Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Bebeği memeden kesmek ve katı yiyeceklerle tanıştırmak küçük çocuğunuzun gelişiminde heyecan verici bir adımdır. Bebeği memeden nasıl keserim sorusuna verilecek ve sizi rahatatacak pek çok ipucu vardır.  


Bazı anneler için bebeği memeden kesmek uzun bir zaman olabilir, çünkü bebeklerinin emzirmeyi bırakmaya hazır olup olmadığından veya bebeği memeden ayırmayı nasıl yapacakları konusunda şüpheleri vardır.

Emzirmeyi ne zaman bırakmalısınız?

Her anne ve bebek farklıdır - sütten kesim sürecinin başlaması gereken belli bir yaş yoktur. Bebeğinizin mizaç ve ihtiyaçları, yaşam koşullarınızla birlikte, emzirmeyi bıraktığınızda etkileyebilecek faktörlerin tümüdür. Örneğin, yakında işe geri dönüyor olabilirsiniz. Bu, bazı bebeklerin tüm beslenmelerini anne sütünden almasını zorlaştırabilir.

Kaç yaşına Kadar Emzirmek Gerekir?

Memeyi bırakmak için ortalama bir yaş yoktur, ancak pediatrik beslenme uzmanları, yaklaşık altı aydan sonra bebeklerin anne sütünün sağlayabileceğinden daha fazla demir ve çinko gibi besleyici maddelere ihtiyaç duymaya başladığını düşünüyor. Bebeğinizin doğru şekilde gelişmesini sağlamak için bebeğinizin diyetine başka gıdalar sokmaya başlamak için 6 ay sonrası uygun bir dönemdir, bu da bebeğinizin sütten kesilmesini kolaylaştırabilir.

Bebeğin genellikle ilk altı ay için yalnızca anne sütü veya formülüyle beslenmesi tavsiye edilmekle birlikte, bu konu emzirmeyi durdurmak için ne zaman hazır olup olmadığınızı temel alarak yapabileceğiniz bir seçimdir. Bazı anneler iki yaşa kadar ya da daha uzun süre emzirmeye devam edebilir.

Emzirmeyi bırakma nedenleri

Anneler genellikle bebeklerini ilk yıllarında belirli bir noktada anne sütünü kesmeye başlarlar. Bunlar emzirmeyi durdurmak için bazı yaygın nedenlerdir:

  • İşe dönmenin zamanı gelmiş olabilir
  • Bebek sadece anne sütünden memnun görünmüyor.
  • Annenin ilaç kullanma zorunluluğu
  • Bazıları için emzirme çok rahatsız edici olabilir veya vücutlarını tahriş eder.
  • Üretilen süt miktarı bebek için yeterli olmayabilir. Diğer gıdalarla takviye etmek bu sorunu çözebilir.
  • Bebeğin emme zorluğu bebeğin tek başına yeterli miktarda yiyecek almasını zorlaştırabilir.
  • Bazen bir bebek emzirmeye ilgisini kaybedebilir, bu da annenin emzirmeyi kesmesine ve diğer yiyecekleri diyete sokmasına neden olabilir.
  • Bazı anneler emzirmeyi durdurmak için hangi yaşta olduklarını belirleyen toplumun kültürel normlarını ve uygulamalarını takip eder.
  • Tekrar hamile kalmaya çalışıyor olabilirsiniz. Emzirme doğal bir doğum kontrol yöntemi olabilir.

Emzirmeyi Aniden nasıl kesebilirim: sağlıklı mı?

Bir bebeğe anne sütünü kesmek, yavaş yavaş yapıldığında çok daha yumuşak olur. Bazen de, bebeğinize anne sütünü derhal vermeyi bırakmanızın gerekli olduğu durumlar ortaya çıkmaktadır. 

Gerekebilir olsa da, emzirmeyi aniden kesmek bazı riskler taşıyabilir. Emzirmeyi durdurduğunuzda aniden kişiden kişiye değişir, ancak  mastitis gibi meme enfeksiyonları olması mümkündür. Ayrıca, bebek yetersiz beslenebilir. Mümkünse, emzirmeyi aniden kesmekten kaçınmak en iyisidir.

Emzirmeyi ksa sürede kesmeniz gerekirse, emzirmeyi rahatça ve en az riskle durdurmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

Tıkanmış kanal ve enfeksiyon olasılığını azaltmak için göğüslerinize nazikçe masaj yapın.
Emzirmenin bebek için sadece beslenmeden fazlası olduğunu unutmayın.
Emzirmeyi doktor kontrolünde bırakın.


Bebeği memeden Kesmek için neler yaplılabilir

İdeal olarak, bebeğinizi sütten kesmek aşamalı bir işlem olmalıdır. Yavaş yavaş yapmak, memeyi aniden bırakmanın stresini ve diğer komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Bebeğinizi emzirirken katı yiyeceklere nasıl geçireceğinizi merak ediyorsanız, emzirmeyi daha etkili bir şekilde durdurmak için kullanabileceğiniz bazı ipuçları:

Bebeğiniz bir yaşından küçükse anne sütü için ile bir miktar mama verilmesi vücudunuzun süt üretimini azaltmaya başlamasına yardımcı olabilir.

Bir blender veya mutfak robotunda yiyecekleri parçalamak bebeğinizin beslenmesine katı gıdaları sokmak için bir adımdır

Aylar geçtikçe diyete daha katı gıdalar ekleyin ve anne sütü miktarını azaltın.

Et, balık, yumurta ve meyve gibi besleyici yiyecekler bebeğinizin sağlıklı kalmasına ve gelişmeye devam etmesine yardımcı olabilir. Bu yiyecekleri yumuşak bir kıvamda pişirmek veya süte karıştırmak, yemeyi kolaylaştırabilir.

Yavaş yavaş daha fazla yiyecek ve daha az anne sütü içerecek şekilde beslenme rutininizi değiştirin, böylece bebeğiniz her beslenmede emzirilmeyi beklemez.

Bebeğinizi emzirmeyi bırakmazsa ne yapmalı

Bazen anne bebeği memeden kesmeye hazır olsa da,  bebek henüz emzirmeyi bırakmak istemez. Bebeğinizi emzirmeden katı yiyeceklere geçmesi için teşvik etmenin birçok yolu vardır.

Eğer daha büyük bir bebeğiniz varsa, onları oyun oynamak, okumak, okumak ya da emmek istediklerinde başka bir yetişkinle oynamak gibi bir aktiviteyle dikkatlerini dağıtabilirsiniz.

Bununla birlikte, bazen bebeğiniz, hastalık gibi altta yatan bir sorun nedeniyle emzirmeyi durduramayabilir. Kendini savunmasız hissediyor olabilirler ve emzirme bebeğin annelerine yakın ve güvende hissetmesine yardımcı olabilir. Bu durumda, bebeğiniz tamamen iyileşene kadar sütten kesmeyi bir süre ertelemeyi düşünebilirsiniz. Eğer sütten kesme işlemi sorunsuz ilerlemiyorsa, daha sonra tekrar denemek sorun değildir. Önemli olan sizin ve bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayan bir denge bulmaktır.

İnternette onlarca emzirme pozisyonu bulabilirsiniz, ancak sizin ve bebeğiniz için güvenli olduklarından emin olmalısınız.Sizin için en iyi emzirme yöntemlerini dikkatlice seçtik.


En iyi emzirme yöntemleri

Emzirme pozisyonları için birçok farklı seçenek vardır. Sizin ve bebeğiniz için en iyi emzirme pozisyonunu bulmak için denemeler yapabiirsiniz. Yenidoğanlar emzirilirken olmak istedikleri konum hakkında biraz daha belirgin olma eğilimindedir. Bebeğiniz büyüdükçe, diğer emzirme pozisyonlarını da düşünebilirsiniz. İşte farklı emzirme pozisyonları için birkaç öneri.

Beşik , kucaklama tutuşu


Beşik tutuşu emzirmek için en yaygın konumdur ve çoğu yeni annenin ilk denediği emzirme yöntemidir.  Beşik tutuşuyla ilgili en güzel şeylerden biri, ayakta dururken, otururken veya uzanırken de kullanabilmenizdir. Bu emzirme pozisyonuna hakim olmak için, bebeğinizi başınızı desteklerken kucağınızda tutun ve kollarınızı emdikleri göğüsle aynı tarafında tutun.

Çapraz beşik tutuşu

Bu dik emzirme pozisyonu beşik tutuşuna benzer. Tek fark, bebeğinizin başını ve sırtını, emzirdiğiniz göğsün karşı tarafında bulunan kolla desteklemenizdir.

Futbol tutuşu

Bu emzirme pozisyonu, eğer göğüsleriniz büyükse ve hâlâ ağrınız varsa faydalıdır. Futbol tutuşu, kucağınızdaki yastığın bebeğin başını ve sırtını desteklediği dik bir emzirme pozisyonudur. Bebeği, başının üst kısmı size doğru bakacak ve ayakları arkanıza yaslanacak şekilde yerleştirin. Bebek kucağınız yerine yanınıza yatar ve emzirirken yüzlerine bakabilirsiniz. Bu aynı zamanda emziren ikizler için en iyi pozisyonlardan biridir.

Yan yatma pozisyonu

Yan yatma, bebeğiniz biraz büyüdüğü zaman emzirme pozisyonudur ve meme ucunu bulmak veya başlarını desteklemek için fazla yardıma ihtiyaç duymaz. Bu pozisyonda, bebeğiniz size paralel, yanınıza aynı yönde bakan bir şekilde yatarsınız. Başınızı ve sırtınızı desteklediğinizden emin olun, böylece bebek emzirirken rahat olursunuz. Sadece uykuya dalmamaya ve bebeğinizin hava yolunu yanlışlıkla göğsünüzle kapatmamaya dikkat edin. Bu pozisyonu denemeden önce bebeğinizin biraz büyümesini beklemenin ana nedeni budur. Yenidoğan emzirme pozisyonlarından biri olarak önerilmemektedir.


Gevşek emzirme

Gevşek emzirme pozisyonu göründüğü kadar zor değildir. Bir koltukta ya da yatakta rahatça yaslanın ve destek için yastık ya da minder kullanın. Bebeğin karnını, göğsünüze doğru olacak şekilde karnınıza koyun. Bu pozisyon daha fazla bağ kurma ilgilidir. Ayrıca bebeği meme ucunuzu bulmaya ve emme becerileri geliştirmeye teşvik eder.

Koala tutuşu

Koala tutuşu muhtemelen en çok kullanacağınız dik emzirme pozisyonudur. Bu emzirme pozisyonu ile bebek bacağınıza oturur ve size bakar. Bebeğin bacakları kalçanıza yaslanır ve başınızı ellerinde hemşire olarak tutarsınız. Bu, sezeryan olan anneler için başka bir alternatiftir, çünkü anne ve bebek arasında biraz boşluk bırakan doğal bir emzirme pozisyonudur.

İkizleri Emzirmek için Emzirme yöntemleri

İkizler için doğru emzirme pozisyonları zor olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi ikizleri olan anneler için en iyi emzirme pozisyonu futbol tutuşurudur. Emzirirken Her iki bebeğin yüzlerini yastıkla desteklerken izlemenizi sağlar. İki bebeği aynı anda emzirebildiğiniz başka bir pozisyon zordur. 

Emzirme için uygun olmayan pozisyonlar

Uygunsuz olarak kabul edilebilecek bebekler için tek emzirme pozisyonları zarar verebilecek olanlardır. Öncelikli odaklanma, bebeğin beslenirken nefes alma becerisidir. Akılda tutulması gereken bir başka şey, doğru konumlandırmanın emzirmeyi çok daha konforlu hale getirmesidir. Bebeğiniz normalden daha fazla gaz sorunu yaşıyorsa veya süt akışına ayak uydurmakta zorluk çekiyorsa (özellikle kusma refleksiyle), daha dik bir emzirme pozisyonu daha iyi olabilir.

Uzmanlar, annenin düzgün beslenmesinin sütün miktarını ve kalitesini artırdığını defalarca belirtmişlerdir. Süt yapan yiyeceklerin hangileri olduğu genel olarak merak edilmektedir.

Genç anneler için emzirirken beslenme endişe kaynağıdır. Süt veren bir kadın,sağlığına özellikle dikkat etmelidir.