Sık sık kusuyor, salya akıtıyor ve hıçkırık tutuyorsa...

Sık sık kusuyor, salya akıtıyor ve hıçkırık tutuyorsa...

BEBEKLİ annelerin yavrularının kusma, hıçkırık ve salyasından çoğu şikâyetçidir. Bebeğin boynuna astıkları önlük, hemen hiç kuru kalmaz: Ya devamlı salyaları akar, ya da süt içtikten sonra sık sık kusarlar. Anneleri üzen ve endişelendiren bu sıkıntıların nedenlerini doktorunuza sorduk. Bakın bu konuda ne diyor:

Soru: Bebeğin tükürmesi ve salyasının akması,endişelenecek bir şey midir, doktor?
Cevap: Eğer bunun miktarı pek az ise, bebeğin gelişmesinde bir aksaklık yaratmıyorsa, hayır.
Soru: O halde bu olaya "normaldir" diyebilir miyiz?
Cevap: Bir ölçüde evet. Genellikle altıncı aya kadar sık görülen salya akışı, giderek azalır, en sonunda kendiliğinden geçer.
Soru: Peki, bu duruma karşı anne bir şey yapamaz mı?
Cevap: Bebeğin mamasını, ya da sütünü, biraz yulaf ezmesi ya da mısır nişastasıyla kıvamlandırabilir. özellikle bir konuya dikkat etmesi yararlı olur: Bu da, bebeğin altını, emzirmeden veya mama vermeden önce değiştirmektir. Çünkü bebek bu işlem sırasında sağa-sola döndürülüp, çok hareket ettirildiğinden, mamasını hemen az önce yemişse, bunun bir kısmını çıkarması olağandır. Yine bebeğe mamasını yedirdikten sonra bir süre başının altına alçak bir yastık koyarak yükseltmek de, kusmasını önleyen bir çare olabilir.
Soru: Bebeğin kusması, nelerin belirtisi olabilir?
Cevap: Kusma genellikle önemli bir belirtidir. Bir hastalığın habercisi olabilir. Süt çocukları mide-barsak yolunda olsun, ya da bir başka bölgede olsun, hastalıklara genellikle kusmayla tepki gösterirler. Özellikle kusmayla birlikte ishal de görülürse, durum daha tehlikeli sayılabilir. Bunun sonucu, bebeğin su kaybı ve buna bağlı olarak tuz eksilmesi, metabolizmasını felce uğratabilir. Bu da hayatî tehlike yaratabilir. Böyle bir durumda, hemen doktora giderek tedaviye başlamak en doğru yoldur.
Soru: Öyleyse, kusmanın nedenini mutlaka bulaşıcı bir hastalıkta mı aramak gerekir?
Cevap: Bazı durumlar dışında, evet. örneğin, bebek daha doğumunu izleyen ilk günlerde kusmaya başlamışsa, mide-barsak kanalındaki bir tıkanıklıktan kuşkulanmak gerekir. Bir başka olasılık da, mide çıkışını kapatan mide alt kapakçığının fazla gelişmesi sonucu, sindirilen besinlerin mideden çıkamayışlarıdır.
Soru: Peki, ya bebeği hıçkırık tutarsa ne yapmalı?
Cevap: Genellikle hıçkırık, zararsız bir kas seğirmesidir. Ancak çok sık tekrarlıyorsa, her emzirmeden, ya da mamadan sonra görülüyorsa, bebeğin doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Bebeği her beslenmeden sonra karın üstü yatırmak da, yararlı olabilecek bir yoldur.

Sonuç olarak, bir tavsiyemiz daha var: Zararsız gibi görünen kusma ve salya akışını, anne titiz bir gözle izlemelidir. Çünkü bebek, vücut ağırlığının % 20'sini, günlük beslenmesiyle sağlamaktadır. Bunun en ufak bir kısmını bile kaybetmemesi doğru olur. Bu yüzden anne, fazla telâşlı ve evhamlı olmamalı, ama gerektiğinde de doktora danışmaktan, sormaktan çekinmemeli, belirli aralarla bebeğini kontrole götürmeyi de unutmamalıdır

Yorumlar (5)Add Comment
...
Yazan badem sekerı, +
benım kızımda 6. ayına gırdı sma mamayı bıberonda verınce kusuyor ama bebelac kasık maması yada pure verdıgımde fazla kusmuyr hıckırık bazen cok tutuyor bazen yok ama salyamız var dıs cıkar dıyorlar ne yapıcagıma sasırdım yardım ıstıyorumsmilies/sad.gif
...
Yazan Kızlar korkmayın, +
Kızlar benim kızımda çok kusuyodu sonunda reflüsü olduğunu anladık bir sürü tedaviler uygulandı şuan 8 yaşında ama hala devam ediyo rahatlızlığı
...
Yazan figen almanya 25 mayis 2010, +
bebegim 5,5 aylik gün icinde sürekli kusmakta,doktoruma sordum:kusan cocuk beslenen cocuktur diyor.cok kilolu degil ama,yine de üzülüyorum acaba ne zaman gececek.4 gözle bekliyorum.
...
Yazan burcu MUS, +
ben sureklı arastırıyorum ınanın doktorlar bıle bılmıo bu kadarını dermısımsmilies/cheesy.gifkusmaları normal benımkıde ha bıre cıkarıo ama sabredın yahu gececek hepsı.bır de gece uyusalar ya......
...
Yazan rumeysa ADANA, +
Kusmalardaki en büyük etken biberonla beslenirken hava yutmasıdır.

Yorum Yaz
Daha kucuk | Daha Buyuk

busy
 
Kimler Sitede
Şu anda 153 ziyaretçi ve 3 üye çevrimiçi
En Sevilenler