Bebek Bakımı, Bebek Gelişimi, Bebek Beslenmesi, Bebek Sağlığı Hamilelik, Doğum, Doğum Fotoğafları, Doğum Fotoğrafçıları, Bebek Fotoğrafları, Bebek sağlığı, Bebek Örgü Modeleri ve Bebekler Hakkında Herşey. http://www.bebekvar.net/bebek/bebek-bakimi.html Tue, 09 Feb 2016 05:30:03 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management tr-tr Bebek Odası http://www.bebekvar.net/bebek-odasi.html http://www.bebekvar.net/bebek-odasi.html

Bebek OdasıBebek odası hazırlıkları yapılırken öncelikle bebeğin konforu ve güvenliği düşünülmelidir. Tabii ki zevk ve fiyat da seçimde önemlidir ancak bebeğinizin rahat etmesi ve güvenle büyümesi için dikkat edilmesi gereken öncelikler gözönüne alınmalıdır. Ayrıca bebek odaları nın büyüklüğü , aldığı ışık ve havadarlığı da bebek sağlığı açısından önemlidir.

Bebek Odasının Konumu ve Havadarlığı

Tercihen bebek odaları kuzey ya da güney yönlerine konumlandırılmamalıdır. Kuzey yönü kışın soğuk olabilirken, güney yönü de yazın çok sıcak olabilir. Bebek odası mümkün olduğunca ortalama 20 derece sıcaklıkta olmalıdır. İyi havalandırılabilecek bir oda tercih edilmelidir. Gerekirse ısı ya da ses yalıtımıyla bebeğin rahat etmesi sağlanmalıdır.

Bebek Odası Duvar Süslemeleri

Bebek Odalarında kullanılan boyalar su bazlı tercih edilmelidir. Fazla kimyasal kullanmamaya gayret edinilmelidir. Boya yerine duvar kağıdı tercih edilebilir.
Kullanılacak renkler ; pastel renkler sakinleştirici etkiye sahip olduğundan tercih edilebilir. Koyu ya da cırtlak renkler uyarıcı etki yaptığından bebeğin uyumasını zorlaştırabilir. Kırmızı renk duvarlarda tercih edilmese de mobilya gibi birkaç eşyada dengeli olarak kullanılırsa odaya canlılık katabilir.

Bebek Odası Lambaları:

Aydınlatma mümkün olduğunca doğal ışık kaynaklarıyla sağlanmalıdır. Bu nedenle odanın iyi ışık alması tercih edilir. Kullanılacak aydınlatma sisteminde ışık seviyesinin ayarlanabilmesi  bebeğin gözünü yormamak için idealdir. Tavandan aydınlatma daha güvenlidir.

Kullanılacak Malzeme 

Bebek odasının zemininde kullanılacak malzemede de yine doğallık koşulunun geçerli kılınması en sağlıklı çözümdür. Doğal ve sıcak bir malzeme olan masif ahşap mümkünse ilk tercih olmalıdır. Halı, toz ve mikroorganizma biriktirebileceğinden, temizliği zor olacağından bebekte alerjik hastalıklara sebep olabilmektedir. Ancak piyasada bebek odaları için özel yapım halılar üreten firmalar da bulunmaktadır. Taş kökenli malzeme ise soğukluğundan dolayı tercih edilmemektedir. Burada önemli olan ekonomiklik sınırları içerisinde, hijyen koşullarını sağlayan, kullanım ömrü uzun malzemelerin tercih edilmesidir.

Bebek Odası Mobilyası 

Odada bulunması gereken donanımlar, çıkarılan istek ve ihtiyaç listesine göre belirlenir. Mobilyaların çeşitliliği ve ebatları ise odanın büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Öncelikle kullanım alanı en verimli olacak şekilde yerleştirilmelidirle r. Genellikle yatak, gözlem kolaylığı sağlaması açısından odaya hakim bir yerde konumlandırılır. Diğer mobilyalar da yatağa göre uygun olarak yerleşebilirler. Bunlar genellikle istek ve gereksinmelere bağlı olarak boyutlanacak bir elbise dolabı, şifoniyer, bakım masası, oyun sandığından meydana gelmekle birlikte, odada yaratılacak atmosfere ve alanın genişliğine göre bunlara raflar, isim panoları, askılar ve anne için bir koltuk da eklenebilir. Önemli olan malzemelerin kalitesidir. Ucuz mobilya malzemeleri ve cilaları sağlığa zararlı olacağı gibi, mobilyaların ekonomik ömrünü dolayısıyla performanslarını da azaltacaktır. Eğer mobilya malzemesi olarak ağaç uygulanamıyorsa, markalı ve sertifikalı, sağlığa uygun, kanserojen madde (kurşun) içermeyen ve kokusuz boyalar tercih edilmelidir. 0-3 yaş grubu bebek odalarındaki mobilyaların tasarımında dikkat edilmesi gereken bir husus da alınacak güvenlik önlemleridir. Bu önlemler mobilyaların detaylarında yapılacak ufak rötuşlardır. Örneğin, mobilyalarda sivri köşelerden ve sivri köşeli aksesuarlardan kaçınılmalıdır. Çekmecelerde kullanılacak ray sistemlerinin kendiliğinden yavaşlayarak kapanmasını sağlayan özellikteki fren mekanizmalarından oluşmasına dikkat edilmelidir.

Bebek Karyolası: 

Karyolanın derinliği, bebek oturana ve tutunarak ayağa kalkana kadar, daha sonra yataktan düşmesini önlemek üzere ayarlanabilir olmalı, parmaklıkları dikey ve parmaklıklar arası mesafe bebeğin kolu veya bacağı sıkışmayacak kadar sıklıkta olmalıdır. Bazı bebek karyolalarının alt kısmında çekmeceler bulunmaktadır. Altlarında çekmece olan karyolalarda ileride yatağın aşağıya indirilerek korkuluk yüksekliğinin artırılması mümkün olmamaktadır. Ancak oda alanınız yetersiz ise ya da fazla çekmeceye ihtiyacınız varsa, bebek karyolasının altını çekmece olarak kullanmak durumunda kalabilirsiniz.


Bu bağlamda karyolanın alt kısmı boyunca uzun tek bir çekmecenin esneme yapabileceği düşünülerek, iki ya da üç adet çekmece tercih edilmelidir. Bir de büyüyen karyola dediğimiz, ayak ucuna monte edilmiş komodinlerin kaldırılmasıyla genç odasına dönüşebilen karyola modelleri vardır. İlk bakışta ekonomik bir kullanım olanağı sağladığı düşünülse de, kapladığı yerin büyük olması, ayak ucundaki komodinlere bebeğinizin parmaklarını sıkıştırması ve üzerine tırmanma riskine açık olması gibi özellikleri tehlike yaratmaktadır. Eğer büyüyen karyolada karar kıldıysanız, içine koyacağınız yatağın da ilerisi düşünülerek büyük alınmasında ekonomik yönden yarar vardır. Ancak büyük yatak koyulduğunda da sık sık çıkarıp havalandırmak, lastikli çarşaf kullanmak mümkün olmayacaktır. Karyola ve yatak bebek tarafından en çok kullanılan, dolayısıyla en çok yıpranacak eşyalardır, bu bağlamda genç odası olarak kullanılacağı zaman öncelikle bir tadilat işleminden geçirilmesi gerekeceği unutulmamalıdır. Bazen bu modüllerin değiştirilmesinin tadilatlarından daha avantajlı ve ekonomik olacağı da olasıdır. Yatak seçiminde, mümkünse anti bakteriyel ve doğal kauçuktan imal edilmiş lateks yataklar tercih edilmelidir. Ancak daha ekonomik olan orta sertlikte yarı ortopedik yataklar da ihtiyacınıza cevap verecektir.


Önemli olan yatağın karyolaya tam oturmasıdır. Yatağın daha temiz kalması açısından yıkanabilir yatak koruyucular kullanılabilir. Çarşafları ve nevresim takımlarının mutlaka %100 pamuklu kumaştan olmasına dikkat edilmelidir. Ancak alt açma minderinin kumaş olması pek tercih edilmemelidir. Çünkü günde birkaç kez kullanılacağı için sık sık kirlenecek ve yıkanması gerekecektir. Bu işlemlerin sürekliliğinde ise çabuk yıpranması kaçınılmazdır. Piyasada bulunan kumaş olmayan plastik, silinebilir malzemelerden olan alt açma minderleri daha kullanışlı olacaktır.

Bakım masası ya da alt açma ünitesinin yeri ise genellikle şifoniyerin üstü olarak düzenlenmektedir. Karyola ve şifoniyerden başka bebek odasındaki önemli bir ünite de elbise dolabıdır. Elbise dolabı da yine yukarıda bahsedilen kaliteli malzeme özelliklerine sahip ve kullanıcı gereksinmelerine uygun olarak tasarlanmalıdır. Kapak ve çekmecelerinin diğer modüllerde de geçerli olduğu gibi rahat açılıp kapanan, hafif yapıda olmalarına, kulplarında bebeğe zarar verecek sivri köşeler olmamasına dikkat edilmelidir. Mobilyalarda fazla girinti çıkıntı, fazla toz birikmesine yol açacağından mümkün olduğunca düz, sade hatlar tercih edilmelidir.

Alıntıdır.

{loadposition user8}
]]>
bebekvar@gmail.com (Administrator) Bebek Bakımı Thu, 29 May 2008 12:44:55 +0000
Bebek Kıyafetleri http://www.bebekvar.net/bebek-kiyafetleri.html http://www.bebekvar.net/bebek-kiyafetleri.html

Bebeğinizin kıyafetlerini sıkça değiştirmek zorunda kalacağınızdan, yeterli sayıda kıyafet almanız gereklidir. Yeterli sayıda çorap, body, tulum almalısınız. Tulumu mevsimlik almaya özen gösterin. İlk dönemlerde bebek çok hızlı büyüyeceğinden alınan kıyafetler de hızlı bir şekilde küçülebilir, bu nedenle gereğinden fazlasını almamaya çalışın.

Bebeğinizin göbek kordonu düşmeden önce üzeri kapalı olduğundan, ondan da endişe etmenize gerek yoktur. Tulumların bacakları düğmeli olanları, altını değiştirirken kolaylık sağlar. Ayrıca çoğu bebek giysisi kafadan da rahatlıkla geçişi sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Bebek Kıyafetleri 

Doktorunuz ultrasonda tahminen büyük bir bebeğiniz olacağını söylediyse, en küçük bebek giysileri (50 cm'lik olanlar) muhtemelen bebeğinize uymayacaktır.

Yeni doğan bebekler özellikle başlarından kolay ısı kaybettiklerinden, her zaman mevsime uygun incelikte bir şapka giydirin. Küçük bebekleri sıkı giydirmiş olsanız da, çok soğuk kış günlerinde uzun süre dışarıda tutmayın.

İlk aylarda en çok kullanacağınız giyisi yakası geniş açılabilen ve alt tarafı çıtçıtlı olan fanilalar, üst kısımdan bacak arasına kadar önünde ve ağ kısmında çıt çıt olan patikli tulumlar, yüzünü tırnaklarıyla çizmemesi için eldivenler, geceleri kullanabileceğiniz tulumlar, çoraplar, patikler ve kış için sokak giyisileridir. En önemli giyisilerden biride ayakkabılardır. Yumuşak ve bebeğim ayaklarını çok sıkmayan ama çokta bol olmayan, ayağını yeterince kavrayan mümkünse ortepedik bir ayakkabı seçin, ilk aylarda evde yere çıplak ayak veya kaymayan çoraplarla basmasını sağlayın, hem daha sağlıklı olacaktır ve hemde daha dengeli basacaktır.

Kış aylarında ise anneler ve babalar acaba bebeğimi veya çocuğumu dışarı çıkartsammı? Acaba üşütür müyüm? Acaba doğru giydirebilecekmiyim diye telaşa düşerler. Özellikle ilk aylarda bebeklerin gerekli olan önlemler alındıktan sonra dışarı çıkarılması, hava aldırılması veya gezmeye götürülmesi tabii ki doğrudur. Fakat özellikle yeni doğan bebeklerin bünyeleri daha zayıf olduğundan dolayı rüzgar ve yağmur korumalı bir bebek arabasıyla ve bebeği sıcak tutacak ve rüzgar geçirmeyecek bir örtü ile dışarı çıkarabilirsiniz. Yine de mümkün olduğu kadar soğuğun az olduğu saatlerde ve kısa süreli olmasına özen gösterin,bebeğiniz büyüdükçe işler daha kolaylaşacaktır.

Giyisi seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurların başında, bebeğin hassas cildine zarar vermeyecek, SENTETİK OLMAYAN kaliteli ve pamuklu kumaşlardan yapılması, rahat giyilip çıkarılabilir ve teferruatı az giyisiler olmalı, sık yıkanmaya ve ütülenmeye elverişli giyisiler olmalıdır.

Bebeğin tenine değen giysilerin yumuşak pamuklu kumaştan olması, dikişlerinin batmayacak şekilde olması önemlidir. Bebeğin giysilerini, kendiniz için kullandığınız deterjanla yıkamayın.

En iyisi sabunla yıkamaktır. Sabun tozlarının otomatik makinelerde kullanılabilenleri de mevcuttur. Ancak bebeğin makineyi doldurabilmek için yeterli giysisi olamayabilir. Bu yüzden elde yıkayacak tozlardan da bulundurmanızda fayda vardır.

Bunun dışında bebeğiniz için yumuşak, su emiciliği yüksek alt kurulama havlusu ve banyo havlusu almanız gerekir.

Alıntıdır...                                                

{loadposition user8}

 

]]>
bebekvar@gmail.com (Administrator) Bebek Bakımı Thu, 29 May 2008 21:53:27 +0000
Bebek Bakıcısı http://www.bebekvar.net/bebek/bebek-bakimi/115-bebek-bakicisi.html http://www.bebekvar.net/bebek/bebek-bakimi/115-bebek-bakicisi.html Bebek BakıcısıBebek Bakıcısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bebeklerı için doğru bebek bakıcısını bulmak anne-babalar için en zor deneyimlerden biridir. Bebeklerini çalışarak büyüten anneler, bebeklerini bir bakıcıya emanet etmenin yaşamlarındaki en zor tecrübelerden biri olduğunu söylerler. Aileler, çok zor olan bebek bakıcısı arayışı ve doğru bakıcıya karar verme süreçlerinde belli noktalara dikkat ederlerse kendileri ve bebeklerı için en sağlıklı seçimi kolaylıkla yapabilirler.

                                   Yazının Devamı

Bebek Bakıcılığı hizmeti veren firmalardan bazıları aşağıda listelenmiştir...

AKIŞ DANIŞMANLIK 

289 belge nolu özel istihdam bürosu Akış Danışmanlık İstanbul Anadolu Yakasında Bakıcılık hizmetleri sunmaktadır. Bakıcı,  Bebek Bakıcısı, Çocuk Bakıcısı, Dadı, Hasta Refakati, Ev İşlerine Yardımcı Bayanlar, Aşçılar, Bahçıvanlar , Yaşlı Bakım, Hasta Bakıcı, Çocuk Gelişimi Mezunları, Üniversite Mezunları, Pedegoglar, Yatılı yada Gündüzlü Elemanlar, Part-Time yada Full-Time Elemanlar, Villalarınıza Yatılı Çocuksuz Eşler, Çocuklarınıza Dersleri için Uzman Öğretmenler Konularında referanslı kadrosuyla faaliyetlerine devam eden bir hizmet kuruluşudur.

 

 www.akisdanismanlik.com

TİGAR DANIŞMANLIK

Özel istihdam bürosu olan Tigar Danışmanlık; İstanbul da ve çevresinde Danışmanlık Hizmetleri sunmaktadır. Konularında uzman, referanslı kadrosuyla hizmet sunmayı ilke edinmiş bir kuruluşdur.
Hizmetlerimiz : Çocuk Bakıcısı, Hasta Bakıcı, Dadı, Çocuk Gelişimi Mezunları, Ev İşlerine Yardımcılar, Bakıcı, Üniversite Mezunları, Pedegoglar, Hasta Refakati, Yatılı, Part-Time, bebek bakıcısı, Villalarınıza Yatılı Çocuksuz Eşler.
 

www.tigardanismanlik.com

Tay Danışmanlık

Bakıcı, Çocuk Bakıcısı, Bebek Bakıcısı, Hasta Bakıcı, Dadı, Çocuk Pedegoglar, Hasta Refakati, Yatılı yada Gündüzlü Elemanlar, Part-Time yada Full-Time Elemanlar, bebek bakıcısı, Villalarınıza Yatılı Çocuksuz Eşler,  Konularında referanslı kadrosuyla faaliyetlerine devam eden bir hizmet kuruluşudur. ÇOCUK BAKICISI HİZMETLERİMİZDEN MEMNUN KALAN AİLELERİN ARASINDA SİZDE OLUN.
 

www.bebekbakicisi.org

 {loadposition user8}

]]>
bebekvar@gmail.com (Administrator) Bebek Bakımı Fri, 30 May 2008 18:18:46 +0000
Bebek Bakıcısı Seçerken http://www.bebekvar.net/bebek/bebek-bakimi/116-bebek-bakicisi-secerken.html http://www.bebekvar.net/bebek/bebek-bakimi/116-bebek-bakicisi-secerken.html BEBEK BAKICISI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR

Bebeklerı için doğru bebek bakıcısını bulmak anne babalar için en zor deneyimlerden biridir. Bebeklerini çalışarak büyüten anneler, bebeklerini bir bakıcıya emanet etmenin yaşamlarındaki en zor tecrübelerden biri olduğunu söylerler. Aileler, çok zor olan bebek bakıcısı arayışı ve doğru bakıcıya karar verme süreçlerinde belli noktalara dikkat ederlerse kendileri ve bebeklerı için en sağlıklı seçimi kolaylıkla yapabilirler.

Öncelikle, aileler, bebek bakıcısı aramaya başlamadan önce bakıcıda aradıkları özellikleri ve bu özelliklerin önem derecelerini belirlemeliler. Bakıcıyı hangi kanaldan bulmak istediklerine karar verdikten sonra, kendilerine aracılık yapan kişilerle de aradıkları temel özellikleri paylaşmalılar. Anne-babalar, bebek bakıcısı ile görüşmeyi birlikte yapmalı, bakıcının ne zaman çalışmaya başlayacağına, bakıcının iş tanımına ve bakıcıdan neler beklediklerine birlikte karar vermelidir. Bakıcı arayışına girmeden önce, bebeğe akrabalardan birinin bakıp bakmaması konusu konuşulmuş ve bu konudaki kesin karar da verilmiş olmalıdır. Bazı eşler bu konularda birbirleriyle yeterince açık konuşamamaktadır. Eşlerden biri bebeğine bakıcının bakmasını uygun bulurken, bir diğeri bebeğe annesinin bakmasını isteyebilir; bu gibi kararlar bakıcı arayışı başlamadan verilmelidir. Bu konular önceden konuşulmazsa, karar verme sürecinde veya bakıcıyla görüşme sırasında gönülsüz eş nedeniyle anlaşmazlık yaşanabilir. Bebeğe bakmasına karar verilen kişi bir akraba olabilir, bu durumda aşağıdaki koşulların karşılanmasına dikkat edin;

Bu kişinin bebeğinize bakmaya gerçekten gönüllü ve uygun olduğundan emin olun,
Bu kişiden bebeğinize mümkünse kendi evinizde bakmasını isteyin,
Bebeğinizin geceleri ve hafta sonları sizinle kalmasını sağlayın,
Bu kişiye bebeğinizin bakımı ve eğitimi ile ilgili tüm beklentilerinizi açık bir şekilde ve anne-baba bir aradayken bildirin.
Bebeğinize bakan kişi ister bir akraba veya aile büyüğü olsun, isterse bir bebek bakıcısı olsun, bebeğinizin kendi evinizde bakılmasını sağlamanız daha uygun olur. Kendi evinizde temizlik, düzen ve hijyen kurallarını daha kolay koyabilir ve uygulanmasını daha kolay sağlayabilirsiniz. Ayrıca, bebeğinizin yaş dönemine ve dönemsel gelişimine göre karşılaşabileceği tehlikelere karşı önlem alabilmeniz de daha kolaylaşır. Örneğin emeklemeye başladığında, prizler veya mutfak çekmeceleriyle ilgili önlem almanız gerektiğinde, bunu kendi evinizde yapmanız daha kolay olur. Başka bir evde, eve giren çıkan kişileri kontrol edemezsiniz, ancak kendi evinizde bu tip bir kontrolünüz olabilir. Tüm bunların dışında, çocuğun kendi oyuncaklarından ve evinden ayrı kalmaması, kendini güvende hissetmesi açısından da önemlidir.

Bebeğinize bakmasına karar verdiğiniz kişinin normal koşullarda bebeğinizin 3 yaşına gelene kadar sizinle çalışmayı düşünüp düşünmediğini öğrenin. Böylece, bebeğinizin kreş yaşına gelene kadar bakıcı değiştirmek zorunda kalmazsınız. Bebeğinize bakacak kişi akrabanız da olsa bunu onunla konuşmalısınız; çünkü bebeklerın sık bakıcı değiştirmeleri doğru değildir. Bebek yetişkine bağlanır ve onunla duygusal bağ kurar, bebeklik döneminde sık sık değişen bakıcılar çocuğun psikolojisi açısından sağlıksızdır. Ayrıca, her defasında yeni birine alışmaya çalışmak bebek için de, anne-baba için de yorucudur.

Her ailenin bebeklerine bakıcı ararken belirledikleri özellikler farklıdır, ancak, ailelere hatırlatma olması bakımından, bebek bakıcısı ararken dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibi sıralanabilinir;

-Temiz, düzenli ve dürüst olmasına,
-Aile yaşantısının düzenli olmasına,
-Dakik ve elinin çabuk olmasına,
-Sevecen ve güler yüzlü olmasına,
-Esnek ve hoşgörülü olmasına, katı-kuralcı olmamasına,
-Yeniliğe ve değişime açık olmasına, sabit fikirli olmamasına,
-Sorumluluk ve insiyatif sahibi olmasına,
-İletişim becerisinin olmasına,
-Kişilik olarak bakılacak çocuğun annesine benzemesine,
-Sabırlı olmasına,
-Eğitimli, kendini yetiştirmiş ve bilinçli olmasına,
-Çocuğu ya da işe devamını etkileyecek bir rahatsızlığının olmamasına,
-Sigara içmemesine.
-Çalışacağınız bakıcıya karar vermeden önce mümkünse bakıcıyı evinde ziyaret edin, kendi bebeklerı varsa onlarla ilişkisini gözlemleyin. Unutmayın, bir bakıcı, sizin bebeğinize en fazla kendi bebeklerine davrandığı kadar iyi davranabilir. Sizin bebeğinize, kendi bebeklerine davrandığından daha vicdanlı ve merhametli davranamaz, sizin bebeğinizi, kendi bebeklerini sevdiğinden daha fazla sevemez.
-Ayrıca, bakıcının varsa referanslarıyla ve komşularıyla görüşün, nüfus cüzdanı örneği vb. gerekli belgeleri temin edin.

Bebeğinize bakmasına karar verdiğiniz kişinin bebek bakıcılığı için gerçekten yeterli ve uygun olduğundan emin olun. Bunun için gerekirse, bu konuda çalışan, kişilik testleri uygulayan veya bebek bakıcılarıyla görüşmeler yapan bir psikologdan yardım alabilirsiniz. Koşullarınız gerektirmiyorsa, bakıcının yatılı kalmasını talep etmeyin. Bakıcının yatılı çalışması gerekiyorsa, bebeğinizinla akşamları siz ilgilenmeye çalışın. Çalışan kişinin sosyal ortamından ve ailesinden sürekli ayrı kalması onun sağlığı açısından çok sağlıklı değildir. Bakıcının çalışma düzenini ve iş tanımını önceden belirleyin, bebeğinizin bakımı ve eğitimi ile ilgili tüm beklentilerinizle birlikte açık bir şekilde ve anne -baba bir aradayken konuşun. Bakıcıdan performansının üzerinde beklentilerinizin olmamasına dikkat edin, ona kendi evindeki gibi rahat edebileceği bir ortam yaratmaya çalışın.

Ailedeki herkesin bebeğinizin bakıcısına sevgi ve saygıyla yaklaşmasını sağlayın. Bu kişinin en kutsal mesleklerden birini icra ettiğini herkese hatırlatın.

Çalışan bir anneyseniz, işe başlamadan önce yeterli bir süre bebeğinize bu kişiyle birlikte bakın. Çalışmaya başlamadan önce aşamalı olarak günün belirli saatlerinde evden uzaklaşarak bebeğinizi bu uzun süreli ayrılığa yavaş yavaş alıştırın. Birlikte çalıştığınız kişiyi yeterince tanımadan bebeğinizi bırakmak zorunda kalırsanız, sık sık evinizi arayarak evde her şeyin yolunda olduğundan emin olmaya çalışabilirsiniz veya komşularınızdan, akrabalarınızdan birinden arada bir eve uğramasını rica ederek bebeğinizi kontrol etmelerini rica edebilirsiniz.

Yazının Kaynağı www.webkadin.com

]]>
bebekvar@gmail.com (Administrator) Bebek Bakımı Sun, 01 Jun 2008 18:34:27 +0000
Bebek Arabaları http://www.bebekvar.net/bebek/bebek-bakimi/117-bebek-arabasi.html http://www.bebekvar.net/bebek/bebek-bakimi/117-bebek-arabasi.html Bebek Arabalarında Bebek ArabasıOlması gereken özellikler:

Günümüzde bebek ürünlerinin neredeyse tamamında CE yada ISO9001 belgesi bulunmaktadır. Siz de seçiminize bu özelikle başlayabilirsiniz. 
Bebeğinizin güvenliği herşeyden önce gelir.  Şık görünümünden ve fiyatından önce malzemesinin kayıtlı olmasına bakın.  Metal aksamı bu aksamların birleşme yerleri ve kumaşı önemli.

Bebeğin belinden ve omuzlarından gelen 5 noktalı emniyet kemerine sahip olmalı.
 
Arabanın içi yumuşak ve dolgulu kumaşla döşenmiş olursa bebeğiniz daha çok rahat eder.
 
Bebek arabasının hareketi sırasında sarsıntıyı en aza indirmek için tekerlekler çok küçük olmamalıdır.
 
Bebek arabasının sırt dayama kısmı ayarlanabilir olmalıdır. Bebeğin uyuma oynama oturma gibi ihtiyaçlarını karşılarken 3-4 pozisyonda kullanılabilmelidir. 

Bebek arabasının çift yönlü kullanılabilmesi size kolaylık sağlar. Güneşli rüzgarlı havalarda bebeğin yönünü çevirmek yada çevresini görmesi için gidiş yönünü seçmek isteyebilirsiniz. 

Bebek arabası yağmurluğu ve ayak koruma örtüsü de bebeğinizin sağlığı ve sizin pratik kullanımınız için idealdir. 

Bebek arabasının rahat sürümü anne babalar için önemli. Kolay manevra yeteneğine sahip arabalar ve 360 derece dönebilen tekerlekler artık standart. Günümüzde çift yönlü bir çok arabada da 360 derece dönebilen tekerlekler mevcut. 

Tek ayakla yada elle ayarlanabilen frenler kullanım kolaylığı sağlarlar. 

Bebek arabasının mutlaka güneş için bir tentesi olmalıdır. Tentesinde bir penceresinin olması sık sık bebeğinizi kontrol etmenizde size yardımcı olacaktır. 
Bebek arabasının kumaşı yıkanabilir ve silinebilir olmalıdır. Bebeği terletmeyen kolaylıkla yanmayan su geçirmeyen kumaşlar bebek arabaları için idealdir. 

Ebeveyn itme kolunun yüksekliği ayarlanabilir olmalıdır. Bu arabayı kullanan farklı kişilere kolaylık sağlar. 

Bebek arabasının önünde mutlaka koruyucu bir bar olmalıdır. Şekli ve kullanım şekli değişse de bu bar gereklidir. 

Bebek arabasının ayak destek yerinin olması gerekir. Çocuk büyüdükçe uzayan boyu nedeniyle bu desteği kullanma ihtiyacı artacaktır. 
Bebek arabasının altındaki sepetler bebeğinizin eşyaları için size gereklidir. 

Amortisörlü bebek arabaları kaldırımlardan inerken yada engebeli yollarda bebeğinizin daha az sarsılmasını sağlar. 

Kolay açılıp kapatılabilmesi gerekir. Özelikle tek başınıza bebeğinizle seyahat ederken kolay açılıp kapanan ve taşınan arabalar gerekir. 
Aldığınız bebek arabasının garanti belgesi ve süresi ayrıca servis hizmeti olması gerekir.

Değişik modeller ve tercihleriniz

Yaşam biçimine göre bebek arabanızı belirleyin. Evinizin yeri arabanızın bagajı merdiven çıkma zorunluluğunuz toplu taşıma araçlarını bebek arabasıyla kullanma gereksiniminiz bebek arabası alırken göz önünde bulundurmanız gereken noktalar.

Katlandığında desteksiz ayakta duran yada omuz askısı bulunan bebek arabaları ellerinizi kullanmakta rahatlık sağladığından tercih edilen modellerdir.

Travel sistem bebek arabaları oto koltuğu araba bazen de bir portbebeden oluşur. Yeni doğan bebeğinizin arabadan eve konforu bozulmadan taşınmasında kolaylık sağladıklarından tercih edilir. Oto koltuğu planlayan aileler bu modelleri tercih etmelidir.

İkiz bebek arabaları yan yana ve önlü arkalı modellerden oluşmaktadır. Özelikle önlü arkalı oturma yerleri tandem modeli farklı yaşlardaki çocukları taşımak için idealdir.

Üç tekerlekli bebek arabaları son yıllarda anne babaların en çok tercih ettikleri modeller içindedir. Yola üç noktadan daha güvenli tutundukları belirtmektedir.

Yazının Kaynağı :Anne bebek dergisi

 {loadposition user8}

]]>
bebekvar@gmail.com (Administrator) Bebek Bakımı Sun, 01 Jun 2008 23:12:46 +0000
Bebek Şekerleri http://www.bebekvar.net/bebek-sekerleri.html http://www.bebekvar.net/bebek-sekerleri.html
 

Son 10 yılda bebek şekeri dağıtma alışkanlığı hızla yaygınlaştı.

Bebek şekerleri dağıtmaya ve bebek odası süslemeye heves ettiyseniz, çeşitli şirketler aracılığıyla istediğiniz modellerde ürünlere ulaşabilirsiniz. Ancak o şirketlerin de bu ürünleri bir yerlerden tedarik edip üstüne komisyon katarak size sattığını da unutmayın. Uğraşmak istemiyorsanız bu tip bebek süsü ve şekeriyle ilgilenen firmaları tercih edebilirsiniz. Fakat bunları kendi zevkinize göre kendinizin de yapabileceğini unutmayın.. Hatta belki de sizin için daha değerli ve keyifli bir uğraş olacaktır.

Bebek şekeri ve bebek odası süslemeleri için kullanabileceğiniz hazır süs ve aksesuarları satan yerler bulunmakta. Süs ve aksesuarları bir arada bulabileceğiniz eminönü sizin için uygun olabilir. Eminönünde kapalı çarşının arka tarafında, birbirinden renkli süs ve bebek şekeri için kullanabileceğiniz çeşitli malzemeleri bulabilirsiniz. Sadece bu tip ürünleri satan bu dükkanlardan gerçekten piyasada hazır olarak satılanlardan çok daha uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca eminönünde Havuzlu Handa bebek için tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Bebek şekerlerini hazırlamak için bu aldığınız hazır aksesuara bir tül bağlayarak bir kaç şeker ekleyip bağlamanız yeterli. Bebek odası süslemekse bu aldığınız malzemelerle sizin için çok eğlenceli olabilir. 

Bu tip şeyleri sadece gösteriş için yapmak istemiyorsanız , siz de emeğinizi ve sevginizi katın hanımlar.

 

Bebek ŞekeriKelebekli Bebek ŞekeriBebek Şekeri
Bebek ŞekeriBebek ŞekeriBebek Şekeri
                                       {loadposition user8}
]]>
bebekvar@gmail.com (Administrator) Bebek Bakımı Tue, 03 Jun 2008 15:02:05 +0000
Bebek Temizliği http://www.bebekvar.net/bebek/bebek-bakimi/137-bebek-temizligi.html http://www.bebekvar.net/bebek/bebek-bakimi/137-bebek-temizligi.html

Bebek BanyosuBebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte onun temizliği ve bakımını nasıl yapacağınıza dair bir takım tereddütleriniz ortaya çıkabilir, göbek kordonu, yıkanması, cilt bakımı, saçları, elleri, tırnakları ve daha bir çok konuda bilmeniz ve yapmanız gerekli bakımları vardır. Bebeğin temizliğini ve bakımını yaptığınız su, bakterilerin yok olması ısından temiz, kaynatılmış olmalı ve ılık kullanılmalıdır.

Göbek Kordonu

Genellikle göbek kordonu doğumdan sonra 10 gün içinde düşer. Bu süre içersinde hergün en az 2 kere bu bölgeyi temizleyip hijyen sağlamalısınız, temizleme işlemi için doktorunuzun önereceği bir antiseptiğe batırılmış veya alkole batırılmış gazlı bez veya pamuk kullanabilirsiniz. Kordon tamamen iyileşene kadar, nadir de olsa enfeksiyon kapma riski vardır. Herhangi bir enfeksiyon veya kanama durumunda hemen doktorunuza başvurunuz. Göbek kordonu ve bu bölge kuru tutulmalıdır, bebek bezinin kordonun üzerine gelmemesine ve bu bölgeye ıslaklık veya bebeğin tuvaletinin gelmemesine özen gösteriniz, bu özen sonucunda kordon daha kolay düşecek ve iyileşecektir. Göbek bağı ştükten sonrada yara tamamen kapanana kadar o bölgenin her gün temizlenmesi gerekir.

Eller

Bebeklerin ellerini temizlemek için temizleme sütleri veya bebek sabunları kullanabilrsiniz. günde en az 3-4 kez olmak üzere yumuşak ve ıslak bir süngerle temizliyebilirsiniz ve kurulayabilirsiniz.

Tırnaklar

Yeni doğan bebeklerde ve ilk haftalarda bebeklerin tırnaklarına çok dikkat etmek gerekir çünkü keskin tırnaklar hem sizin hemde bebeğin yüzünün çizilmesine ve bebeğin kendine zarar vermesine neden olurlar. Bunu önlemek için hem bebeğin ellerine eldiven takmanız hemde tırnakları kesmeniz gerekir. Ufak bebek çıt çıt makasları ile veya kenerları sivri olmayan tırnak makasları ile bu işlemi yapmanız uygundur. Eğer bebeğiniz çok huzursuz oluyorsa tırnaklarını uykusunda kesebilirsiniz.

Saçlar

Saçlar yağlanma oldukça ve banyo sırasında yıkanmalı ve saç yıkama işleminde göz yakmayan ve bebeğin cilt yapısı için özel üretilmiş olan bebek şampuanları kullanılmalıdır.

Gözler

İlk aylarda bebeklerin gözlerinin çapaklanması çok doğaldır, çapakları temizlemek için su ve pamuk kullanabilirsiniz. Bebeğin gözlerinin yanmaması ve tahriş olmaması için kesinlikle sabun kullanmamanız gerekir.

Kulaklar

Islatılmış bir parça bezle kulak temizliğini yapabilirsiniz. Pamuklu çubuk kullanırsanız, kesinlikle kulak içine SOKULMAMASI gerekir, sadece görünen yerleri, dışını ve çevresini temizlemeniz gerekir.

Burun

Her sabah kontrol edilmeli ve her pislik görüldüğünde ve tıkandığında temizlenmelidir. Çok yumuşak bir mendil veya pamuklu çubuk ile temizlenebilir. Pamuklu çubuğun kulak temizliğinde olduğu gibi kesinlikle burun içine SOKULMAMASI gerekir.

Alt Temizliği

Bebeğin altını ilk haftalarda çok sık değiştireceksiniz ve her değişim sırasındada altını temizleyip kuru tutmanız gerekecek, aksi halde ıslak kalan bebeğin cildi zarar görür, bebeğin rahatsız olmasına ve pişik olmasına neden olur. Bebeğin altının her ıslandığında yada kirlendiğinde değiştirilmesi zorunludur. Alt temizleme işleminde kullanacağınız tüm malzemeleri bir arada ve toplu tutmanız bu işlemi rahat yapmanızı sağlayacaktır. İlk aylarda alt temizliği için ılık su kullanmanız daha doğru olacaktır, daha sonraki aylarda ise bebekler için üretilen ıslak mendilleri kullanabilirsiniz. bebeğin alt temizliğini yaparken kullanacağınız mobilya ünitesi önem kazanmaktadır. Eğer bu iş için üretilmiş bir mobilya ünitesi kullanırsanız, güvenli bir şekilde ve bütün malzemelerinizin elinizin altında olması avantajından yararlanarak ve bel ağrıları ile uğraşmadan kolayca temizlik işlemini yaparsınız. Bebeğin altını sık değiştireceğiniz için onu oyalayacak bir oyuncak kullanabilir veya ilgisini başka bir yere çekerek daha rahat temizlik yapabilirsiniz. Temizlik işlemine başlamadan evvel, diğer temizlik işlemlerinde olduğu gibi ellerinizi çok iyi yıkamalısınız. Bebeğin bezini değiştirirken altınıda her seferinde çok güzel temizlemelisiniz. Kız bebeklerin temizliğinin önden arkaya doğru yapılması önemlidir. Her temizleme işleminden sonra yumuşak bir havlu bez yada kağıtla kurulayıp koruyucu krem sürmeniz gerekir. alt temizleme ve değişim işlemi sırasında altının biraz açık kalması ve hava alması yararlıdır. (tabiki bebeğinizi üşütmeden). Erkek bebeklerde sık görülen bir olay tam siz altını açtığınızda tuvaletini yapmasıdır, buna dikkat edin ve tam altını açtığınızda böyle bir şey yapabileceğini aklınızda tutup hemen bezi üzerine tutun.

PİŞİK her bebekte zaman zaman görülebilen ve annelerin en çok dikkat etmesi gereken bir durumdur. Pişik bebeğin altının ıslak veya kirli kalmasından dolayı bacak aralarının ve kalçasının tahriş olmasıdır. Bu durum bebeğe çok rahatsızlık verecektir. Pişikleri önlemek için bezi sık değiştirmeli bebeğin altını ıslak ve kirli bırakmamak gerekir. Ayrıca koruyucu krem kullamanız doğru olacaktır. Pişik oluştuğu zaman doktorunuza danışın, bez değişimini daha fazla yapın, pişik kremi kullanın, daha emici ve kaliteli bezler kullanın.

Yazının Kaynağı Fatma Eren ( Bebek Dosyası )

{loadposition user8} 

]]>
bebekvar@gmail.com (Administrator) Bebek Bakımı Wed, 04 Jun 2008 18:25:42 +0000
Bebek güvenliği http://www.bebekvar.net/bebek/bebek-bakimi/155-bebek-guevenligi.html http://www.bebekvar.net/bebek/bebek-bakimi/155-bebek-guevenligi.html Ev kazaları ,bebek yaralanma ve ölümlerinde başta gelen nedenlerdir. Bebekler yeni doğmuş olsalar bile oldukça hareketlidirler ve yakaladıkları her nesneyi ağızlarına götürmek isterler.Ansızın kundak masasından yuvarlanıp düşebilirler veya yatağına düşürülen madeni para , boncuk vs .. materyeli yutabilirler.
Özellikle bebek emeklemeye başladıktan itibaren tehlikeler çok daha fazlalaşmaktadır.Evin içi gerekli önlemler alınmadıkça bebek için tuzaklarla doludur.
Bebeğin hem dünyasını keşfetme ,tanıma merakını engellememek hem istediği yere gitme özgürlüğünü kısıtlamamak ve hemde güvenli olmasını sağlamak için bebek emeklemeye başlamadan önce evde gerekli pratik önlemler mutlaka alınmalıdır.

Aşağıdaki makalede alınması gereken önlemler konusunda bilgiler bulacaksınız.

Boğulma

Bekleyen tehlike: Çocuğunuzu banyoya soktunuz ve yıkıyorsunuz. Birden süngerini unuttuğunuzu fark ettiniz. Çocuğunuzu bir an için bırakıp arkanızı dönüp raftan süngeri aldınız.

Uyanlar: Bebekler 2 santim derinliğindeki suda bile boğulabilirler. Bebek boğulma vakalarının büyük çoğunluğu da banyoda meydana gelir. Bebeğinizi suya yakın yerlerde çok kısa bir süre için bile yalnız bırakmayın. Su dolu kovaları işiniz biter bitmez boşaltın ve klozetinizi özel hazırlanan aletlerle kilitli tutun.

Yanıklar

Bekleyen tehlike: Çocuğunuz elektrikli aletlerle, mutfak tezgahındaki su ısıtıcısı ile oynamaya bayılıyor. Siz de oyalanması için ona izin veriyorsunuz.

Uyarılar: Belki içindeki su fazla sıcak olmayabilir, ama bebeklerin cildi çok kolay yanar. Bu yüzden mutfak tezgahının üzerindeki kablolu aletleri çocuğunuzun ulaşamayacağı bir şekilde yerleştirin. Yemeklerinizi ocağın arka tarafındaki bölümde ve tavaların sapı dışa doğru gelmeyecek şekilde yerleştirerek kullanın. Kucağınızda bebeğiniz varken elinizde sıcak bir içecek taşımayın. Bir anlık denge kaybı ikinizin de yanmasına sebep olabilir.

Boğazına bir şey kaçabilir

Bekleyen tehlike: Bebeğinizin yemek vaktinde önce karnı acıktı, siz de ona atıştırması için bir avuç üzüm verdiniz.

Uyarılar: Bebeğinize asla üzüm, şekerleme, fındık, fıstık, patlamış mısır gibi yuvarlak ve tane tane besinler vermeyin. Bu besinler soluk borusuna kaçıp çocuğunuzun nefessiz kalmasına yol açabilir. Aynı şekilde küçük oyuncak parçaları ve patlayan balonun parçaları da çok tehlikeli olabilir.

Devrilmeler

Bekleyen tehlike: Güzel bir bahar günü arkadaşınızı ziyarete gittiniz. Çocuğunuzu kendi bebek koltuğuna oturttunuz, camı açıp yanına bir güzel yerleştirdiniz. Siz de arkadaşınızla mutfakta çay içmeye gittiniz.

Uyarılar: Bebeğiniz bir anda aşırı hareketlenip koltuğunu devirebilir ya da onu gerektiği gibi bağlamadığınız için koltuğundan kayarak düşebilir. Bu yüzden bebeğiniz için satın aldığınız koltuk, mama sandalyesi, puset gibi ürünlerin emniyet kemeri sistemlerine çok dikkat edin. En kısa mesafeye gitseniz bile mutlaka emniyet kemerini bağlayın ve her şeye rağmen bebeğinizi emniyetli bir biçimde yatağında uyuduğu anlar hariç bir odada tek başına bırakmayın.

Düşmeler

Bekleyen tehlike: Yürüteçler hakkında duyduğunuz pek çok kötü söylentiye rağmen yine de yürüteç almakta kararlısınız. Gözünüzü asla çocuğunuzun üzerinden ayırmayacağınıza eminsiniz. Uyanlar: Ne yazık ki, bir büyük gözetiminde de olsa yürüteçlerde kazalara sık sık rastlanır. Yürüteçler gereğinden çok hızlı hareket ettikleri için kaza anında müdahale etmek mümkün olmaz. Bu yüzden Amerika ve pek çok Avrupa ülkesinde yürüteçler yasaklanmıştır. Bunun haricindeki düşmelerden korunmak için çocuğunuzu koltuk, kanepe üstlerinde asla yalnız bırakmayın, mobilyaları pencereden uzağa yerleştirin.

Zehirlenmeler

Bekleyen tehlike: Bebeğinizin açamayacağını düşünerek pek çok ilacı ortada bırakıyorsunuz. Çünkü her an ilaçların elinizin altında olmasından hoşlanıyorsunuz.

Uyarılar: İlaçların kapakları ne denli zor açılırsa açılsın ortada bırakılmaları son derece sakıncalıdır. İlaç, vitamin bile olsa çocuğunuzun ulaşamayacağı şekilde saklanması gerekir. İlaç haricindeki pek çok ev temizleme maddesinde de çocukları zehirleyebilecek maddeler bulunur. Bir de çocuğunuzun her bulduğu otu, yaprağı ağzına sokmasına izin vermeyin. En masum bitkilerin yaprakları bile zehirli olabilir.

Nefessiz kalma

Bekleyen tehlike: Yeni doğan bebeğinizi hastaneden eve getirdiniz. Beşiğini bir sürü güzel, tüylü oyuncakla doldur-dunuz. Kocaman bir yastık ve kalın bir yorganla da bebeğinizin rahatının tam olmasını sağladınız.

Uyanlar: Bebeğinizin yattığı yerde nefessiz kalma riskini minimuma indirmek için yumuşak oyuncak, yastık ve yorganı yatağında bulundurmamalısınız. Evinizin ısısına göre bebeğinizi uyku tulumu ya da ince iki kat battaniye ile yatırmanız daha emniyetlidir. Ayrıca bebeğinizi yatağın ayak ucuna bitişik yatırın ve ince de olsa örtüsünü yatağın kenarlarına iyice sıkıştırın. Bebeğinizin göğüs seviyesinden daha yukarısını örtmeyin. Bebeğinizi yanınızda yatırmayı planlıyorsanız çok dikkatli olun. Anne-babasıyla birlikte yatan bebekler acıklı kazalara kurban olup, ciddi şekilde yaralanabilirler.

Makalenin Kaynağı: Bebeğim ve Ben Dergisi

]]>
bebekvar@gmail.com (Administrator) Bebek Bakımı Wed, 11 Jun 2008 12:10:05 +0000
Bırakın Kırsın, Döksün http://www.bebekvar.net/bebek/bebek-bakimi/164-birakin-kirsin-doksun.html http://www.bebekvar.net/bebek/bebek-bakimi/164-birakin-kirsin-doksun.html Emeklemeye başlayan bebek, yepyeni bir çevre keşfetmenin heyecan ve sevinci içindedir. Bu duyguyla her şeye uzanıyorsa, ona hiç kızmayın, engellemeyin. Ama bu dönemi en az zararla atlatmayı bilin!
YENİ emeklemeye başlayan yavrunuzun, önüne çıkan her şeyi eline alıp savurması, âdeta büyük bir neşeyle döküp kırmasının iki ana nedeni vardır. Psikologlar, bu nedenleri "merak ve yeni bir şey keşfetme sevinci" diye nitelendirmektedir.
İşte bebeğin bu merakı, yumuk ellerin her şeyi kurcalamasına, hatta tadına bakmasına sebep olurken, çevreyi keşfetme sevinci ise, ele geçirdiği şeyleri değiştirerek daha ilginç bir duruma sokmak amacıyle, savurup atmasına yol açmaktadır. Gocuğunuzun bu doğal davranışlarını frenlemeye kalkmanız imkânsız olduğu gibi, gelişmesini   engellemesi   açısından da zararlıdır. Ancak, yavrunuzu elbette çevresine en az zarar verecek bir biçimde yönlendirmeniz de gerekir. Onu tam bir gönül rahatlığıyle başbaşa bırakacağınız, "kırarsa kırsın, dökerse döksün" diyebileceğiniz bir kaç oyun malzemesi sunuyoruz size:
MUKAVVA KUTU
Eline batabilecek zımba tellerini çıkardıktan sonra, büyük bir mukavva kutuyla bebeğinizin neler yapabileceğini, görmeden anlayamazsınız. Küçük afacan, kutunun içine sürünerek girip, başını kuma sokan deve kuşu misali saklanmaya çalışacak, o-yuncaklarını içine doldurup boşaltacak, kutuyu iterek, sürüyerek odanın içinde dört dönecek, üstünde davul çalacak, canı sıkılınca da, hayli yıpranmış olan kutuyu yırtıp atacaktır. Ancak oyun saatinin önemli bir bölümü de, bu arada kazasız - belâsız geçmiş olacaktır.
GAZETE
Çocuğun büyük bir zevkle yırtması için, neden kitapları ortada bırakıyorsunuz? Eski gazeteler bu iş için biçilmiş kaftandır. Gazetelerin yırtılırken bile, bebeğin önemli keşiflerde bulunmasını sağlamak gibi birçok yararlan vardır. Bebek, önce gazetenin ince olduğu ölçüde daha kolay yırtıldığını keşfedecektir.
BİR RULO TUVALET KAĞIDI
Tuvalet kâğıdı, bebeğinizin yeni buluşlarda bulunmasına, gazetelerden daha fazla imkân tanıyabilir. İlk keşfi, tuvalet kâğıdının kolay kolay yırtılmayıp, inatla yuvarlanıp kaçtığını görmek olacaktır. Bu kovalamaca, kâğıdın yakalanmasıyle sona erince, bebek ikinci önemli bir keşifte daha bulunacaktır: "Peşinden koştuğum yetmiyormuş gibi, şimdi bir de durmadan uzuyor bu kâğıt!" Artık bu deneyin sürdürüleceği açıktır. Bacaklarına, kollarına, başına dolanan tuvalet kâğıdıyle, küçük bir ev gezintisine çıkılır. Tuvalet kâğıdı fükense bile, bebek için yeni bir oyuncak daha vardır: Kâğıdın sarılı olduğu karton ruloyu önce iyice incelemek, sonra güzelce yırtmak!
SÜRPRİZ PAKET...
Ev içinde artık yeterli miktarda parçalanmış kâğıt bulunduğundan,çocuğunuzun en çok hoşuna giden bir oyuncağı sararak bunlarla kendisine güzel bir armağan paketi, hazırlayabilirsiniz.Çocuğunuz, büyük bir merakla   bu kocaman paketi açmaya girişecektir]]>
bebekvar@gmail.com (Administrator) Bebek Bakımı Mon, 16 Jun 2008 16:00:09 +0000
Yenidoğan Bebeğin Bakımı http://www.bebekvar.net/bebek/bebek-bakimi/197-yenidogan-bakimi.html http://www.bebekvar.net/bebek/bebek-bakimi/197-yenidogan-bakimi.html YENİDOGANIN BAKIMI
Yenidoğanın bakımında en vazgeçilmez kural onun temiz olmasını sağlayarak, derisi aracılığıyla dış ortamdaki
birçok zararlı etkene karşı etkili bir savunma oluşturmaktır. Yenidoğanın bakımında hijyen temeldir. Hijyen hastalıklardan korunmak için uyulması gereken sağlık ve temizlik kurallarından oluşur. Yenidoğan istem dışı
idrar ve dışkı çıkışını engelleyen büzgen (büzücü) kasları denetleyemez. Bu nedenle hijyene daha büyük bir titizikle uyulmalıdır. Ayrıca yenidoğan dış ortamdan gelen tozlar, mikroplar, çok yüsek ya da düşük sıcaklık gibi zararlı etkenlere karşı yeterince etkili bir savunma mekanizması geliştirememiş, duyarlı dokulara sahiptir.

YENİDOGANIN DERİSİ
Yenidoğanın derisi erişkinlerde görülen yapısal ve işlevsel olarak iyi gelişmiş bir savunma sisteminden yoksundur.
• Yapısı son derece incedir, hemen hemen kılsızdır ve henüz keratinleşmemiştir. Protein kaynaklı bir madde olan
keratin üstderide (epidermis) koruyucu bir katman oluşturur; ayrıca saç ve tırnak gibi deri türevlerinin ana maddesidir.
• İşlevsel bakımdan hücreler yeterince özelleşmemiştir. Örneğin yenidoğanın derisinde yağ bezleri vardır. Ama bunlar hemen hiç salgı üretmediğinden deri hem kimyasal maddelere, hem bakterilere karşı yeterince güçlü bir korunmadan yoksundur. Ayrıca yenidoğanda erişkinlerdeki gibi mikroplan yok edecek ya da bağışıklık sağlayacak etkenler bulunmaz. Ancak üç yaşından sonra çocuğun derisi erişkinlerle aynı özellikleri kazanmaya başlar ve kendine özgü işlevleri daha iyi yerine getirecek duruma gelir.

BANYO
Bebeğin ateşi çıkmadıkça keyifsiz olmasına bakmadan her gün küvet ya da leğende banyo yapılmalıdır. Banyonun her bez değişiminde yapılan temizlikle bir ilgisi yoktur ve bu ikisini karıştırmamak gerekir. Her şeyden önce banyonun yapılacağı ortamı hazırlamak önemlidir. Çevre ısısı 25 °C civarında olmalıdır ve kullanılacak gereçler küvetin yanında bulundurulmalıdır. Böylece gerekli her şeyin el altında bulunması sağlanır. Yakında bulunması gerekenler: Hidrofil pamuk, nötr (asit ya da baz olmayan) bir sabun ya da bebek şampuanı, bebeği soyduktan sonra sarabileceğiniz büyük bir bez ya da havlu, banyodan sonra bebeği sarıp kurulayabileceğiniz yumuşak bir havlu, nemlendirici bir krem ve temiz bir alt bezi. Küvete doldurulan su ne sıcak, ne de soğuk olmalıdır (yaklaşık 37°C). Bebeği soymak ve beze sarmak için kollarınıza alın. Gövdesini sol kolunuzla, başını elinizle destekleyip sol kalçası üstüne yaslayın. Kucaktayken önce baş ve yüzünü nötr bir sabunla pamuk kullanarak yıkayın. Başım ve yüzünü yavaşça kuruladıktan sonra havludan çıkarıp suya koyun. Bebeğin suyla arası iyiyse ya da anne bebeği suda istediği gibi döndürebileceğinden ya da tutabileceğinden eminse bebeğin başını önceden yıkamaya gerek yoktur. Banyo içindeyken de bebek sol elle tutulur ve sağ elle sabunlanır.


Banyo süresi beş dakikayı aşmamalıdır. Banyodan sonra bebek hemen havluya sarılır. Havluyu sürtmeden hafifçe bastırarak özenle kurulanması sağlanır. Daha sonra da göz, kulak, burun ve tırnakların bakım ve temizliği başlar.

"ÖZEL" TEMİZLİKLER
Banyodan sonra gözler, kulaklar, burun delikleri temizlenir, kasık ile popodaki deri kıvrımları özenle kurulanır. Bu işlemler bitince nemlendirici krem sürülür ve altına temiz bez koyulur. Gözler steril gazlı bezle köşelerinden temizlenir (salgı birikmişse borik asitli su ya da çok açık papatya çayı ile silinir). Kulaklar bir pamukla temizlenir. Bu pamuk sarmal biçimde kıvrılıp içeri doğru sokulur (dışkulak yoluna pamuk kalınlığının elverdiği ölçüde girilmeli, fazla zorlanmamalıdır). Ucu pamuklu çubuklar tehlikeli sonuçlar doğurabileceğinden önerilmez.
Aynı işlem burun için de uygulanır. Pamuğun etkisiyle bebek hapşınr ve sümüğünü atması kolaylaşır. Tırnaklar tırnak batmasını engellemek için çok kısa olmamak koşuluyla kısa kesilmelidir.

Yazının Kaynağı: Medicana

{loadposition user8} 

]]>
bebekvar@gmail.com (Administrator) Bebek Bakımı Tue, 24 Jun 2008 12:20:55 +0000