Bebekte Yüksek Ateş

bebekYavrunuzu her zamankinden daha sıcak mı buldunuz. Öncelikle dudaklarınızın sizi elinizden daha az yanılttığı bilmelisiniz. Ama esas öenmli olan nokta ateşini ölçmektir. Böylece vücut ısısının kaç derece olduğunu kesin olarak görebilirsiniz. Genellikle ateş olarak kabul edilen derece 38 derecenin üzerindeki değerlerdir. Dokunduğunuzda cildinin size sıcak gelmesi her zaman onun ateşi olduğunu göstermez.

ATEŞ NEDİR?
Ateş, çeşitli enfeksiyon hastalıklarının sık görülen bir belirtisidir. Ateşin vücudun savunma mekanizmaları üzerinde olumlu etkileri vardır, ancak yüksek ateş zararlı da olabilir. Zararları içinde en iyi bilineni ateşli havaledir.

Bakteri ve bakterilerin parçalanmasıyla ortaya çıkan toksinler, virüsler ve mantarların savunma hücreleri ile etkileşimi sonucu, “endojen pirojen” denen bazı maddelerin açığa çıkmasıyla beyinde ısıya hassas sinir hücreleri etkilenir ve ısı üretimi artarak ateş yükselir.

Vücut ısısı yükseldiğinde, vücut fizyolojik ve davranışsal yanıtlarla vücut ısısını düşürmeye çalışır. Özellikle terleme ile vücut ısısını azaltma yoluna gider. Hastalık, aktivite, çevre ısısı ve giyinme vücut ısısını etkileyen faktörlerdir.

Enfeksiyona bağlı ateşte eller ayaklar soğuk, kol ve bacak derisi dalga dalgadır, morarmıştır, gövde ve baş çok sıcaktır. Aşırı giyinme, çevre ısısının artışı ve egzersize bağlı ateşte ise eller-ayaklar sıcaktır ve de dalgalanmayla morarma yoktur.

Genellikle bebek ve çocuklarda ateşli durumların çoğunun nedeni akut viral enfeksiyonlardır. Ateş 41 derecenin üzerinde olmadıkça hastaya özel bir zarar vermez. Ateş vücudun enfeksiyonlarla savaşma yöntemlerinden biridir. 3 aydan büyük çocukların her ateşi çıktığında doktoru görmenizi gerektirecek bir durum olmayabilir. Kendi başınıza da çocuğunuzun ateşini kontrol altına alabilirsiniz.

NORMAL VÜCUT ISISI KAÇ DERECE OLMALI?
Her insanın vücut ısısı kendine özgüdür. Günün farklı saatlerinde farklı ısıda olabilir. Çocukların vücut ısısı yetişkinlerden daha yüksektir. Ateşi doğru değerlendirebilmek için çocuğun kendine özgü vücut sıcaklığını bilmek gerekir. Çocuğun vücut ısısı yaş, hastalıklar, aktivite, günün değişik zamanları, çevre ısısı ve giysilerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

GÜN İÇİNDE VÜCUT ISISI DEĞİŞİR Mİ?
Gün içinde 1.1 dereceye  kadar vücut ısısında değişiklik olması normaldir. Çocuklarda en yüksek vücut ısısı saat 17:00 ile 19:00 arasında, en düşük ısı ise saat 24:00 ile 06:00 arasında ölçülür. Ancak bu sistem ilk aylarda henüz oturmamıştır. Bu sistemin oturması için çocuğun 2 yaşından büyük olması gerekir. 3 ayın altındaki bebeklerde, büyük çocuklara göre daha az ateşlenme görülür.

ATEŞ NASIL ÖLÇÜLÜR?
Vücut ısısını çocuğun farklı bölgelerinden ölçebilirsiniz. Ağız içi, makat, koltuk altı veya kulak ateşin doğru ölçüldüğü başlıca bölgelerdir. Çocuklarda koltuk altından alınan ateş ölçümü çok güvenilir değildir. 2 yaşından küçük çocuklarda dil altı da ölçüm yapmak için pek uygun bir bölge değildir. Makattan ölçülen normal vücut ısısı 36.1-37.8 derece olarak kabul edilir ve akşam üstü saatlerinde makat 38.5 dereceye kadar yükselebilir. Koltuk altından vücut ısısı 36 ile 37.2 derece arasında değişir ve öğleden sonra 37.8 dereceye kadar çıkabilir. Ağız içi ve kulaktan ölçüldüğünde ise ortalama ısı 37 derecedir.

DERECEYİ NE KADAR SÜRE İLE TUTMALI?
Elektronik dereceler 3-4 dakika, kulak dereceleri ise saniyeler içinde gülvenilir ölçümler yapabilirler. Ancak kulak derecesi kullanıldığında ucunun bebeğin kulak kanalına iyi oturduğundan emin olmanız gerekir.

MAKATTAN DOĞRU ATEŞ ÖLÇÜMÜ İÇİN:
- Termometrenin ucu temizlendikten sonra, civa haznesi bulunan ucun kaygan olması için az miktarda vazelin ya da yağlı krem sürülebilir.
- Termometre silkelenerek civa kolonunun üst ucunun 36°C altına gelmesi sağlanır.
- Yatar pozisyondaki bebeğin her iki ayağı bir elle tutulup bacakları kıvrılarak karnına doğru itilir, diğer elle termometre işaret parmağı ve baş parmak arasında civa haznesinden 2-3 cm uzaktan tutulur.
- Zorlamadan termometre 2-2.5 cm ileri doğru itilir.
- Termometre 1-2 dakika kadar makatta tutulduktan sonra çıkarılır ve derece okunur.
- Termometre ateş ölçümünden sonra uygun şekilde (alkolle) temizlenir ve kendi kabında saklanır.

KAÇ DERECE YÜKSEK ATEŞTİR?
Her seviyedeki ateş tehlikeli sayılmaz. Kabul edilen ateş sınırları şöyledir:
Ateşsiz: 34.4-37.9
Ateşli: 38-39.9
Yüksek ateşli: 40 ve yukarısı

3 aydan küçük bebek ateşlenirse: Yenidoğan dönemindeki bebeklerde enfeksiyonla savaşma yeteneği kısıtlı oldugundan ciddi enfeksiyonlar gelişebilir. Bebeğin ateşi 38' in üzerine çıkarsa acilen doktorunuzu arayın. Doktorunuza danışmadan bebeğinize ilaç vermeyin. Ya da yavrunuzu hemen bir hastaneye götürün.

3 aydan daha büyük çoçuklar için: Ateş vücudun hastalıklarla savaşma yöntemlerinden biridir. Çocuğunuzun her ateşi çıktığında doktoru görmenizi gerektirecek bir durum olmayabilir. Dikkatli olmak koşuşuyla kendi başınıza da çocuğunuzun ateşini kontrol altına alabilirsiniz.

DİKKAT, BU DURUMLARDA DOKTORUNUZU ARAYIN!
- Çocuğunuzun ateşi 39 derece ve yukarısı ise,
- Çocuk çok hastaysa veya açıklayamadığınız hastalık belirtileri taşıyorsa,
- Bir şey içmek istemiyor, durmadan ağlıyor veya çok halsiz görünüyorsa,
- Çocuk ateşli havale geçiriyorsa. (Ateşli havale genelde çocuğunuzun ateşi normalden çok yüksek ise görülür. Havale anında çocugunuzun elleri ve ayakları şiddetli bir şekilde sallanmaya başlar ve gözleri arkaya doğru kayabilir. Ateşli havale genellikle 1-5 dakika sürer. Çocuğunuzun elinin veya kolunun birkaç kere sallanması onun havale geçirdiği anlamına gelmez.)
- Orta dereceli ateş (38-39.9) 24 saatten daha uzun sürerse ve ateşten başka burun akıntısı veya öksürük gibi başka hastalık belirtileri yoksa.
- Ateşi orta derecede 48 saatten daha uzun sürer ve ateş düşürücü ilaçlarla bile düşmezse.

ATEŞİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?
Eğer çocuğunuz 3 aydan daha küçükse hemen doktorunuzu arayın. Ama bu arada bebeğin üzerini çıkarın ve 15 dakika sonra tekrar ateşini ölçün. 3 aydan büyük çocuklarda ateşin düşürülmesi için başlıca çözüm yolları şöyledir:
- Odasını havalandırın: Çocuğun bulunduğu oda ısısı 21-22 derece arasında tutulmalı ve havalandırılmalıdır.
- Üzerini örtmeyin: Çocuğunuzun ateşi çıktığında titremesi son derece normaldir. Üşüttüğü için ateşi çıktı, diye üzerini örtmeniz hiç iyi olmaz. Bu örtüler ve giysiler çocuğun vücut sıcaklığını dışarı geçirmeyerek ateşinin daha da yükselmesine neden olur. Eğer çocuk çok üşüdüğünü söylüyor veya titriyorsa onu çok ince bir çarşafa sarın.
- Ilık duş yaptırın: Soymanıza rağmen çocuğun ateşi 39 derecenin üzerine çıkıyorsa, hemen doktorunuzu arayın. Artan vücut ısısını hızla düşürmenin bir yolu da ılık duşa sokmak veya ılık ıslak havlu ile kompres yapmaktır. Ilık su ile duş yaparken şunlara dikkat etmelisiniz:
- Çocuğunuzu 10 dakika kadar suyun içinde oturtun.
- Arkaya doğru yatmasına izin vermeyin.
- Suyu çocuğunuzun kafasından aşağı dökmeyin.
- Bir süngeri ıslatarak onu çocuğunuzun vücudunun etrafında gezdirin.
- Büyük bir havluyu ılık su ile ıslatıp tüm vücudunu havluya sarın.
- Sadece eklem yerlerine ılık su ile kompres yapmak yetersiz kalır.
- Bu işlem için hiçbir zaman alkol ya da buzlu su kullanılmamalıdır. Bu işlem cilt ısısında ani düşmeye neden olacağı için, titreme ve damarlarda büzülme ile sonuçlanır ve ısı kaybı önlenir. Ateşin düşmesi gecikir. Kol ve bacaklarda dolaşım daha da bozulur.
- Çocuğunuz titremeye başladığı zaman onu küvetten çıkarın ve bir havlu veya ince bir çarşafa sarın.
- Su içirin: Ateş sıvı kaybını arttıracağından ağızdan yeterli sıvı alımı çok önemlidir. Vücutta çok sıvı kaybı olduğunda, enfeksiyon olmaksızın susuzluk ateşi denilen, ateş yükselmesi olacaktır.
- Yemek için zorlamayın: Ateşli çocuğun kalori gereksinimi artar. Ancak çocuk yemek istemiyorsa çok zorlamamalıdır.

ATEŞ TEDAVİSİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
- Aşırı sıkı giydirme ve örtme: Anneler ve babalar, çocuk üşüyorum deyince hemen üzerini örtmeye meyillidirler. Bunda çocuğun üşüttüğü düşüncesi büyük rol oynar. Ancak aşırı kıyafet giydirme, ateşin daha fazla yükselmesine neden olabileceğinden, çocukları çok az giydirmeli, uyuturken giysiler daha da azaltılmalıdır. Terletme ile de ateş düşmeyeceği gibi, ateşinin daha da yükselmesine neden olduğu unutulmamalıdır.
- Doktora danışmadan ilaç kullanımı: Eğer çocuğun ateşi 38,9 dereceden daha düşük ise ve çocuğun genel durumu iyi görünüyorsa ilaç ihtiyacı olmayabilir. 38,9 derece üzerinde ateşli çocuğa asetaminofen veya ibuprofen içeren ateş düşürücüler ancak doktora danışılarak çocuğun yaşı ve kilosuna göre verilebilir. Eğer yaş ve kilosuna göre önerilen dozu bilmiyorsanız, mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Ateş düşürücü ilaçlar sadece ateşi düşürmede yardımcıdır. Ateşe neden olan hastalığı tedavi etmezler. Bazılarının çok ciddi yan etkileri vardır. Bu nedenle kontrol altında ve dikkatli kullanılmalıdır.
Parasetamol: Piyasada çocuklarda kullanım için hazırlanmış damla, şurup, çiğneme tableti ve fitiller rahatlıkla bulunabilir. En erken 4 saatte 1 olmak üzere günde maksimum 5 kez verilebilir. Tedavi edici dozda verildiğinde yan etkisi yoktur. Ancak normalden fazla alındığında karaciğer ve böbrek zedelenmesine neden olur.
Ibuprofen: Ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisi vardır. En çok 6 saatte 1, günde maksimum 4 kez alınmalıdır.
Aspirin: Reye sendromu denilen; ani karaciğer ve beyin hasarı ile seyreden hastalığa neden olduğu için, 12 yaş ve altındaki çocuklara aspirin verilmemelidir.

ATEŞ DÜŞTÜKTEN SONRA...
Çocuğun ateşi düştükten sonra bu eteşin bir hastalığın yan etkisi olduğunu hatırlamak ve ateşin gerçek nedenini bulmak gerekir. Çocuğun ateşinin altında yatan nedenlerin araştırılıp, tedavi edilmesi, hastalığın ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek zararlı etkilerinin belirlenip önlem alınmasında ve ciddi hastalıkların erken teşhisinde büyük önem taşır. Böyle bir dönemde ve tedavi süreci için çocuğun ateşlenme süreleri ve vücut ısıları not alınmalıdır. Ayrıca çocukta görülen diğer belirtiler (kusma, halsizlik, deride dökülme vb.) iyice kontrol edilmelidir. Çocuğun beslenme düzeni ve su tüketimi de yakından takip edilmelidir.

Makalenin Kaynağı: anneoluncaanladim.com

 

Yorumlar (31)Add Comment
...
Yazan eda max, +
Benim anlamadigim 38.bucuga kadar atese mudahale etmeyin diyor doktorlar millet 37de hastane kapisinda oluyor.Ben mi yanlis biliyorum yoksa?
...
Yazan Mehmet emirim, +
11 aylik Oğlumun suan ateşi 39 derece şurupların küsüyor sadece fitil verebildik orta kulak iltihabı olmuş Bebegim çok uzuluyorum
...
Yazan efe, +
arkadaşlar benım oğlum 3 gündr 40 -41 c ateşlıydı bı turlu düşmedı 3 günün sonunda 38 düştü hala ateşi var 6 hastalık varmış doktorumuz önemlı bişey yok dedı bakalım beklıyorıum düşmesını inş düşer allah yavrularımızı bize bağişlasın amınn
...
Yazan salıh, +
benım bebeğım 11.5aylık ve dun anıden ateslendı hemen ates dusurucu verdım ve ılık dus aldırdım emzırdım sureklı olarajk su ıçırmeye çalıstım bı dustu bı cıktı gece 4e kadar takı 39olana kadar hemen hastaneye gıttık benım yaptığım ve bhıldıgım seylerı soyleyerek bısuru ılac yazıp gonderdı bu gun hala atesı dusmedı takı sımdıye kadar fıtıl uerdım ve sukur yyavrumun atesı dustu ve su an mısıl mısıl uyyo rabbım herkesın yavrusunu saglıklı sıhhatlı buyutmeyı nasıp etsın
...
Yazan zeyno LAREM, +
bnm 15aylık bir oğlum var ateşi 2günden beri 39 oluyo calpol verdm bide ılık duş ypınca 37 oluyo bugün doktora götürdük ilaçlar bissürü yatana kadar biraz iyiyiydi ama bu gece çok korktum birden titreyerek kalktı elleri ayakları buz gibi gözleri kaymış biz üşüyo sandık meğersm tekrar ateşi çıkıyomuş hmn emzirdim ateş düşürücü tekrar verdim hmn bi ılık duşa soktum 37.5 şuan uyuyor sabah yeniden bi doktora gidicem smilies/sad.gif çok korkuyorum gerçekten BU ARADA ÇOK KÖTÜ Bİ SALGIN VAR BÜTÜN ÇOCUKLAR DA AYNI ŞİKAYET DİKKATLİ OLUN...
...
Yazan Ismail KILIÇ, +
Benim 5 aylik kizim var. Bugun itibari ile asi yaptirdik. Ama kizim hic bir sekilde rahat edemedi.Eve geldi uyuyamadi Aksama kadar agladi durdu. Gece 8 gibi guc bela uyutabildim.1 saat bile gecmeden bizim hanim uyandirdi bebegi... Benim hanim sagolsun telase mudurisedir. Hemen yok atesini olcelim yok ilac verelim diye ortaligi birbirine katti.Zar zor uyuttugum kizi uyandirdi. Gece 10 30 oldu halen ugrasiyorum aglamasi kesilsin diye. Kaldiki asidan sonra olan atesin yukselmesi gayet normaldir.Cunku vucut mikroplarla savasiyordur. Bunu bizim hanima anlatamadim su andada sinir krizi geciiyorum resmen....
...
Yazan isa yıldırım, +
Herşeyden önce çocuğun ateşini doğru araçla ölçme gerekir.Koltuk altı elektrıonik dereceler 3-4dakiaka sonra 0,5 derece düşük olarak ateşi gösteriyor.Sanırım en doğrusu bir tane kulaktan ateş ölçen cihazlardan temin etmek,onlar çok kısa sürede güvenilir sonuçlar veriyormuş,okuduğum kadarıyla ateşi düşüren en etkili araçta fitil, zararı olmadığına göre zorunlu olduğunda son çare olarak fitil kullanılıp düşmüyorsa hastaneye götürülebilir.Benim çocuğumunda ateşi pek yükselmesi,acaba di yorum hiçmi mikrop kapmıyor,çok dikkatli ve soğukkanlı olmak lazım,umarım siz sorumlu ebeveynler sağlıklı çocuklar yetişitirirsinizsmilies/smiley.gif
...
Yazan _REYHAN_, +
benimde oglum var 11 aylık ateşi 39 oldu hastaneye gittik 39.6 dediler atesine iğne yaptılar atesi düştü idrar yolu enfeksiyonu dedi doktor tedaviye başladık demem o ki bebeginizin ateşi 39 olursa hemen hastaneye gidin . ÇÜNKÜ DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİNDE EN FAZLA ATEŞ 38 OLUYO..NEYSE ALLAH ÇOCUKLARIMIZI BİZE BAĞIŞLASINN.(AMİİİİNN)
...
Yazan elvan, +
alah düşürmesin kimseyi hastaneye ateşşşş çok kötü 2 gündür uğrşıyorum fitille düştü ancalk.bağırsak enf olmuş kusuyor ..2 kez acile gittik doktorlar farklı şeyler söylüyo biri antibiyotik yazmış.diğeri kesti antibiyotiği şimdi bekliyorum
...
Yazan yasemin alkan, +
çocuğumun 20 gündür ateşi kontrol altına alınamıyo fakültede yattı 6.hastalık dendi 12 adet sefatek 0.5 mg yapıldı tahlilleride temiz hala ateşi var ama nedeni bulunamıyo çok moralim bozuluyo bide ateşi yükselince hemen uyumaya başlıyo havale geçircek diye korkuyorum
...
Yazan türkan, +
çocuklarınıza hemen ilaç verdiğinize inanamıyorum. onlara ne kadar çok zarar veriyorsunuz. vücut o anda ateşi yükselterek enfeksiyonla savaş ediyor. yani hastalığa ateş açmış bir durumda. ilaç verince 'dur ateş etme. savaşmaktan vazgeç' demiş oluyorsunuz. bir süre sonra vücut o hastalığı atmak için tekrar ateşi yükseltiyor. bu iş böyle devam ediyor. ta ki okul çağında zavallı çocuğun bademcikleri alınana kadar. anne babalar bazen çocuklarına karşı farkında olmadan çok zalim olabiliyorlar maalesef.
...
Yazan SERPİL ANK, +
BENİM 2.5 AYLIK BİR KIZIM VAR 2 GÜNDÜR ATEŞLENİYOR ATEŞİ 36.5 37.1 38.4 BUGÜN HEP BU ŞEKİLDEYDİ ILIK SU VE AYRCA ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ ŞURUB LA TEDAVİ ETMEYE ÇALIŞTIK TAM BİR KABUS YAŞADIK VE SAAT 24.00 KIZIMIZIN ATEŞİ HALAN 37.1 ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN BİRDESİZLERE ...ÇOK ÖNEMLİ BİR SORUNUMUZU ACIMIZI PAYLAŞMAK İSTİYORUM BUGÜN ANKARA GAZİ HASTANESİ ÇOCUK ACİL GİTTK VE ORDAKİ DOKTORDİYE DEVLETİMİZİN KOYDU İNSAN DIŞI ACIMASIZYARATIKLAR KIZIMIZLZ HİÇ İLGİLENMEDKLERİ GİBİ SAÇMASAPAN ŞEKİLDE ÇOCUMUZU RTEZİL ETTİLER VE ARTIK DAYANAMAYIP HASTANEYİ TERKETTK ALLAH KİMSEYİ OO HASTANEYE DÜŞÜRMESİN BİR KANI ALMAKTAN ACİZLER VE MUANEDE BİZİM SÖYLEMEMİZLE ATEŞİ ÖLÇYORLAR VE KIZIMIZIN KOLUNU RESMEN PARCÇALADLAR BECERKSİZ ACEMİLER AMA SAGLIK BAKANLIGINA BU DURUMU BİLDRECEĞİZ.SİZ BİZM DURUMUMUZA DÜŞKMYN. BU ARDA BENM NE HASTANEYİ KÖTÜLEMEK DEYİL M NİYETM SADEDCE ŞİKAYT
...
Yazan gurbet, +
benim altı aylk bir bebeğm var dün gece ateşi 38.7 oldu çok korktum bende bütün annelr gibi ama paniklemedm önce ateş düşürücü şurp verdim geçmedi daha sonra paranax fitil kulandım ve ateşi düştü bu gibi durumlarda paniklememek en doğrusu sevgili anne adaşlarm
...
Yazan ebru, +
derya kılıç arkadaşım bebeğin 1,5 aylık demiş ve diş çıkarıyor demiş ama 39derece ateş birbuçuk aylık çocuk için çok ve diş çıkarmada ateş 38 dereceyi geçmez benimde oğlum 2 aylıkken ateşlendi 38,5 ti ve hemen hastaneye götürdük enfeksiyok kapmış 4 gün hastanede yattı 3 ayın altındaki bebeklerde ateş çokdaha tehlikelidir umarım bebeğin iyileşmiştir ve doktorunuz yanılmamaıştır.benimde 15 aylık oldu oğlum şuan 3 gündür ateşleniyor dr.gittik enfeksiyon kapmış gene üst solunum yolları sürekli ateşiçıkıyor ilaçları iyi gelmedi sanırım yarın gene götürücem.
...
Yazan derya kılıç, +
benim 1 buçuk aylık oğlum var tuna kılıç ateşi 39 du titreyerek uyandı azı dişlerini çıkarıyor diyemiş hemen duş yaptırdım hastaneye gittik iğne attırdım bütün gece terledi rahat uyudu fitil çok önemli ve diş jelleride çok rahatlladı diğer oğlumda hiç yaşamadım böyle zorlukları 2 yaşına kadar uğraşıcaz galiba ateşi dişten olsunda allah başka hastalık vermesin çocuklarımıza
...
Yazan büşra, +
arkadaşlar diş çıkarma ateşleri 38 dereceyi geçmez nadir durumlar dışında. ve düzenli olarak artmaz, yani fitil verdiikten sonra fitilin etki süresi geçerken tekrar yükselmez.
...
Yazan nuran göçmen, +
2,5 aylık bir oğlum var.aşılarını olduktan sonra hafif derecede ateşlendi aşıdan olabilir dediler arasıra kafası sıcak oluyoo ateşini ölçüyorum 36,1 çıkıyo kendim panikliyorum bişi olacak diye
...
Yazan ege nin yengesi, +
oğlumuz henüz 16 aylık bayram ziyaretine gelmişlerdi fakat yükselen ateşle panik olduk 39 olan ateşi bir türlü düşüremedik hemen doktora gittik verdiği ilaçlar ve sirkeli bez yardımı ile ateşi kontrol altına alabildik panik yapmamak gerekiyor o zaman daha mantıklı düşünülebiliyor bilinçli olmak şartsmilies/kiss.gifsmilies/tongue.gif
...
Yazan hakan denizhan, +
2 yaşında bir kızım var 38,3 dereceye ateşi yükseldi bu gibi durumlarda panik yapmadan 38,5 ve 40,0 dereceye yükselmediği sürece evde gözetilmelidir.ılık bir duş ve ıslak havluya sarılırsa ateşli cocuk,cok rahat ateşi düşer.panik yapmayın
...
Yazan ...., +
bebek buyutmek cok zor yuregim hep agzımda
...
Yazan Emine sarı, +
13 bebeyim var aşırı ateşten ağzınde yanık gibi yaralar oluştu oyüzden bişey yemiyor ne yapabilirim nasıl yanıkllar ileşir
...
Yazan nesrin, +
benim oğlum bir yaşında ama daha ateşlenmedi buda beni korkutuyo ateş mikropla savaşmakmış onada ihtiyaç var yani
...
Yazan zehra berkay, +
oglum 3 yaşında ve ateşi 39 derece duş aldırdım sirkeli suyla kompleks yapıyorum daha ne yapabiliri
...
Yazan alikaan, +
OĞLUM 11 AYLIK VE YENİ YENİ DİŞ CIKARARIYOR ONDAN OLABİLİRMİ ACABA YAKLAŞIK 8 SAATTED SÜRÜYO BU ATEŞ 38,5-39,00 ARASI
...
Yazan recep, +
cocuklar bizim herşeyimiz ben encok cocuğumun ateşi cıktığında korkuyorum iyiki böyle bir site var hemen ne yapacağıma burdan bakarak uyguluyorum bana cok yardımcı oluyor
...
Yazan yıldız, +
2 yaşında bebe
yim ateşi çok yükselmişti odayı havalandırdım elini yüzünü ve ayaklarını sürekli yıkadım su ve bezyardımı ile iyice düştüve birde sizlere tavsiyem fitilmutlaka kullanın şuan bebeyim çok iyi

smilies/cheesy.gif
...
Yazan ayşe, +
9 aylık bir bebeğim var 38 altına düş müyordu doktorumuz novalgin den bir çay kaşıgı birkere verdim allaha şükür ateşi düştü
...
Yazan volkan tağraf, +
insanları bilinçlendirmede çok güzel bir site
...
Yazan selda, +
ates bır hastalık degıl hastalıgın belırtısı once rahatsızlıgını bılın neden cıkıyor atesı dıye
ve sık sık kontrol edın gecmiş olsun
...
Yazan melike, +
bence iyi bir site
...
Yazan gülsüm, +
benim kızım iki akşamdır 38 ve üzeri hatta geçen akşam 39 oldu hemen acile gittik iğne yaptılar ama düşmedi tekrar ılık su ile işlem yaptılar eve geldik sabah 8 e kadar yoktu ama sonra yine oldu ve bütün gün 38 altına düşmesi herşeyi denedim en son fitil koydum ve düşdü ama bi kaç saat sürdü sonra yine atşelndi bugün iyi allaha şükür ama kokuyorum tekrar ateşlenirde ben farkedemezsem diyesmilies/sad.gif

Yorum Yaz
Daha kucuk | Daha Buyuk

busy
 
Kimler Sitede
Şu anda 107 ziyaretçi çevrimiçi
En Sevilenler