Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Soğuk algınlığı, alerjiler veya tamamen farklı bir sebeple oluşabilen bebeklerde burun tıkanıklığı hem sizin hem de bebeğiniz için rahatsız edici olabilir.

Yenidoğanda burun Tıkanıklığı

Üç aylıktan küçük bir bebeği olan herhangi bir ebeveyn yeni doğan tıkanıklığına karşı dikkatli olmalıdır. Yeni doğmuş bir bebekte burun tıkanıklığı veya soğuk algınlığı zayıf bağışıklık sistemlerine bağlı olarak daha da kötüleşebilir. Yenidoğanda burun tıkanıklığı veya burun akıntısı varsa, çocuk doktorunuzdan randevu alın.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Üç aylıktan büyük bebeklerde burun tıkanıklığı ve burun akıntısı önemli bir sorun değildir. Küçük burunlarının tıkanması doğaldır, çünkü yeterli alan yoktur. 200'ün üzerinde farklı virüs vardır ve bebeğiniz onlarla enfekte olana kadar hiçbir bağışıklığa sahip değildir. Ortalama yetişkin yılda iki ila dört arasında soğuk algınlığı geçirir. Hassas bir bebeğin ne kadar sık geçirebileceğini düşünebilirsiniz! Ancak  bebeklerde burun tıkanıklığı ve burun akıntısı her zaman soğuk algınığı ya da grip anlamına gelmez. Kışın, bebeğinizin burnu, soğuk havayla da birlikte kendini korumak ve  partiküllerden temizlemek için daha fazla mukus oluşturur.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Bebek Burun Aspiratörü
Bazen, bebeğinizin burnu yardım gerektirecek kadar tıkanabilir. Aynı zamanda bebeğinizin rahat uyumasını sağlamak için kullanabileceğiniz bebek burun aspiratörü bebeğin burun tıkanıklığını açmak için güvenli ve doğal bir yoldur. 

Neyse ki, birçok evde yapabileceğiniz pek çok şeyle bebeklerde burun tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. İşte denemek için birkaç öneri:

• Bebeklerde burun tıkanıklığına Anne sütü. En doğal ve kolay yol birkaç damla anne sütünü bebeğin burnuna damlatmak ve sonra Bebeği dik tutarak dışarı akmasını sağlamak. Bu yöntemle bebeğinizin burun tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz. 


• Bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisinde en çok kullanılan çözümlerden biri de serum fizyolojiktir. 


• Nemlendirici ve buhar
Mukusun gevşemesine yardımcı olmak için uyurken bebeğinizin odasında bir nemlendirici kullanın.  Nemlendiriciniz yoksa, sıcak suyu açın ve  bebeğinizi buharlı banyoda günde birkaç kez birkaç dakika bekletin. Ayrıca bebeğinizi buharlı banyoda bir süre emzirebilirsiniz.


• Ilık meyve suyu. 6 ay ve daha büyük bebekler için, bebeği biraz sıcak, şekersiz elma suyu veya su ile beslemeyi deneyin (çok sıcak olmadığından emin olmak için iç bileğinizde test yapın). 

• Papatya çayı. Bu da 6 ay sonrası bebekler için başka bir boğaz yumuşatıcıdır. Ancak, 1 yaşın altındaki bebeklere bal verilmesi tavsiye edilmediğinden buna özen gösterin.

Reçetesiz öksürük ve soğuk ilaçların 4 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

  • 0 Yorumlar
  • oku 1746 times
Bu kategoride daha fazla: « Bebeklerde Ağız Hastalıkları

Yorum Yaz