Bebeklerde Ateş ve Havale

ATEŞ
Vücudun normal sıcaklık derecesi 36-37,5 derece arasındadır. Bunun üzerindeki ısıya yüksek ateş denilir. Gün içerisinde çocuğunuzun vücut ısısının yükseldiği zamanlar olabilir. Hareketli oyunlardan sonra vücut ısısı artacaktır. Bir miktar dinlendikten sonra herhangi bir azalma  olmuyorsa, ateşi var demektir. Çocukluk çağında çok sık karşılaşılan bir belirti olan ateş, savunma sisteminin bir reaksiyonudur. Ateş kendi başına bir hastalık değildir. Ancak başka bir hastalığın belirtisidir. Aniden yükselen ateş 1-5 yaş arasındaki çocuklarda havale geçirmeye yol açabilir.
Yanağınızla alnına dokunduğunuzda veya alnını ve kulak arkasını öptüğünüzde sıcaklık geliyorsa, çocuğunuzun ateşini bir dereceyle ölçmeniz gerekir. Bebek olan her evde ateş ölçmek için bir derece bulundurmak gerekir. Derecenin en kolay okunur olanını seçin. Bebeklerde (1 yaşına kadar) ateş ölçümü popodan yapılır. Termometrenin üzerine biraz nemlendirici krem sürüp 1-2 dakika kadar rektumda bekletin. Bebeğinizin ayak bileklerini sıkıca tutmanız gerekir. Termometreyi aldığınızda 38 dereceyi gösteriyorsa ateşi var demektir.
Biraz  büyük çocuğunuzda  termometreyi dilinin   altına   koyarak  da   ateşini  ölçebilirsiniz. En az 3 dakika beklemeniz gerekir.  Dil altı ölçümlerinde, civalı termometre   kolayca   kırılabileceği için    sayısal   termometre   tercih edilmelidir. Termometre 38 dereceyi gösteriyorsa ateşi var demektir.
En  iyi  ve kullanımı  en fazla olan yöntem koltuk altından ateş ölçme yöntemidir. Civalı termometreyi koltuk altına koyun, 3-4 dakika bekledikten sonra alın. Koltuk altı ölçümü gerçek vücut sıcaklığından 0,6 derece daha düşüktür. Bunun için termometre 37,5 derecenin üzerinde gösteriyorsa ateşi var demektir.
Çocuğunuzun ateşini 20 dakika ara ile tekrar ölçün. Yine yüksek bulursanız, ateşini düşürmek için harekete geçin. Yüksek ateş bir hastalık belirtisi olduğundan,  ateşin  düşürülmesi tedavi anlamına gelmez. Esas hastalık tespit edilerek uygun tedavi verilmelidir. Ateş vücudun  bir savunma  mekanizmasıdır.  Mikroplara  karşı  vücudun direncini yükseltir. Çocuğun genel durumunu, sıvı dengesini, uyku huzurunu bozmayan hafif ateşlerde, ateş   düşürücü kullanılmamalıdır. Henüz ateş yokken, ateşi çıkmasın diye ateş düşürücü kullanmak da yanlıştır, hastalığın tanınmasını güçleştirir. Ateş düşürücü kullanılmış ve ateş düşmüşse, ateş çıkana kadar ateş düşürücüye devam edilmemelidir. Sık aralıklarla ve fazla dozda kullanılan ateş düşürücü zehirlenmelere yol açabilir.
 
Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?
♦ Çocuğunuzun ateşi yüksekse, titreme ve üşüme olsa bile üzerini örtmeyin. Birden yükselen ateş havaleye neden olabilir.
♦ Çocuğunuzun ateşi düşerken terleyip su kaybeder.  Bunun için bol bol sıvı gıdalar verin.
♦ Çocuğunuzun ateşi 38 derecenin üstündeyse, önerilen dozda parasetamol şurubu verin.
♦ Çocuğunuzun alnına soğuk veya nemli bir havlu koyun.
♦ Çocuğunuzun ateşi 39,5 dereceden yüksekse ılık su ile banyo yaptırın. Veya ılık suya batırılmış süngerle vücudunu silin. Kesinlikle soğuk su kullanmayın. Her beş dakikada bir ateşini ölçün.
♦ Hiçbir zaman alkol veya sirkeli su kullanmayın. Çocuğunuz bunları teneffüs edebilir ve zararlı sonuçlara yol açabilir.
♦ Çocuğunuzun ateşi 39,4 dereceden yüksekse (1 yaşın altındaki bebekler için 38,3 derece) ve 24 saattir ateşi varsa hemen doktorunuzu arayın.

Ateşli Havale
Belirtileri: Çocuk havale geçirirken bilincini kaybeder, gözlerini bir noktaya sabitler. Dişleri kilitlenir; ağız, yüz, kol ve bacaklarda ard arda kasılmalar, morarma görülebilir. Daha sonra kollarını ve bacaklarını birkaç dakika süreyle ritmik uzatıp çekip büker. Havale başlarken çocuk çığlık atabilir. Havale esnasında çiş veya kaka yapabilir. Havale sonunda çocuk dalgın olabilir ve uyumak isteyebilir.
Aniden yükselen ateşin beyne yaptığı etkiyle çocuklarda havale nöbetleri olabilmektedir. Ateşli havale 6 ay -6 yaş arası çocuklarda görülebilmektedir. Bunun haricindeki yaş gruplarında görülen havalenin sebebi ateş değildir. Menenjit, epilepsi, zehirlenme gibi önemli hastalıklar araştırılmalıdır. Ateşi yükselen her çocuk havale geçirmez. Ancak bir defa havale geçiren çocuğun daha sonraki ateşlenmelerinde havale geçirme ihtimali daha yüksektir. Bazı ailelerde bu hastalığa daha sık rastlanır. En sık rastlanan havale nedeni grip gibi ateşli hastalıklardır.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?
♦ Havale geçirmekte olan bir çocuğa yapılacak en iyi yardım, çocuğun rahat solunum yapmasını sağlamaktır. Havale geçirme esnasında  çene  kaslarının kasılması,  dilini ısırıp kanatması, bazen ağzında biriken köpükler çocuğun solunumunu güçleştirmektedir. Çocuğun kesici olmayan bir şeyle ağzı aralanarak, ağız boşluğu temizlenir, ağız açık tutulur. Havale geçiren bebek ya da küçük çocuksa, dizlerinizin üzerine yatırarak, dilinin arkaya kayıp nefes borusunu tıkamasını önleyebilirsiniz.
♦ Çocuğunuzu  havale geçirirken  bir an  bile yalnız bırakmayın. Çocuğunuzun düşmesi ve çarparak yaralanmasını önlemek için etraftaki eşyaları kaldırmalısınız.
♦ Çırpınma  hareketleri  bittikten  sonra,  çocuğunuzu  yan  çevirin, solunum yollarını dilinin ve tükürüklerinin kapamasını önlemiş olursunuz.
♦ Bu esnada çocuğunuzun ateşinin düşürülmesine çalışın. Giysilerini çıkartın;  koltuk altı,  boyun,  kasık,  alın  bölgelerine  ıslak  bezler koyun veya ıslak bir süngerle vücudunu silin. Bir süre sonra havale genellikle durur, çocuğunuz gevşer ve uykuya dalar. 20 dakika süren bir havalenin herhangi özel bir ilaçla durdurulması gerekir. Eğer çocuğunuzda havale 15 dakika içerisinde geçmemişse, hemen bir sağlık kuruluşuna götürün. Eğer kısa sürmüşse havale bittikten sonra gerekli teşhis ve tedavinin yapılması için yine bir sağlık kuruluşuna götürün.
♦ Doktorun tavsiyesi olmadan çocuğunuza hiçbir ilaç vermeyin.
♦ Ailenizde ateşli havaleye yönelik bir eğilim varsa, çocuğunuz hasta olduğunda, ateşinin 39 dereceyi aşmaması için elinizden geleni yapın.

Yazının kaynağı : Sevda Salihoğlu Dursun ( Bebek Bakımı ve Sağlığı )

 

Yorumlar (15)Add Comment
...
Yazan Sukriye, +
Meraba benim 3 yasında oğlum var.gecen sene 2 yasında iken grip oldu ve ateşi çıktı,ateş düşürücü verdik üzerini zaten soymuştum ve ılık bir duş da aldırmıştım.ayrıca esim de doktor.ama buna rağmen 37.3 derece ateşle havale geçirdi.hayatımda yaşadığım en kötü olaydı.neyse ki hastanenin tam karşısında oturuyoruz saniyeler icinde müdahale oldu.çok şükür hiç bir şeyi yok.Allah kimseye yaşatmasın.yani bazen ne yaparsanız yapın ne kadar bilinçli olursanız olun bazı seylerin önüne geçemiyorsunuz.Allah bir daha yaşatmasın...
...
Yazan m gungor, +
bende buradan takıp etım cocugumun atesı 39 cocuk4 yasında yollrımız kapalı kardan hastaneye ulasım olmadıgından sureklı cocuga ılık dus aldırıp koltyk altı ve kasıklarına ıslak havlu ıle atesı dusurmeye calıstık ates 37.7 ye dusure bıldık bu arada 112 acıl servıstende yardım alıyorum coucuga 3 kez 2 saat arayla parol ates dusurucu verdım .ınsallah sabaha kadar duzelır de hastaneye gotoroyum cunku bulundugumuz yer koy en yakın hastane 32km dır ıste devletımızın sahıpsızlıgı gece sabaha kadar yataamadım kendıme aıt 3arabam var fakat hastaneye gıdemıyorum cunku kar dan dolayı yollar kapalı .sadece buradakılere tsk ler edıyorum okuyup yola cıkrım kızımın atesı bırazda olsa dustu.
Suanda sabaha karsı saaat 05 30 .
...
Yazan hiragül, +
gercekten aydınlatıcı yazmışşınız benimde bebeyim ateşlendi ılık banyo sanırım rahatlattı gece tekrar ateşlenmez işallah girip sonrası ateslendi bnde napıcamı sasırdım yardımcı oldunuz icin teşekkurler
...
Yazan gülnihal selvi, +
dün gece 11aylık kızım birden ateşlendi.ateşi 39 du.fakat hiç paniklemedim.bu ilk deneyimim.başıma ilk kez gelmişti.yaptığım ilk şey kızımın üstündekileri çıkarıp ılık suyla elllerini yüzünü ayaklarını koltuk altını.yıkamaktı.daha sonrada bir ateş düşürücü verdim ateşi yarım saat sonra 37e düştü yarım saat sonra tekrar ölçtüğümde 36 ya düştü tabiki ben hiç uyumadım sadece onu izledim daha sonra üzerine ince birşeyler giydirip üzerini örtmeden uyuttum.fakat bu seferde titremeye başladı üşüyordu.ama ben yine örtmedim.yalnız eşim panik halındeydi.dişleri çıkmaya başlıyordu onun ateşidir diye onu o esnada rahatlatmaya çalışıyordum.sabaha karşı kızımın ateşi tekrar yükseldi 39oldu tekrar.bu seferde ılık suya batırılmış tülbentle alnına kompres yapmaya başladım.5dk içerisinde 36 ya düştü sonra mışıl mışıl uyudu sabahta gayet dinamikti.bu yazdıklarımı biliçsiz bir şekilde yapmadım.okuduğum bilgilerden yola çıkarak yaptım söylemek istediğim şey bu gibi durumlarda panik yapmamak ve biliçli davranmaktır.en ufak bir yanliş hareket acı sonlara nedn olabilir.allah bütün annelerin ve yavrlarının yardımcısı olsun
...
Yazan sımay-dılek, +
gerçekten çok aydınlatıcı teşekkür ederim.3 aylık kızım var dün gece biraz ateşlendi 37.5 panik yaptım sabaha kadar uyumadımsmilies/kiss.gifallah tüm bebekleri annelerine bağışlasın allah acılarını üzüntülerini göstermesin inşallah.....
...
Yazan yasin ayşe, +
gerçekten anlamlı şekilde yazmışsınız çok teşekkürler ederiz
...
Yazan banu kavak, +
gerçekten çooooooooook yardımcı oldu teşekkürler ellerinize sağlık
...
Yazan sibel sibel, +
...teşekkürler............çok net bilgiler .....çok yardımcı oldu...
...
Yazan Serap, +
Cook iyi yazmışsınız ama gercekten panik halinde bunları yapmak zor olur
...
Yazan çiğdem egeli, +
evet çok güzel ayrıntılı yazmışsınız ama insanın başına gelince o panikle bunlar aklımına gelirmi orasını bilmiyorum,rabbim tüm annelere böyle bir olay yaşatmasın,bebekleri bu tür hastalıklardan korusun,zor bir şeysmilies/sad.gif
...
Yazan ellea, +
tesekkur ederiz
...
Yazan hidayet doguz, +
çok güzel bilgiler vermişsiniz anneler için yönlendirici teşekkürler
...
Yazan fatma gul, +
gerçekten çok guzel yazmişsınız bızım için çok önemlı bılgıler çok tşk ederız
...
Yazan halil kasapoğlu, +
çok teşekkür ederiz biz anne ve babalara çocuklarımızı yetiştirirken yardımcı ve yol gösterici olduğunuz için
...
Yazan ewstetüatü, +
mükemmel yazmışsınız

Yorum Yaz
Daha kucuk | Daha Buyuk

busy
 
Kimler Sitede
Şu anda 62 ziyaretçi ve 1 üye çevrimiçi
En Sevilenler