Uykusuz Bebek

bebekSoru: 5 aylık bebeğim hiçbir zaman gerçek bir gündüz uykusu uyumuyor. Yarım saat, en fazla kırk beş dakika uyuyor ve sonra üç saat uykusuz kalıyor ve yeniden bir yarım saatlik uyku uyuyor. Uyku aralarında da genellikle çok yaygaracı ve yorgun oluyor. Bu durum her gün devam ediyor. Benim için çok yorucu ve yıpratıcı oluyor çünkü bir iş yapmak için gerekli zamanı bulamıyorum. Onun daha iyi bir uyku uyumasını nasıl sağlayabilirim?

Cevap: Buradaki problem tam bir kısır döngüne dönüşmüş. Çocuklar yaygara yaptıkça ve ağladıkça anneler daha çok yoruluyor; anne daha da geriliyor ve çocuk annenin gerginliğini hissediyor, daha çok ağlıyor. Bunun nasıl olduğunu kolayca görebilirsiniz, bu nedenle kendinizi suçlamayın çünkü oldukça gergin ve uykusuz bir çocuğunuz var.
Bebeklerdeki uykusuzluk genellikle bir rahatsızlıktan ya da bizim deyişimizle gaz sancısından kaynaklanır. Ya da alışkanlıklar ve gerginlikler uykusuzluğa neden olabilir. Böyle çocuklar büyüdükçe biraz hiperaktif olabilirler.
İlkönce bebeğin uykusuzluğuna neden olabilecek fiziksel bir neden olup olmadığından emin olun. Eğer bebeğin hazım problemi olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzun görüşlerine başvurun. Değişik bir formül veya beslenme programındaki bir değişiklik veya bağırsak spazmları için birkaç damla ilaç, böyle 'zor' bebekler için mucizevi bir tedavi olabilir.
İkinci olarak, kendiniz sakin ve mümkün olduğu kadar mutlu olmaya çalışın. Bebeğe mümkün olduğu kadar sakin bir ortam yaratmaya çalışın. Bebeği devamlı olarak rahat ettirmek, kucağınıza almak ve sallamak zorunda olduğunuz hissine kapılmayın! Eğer onu beş-on veya on beş dakika rahat ettirebilirseniz bu çok iyi. Ama sonra onu bırakın ve bir süre kendi işlerinizle uğraşın. Eğer hâlâ ağlıyorsa, kontrol edin ve onu tekrar rahatlatmaya çalışın. Eğer bebeği bir saat kucağınıza aldığınız halde hâlâ ağlıyorsa, siz de gittikçe daha çok gerileceksiniz. Siz biraz ara verirken, bırakın o da yatağında biraz ağlasın. Sonra bebek uyuduğu zaman siz de dinlenin. Rahat olun, çünkü emin olun bir süre sonra bebeğiniz ağlamayı kesecek ve birbirinizden zevk alacaksınız!

MİNİK GECE ADAMI

Soru: Kızım ve damadım 7 aylık oğulları yüzünden korku içindeler. Her ikisi de çalışıyor fakat bebeğin çok tatlı bir bakıcısı var, yani çok iyi bakılıyor. Gündüz uykuları genellikle çok kısa, ama çok sağlıklı ve mutlu bir bebek. Her gece onu yıkadıktan sonra, beraberce oynuyorlar. Problem bebeğin gece uykulan. Saat dokuz civarında uykuya yatıyor ve bütün gece boyunca daha da artan bir sıklıkla her iki saatte bir uyanıyor. Doktoru ağlamasına izin vermemizi söylüyor. Devamlı uyanan bir bebeğe ne yapılabilir?

Cevap: Böyle geceler çok zordur. Çözümlere geçmeden önce, bebeklerin gece ağlamalarının nedenleri üzerinde duralım.
Nedenler: Pek çok neden vardır ve her birinin kontrol edilmesi gerekir. Açlık nedenlerden biridir ve küçük çocuklar yiyecekleri farklı hızlarda sindirirler, bu nedenle de bazılarının daha sık beslenmeye ihtiyacı vardır. Bir acıları olabilir; kulak ağrısı veya karın ağrısı ya da onlan uykudan uyandıran ve gece huzursuz eden herhangi bir ağrı olabilir. Genellikle de, buradaki gibi, kronik bir problem basit bir alışkanlık olabilir. Bu bebeğin doktoru da bunun bir alışkanlık olduğunu düşünüyor gibi gözüküyor. Herhalde diğer bütün olasılıkları kontrol etmiştir. Bebek fazla yorgun da olabilir. Uzun süreler sert bir şekilde kendisiyle oyun oynanınca bebek gevşemekte zorlanabilir. Fazlasıyla uyarılmıştır. Ya da anababalar uykusuzluktan çok yorgun ve sabırsız olabilirler ve bebek de bunu hissedip huzursuz olabilir.

Çözüm: Akşamları hareketli oyunlardan sonra, rahatlatıcı ve sakin bir zaman yaratın. Uyku saatini, bebek -tümüyle tükenip bitmeden-sağlıklı bir yorgunluğa ve bir sakinliğe ulaşana kadar geciktirin. Odasının karanlık ve sessiz olmasını sağlayın ama düşük sesli ve devamlı bir müzik veya çevredeki sesleri gölgeleyecek tekdüze bir ses iyi olur.
Sonra bebek yine de uyanır ve ağlarsa veya hemen uykuya dalmazsa, doktorun önerisini uygulayın. Ben de bebeğin ağlamasına izin vermenizi tavsiye ediyorum ama anne ya da baba'nın sık sık güven ziyaretleri yapması şartıyla. Eğer (onu kucağınıza almadan) her 15 dakikada bir yanına gidip kontrol ederseniz, ona bir güven duygusu verirsiniz. Kendini ter edilmiş hissetmez. İlk gece yanm saat veya daha fazla ağlayabilir. Bir sonraki gece onun yarısı kadar, daha sonrakinde ise hiç ağlamayabilir. Eğer gün boyunca bebeğe yeterince ilgi gösterirseniz, geceleri kendini ihmal edilmiş ve terkedilmiş hissetmeyecektir. Bebeklere anababalarının ihtiyaçlarına saygı göstermeyi öğretmeye çok erken dönemlerde başlamalıyız ve bunu yaptığınız için sevinebilirsiniz.

Soru: Şimdi sekiz aylık olan ikiz oğullarım çok iyi huylu ve bakımı kolay bebekler. Oldukça güvenli gözüküyorlar. Geçmişte onları hem gündüz, hem de gece uykularında sallamayı ve ninni söylemeyi alışkanlık haline getirdim. Arkadaşlarımın çoğu onları yataklarına koyup, ağlayarak uyumalarına izin vermem gerektiğini söylüyor. Bunu iki haftadır deniyorum, ama ikisi de çok sızlanan ve uzun süreler ağlayan çocuklar oldular. Yardımınıza ihtiyacım var. Doğru şeyi yaptığımı bilmek beni çok rahatlatacak.

Cevap: Bence çocuklarını uyumadan önce sallayan bu anne veya baba en doğrusunu yapıyorlar. İlk bir ya da bir buçuk yıl boyunca, bebeklerin gece uykusuna yatmadan önce kucaklanma, okşanma ve sallanmaya ihtiyacı vardır. Bu yaştaki çocuklar konuşamazlar, bu nedenle de ihtiyaçlarını ifade edebilmek için ağlarlar ya da sızlanırlar. Bu sızlanmalarla ihtiyaçlarının karşılanmadığını anababalarına iletmeye çalışırlar. Bu bebekler pek şımarmışlar gibi gelmiyor bana. Gerçekten şımarmış olan bir bebeğe daha farklı bir tavır gerekir. Böyle bir bebeği yatağına koyup, ağlamasına izin vermeli ve güven duygusunu sağlamak için birkaç dakikada bir kontrol etmelidir. Ama bu örnekteki bebeklerin annelerine ihtiyacı var gibi gözüküyor. Yatak zamanı boyunca sürdürülecek bu sevme ve okşama süreci biraz yorucu da olsa, bebeklerin annelerini aradıkları açıkça görülüyor. Babanın güçlü kolları da bebekleri rahatlatır, uyku zamanında yapılması gerekenlere o da istekle eşit katkıda bulunabilir.

Yazının Kaynağı: Anababaların En Çok Sorduğu Soruların Cevapları / Dr. Grace Ketterman

 

 

Yorumlar (47)Add Comment
...
Yazan elif tekce, +
benim bebek kardeşim akşam saat 1 2 arası uyuyor bunun çözümü nedir ve sabah 3 de kalkıyor daha 7 aylık ne olur bununla ilgili birşey yapın
...
Yazan derinim asyam, +
Merhaba yasadigim zulme ortak bayanlar...14 aylik kizim var...bizim de sorunumuz 14 aydir devamli maalesef.uykusuzluk..ne gece ne gunduz..bitki caylari,gece cayi,doktorumuzun verdigi bitkisel surup,banyosuna kattigimjz uyku verici yaglar..hicbirisi etki etmedi.gaz sorunu da boyle uzun surmustu.3 aydan sonra duzene girer denen gazdan 7.ayda acile tasinmistik.demek ki benim cocugum boyle seyleri gec atlatiyor.uyku da bu sureclerden biri..kendiliginden gecmesini bekliyor ve diliyorum.sabah ezanina kadar ayakta durmak tuketti beni 14 aydir...uykusuzluktan midem bulaniyor artik...ne yiyip ictigimi ne konustugumu bilemez durumdayim..deneyimlerinizi paylasin lutfen basaran anneler...

...
Yazan ELIFE, +
Hanimlar ortak kaderimiz bu bizim benim kizim bes aylik oldu yakinda mesaiye baslayacagim ve kime birakacagimi bile bilmiyorum uyku sorunundan daha onemli bence nasil olsa gececek bir gun en fazla uc dort dort sene cekecegiz bo problemi uykuyuda cok severim o nedenle ikinci cocugu yapmayi dusunmuyorum valla yapanlarada sasiyorum tekrar nasil goze aliyorlar uykusuz geceleri allahim hepimize sabir versin siz gerilirseniz bebekte gerilir sakin olmaya calisin uykusuzken zor olur tabi sinir yapiyo cunku uykusuzkuk.
...
Yazan Tinimini, +
Benimde 6 aylik oglum var nolduysa 15 gun once oldu hasta oldu heralde ondandir dedik fakat iyilesti ama uyku duzeni bozuldu 50dk bir uyanip agliyor kucagina aliyorum hemen uyuyor birakiyorum 50 dk sonra yine agliyor anlamadim gitti nasil bi sendrom yasiyo anlamadimm ama ben bittim aslinda aglaticam bi kac gun ama ust kat konsukarima aciyorumm..
...
Yazan yazan ilkay kuzu ocak 18 2013, +
2 aylık bebeğimiz var geceleri uyumuyor oğlumuz.ben zamanındayken akşam bir yatıyordum taaaaaa 10-11 e kadar ne güzel uyuyordum.ama şimdi nerde o zamanki uykuyu çok ama çok arıyorum.hatta geceleri kafayı yiyeceğim neredeyse oynatmaya az kaldı doktorum nerde diye feryat ediyorumsmilies/kiss.gifsmilies/shocked.gif
...
Yazan yazan nevin ,aralık23,2012, +
benimde 3tane evladjm var büyük oglum 12 yaşinda bende onda uyku problemi yaşadım kuçukken şimdide 3 yaşında 1kızım 5 aylıkda bebegim var siz bir çoçukla ilgilenemiyorsunuz ya ben neyapıyım
size tavsiyem sinirlenmeyin çoçuklar anlıyor kızım ben sinili oldugumu anlayıncaagrıyor rabbim yardım etsin bizlere
...
Yazan çaresiz, +
benim oğlum 2.5 yaşında şuan saat 2 hala uyanık akşam 9 da başlıyorum sallamya 12 ye -kadar dizlerim kırılıo ama uyumuyo.ve her ağlamasında kusuyo .sabaah 8 9gibi ayakta beni durumum içler acısı.annelikten insan haz duymazmı hiç ben duyamıyorum yorumumu okuyan kınamasın başa gelmeyince anlanmıyo
...
Yazan G, +
Bebeginizi uyutmadan önce yıkayın ve gaz giderici bitkisel ilaçları deneyin.
...
Yazan hafsa, +
oğlum 8 aylık ve doğduğundab beri uyumuyor uykusuzluk yorgunluk sinir hastası olmak üzereyi hiç durmuyor
...
Yazan guler kacan, +
benım kızımda 3aylik gunduzlerı 3er saat arayla 45dk uyuyor oncelerı gece uyurdu sımdı oda yok saat bası kalkıyor uykusuzluktan oluyorum
...
Yazan MARAL, +
BEBEGIM 5 AYLIK ILK AYLAR KOLIKTEN DOLAYI SUREKLI AGLAMAÖBETLERI OLUYORDU ÖZELLIKLE AKSAMLARI SIMDIDE SANIRIM DIS CIKARACAK SUREKL,I AGLIYOR GUNDE SADECE 1 YA DA IKI KEZ 1 SAAT KADAR YATIYOR VE UYUMADAN ÖNCE COK AGLIYOR CILDIRACAGIM COK YORULDUM ALLAHIM SABRINI VERSIN AMA DISARI CIKINCA BAZI BEBEKLER RAHATLIYOR ONU DENEYIN ARKADASLAR COCUK ARABASINDA DOLASTIRIN BAZI BEBEKLERE IYI GELIYORMUS!
...
Yazan nıloş, +
7 buçuk aylık bır oğlum var.son 1 haftadır 1 veya yarım saatte gecelerı kalkıyor.1 haftadır da hıc bırsey yemıyor. sadece benı emıyor.dr.diş çıkarıyor olabilir dedi.eskıden 2 -3 saatte bır kalkıyordu. şimdi böyle .bende uykuyu çok seven biri olarak depresyona gırdim.ne yapmalıyım bılmıyoum.yardımcı oun lütfen.....
...
Yazan elifffffffff, +
benim oğlumda 4 aylık gündüzleri hiç uyumuyor hep mız mız sürekli ağlıyo bir çözüm bulamadık en fazla 40 dk uyuyor bir çözüm var mı bulan varsa sölesin
...
Yazan sevgi batur, +
beniim de oğluşum iki buçuk aylık vehiiç uymadığı gibi bide cok ağlıyo ne yapacağımı bilmiyorum ben yoruldum o yorulmadı biran önce düzene girer uymarım sizlerin yorumlarını gördüm biraz rahatladım
...
Yazan nazan,nisan2012, +
benim kızımda hiç uyumazdı,şimdi oğlum 6 aylık oda uyumuyor.benim kaderim herhaldesmilies/smiley.gifgece 12de uyuyor,gece 2 veya 3 kere uyanıyor sabah 8de ayakta.annem sağolsun kucakta sallayarak uyutmaya alıştırdı,ondan başka kimse uyutamıyor,gündüz hiç uyumuyor.eşimle ben sinir krizi geçiriyoruz artık.gündüz uyursada en fazla 20 dk.uyuyor.ben uğraşmıyorum,kendi haline bıraktım.
...
Yazan deniz basol bozdemir, +
b enim oğlumda geceleri cok zor uyuyor gece onıkıde yatıyor ıkı saat sonra uyanıyor ve bes saat boyunca battanıyeyle sallanıyor bunun ıcın ne yapabılırız gece uykusunu nasıl duzene koyabılırım
...
Yazan zehrixa, +
valla arkadaşlar benimde var 6 aylık uykusuz bi oğlum aşırı sinirli oldum allahdan sabır diliyorum şaşırdım.bu gece fitil koydum birazcık uyudu zor ayakda duruyorum
...
Yazan sevim, +
ALLAH hepimizin yar vede yardımcısı olsun inşALLAH arkadaşlar....benim bebeşimde onuncu ayını bitirmek üzere ve geceler çok zor geçiyor altıncı aydan sonra düzelir demişlerdi ama malesef düzelmedi ne yapalım bunada şükür rabbim bebişlerimize saglık sihhat huzur mutluluk vee bol bol tatlı uykular versin amin......
...
Yazan derin, +
Burdaki yazilanlari okuyana kadar birtek benim kizim uyumiyor saniyordum. Cevremde kimsenin cocugunun uyku sorunu yok kiskaniyorum. Kizim 13 aylik gece 12 ye kadar zor bela ayakta tutuyorum iyice uykusu gelsinde deliksiz uyusun dlye. Buda benim yeni cozumum saat 4 yada 5 e kadar uyuyor mamaya kalkiyor tekrar salliyorum yatiyor 7 de kalkiyor. Bu kadar gunduzde bi 45 dl lik birkere uyku sonra yine gece 12 ye kadar nobet. Egerki tutamazsam Aksam 10.30 gibi uyursa 12 de bi kalkiyor sabaha kadar oturuyoruz. Kactane doktora gittim bebekler icin uyku ilaci verdi hicbir ise yaramadi devam etmedim. Tavsiyemgunduz az uyutun mesela ben aksamustu 4 ten sonra asla uyutmuyorum o aradaki kucuk uyku onun uykusunu almasini sagliyor gece hic uyumuyor. Gece 12 de de kati mAma veriyorum birAzda su veriyorum. Bazen bu sayede sabah 7 ye kadar deliksiz uyuduguda oluyo tabi her zaman degil. Osaate kadar ayakta tutmak cok yorucu agladigi sizladigi bunalttigi oluyo ama yere oyuncaklari dokuyorumgece yarisina kadar yerde onunla oynuyorum. Yerlerde yuvarlaniyorumsmilies/smiley.gif en azindan gece birkac saat deliksiz uyumak icin. Allah uykusuz tum cocuklarin anne babalarina sabir versin.
...
Yazan gül benim bebeğim de 7 aylık ve geceleri devamlı ağlayarak uyanıyor.Ne yapacağımızı şaşırdık.Sabaha kadar uyumuyoruz., +
benim bebeğim de 7 aylık ve geceleri devamlı ağlayarak uyanıyor.Ne yapacağımızı şaşırdık.Sabaha kadar uyumuyoruz.
...
Yazan fatih sevim, +
bizimde oglumuz şuan 12, ayına girecek daha hiç uyumadı desem abartı olmaz sanırım ama gece uykudan sırıtarak kalkıyor ve sadece uyamamk için ne biliyosa yapıyor.annesi perişen oldu tabi bende aksi gibi gece uyumuyo biz işteyken bakıcısında uyuyor sonra işten gelince akşam sabaha kadar kahkalar atıyor napz bulamadık bi çare.deinlen oki uzuvlarında problem yokmuş ama......
...
Yazan Uykusuz, +
Benimde 4 aylık oğlum var günde toplam 5 saat ancak uyuyor, gece zorla uyutuyorum yarım saat olmadan uyanıyor sürekli aynı döngü devam ediyor.Uykusuzluktan ne yapacağım şaşırdım..
...
Yazan eczacı elif, +
benim kızım 2yaşında ve doğduğundan beri uyumuyor dolayısıyla ben de uyumuyorum ve sabahın yedisinde işe gidiyorum ayrıca babası ve benim aramızda yatıyor.bunun çaresi yok arkadaşlarsmilies/shocked.gif sayılan tüm yöntemleri denedim hem de sabırla...çocuk inatçı biraz bebeğin mizacına bağlı bu işler.Tüm çocuğu uykuyu sevmeyen ebeveynlere sabır ve kolaylık versin rabbim.sağlıklılar çok şükür bu da bize yeter.
...
Yazan SEVGİ BARIŞ, +
benim kızım da 3 aylık gündüz hiç uyumuyor bazen ben bile uykusuzluktan bayılacağım diye korkarken o nasıl dayanıyor anlam veremiyorum.ama gördüm ki yanlız değilim.
...
Yazan Sefa Menevşe, +
Oğlum 1 yaşına girdi bizde bu sorunları yaşadık ve yaşamayada devam ediyoruz ancak baba olduğumdam gün içerisinde eşim ilgileniyor ve kendisine sürekli telkinlerde ve tavsiyelerde bulunarak uyku sorununa çözüm arıyoruz :Akşam saatlerinde uyması ve rahatlaması için önce oynuyoruz ardından sallayarak uyutmaya çalışıyorum-çalışıyoruz , eski evimde iple sallanan beşik (çingene beşiği)yapmıştık inanın hiç yoktan iyidir,sallandıkça rahatlıyor ,sizlerinde bu yolu kullanmasını tasiye ederim çok işe yarıyor.Yeni evde duvarı delip çingene beşiği yapamıyoruz şimdide uyku sorunları başladı.Siz hanımların ne kadar zor bir durumda olduğunu çok iyi biliyorum baba olarak eşimle bizzat yaşıyorum fakat ne var ki eşim her dediğimi tam yerine getiremiyor.
1-odalarınızı havalandırın özellikle bebeklerinizin odalarını
2-halılarınızı sürekli temiz tutmaya çalışın (çok önemli)
3-yatmaya yakın saatlerde akşam civarlarında uyumasına engel olun gündüz uykuları hariç.
4-televizyondan uzak tutun
5-hem gelişmesi hemde mutlu olması açısından sürekli oyunlar oynayın bu bebekleri hem yorar hemde mutlu eder.yorulan bebekte uyku arar.uyurken rahatlatıcı müzikler dinletin ve bebğinizin temizliğine dikkat edin...
...
Yazan fatma sahın, +
mrb benım oğlum su anda 7 aylık doğduğundan beri uyku problemımız var onceleri gaz sancısı dedık sonra burnu tıkalı dedık sonra ben gecelerı nobet tutuyorum dedık ve 7 ayı bulduk yanı benım oğlum 7 aydır gece 4-5 saatten fazla yatmıyor ayrıca suanda da balgamı var nasıl cozebılırım
...
Yazan nena, +
kendimi çok kötü hissediyordum kızım 25 aylık oğlum 7 aylık sizinkilere göre iyi uyuyorlarmış hepinizin allah yardımcısı olsun
...
Yazan elif 15/10/2010, +
merhaba benim 14 aylık bir oğlum var uykusuzluk problemi bendede var yaşında düzene girer dediler ama olmadı gece uyumuyo sabaha karşı uykuya dalıyo ama ne varki ben çalışan bir anneyim uyumayı özledim
...
Yazan eftelta, +
allahım inanamıyorum yorumlara bakıyorumda sadece benim bebeğim böyle değilmiş 15 aylık ve inanın uykuya hasretim geceleri sabaha kadar ayaktayız sabah uykuya yatıyor sonrada ben işe gidiyorum geldiğimde yeni uyanmış oluyor hiç bir ilaç kafi gelmiyor anason ve rezene çayı içiriyorum ama hiçö bir sey çözüm değil lütfen varsa etkili bir ilaç yardımcı olun ...
...
Yazan özlem-kemal, +
bizim 6 aylık bir bebeğimiz var. biz de 6 aydır uyumuyoruz.sürekli ağlayarak uyanıyor ve gece 4 e kadar sallıyoruz 6 da uyanıyor.ölmek istiyoruuummm smilies/sad.gif sürekli kavga ediyoruz eşimle.
...
Yazan Fatma elif, +
Benim 8 aylik kizim var dusman bassina bir bebek bu kadar aglarmi ya bazen sinirleniyorum kiziyorum ama cozum yok biryerlere cikamiyorum hep evdeyim biktim ya onun yuzunden sigaraya. Basladim
smilies/angry.gif
...
Yazan Yazan nüket temmuz 23 2010, +
Benim altı aylık kızım var ne gündüz nede gece uyumuyor iki saat sallıyorum onbeş dakika zar zor uyuyor deliricem sinir hastası oldum allah aşkına bebekler için uyku yapan bir ilaç yokmu bilen varsa lütfen söylesinsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gif
...
Yazan serap, +
benim bebegim 14 aylık. 14 ay boyunca 1 gece bile 2 saatten fazla uyuyamadık. ne gece nede gündüzz. yok bunun bir çaresi arkadaşlarım... uykkkususz gecelere gündüzlere devammm.......
...
Yazan .........., +
benim bi kızım var emin olun kimsede yok 2aylık 40 gün boyunca hiç susmadan 17 saat ağladı şimdi ise yine huysuz huzursuz gitmedğim doktor kalmadı hala 1 günde sadece 5 saat uyuyor delirmek üzereyim hep salıyorum susn diye ne gece ne gündüz yok böyle bişey uyumuyor varmı böyle olan sadaca 5 saatlik uyukuyla yaşıyor oda bende gelde delirme uyku yokdurduğuda yok smilies/angry.gif
...
Yazan ravza, +
benim kızım 4 aylık ve çok ağlıyor 5 dk bi uyanıyor evde 3 kişi baş edemiyoruz kendimi çok bitkin yorgun hissediyorum evimde hiç iş yapamıyorum
...
Yazan hıcran, +
benım 17 aylık bır oglum var dogdugundan berı ne gece ne gunduz dogru duzgun uyumuyor gece 5 ten sonra uyuyoruz 8 e kadar denemedıgım sey kalmadı ne yapacagımı sasırdım artık uykusuzluga dayanacak halım kalmadı
...
Yazan ezel, +
bebeğim 7 aylık
doğduğundan beri uykusuz
hiçmi uykusu gelmiyor delirmek üzreyim
...
Yazan tekbir, +
Kızım 45 günlük ve 3 gündür doğru dürüst uyumuyor fiziksel bir problemi yok.Sanki çok yorulmuşta uyuyamıyormuş gibi.Çok üzülüyorum bu haline lütfen bana bir tavsiyede bulunun.
...
Yazan inci, +
VALLA BENİM 9 AYLIK Bi OĞLUM VAR ON KİŞİYE BEDEL ÇOK ZOR UYUYOR
...
Yazan aşkın, +
hanımlar herkes bebeklerinin uyku probleminden bahsediyor evet beninde bebeğim 8 aylık doğduğundan beri ne uyudu nede ben uyudum ve gerçekten bir çözüm bulmak lazım


...
Yazan aynur kar, +
benim kızım 21aylık ama gecede gündüzde doğru düzgün uyumuyor ne yapmam lazım hiç bir sorunu yok!smilies/sad.gif
...
Yazan medine, +
bnm bebeqim geceleeri hic uyumuyor .. sorunuda yokk ! ancak nasıl uyutablirim bilqisi olan warsa lütfen smilies/smiley.gif
...
Yazan ayşe saatci, +
bebeğim 13 aylık gece 5-6 defa kalkıyor çok huzursuz ne yapabilirimsmilies/angry.gif
...
Yazan öskan, +
bebeyim kaç akşamdır uyuyamıyo önceden gece düzgün uyuyodu biyre çıkarınca hususlanıyor bizi zor durumd bırakıyor
...
Yazan fatmaa, +
merhaba benim oğlum 1 yaşında fakat sabah 4ten önce uyumuyor 4ten önceki en son uyuma saati 8 yani 8de uyanıyor eğer 7-8 arası uyumamış olursa uykusu daha geç bir sati buluyor ne yapmalıyımşimdiden tşkler
...
Yazan buket, +
bebeğim 4 aylık oldu ama hala gündüz hüiç uyumuyor
...
Yazan sebnem, +
yıgenım butun gece sbaha kadar uyumuyor fakat gunduz uyuyor ayrıca cok huysuz sureklı aglıyor.nasıl bır yol ızlemelıyım.:S????

Yorum Yaz
Daha kucuk | Daha Buyuk

busy
 
Kimler Sitede
Şu anda 85 ziyaretçi çevrimiçi
En Sevilenler