de bebeğiniz için rahatsız edici olabilir.

Cinsel ilişki ya da jinekolojik  muayene hamilelikte kanamaya ve lekelenmeye neden olabilir mi?
Hamilelik sırasında kanama veya lekelenme normal midir?

Sayfa 1 / 12