Doğumsal Diyafram Fıtığı

Dölüt yaşamının 8-10. haftaları arasında diyafram kası gelişerek henüz birleşik olan ilkel kann-göğüs boşluğunu karın boşluğu ve göğüs boşluğu olmak üzere iki bölüme ayrılır. Aynı dönemde mide-bağırsak sistemi de kann boşluğuna doğru uzayıp kendi ekseni çevresinde dönerek bu boşlukta kalıcı konumunu almaya başlar. Birbiriyle çok yatandan ilişkili bu iki süreçten birinde ortaya çıkabilecek herhangi bir bozukluk diyaframda bir fıtık oluşmasına yol açabilir. Çoğunlukla fıtıklaşma diyaframın arka-yan bölümündedir. Olguların büyük bölümünde doğumdan hemen sonra değişen şiddette solunum güçlüğü belirtileri ortaya çıkar. Ama bazı hastalarda hiçbir belirti görülmez ve geniş bir fıtık bazen bir akciğer filminde rastlantıyla saptanabüir. Kann içe çökük "kayık" biçiminde görülür.
Mediyastin denen akciğerler arasındaki bölgenin yer değiştirmesi büyük damarlann çekilmesine ve bükülmesine yol açarak ölüm tehlikesi yaratan ağır kalp ve dolaşım bozukluklarına neden olabilir. Öbür ölümcül nedenler arasında akciğer enfeksiyonları, erken doğum ve ona eşlik eden gelişim bozukluklanyla hepsinden de önemlisi, bağırsağın kendi ekseni çevresinde yanlış dönmesi sayılabilir. Bunların içinde en sık rastlanan ölüm nedeni solunum yetersizliğidir. Karın ve göğüs boşluğu diyafram adlı kasla birbirinden ayrılır. Bu kasın içinden kan damarları, sinirler ve diyaframın hemen altında mideyle birleşen yemek borusu geçer. Diyaframda içinden yemek borusunun geçtiği delik bazen normalden büyüktür ve midenin bir bölümünün göğüs boşluğuna geçmesine, yani "fıtıklaşmasına" izin verir. Yemek borusunun hemen yanından gerçekleşen fıtıklaşmalar ender görülür; bulguları yemek borusu dariığındakileri andırır. En sık görülen belirtiler büyümede yavaşlama, yutma güçlüğü, kusma ve mide içeriğinin solunum yollarıyla akciğere kaçarak emilmesine (aspirasyon) bağlı zatürreedir. Yemek borusu iltihaplanırsa ağrılar ortaya çıkar ve kanama görülebüir. Yemek borusu darlığı gelişirse kusmukta sindirilmemiş besinler de bulunur. Büyük çaptaki diyafram fıtıkları çoğu.kez belirti vermeyebilirler. Yaşamın ilk aylarında mide ağzının (kardiya) büzgen kası, yani yemek borusunun alt ucunu mide girişinden ayırarak bu bölgeyi kapatan kas tam anlamıyla güçlü değildir. Bu yüzden mide içeriği sık sık yemek borusuna geri akabilir. Bu'tip geri akmalar hemen her zaman küçük bir fıtıkla birlikte görülür ve görülen belirtiler fıtığın büyüklüğüne pek az bağlıdır.

Komplikasyonlar
Mide-yemek borusundan geri akış yemek borusu ve solunumla ilgili rahatsızlıkların en sık rastlanan nedenidir, çünkü alman besinler bu geri akmayla hava yollarına kaçarak bir akciğer iltihaplanmasına yol açabilir.

Tedavi
Önleyici tedavi belirtilerin geçmesinden en az üç ay sonrasına değin bebeğin gece gündüz yan dik bir durumda beslenmesidir. Sütçocuklannı yalnızca yatakta yatırmak yeterlidir. Yoğunlaştırılmış mamaların, sakinleştiricilerin ve asit giderici ilaçların verilmesi de yararlı olabilir. Tedaviden yararlanamayan bir yemek borusu darlığı cerrahi girişim gerektirebilir.

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum Yaz
Daha kucuk | Daha Buyuk

busy
 
Kimler Sitede
Şu anda 83 ziyaretçi çevrimiçi
En Sevilenler