16-22 Aylık Bebekle Oynayabileceğiniz Oyunlar, Evde Yapabilecekleriniz.

oyunAşağıdaki etkinlikleri deneyin ve çocuğunuzun hareketleri sırasında ritim ve denge becerilerini nasıl kullandığını izleyin:

Bir geçit töreni yapın! Bir marş müziği çalın ve çocuğunuzu omuzda taşıyarak evin içinde yürüyüş yapın. Daha sonra onu yere indirin ve yürüyüşün başını çekmesine fırsat verin.

Başka bir yetişkinle birlikte bir örtüyü ya da mini bir kaydırağı çocuğunuzun başının yukarısında tutun. Çocuğunuz ayakta dururken ya da otururken, bunu yumuşakça kaldırıp indirin. "Kutu Kutu Pense" ya da başka bir şarkı söylerken, örtüyü yukarıda tutarak bir halka çizecek şekilde yürüyün.

Çocuğunuzun sorun çözme ve "biniş ve iniş" kavramını irdeleme becerisini özendirmek için aşağıdaki etkinlikleri deneyin:
"Biniş ve iniş" oyunu. Çocuğunuzun üstüne çıkıp inebileceği farklı boylarda tabureler, alçak bir katlanır merdiven, alçak bir masa, bir kanepe minderi gibi değişik şeyleri sırayla dizin. Dikkatli bir gözetim altında, çocuğunuzun bu parçaları tırmanarak aşmak için çalışmasını sağlayın. Bu uğraşı sırasında "bin" ve "in" yönlendirme sözlerini kullanın.

Bir define saklama. Çocuğunuzun oyun alanına özel bir nesneyi saklayın. Bakalım, bulabilecek mi? Önce, göz önünde olan bir yere saklayın. Çocuğunuzun sorun çözme becerileri daha gelişkin düzeye çıktıkça, define avının güçlüğünü yavaş yavaş artırın!

Aşağıdaki fikirleri çocuğunuzun problem çözme yeteneğini geliştirmek için deneyebilirsiniz:
Büyük bir tabağın içini pirinç yada diğer bakliyatla doldurunuz. Çocuğunuz kaşık ve kaplar vererek bakliyatı bunun içine doldurmasını isteyin. Bu aktivite el ve göz koordinasyonu üzerine yapılacak çok güzel bir egzersizdir.

İçine sığabilecek misin? oyunu oynayın. Birkaç tane büyük karton kutu bulun. Bir kısmı çocuğunuzun sığamayacağı kadar küçük, birkaçı da sığacağı kadar büyük olsun. Çocuğunuz kutuya girerken "Bakalım sığacak mısın?" diyerek alan farkındalığı yeteneğinin gelişmesini sağlayabilirsiniz.

"Yukarı, aşağı" oynayın. Onun size yukarı zıpla, aşağı atla demesini sağlayın. Sonra siz ona söyleyin. Düz dur ya da diz çök, yavaş yürü, hızlı koş gibi... Bu aktiviteler çocuğunuzun gelişen dil becerisine yardımcı olur.

Yazının Kaynağı:  Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakımı El Kitabı

 

Yorumlar (13)Add Comment
...
Yazan ihsanin annesi, +
16 aylik oglum beni dinlemiyor onun istedigi oyunlari oynuyoruz
...
Yazan selda, +
smilies/cheesy.gifoyun ounuyoruz ama bu bilgilerle dahada zenginleştii bence bayılacak ikizlerim tşk.ederim
...
Yazan elçin özgan, +
verdiğiniz bilgiler çocuğum için gerçekten işeme çok yarayacak.herşeyden önemlisi de onun bu becerilere cevap vermesi anne baba olarak bizi çok mutlu edecek!!
...
Yazan poyraz, +
bunlar iyi güzel de 16 aylık oğlum hiçbirini dinlemek istemiyor
...
Yazan emat, +
çok faydalı bikgiler teşekkürler yarın oglumla çok eglenicez
...
Yazan özlem koşan, +
mutlaka denenmeli.oğlum adına teşekkür ederim
...
Yazan RUKİYE, +
ÇOK GÜZEL EĞİTİCİ KESİNLİKLE
...
Yazan okyanus'un annesi, +
gerçekten yararlı gibi görünüyor bugün deneyeceğim
...
Yazan dila, +
harikaoyunlar bunlar degişikoyunlarda bekliyoruz
...
Yazan sibel irem bebgin annesi, +
bu yazılanlar çok güzel yarın bunları deneyecegimsmilies/cheesy.gif
...
Yazan olgu, +
çok güzel oyunlar.çok yararlı oldu çok teşekkür ederim.kardeşimin oyun beçerisi gelişti çok sağolun.evde oynayabileçeği oyunlar yazdığınız için bu siteye çok teşekkür ederim.çok sağolun.çok güzel oyunlar bu oyunlar .
...
Yazan güneş, +
hem eğlenceli vakit geçirip hem de bir şeyler öğrenmesi açısından faydalı görünüyor bu oyunlar smilies/smiley.gif
...
Yazan gülçin, +
çok güzel yönlendirmeleriniz.teşekkürederim

Yorum Yaz
Daha kucuk | Daha Buyuk

busy
 
Kimler Sitede
Şu anda 187 ziyaretçi ve 1 üye çevrimiçi
En Sevilenler