Kulak Ağrısı
kulakYavrunuzda çok yüksek ateş varsa, sık sık kulağını tutarak ağlıyorsa, huysuz ve iştahsızşa, hemen orta kulak iltihabını aklınıza getirin. Peki, doktor gelene kadar ağrıya karşı   ne    yapacaksınız.
Küçük çocuklarda özellikle kış aylarında orta kulak iltihabı oldukça sık görülür. Açık havada, ya da cereyanda fazla kalan bir çocuk, üşütür, hemen anjin olur. Aslında bunun büyük bir tehlikesi yoktur. Fakat bazen hasta avaz avaz bağırmaya, ağlamaya başlar. Ateş çok yükselebilir. Huysuzluğu artar, "hiçbir şey yemez. Anne çocuğun sürekli olarak ellerini kulaklarına götürdüğünü farkeder: İşte bütün bunlar bir orta kulak iltihabının belirtileridir.
Anneler böyle durumlarda genellikle hemen doktor çağırırlar. Fakat çocuğunuzun uzun süre acı çekmesini istemiyorsanız,ecza dolabınızda bulunduracağınız kulak damlasıyle küçüğün ağrısını dindirmeyi deneyebilirsiniz.
Kulak damlası, çocuğun ağrısını hafifletir, ama hastalığı tedavi etmez. Damlanın etkisiyle, kulaktaki basınç kalkar, ağrı diner; fakat vücudun hastalığa karşı doğal direnci azaltılmış olur.
Yandaki resme dikkatle bakarsanız, kulak damlasının orta kulak iltihabına neden yararlı olmadığını daha iyi anlayabilirsiniz. Damlayı damlattığınız yerle, iltihabın bulunduğu orta kulak arasında, orta kulağı kirden ve soğuk havadan koruyan kulak zarı bulunmaktadır. Mikroplar da bu zarı geçemezler. Aksi halde zar patlamış ve henüz iyileş-memiş demektir. Mikroplar, orta kulağa bambaşka bir yoldan, orta kulağı burna bağlayan ve "östaki borusu" denilen bir kanaldan girerler.
Çocuğu orta kulak iltihabı geçiren ve doktorun gelmekte geç kaldığı bir zamanda, evde kulak damlası da bulunmuyorsa anneler ne yapmalıdır? Çok basit: Ecza dolabındaki burun damlası da kulağa damlatılabilir. Bu damla da, tıpkı mikroplar gibi, aynı kanaldan geçerek orta kulağa ulaşabilir. İltihaplanma azalır, sancı kesilir.Bu arada yüksek ateşe karşı tedbir almayı ihmal etmeyin.
Doktor geldiği zaman, uygulanacak tedaviyi saptayacaktır. Hastalığa yol açan mikropları yok edecek antibiyotikler vardır. Çocuk hemen muayene edilirse, orta kulaktaki iltihaplanma kendiliğinden ve kısa bir süre içinde geçer. Fakat geç kalınmışsa, o zaman kulak zarının delinmesi ve iltihabın alınması gerekmektedir. Bu, korkulacak bir işlem değildir. Kulak zarında açılacak küçük delik çabuk kapanır ve işitme duyusuna   zarar vermez.
Yorumlar (5)Add Comment
...
Yazan mermaid, +
arkadşlar gerçekten çok bilgilendik gerçekten sagolun
...
Yazan cansel., +
slm benim kulağım 7 sene önce felaket şekilde gece ağrımaya başladı sabah doktora gittim bi teşhis koyamadı işitme kaybı var dedi ama bir sebep bulunmadı kac kez doktora gittim adiometri testi istedi en sonunda araştırma merkezine gittim ameliyat olcaksın ama neden kulağında işitme kaybı var anlamadım dedi sol kulağım şaun duymuyo ameliyatta olmadım. çok kötü bişey duymamazlık smilies/sad.gif
...
Yazan winxx, +
gayet doğru soylenenlerin hepsini yaşadım ve denedim ağrıyo iyi geliyor size dier bir yol soyleyeyim fon makınası ve soğanın suyunu kulağınıza damlatın ağrısı azda olsa dinior yazana tşk ederim çok güzellsmilies/smiley.gifsmilies/smiley.gifsmilies/smiley.gif
...
Yazan Sewqi, +
Ben hamıleyımmm kulaqım Çok aqıRıoo ne yapmaLıyım ltfenn
...
Yazan okok, +
çok bilgilendik

Yorum Yaz
Daha kucuk | Daha Buyuk

busy
 
Kimler Sitede
Şu anda 61 ziyaretçi çevrimiçi
En Sevilenler