Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Genç anneler için emzirirken beslenme endişe kaynağıdır. Süt veren bir kadın,sağlığına özellikle dikkat etmelidir.

Sütü arttırmak için yapılması gerekenler

Emziren kadınların beslenmesi, vücut hamilelik sırasında kaynakların bir bölümünü bebek için ayırdığından özellikle kaloriden zengin bir diyet olmalıdır. Doğumdan sonra, bir kadın organizmanın iyileşmesine özen göstermelidir. Asla önceki formunuzu geri kazanma umuduyla   ciddi diyetlere başlamayın. Aşırı kilo yüzünden yapılan sert diyetler bebeğe ciddi zarar verebilir, normal şartlarda bedeniniz eski rutinine dönmeye başladığında hamilelik kiloları da yavaş yavaş verilecektir. Emzirirken yemeniz gereken miktar ortalama porsiyonlarla günde 5-6 öğün olmalıdır. Menü farklı ve zengin olmalıdır. Bebeği beslemeden önce biraz atıştırırsanız, bu sütnüzü  artırmanıza yardımcı olacaktır. Kadın bebeğin doğumu sırasında çok miktarda sıvı kaybeder. Su kaybını önlemek için, mümkün olduğunca fazla sıvı almanız önerilir (günde yaklaşık 3 litre), aksi takdirde vücut susuzluk çeker. Süt ve tükettiğiniz sıvı miktarı arasında bir bağlantı vardır. Bebeği beslemeden yarım saat önce bir bardak su içerseniz sütünüz daha fazla olacaktır.

Emziren anneler için beslenme önerileri
Sağım yapan annelerin diyetleri yağsız et (sığır eti, tavuk, sığır eti) içermelidir. Ayrıca, menüye, yumurta, süt ürünleri, balık gibi zengin, protein benzeri besinleri de ekleyebilirsiniz. Balık, çocuğun gelişmekte olan organizması için temel D vitaminini içerir. Süt ürünleri kalsiyum bakımından zengindir ve yetersizliği çocuklarda raşitizme neden olabilir. Kefir gibi süt ürünleri de tercih edilebilir. Bağırsakların düzenlenmesinde etkilidir. Ama Kefir ve süt ürünlerini tüketirken miktara dikkat edilmelidir . Besin açısından zengin olan yulaf, buğday zengin bir beslenme düzeni için gereklidir.

Emziren anneler, beslenmelerinin çocuğun sağlığını ve mutluluğunu etkilediğini anlamalıdır. Bu nedenle, hangi ürünlerin bebeği potansiyel olarak tehlikeye sokabileceğini bilmek önemlidir. Örneğin konserveleri, baharatları, tropikal meyveleri (ananası, manqonu, avokadonu, saftalini),çileği, çikolatayı, çeşitli gazlı içecekleri, alkolu, füme ürünleri kendi beslenmenizden çıkarmanız tavsiye edilir. Sarımsak ve soğan, sütünüzün tadını değiştirebileceği için önerimlez. Şeker,  kuru meyvalar gibi kilo almaya neden olabilecek gıdaların kullanımını da kısıtlamak gereklidir.

 

Sütü arttırmak için önerilen içecekler, Süt veren anneler için uygun içecekler
Bu dönemde, su ana içecek olmalıdır. Bebeğin karnında şiddetli ağrıya neden olabileceğinden, gazlık içeceklerden olabildiğince kaçının. Limonata, anne sütünden hızlı bir şekilde emilen çok miktarda koruyucu ve boya içerir.

Emziren kadınlardan bazıları doğal meyve suları kullanmayı tercih ederler. Ama hangisinin alerjik reaksiyonlara neden olduğunu bilerek ona göre seçiminizi yapmalısınız. Doğal ve alerjen olmayan meyvelerin suyu içilebilir. Emziren kadınlar süt ve süt ürünlerini tüketmelidir.

Alkollü içecekler çocukta zehirlenmeye neden olur. Alkol, süte karışarak çocuğun gelişimini yavaşlatmanın yanı sıra zihinsel ve fiziksel engellere de neden olur. Çay ve kahve sinir sistemini etkiler, bu nedenle çok açık olması şartıyla küçük miktarlarda kullanmasına izin verilir.

 

Bu kategoride daha fazla: Süt Yapan Yiyecekler nelerdir »

Yorum Yaz