Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Uzmanlar, annenin düzgün beslenmesinin sütün miktarını ve kalitesini artırdığını defalarca belirtmişlerdir. Süt yapan yiyeceklerin hangileri olduğu genel olarak merak edilmektedir.

Emzirme, hem anne hem de bebek için çok önemlidir. Özellikle, bebeğin ilk 6 ayında emzirme önemlidir. Çünkü annenin sütünün bileşimi tüm bebeğin ihtiyaçlarını karşılayacak bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte, bu dönemde düzgün ve yeterli bir şekilde beslenmek gereklidir. Emzirirken beslenmenin sağlıklı ve doğru olması ayrıca anne sütünün kalitesini artırır, doğumdan sonra aşırı kilodan kurtulmaya yardımcı olur.

Anne sütü, bebek büyümesi için en uygun besindir. Bebeğin ihtiyacı olan yağları, suyu, vitaminleri, mineralleri, karbonhidratları ve proteinleri içerir. Ek olarak, anne sütünün koruyucu maddeleri bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı korur. Anne sütü bebek ve anne arasındaki bağı güçlendirir. Emziren annelerde bazı hastalıklar,  diyabet, demir eksikliği, doğum sonrası depresyon ve doğum sonrası kanama riski azalır. Anne sütü ile büyüyen bebeklerde bağışıklık hastalıkları, alerji, diyabet, damar sertliği, kabızlık ve ishal riski azalır, bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi gelişir. Emzirme bebeğin ağız ve diş sağlığının gelişimine de katkıda bulunur

Süt Yapan Yiyecekler nelerdir, sütü arttırmak için neler yapılmalı? 

Uzmanlar, öncelikle bol miktarda su içmeyi, protein ve kalsiyum açısından zengin gıdaların alınmasını tavsiye ediyor. süt yapan yiyecekler : 

1. Haftada en az 2 kez balık yiyin. Omega 3 kaynağı olan balık, anne sütünün kalitesini artırır. Balığın taze olmasına dikkat edilmelidir.

2. Her gün 1 yumurta yemeniz tavsiye edilir. Yumurtalar en besleyici protein kaynağıdır. Yumurtalar, omlet yapılabilir ya da haşlanabilir.

3. Süt ve süt ürünlerine ağırlık verin. Protein ve kalsiyum için her gün süt için. Süt gaz şikayetine neden oluyorsa, laktoz içermeyen sütleri seçebilirsiniz. Kahvaltıda Peynir, öğle ve akşam yemekleri için yoğurt tüketebilirsiniz. Sindirim sisteminizin sağlığı için prebiyotik yiyecekleri tercih edin.

4. Tahıl Grubu yiyecekleri öğünlerinizde bulunudurun. Pirinç, makarna ve ekmek gibi tahılları gün tüketin. Tam tahıllı olanları tercih edebilirsiniz.

5. Yeterli protein aldığınızdan emin olun. Süt ürünlerinin yanı sıra yumurta, et, tavuk, hindi eti tercih edin. 

6. Haftada en az 2 gün, sebze tüketin, eğer sizde ya da bebekte gaza sebep oluyorsa ara verebilirsiniz.

7. D vitamini alın. Gıdalar D vitamini içermez. D vitamini sadece güneş ışınları sağlanır. Yani her gün güneşe çıkın Bebeğinizi de en az 15 dakika boyunca dışarı çıkarın.

8. Yemeklerde iyotlu tuz kullanın. Doğal besinlerle sağlanan iyot sadece iyotlu tuz kullanımıyla anne sütünden bebeğe geçer.

9. Tatlıya dikkat edin. Kuru meyveler, meyve suları, hafif sütlü tatlılar ve yüksek besin değerine sahip tatlı alternatifler ile tatlı ihtiyaçlarınızı yaşayın.

10. Açık çay, kafeinsiz kahve, nane, papatya gibi içecekleri tercih edin. Şekersiz içmeniz tavsiye edilir.

Sütü arttıracak bitkisel tarif, ayrıca bebeğin gazı için de çözüm olabilir: 

1er yemek kaşığı rezene,  ıhlamur, papatya
1 tatlı kaşığı tane kimyon
1 tatlı kaşığı anason.

Demliğin içine bitkileri koyup 2 fincan kaynar su ekleyin. Yemeklerden sonra bu çayı içmek sütünüzü arttırmanıza yardımcı olur.

 

Yorum Yaz