Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Bebeklerde yüksek ateş

Çocuklarda ve bebeklerde yaygın olan yüksek ateş, belirli sınırlar içinde olduğu sürece ciddi bir sorun olmayacaktır, ancak bazı durumlarda ölüm ve kalıcı hasara neden olabilir. Bu nedenle ateşi nasıl azaltacağınızı bilmek ve gerekirse derhal doktora gitmek çok önemlidir. Her ateşte panik yapmak uygun değildir, ancak bebeklerde ateş 40 dereceyi dikkat etmek gerekir.

Ateşli bebeğin yaşı çok önemlidir, 3 aydan daha az olan bebeklerde, vakit kaybetmeden doktora danışmak gereklidir. Bu bebeklerde, ateşe yol açan durumun araştırılması ve tedavisi hastane koşullarında olmalıdır. Ateş için kritik süreç 3 gündür! Ateş üç gün sonra düşmezse, bir doktora danışmak gerekir. 3 aylık bebeklerde, bebeğin durumuna bağlı olarak ateşin derecesi ve süresi dikkate alınmalıdır.

Bebeklerde Ateşlenme

Ateş nedir?
Ateş bir hastalık değil, bir hastalığın işaretidir. Çoğu zaman, ateş çocuğunuzun vücudunun viral veya bakteriyel bir enfeksiyonla savaştığını gösterir. Vücudunun iç sıcaklığı, virüs veya bakterilerle savaşmak için gönüllü olarak artar. Buna ek olarak, sıcaklık artışı çocuğunuzun bağışıklık sistemini aktive eder. Bu nedenle ateş, savaşmak için bir düşman yerine vücudun savunma mekanizmalarının etkinliğini gösteren doğal bir müttefiktir.

Bebeklerde Ateş derecesi hastalığın ciddiyetine bağlı değildir. Örneğin, yüksek ateş soğuk algınlığına eşlik edebilir, menenjitli bir çocuğun ateşi çok daha düşük olabilir. En çok önemli olan ateşli bir çocuğun genel durumudur. Hafif ateşli bir çocuk, ancak uykulu veya sinirli olan bir çocuk, yüksek ateşli bir çocuktan daha endişe vericidir, ancak genel sağlığı iyi korur.

Normal vücut ısısı
İnsan vücudu, sıcaklığını 36.6 °C ve 38 °C koruyan biyolojik bir termostata (beyinde bulunur) sahiptir. Vücut ısısı bu sınırlar içinde değişir. Çocuklar için oran yetişkinler için biraz daha yüksektir.
Vücut ısısı genellikle sabah daha düşüktür ve öğleden sonra zirveleri. Sıcak bir banyo, yemek veya yoğun fiziksel çaba sonrasında daha yüksektir. Bu nedenle, çocuğunuzun ateşi olup olmadığını belirlemek için dokunma duygunuza güvenmeyin, çünkü alnında yüksek bir iç sıcaklığa sahip olmadan sıcak olabilir(örneğin, sadece oynarsa).

Bebeklerde ateş sınırı nedir? Ateş durumunda, bir doktora ne zaman danışılmalıdır?


3 aydan küçük çocuklar
3 aydan küçük çocuğunuz 38.1 °c veya daha yüksek bir rektal sıcaklığa sahipse.

Çocuklar 3 ay ve üzeri
Çocuğunuz 3 aylık veya daha büyük bir rektal sıcaklık 38.5 °c veya daha yüksekse ve aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipse doktora başvurmalısınız:

 • çok kusuyorsa;
 • susuz görünürsa;
 • çevresine çok tepki vermiyorsa;
 • soluk veya kötü renkli görünüyorsa;
 • uyanmakta zorlanıyorsa,
 • kalıcı uyuşukluk ve sinirlilik varsa;
 • olağandışı kızarıklık varsa;
 • şiddetli baş ağrısı, ağrı veya Sert boyun şikayet;
 • çürükler gibi görünen mavimsi cilt döküntüleri varsa;
 • bir nöbet varsa: kısa bir süre bilincini kaybeder; bacaklarını sarsıntılı bir şekilde hareket ettirir ve gözleri geri döner;
  nefes darlığı vardır.


3 aylık veya daha büyük bir rektal sıcaklık 38.5 °c veya daha yüksekse ve aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipse 24 saat içinde bir doktora görün:
3 günden fazla devam eden ateş; ateş var ancak hastalığın belirgin belirtileri yok (örneğin, çocuğunuz burun akıntısı yok, öksürük yok, kulak ağrısı yok, kusma veya ishal yok));

 

Yorum Yaz