Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeğiniz ağlama sebebi açlık değilse ve ayaklarını daha çok yukarıya doğru çekerek ağlıyorsa buna gaz sancıları sebep olabilir.Bebeklerin çok sık ve düzensiz beslenmeleri gaz sancılarını arttırabilir.ekerli su verilmesi, emziklerin bala veya pekmeze batırılması, çok erken ek besinlere başlanması, meyve ve meyve sularının gereğinden fazla verilmesi, yeterince olgunlaşmamış meyvelerde gaz sancılarını arttırır.Bebeğin kundaklanarak veya sarılarak hareket kabiliyetinin kısıtlanması, altının uzun süre ıslak bırakılması,bebeğe gereğinden fazla su içirilmesi,Uzun süre ağzı açık kalmış şuruplar, açıkta kalan yiyecekler (özellikle süt ve sütlü olanlar) da basit mikrobik kontaminasyonlar sonucu gaz sancısına neden olabilir.

Aşağıdaki makalede bebeklerde gaz sancıları ve bu konuda yapılması gerekenler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Durmadan ağlıyorsa...

Eğer bebeğiniz bir günde 3 saatten, haftada 3 günden fazla ağlıyorsa ve acısının tıbbi olarak bir açıklaması yoksa yani sağlıklı ise, bunun nedeni gaz problemidir. Bebeklerde açlık ve ağrıya bağlı olmayan ve açıklanamayan ağlama nöbetlerine kolik deniyor. Ağlama nöbetleri 1-2 saat devam eder ve bebekler bu dönemler arasında iyi görünür. Gaz sancısı olan bir bebek, ağlama nöbeti sırasında bütün kuvvetini tüketecek şekilde, durmak bilmeden ve teselli edilemeyecek şekilde ağlar. Çoğu bebeğin ağlama veya susmalarının açık bir nedeni yoktur.

 

Koliğin nedeni

Peki kolik denen gaz sancıları neden oluyor? Bebeğiniz neden bu kadar ağlıyor? Maalesef, kimse bunun tam olarak neden olduğunu bilmiyor, ancak kolik sağlıklı ve 5 ayın altındaki yenidoğanların yüzde 10-25'inde görülüyor. Kolik, bir hastalık değildir, sadece bebekte sağlıklı olmasına rağmen gaz sancısı nedeniyle teselli edilemeyen bir ağlama şeklinde görülüyor.

Gazlı bebek, rahatsız olduğunu gösteren hareketlerde bulunur. Bunlar: Bacaklarını uzatır ya da kendine doğru çeker. Bunu gazı çıkarmak için yapar. Ağlar ve huzursuzluk duyar. Bebeğinize günün herhangi bir saati rahatsızlık verebilir. Ama daha çok akşam saatleri ile gece yarısı ortaya çıkar. Gaz, sıklıkla uyumasını geciktirir ve gece uyanmalarına neden olur. Gazlı bebekler genelde hassas mizaçlı, ilgi isteyen ve çok daha kolay uyanan karakterdeki bebeklerdir. Bazen anne-babalar bu durumdan kendilerini sorumlu hissedebilirler, ancak bebekte kolik gelişmesi kötü anne-baba olduğunuzu kesinlikle göstermez, bu nedenle kendinizi suçlamayın.

Nedeni ne olursa olsun kolikli bir bebekte çığlık atar şekilde ani başlayan ve teselli edilemeyen bir ağlama şekli görülür. Gaz sancısı sırasında vücudu gerginleşir, sırtını geriye doğru büker, yüzü kızarır, el ve ayakları hafifçe morarabilir.

Ne kadar devam eder?

Genellikle 2-4 hafta arasında kolik belirtileri kendini gösterir. Bebeğin ağlamaları 6-8 hafta arasında şiddetlenir. En iyi tarafı da sonsuza kadar sürmeyecek olmasıdır. Ağlamalar 2. veya 3. ayda azalmaya başlar, kolikli bebeklerin yüzde 90'ı dördüncü aylarında düzelirler.

Bebeğinize nasıl yardım edebilirsiniz?

Öncelikle derin nefesler alın ve rahat olmaya çalışın. Sakin ve nazikçe yapılan hareketler bebeğinizi rahatlatacak en iyi yaklaşımdır. Koliğin muhtemel sebeplerine göre yaklaşım tarzınızı şöyle belirleyebilirsiniz:

1- Bebeğinizin merkezi sinir sistemi tam olarak gelişmemiş olabilir ve dünyadaki gürültülere henüz hazır olmayabilir. Bu durumda bebekler üçüncü haftanın sonunda dış uyaranlara karşı daha uyanık olurlar ve sinir sistemi, istenmeyen bir davranış olan ağlamaya engel olamaz. Uyaran bombardımanı altındaki bebek, akşam saatlerinde iyice gergin ve uyarılmış olur. Bebeğinizi rahat ettirmeniz önemlidir. Ne zaman ağlarsa bebeğinizi kucağınıza alın ve onunla konuşarak veya şarkı söyleyerek onu yatıştırın. İlk 4 ayda bebeğiniz kucağa alışacak diye endişelenmeyin.

2- Sallanan bir koltukta bebeğinize sarılabilir, onu beşiğinde sallayabilir veya sallanan anakucağına koyabilirsiniz. Onu ince bir battaniye ile sararsamz veya kanguru ile önünüze asarak onunula dans ederseniz bebeğiniz daha az ağlayacaktır. Bebeğinizi karnınızın, dizinizin veya sıcak su torbasının üzerine yatırabilirsiniz. Sırtına hafif, ritmik hareketlerle vurarak masaj yapabilirsiniz. Kanguruya, ana kucağına veya pusetine koyarak yürüyüşe çıkabilirsiniz. Temiz hava ve ritmik hareketler bebeğinizin sakinleşmesine ve uykuya dalmasına yardım edecektir. Devamlı bir sese maruz kalacağı araba gezintisi de yapabilirsiniz. Bebeğiniz ile birlikte duş alabilirsiniz.

3- Bebeğinizin mide-bağırsak sistemi henüz tam olgunlaşmamış olabilir. Bebeğinizin özellikle beslendikten sonra gazının veya ağrısının olup olmadığına dikkat edin. Eğer gazı varsa gazının çıkarılmaya ihtiyacı vardır. Emziriyorsanız veya biberonla besliyorsanız ara ara gazını çıkartın. Biberonla besleniyorsa hava yutmadığından emin olun ve emziğinin uygun boyutta olmasına dikkat edin. Biberon büyük ise hızlı beslenmesine, küçük ise hava yutmasına sebep olacaktır. Hava yutmasını azaltan özel biberonlar denevebilirsiniz. Beslenme sonrasında bir süre sessiz ve hareketsiz kalmasına özen gösterin, evirip çevirmekten kaçının. Rezene, papatya gibi çaylar gaz sancısını hafifleten ve bebeği rahatlatan bitki özleridir. Doktorunuza danışarak bu çayları deneyebilirsiniz.

4- Bebeğinizin anne sütü içindeki bazı maddelere reaksiyonu olabilir. Anne sütü alıyorsa doktorunuza danışarak diyetinizi değiştirmeniz faydalı olabilir. Böylece bebeğinizin daha az ağladığını göreceksiniz. Baharatlı yiyecekler, buğday gibi lifli tahıllar, kabuklu yemişler, fasulye, karnabahar, lahana, brüksel lahanası, brokoli, soğan, sarımsak, çilek ve kahveyi diyetinizden çıkarmalısınız. Eğer bebekte ishal, kusma, egzama, hırıltı veya ailede inek sütü alerjisi varsa annenin aldığı inek sütüne bebeğin de alerjisi olabilir. Eğer emziriyorsanız 1 hafta süreyle inek sütü içmeyin ve inek sütü içeren peynir, yoğurt ve dondurma gibi yiyecekler yemeyin. Bu sürede bebeğinizin koliği azalırsa bu besinleri çok az tüketmelisiniz. Eğer hazır mama veriyorsanız ve bebeğinizde alerji belirtileri varsa 1 hafta süreyle hipoallerjik olan mamalardan birini veya soya içeren mamalar vermeyi deneyebilirsiniz. Bu konuda doktorunuza danışmalısınız.

5- Bebeğiniz kaprisli, hassas ve tepkili olabilir. Birkaç hafta erken doğan prematüre bebeklerin sakinleştirilmesi daha zordur. Eğer hiçbir şey işe yaramıyorsa doğal olarak endişelenmeye başlarsınız. Anne-babada endişe, sinirlilik ve kızgınlık olursa bebeği sakinleştirmekte daha çok zorlanabilirler, bebek sizdeki gerginliği hissederek daha huzursuz hale gelebilir ve sakinleşmesi daha zor olabilir. Eğer kendinizi gergin hissetmeye başladıysanız, mola vermeniz önemlidir. Kendi sağlığınıza da dikkat etmelisiniz. Günde en az 1 kez gündüz de uyumaya çalışın.

6- Kolikli bir bebeğin bakımını iki kişinin üstlenmesi daha uygun olur. Eşiniz veya güvendiğiniz bir kişiden bebeğinize bakmasını isteyebilirsiniz. Siz de bu arada sakin bir odada dinlenebilir veya uzun bir banyo yapabilirsiniz. Veya bir süre evden uzaklaşabilirsiniz, temiz hava almak ve zihninizi dinlendirmek size enerji verir. Eğer yardım alabileceğiniz kimse yoksa; bebeğinizle birlikte yürüyüşe çıkabilir ve temiz hava alabilirsiniz, içinde bulunduğunuz durumla ilgili her gün bir arkadaşınızla konuşabilir ve endişelerinizi paylaşabilirsiniz.

Sık yapılan yanlışlar ve yapılması gerekenler

. Eğer emziriyorsanız kesmeyin. Her ağladığında emzirmeyin veya biberon vermeyin. Ağlama nedenlerinden biri de karnının aç olmasıdır, ancak son 1-2 saatte yeterli beslendiyse tekrar beslemeyin.

. Bebeğiniz ağladığı zaman kucağa alınmasına ihtiyacı vardır, ancak ağlamadığı zamanlarda kucağa almayın.

. Bebeğinizi uyuması için sürekli sallıyorsanız, bu durum bebeğiniz için vazgeçilmez bir alışkanlık olacaktır. Bunu önlemek için bebeğinizin uykusu geldiğinde ve ağlamadığı her zaman onu yatağına koyun. Böylece rahat pozisyon almayı ve uyumayı öğrenir. Ağlamıyorsa uyuması için sallamayın ve emzirmeyin. Kolik önlenemez ancak uyku sonınu önlenebilir.

. Gündüz uzun süre uyumasını azaltmaya çalışın. Eğer gündüz 2-3 saatten fazla uyuyorsa nazikçe uyandırın, oyun oynayın veya onu besleyin. Böylece gece uyanık kaldığı saatleri azaltmış olursunuz.

. Bebeğinizi su yatağında ve yumuşak yastıklarda yüz üstü olarak bırakmayın. Çünkü bu şekildeyken bebekler nefes almak için başlarını kaldıramazlar. Bebek bu durumdayken nefes alamama ve beşik ölümü riski mevcuttur.

Makalenin Kaynağı: Bebeğim Dergisi

Yorumlar (72)Add Comment
...
Yazan gonul cetinkala, +
merhaba benim kizim suan 3.5 aylik ve bizde cok cektik cok doktor gezdik tahlil yapdirdik ama sonunda iyi oldu. anne sutu veriyorsaniz yediklerinize dikkat edin, cig sebze meyve yemeyin asitli icmeyin kuru bakla gillere dikkat edin ama hazir mama yiyorsa huma antikolik diyet mama tavsiye ederim cunku kolay sindirim sayesinde rahatliyor. papatya cayinida cok sevebilirler hemde rahatlatiyor. huzursuz oldugunda banyoya sokun ama cok ilik olmasin usur cunku. ve bitane bitkisel ilac var adini unutdum kimyon yagi ve corek otu yagi iceriyor cok iyi faydasini gorursunuz. insallah bebeginiz cabuk kurtulur bu sancilardan. birde unutmadan aktardan zencefil tozu alabilirsiniz mamasinin veya cayinin son bikac yudumuna cay kasiginin ucunla azcik koyarsaniz oda gaz icin vede oksuruge iyi gelecektir ama cok az koyulmali.
...
Yazan Oskem, +
Merhaba Anneler,
Benim oglum 3,5 aylik ve kendisinde inek sutu alerjisi oldugu icin malesef gaz sancilari normal bebeklere gore iki kat daha fazla. İlaclarin , bitkisel ilaclarin, karna yag surme, rezene verme gibi butun bunlari denediysekde malesef bu gunden gune artan gaz sancisini azaltamadik. Ancak arabasina koydugumda disarda duzgun olamayan bebegi sarsan yollarda yuruttugumde susuyor ve uyuyor. Tabi kis bebegi oldugu icin bunu herzaman yapamadigimdan evde muhakak siddetli agladiginda elektrik spurgesi, dablunmaz gibi yuksek sesli aletler calistirip ilgisini farkli yone cekiyorum. Ayrica kolik cd si de aldim ozellikle arabada calinca cok yardimini gordum. Ben artik oglum agladiginda ya sabir cekip balkona cikip iki uc dakka nefes alip gelip yukarida dediklerimi yapiyorum. Gunduz cok uyumadigindan geceleri masallah bir sorunumuz yok. Bebeginizi gunduzleri bol bol yorun. Kol bacak antremanini devamli yaptirin ve balkona 10 dkligina cikartin temiz havanin yararini cok goreceksiniz. 6. Aydan sonra rahatlayacagiz yuzduk yuzduk kuyruguna geldik haimlar biraz daha sabir.
...
Yazan sema yetim, +
bizim kızımız da aşırı derecede gazlı.ilk 3-4 aydan sonra geçiyor diyenlere hayran kalıyorum.yok öyle bişe.en azından bizde yok .6 aylık oldu hala son sürat ve ne zaman tutacağı belli olmuyor.ısrarlı şekilde ,düzenli,denemediğim ilaç yöntem kalmadı.idrar ve kanında da bi sorun çıkmadı.
yani şu ilaç bu ilaaç her bünyede farklı ama beim kızıma hiç biri işlemedi smilies/sad.gif((
...
Yazan oguz batuhan, +
merhaba benım oglum 1 bucuk aylık acayıp gaz sorunu var metsıl fayda etmedı colınox ıyı ama bebegımı oksurtuyo sımdı sab ve neo baby denıyorum bakalım ınsllh ıyı olur
...
Yazan serife ozkul, +
benim bebegim 4 bucuk aylik ve kolik problemi hala gecmedi o kadar fazlaki ben bebegimin 13 saat hic uyumadigini bilirim ben kendi yorgunlugumu gectim bebegimin bu durumu beni cok uzuyo metsil, zinco, bio gaia ve nurse harveys kullandim ayrica papatya cayi ve rezene cayi verdim onlarin yaninda ayaklara masaj yapmaktan tutun karnina havlu koyymaya kadar herseyi denedim hicbiri zerre kadar fayda etmedi.. artik pes ettim sadece dua ediyorum bi an once bitsin su kolik mereti
...
Yazan Gizemm, +
Merhaba ben izmirden Gizemm benimde 40 günlük bir bebeğim varr bebeğimin gaz sancıları çokk sub diye bir damla yanında annemin oğlan cevizi dediği aktardan aldığımız küçücük birceviz onu rendeleyip gazlı bezin içinde çıkı yapıp suya atıyoruz bir fincan suya. Deneyin iyi geldiğini gorceksinzz iyi Aksamlar. smilies/smiley.gif
...
Yazan bebekenim, +
benim 4 aylık kızım var gaz sancısı geldimi çok ağlıyor smilies/cry.gif bebeğimde ''KOLİK'' var geçmesini bekliyoruz.
...
Yazan YAZAN NEHİR 2012 AĞUSTOS, +
BENİM 4 AYLIK OĞLUM VAR ONUNDA 2 AYDAN İTİBAREN OLDUKÇA ARTTI..BENDE ON-X DAMLA- METSİL-ZİNCO-ŞİMDİDE NURSE HAVERS BAŞLADIM..SONUCUNU GÖRECEĞİM. İNŞALLAH İYİ GELİR..BİRDE REZENE ÇAYI VE ECZANELERDE SATILMAYA BAŞLAMIŞ ASİTİ ALINMIŞ ZEYTİNYAĞI VERİYORUMMM.....İŞTE BENDE BEKLİYORUMMMM 6 AY GEÇMESİNİ HERKESE KOLAY GELSİNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN...
...
Yazan BAKİ AKSU, +
Herkese selamlar tüm yorumları tek tek okudum benim ilk bebeğimde inanılmaz gaz problemi vardı her geceyi sabah yapıyorduk 2 ay kadar devam etti ikinci bebeğimizde aynı olacağını düşündük eczaneye gittim çok yaşlı bir eczacı abi mevcut gaz ilaçları yerine happbaby adlı bir ilaç verdi ilk bebeğimizde birçok ilaç denedik ama bunu hiç duymadığımı söyledim o da bana bunu bitkilerden terletme yöntemi ile elde edildiğini söyledi açıkçası tedirgin olmadım değil ancak çok güven verdi emzirdikten sonra günde 4 defa bir çay kaşığı bebeğe verdik ister inanın ister inanmayın ama ne gaz nede uyku problemi oldu 40 gün mışıl mışıl geçti yukarıda okuduklarıma bakınca herkes bir yöntem geliştirmiş hoplat zıplat sıcak havlu o ilaç bu ilaç açıkçası bunları bizde ilk bebeğimizde yaşadık tabi ben buna emin olmak için bu şikayeti olan en az 4 aileyede bu ilacı aldırdım 40 günlük olupta hala gaz ve uyku problemi olan bir bebekte kullandı akrabamız bebek o kadar sakinleştiki 40 gün sonra bu sakinlik aileyi bile rahatsız etti ve 4 kereden 2 kereye düşürdüler ve ona rağmen ne gaz problemi ne de uyku problemi olduğunu söylediler
...
Yazan HOPALI FATİH, +
ÖNÇELİKLE HERKESE SLM SİTEDE YAZAN BUTUN YAZILARI OKUDUM ÇÜNKÜ AYNI SORUN BİZDEDE VAR OKUDUKLARIMDAN DA ANLADIĞIM KADARIYLA ÜZERİNDE DURULMASI GEREKEN ÇOK ÖNEMLİ BİR AYRINTI VAR BU İŞİN PÜF NOKTASI HER ÇOCUĞA AYNI İLAÇ FAYDA ETMIYOR BAZISI REZENE CAYI ILE BAZISI ANASON ÇAYI ILE BAZISI İSE DOKTORUN VERDİĞİ BİTKİSEL BİR İLAÇ İLE ŞİFA BULUYOR MESELA BENİM KIZIMA DOKTOR NURSE HAVERS ADLI BITLISEL İLACI VERDİ HİÇ FAYDASINI GÖREMEDİM AMA OKUDUGUM YORUMLARDA FAYDASINI GOREN ANNE BABALAR VAR DAHA SONRA REZENE CAYINI KULANDIM YAPILAN YORUMLARIN ÇOGUNA DİKKAT EDİN ÇOĞUNLUK REZENEDE FAYDASI VAR YOK DEYIL ANASON ÇAYIDA FAYDALI UZUNLAFIN KISASI ÇOCUĞUNUZA BİR GÜNDE BİRDEN FAZLA YÖNTEM DENEMEYIN HERGÜN AYRI BİR YÖNTEMLE YAVRUNUZA UYGUN OLANINI BULUN BENİM TAVSİYEM BU SİZCEDE MANTIKLI DEYILMI....
...
Yazan gece, +
aynı acıyı paylaşıyor olmak acımızı hafifletiyor. insanın geometrik yapısı aynı olduğundan bilindik olan yöntemleri denemekte fayda var.benim tavsiyem aynı güne tüm yöntemleri sıkıştırmamak. birinci gün rezene ikinci gün sıcak havlu üçüncü gün nane çayı vb. yöntemleri sıralayıp hangisinin işe yaradığını bilmek ve onun üstünden gitmek gerekir. benimki rezene ile deva buldu. hepinize acil şifalar
...
Yazan Yüsra, +
Arkadaslar size bir yorumda bulunayım emzirdikten sonra bebeğin gazını çıkarın Eger bebek acsa hemen emzirmeyinn ONCE gaZini çıkartın sonra emzirin Eger o gaz icinde birikse birde yine emzirip onunda gazı birikse daha kötü olur size tavsiyem bebeğinize günlük papatya ve rezene cayı verin oda 2 tatlı kasığı yeter sab damla da çok ise yarıyor bence ben kızımda kullanıyorum elhamdulillah ise yaradı
...
Yazan yelda, +
benim bebeğim 2aylık gaz sancısına rezene kekik suyu nane
iyi geliyor
...
Yazan fatma darilmaz, +
slmlar benimde bebegim 21 günlük...gaz sorunu dogduktan 1 hafdasonra basladi...
sagolsun cörekotu yagi,badem yagi,rezene yagi vermemi söledi...bende hergün herhangi birinden 3-5 damla veriyorum cok rahatlatiyor bebegi...ayrica kekik yaginida topuklarina masaj yaparak sürüyorum buda iyi geldi..aslinda karninada kekik yagiyla masaj yapilabilir ama yakici bir yag bebegimin biraz büyümesini bekliyorum..umarim yardimci olabilmisimdir...erkek bebek gazli olur derlerdi de inanmazdim...insallah 3 ayda biter..
...
Yazan ezgi, +
benimde 2buçuk aylık bi kızım . ve ne yaparsanız yapın gaz sancısı geldiğinde kesinlikle sakinleşmiyor. zinco kullandık çok az fayda gördük. rezene çayını duydum denedim ama kızım tadını beğenmediği için içmek istemiyor ve zorlayınca daha çok ağlıyor. şimdi ne yapcağımızı bilmeden 3-4 aylık dönemi atlatmayı bekliyoruz smilies/cry.gif
...
Yazan GULSEN, 22.11.2010, +
BENIMDE DORT AYLIK BI OGLUM VAR COK FAZLA GAZI VAR METZİL ZİNCO FAYDA ETMİYOR AMA DIZLERINI VE BACKLARINI SICAK TUTUP ``BOGAZINA ZEYTIN YAGI SURUP ISITMAYI DENEDIM IYI GELDII ALLAH HEPIMIZE YARDIM ETSİN (ANNELERNIZIN KIYMETINI BILIN)
...
Yazan banu karlı, +
oğlum 1 aylık elma yağını karnına ve ayak tabanlarına sürüyorum rahatlıyor smilies/wink.gif
...
Yazan filiz 29 ekim, +
benim kızım 3 aylık günüzleri uyku yok gece uyumayı seviyo doktor 3.ayın sonunda gecer diyo ama bana öyle gelmiyo.yinede kızım için bir ömür uykusuzluğa razıyım.allah bütün çocukları annelerine bağışlasın
...
Yazan selimeö, +
gazlı olanbebeklere karnına zeytin yağı ile yağlayıp birhavluyu ısıtıp karnına sarın
...
Yazan songül celık, +
benım bebegımdede cok gaz var damlalar hıc fayda etmedi oğlum bır bucuk aylık.ama sureklı gaz sancısı var.acı elma yağı karnına damlatıp masaj yapın.bırde topuk altına cok rahatlıyor deneyın
...
Yazan mu-bil-ya, +
slm bizim kız 2 aylık yogun gaz sancısı var. yukarda yazılan yontemlerin hepsini denedik.açıkcası hiçbir işe yaramadılar.gene ne varsa kocakarı yontemlerinde var smilies/smiley.gif kara lahana yapragını suda kaynatıp halis zeytinyagında bekletiyosunuz sonra karnına sarıyosunuz 1-2 saat beklese yeter ama daha fazla da olabilir.baya azalttı ama yinede tam cozum bulamadık.uykusuz gecelere devam anlıycanız. allah hepimize kolaylık versin. tabi cocuk buyutmek bi sanattır diyebilirim. herkese kolay gelsin..
...
Yazan melis, +
merhaba
bizim bebegimizdede gaz problemi vardı Hamak kullanmamızı tavsiye ettiler gercektende işe yaradı
cenin pozisyonunda yatması iyi geliyor dediler.
standlı bebek hamaklarindan aldik ve gaz sancısı eskisi gibi olmadı.
tek bi sey ogrendim bebegin 9 ay boyunca anne karnında durdugu ortama ne kadar benzer bir ortam yaratırsanız bebek o kadar rahat buyuyor.
bence hamağı denemelisinizsmilies/smiley.gif
...
Yazan pelin.izmir, +
selam.bizim kızımızda 2 aylık ve gaz sorunu yeni başladı.rezene çayı çok iyi geliyor.tavsiye ederim.günde 2 çay kaşığı yeterli oluyor.sevgiler tüm annelere...
...
Yazan mine ozan, +
merhaba; benim bebeğimde 40 gününe kadar çok rahattı. 40. gününden sonra gaz sancısıyla tanıştık. geceleri durmaz ve uzun bir süre ağlardı. doktorumun yardımıyla günde 100 ml rezene çayını günlük 2 e bölüyorum ve bi sabah bi akşam çay kaşığıyla veriyorum. akşam yatarkende ayak ucuna battaniye altına sıcak su torbası koyuyorum ve çocuğum sabaha kadar rahat uyuyor. bebeklerimizi ve kendimizi ne kadar sıcak tutarsak o kadar iyi olur. smilies/wink.gif
...
Yazan gonull, +
merhaba benim bebeğim prematüre bebeğim 3 aylık oldu bebeğimde kolik var sanıyodum ama değilmiş bağırsak tembelliği varmış om-x colınox kullanıyorum biraz iyi geldi iyi geldi umarım bu zor günler geçer allah herkesin bebgine saglıklı ve uuzun omurler versin smilies/smiley.gifsmilies/wink.gifsmilies/cheesy.gifsmilies/grin.gifsmilies/angry.gifsmilies/sad.gifsmilies/shocked.gifsmilies/cool.gifsmilies/tongue.gifsmilies/kiss.gifsmilies/cry.gif
...
Yazan kulay, +
slm. benim bebişim 22 günlük. ilk zamanlar çok rahattı şimdi ise geceleri belirli saatlerde ağlama nöbetleri tutuyor sanırım gaz sorunu var. doktorumun tavsiye ettiği damla ile birde sakileştirme teknikleri ile susuyor. herkese tavsiyem doktor tavsiyesiz ilaç ve kocakarı ilaçları vermeyin
...
Yazan acil tıp teknisyeni turgut, +
bebeğinizin karın ve ayaklarına elma yağı ile hafif masaj yapın faydasını göreceksiniz
...
Yazan nilüfer37, +
benim bebeğim 2 aylık kolik varçok zor bişeysmilies/cry.gif
...
Yazan safinaz, +
benimde bebegimdegaz problemi var denemedigim sade nane suyu kaldı onuda denicem hersey aldık fayda etmiyo 3 ay geçcen diyo doktor
...
Yazan eylül, +
benim bebeğim de şuanda kolik ve durmadan ağlıyor iiki annem var ikimiz anca başa çıkıyoruz huysuzla smilies/smiley.gif lütfen çabuk geçsin koliği
...
Yazan yazan seyda, mart 20, 2010, +
selam arkadaşlar. benim de dünya tatlısı bir kızım var şu an tam 2 aylık. gaz sancıları hep gece tutuyor. sıcak havlu koyuyorum karnına çok rahatlatıyor birde rezene çayından bir kaşık veriyorum ve bende içiyorum oda rahatlatıyor.allah herkese şifa versin
...
Yazan yuşa mert, +
merhaba ben bugün 40 günlüğüm önceleri annem bana metsil isimli bir ilac verdi bir işe yaramadı sonra zinco verdi o tam olarak işe yaramadı şimdi colinox veriyor rahatlatım kendi kendime gazımı cıkarıyorum rahat uyuyorum annemi üzmüyorum yormuyorum tavziye ederim smilies/wink.gif
...
Yazan merve kerem, +
merhaba benim bebegimde 3 ayın içinde çok gaz sancısı oluyo o yüzdende zor uyuyo sab kullandım ama bir işe yaramadı şimdi zinco kullanıyorum daha iyi geldi doktor 3 ayın sonunda geçecek diyor hadi hayırlısı bakalım
smilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gif
...
Yazan nese, +
Benim de 2 aylık bebeğim var bizde de şiddetli gaz sancısı vardı,sab simplex damla ve rezene çayı kullandık,şimdi daha rahat uykusu da düzene girdi herkese sağlıklı ömürler dilerim smilies/smiley.gif
...
Yazan emine slc, +
merhaba,
benim bebeğimdedegaz sorunu var.47günlükşuan. babulineyi denedim o biraz iyi gelmişti. nurse harvey daha kötü yaptı sanki,bu gün nane kaynatıp vermeye başladım. ama benim yiyipiçtiklerimlede alakalı bu kesin. yiyip içtiğinize dikkat edin sevgili anneler,süt ve süt ürünleri gerçekten bebeğe çok gazyapıyor. bir süre sonra geçecek ama bu günler zor. Allah hepsine sağlık versin,gerisi hallolur. sevgiler
...
Yazan furkan, +
bebegim 1 bucuk aylık çörek otunu kaynatıp suyunu verin cok ii geliyo tavsiye eterim bide rezene çayı verin ii geliyo rezene çayı marketlerde ve eczanalerde bulunur...
...
Yazan senemsahra, +
ya şuan sabah karşı 5....bebeğim ağlıyo sanırım gaz sancısı var..acaba anason versem ii gelirmii.sıcak havluda deneyeceğimm.beneğim 21 günlükkk.ve fazlasıyla endişeleniyorum
...
Yazan döndü, +
merhaba benim iki aylık bebeğim var gaz sancısı çekiyordu metsil kullandım birde göbeğine saat yönünde ve ayaklarının altına bebe yağı ile masaj yapıyorum iyi geliyo
...
Yazan nesli, +
benim bebişimde 44 günlük gaz sancısı çok oluyo gündüz sürekli aglıyo..masaj iyi geliyo bide anason çayı arkadaşlar tavsiye ederim faydasını görüyorum
...
Yazan sinem, +
Doktorumuzun tavsiyesi üzerine Colinox damla kullandık bitkisel değil, içinde probiyotik var çok iyi geldi artık daha huzurluyuz kesinlikle tavsiye ediyorum arkadaşlar.
...
Yazan SENGUL09, +
Merhaba bebeğimde 45 günlükken başladı gaz sancıları tülbenti ısıtıp göbegine sarıyorum ve genellikle öyle bırakıyorum. günde iki kez göbegine ayak altlarına elma yagı sürüyorum. nane ve papatya kaynatıyorum içiriyorum. ayagına sadece don giydirip altına yatak koruyucu seriyorum ve onun orda hareket etmesini saglıyorum biraz msj la destekliyorum onunla konusmaya sakinleştirmeye çalışıyorum unutmayın bebegin kıyafetleri ne kadar rahat olursa o kadar rahat hareket eder ve gaz sancıları hem daha kısa sürer hem de çocuk hareket etmeyi daha çabuk ögrenir Rabbim hepimize derman versin Evlatlarımızı bizlere bagışlasın .UZUN ÖMÜRLER...
...
Yazan burcu uslu, +
merhabalar benim bebeğim14 günlük aynı şikayetleri yaşıyorum bende gaz sancılarından dolayı bebeğim çok rahatsız ı..dr ilaç vermedi.ilaçvermedi ne yapıcağımşaşırdım.....tavsiyesiolan varsa şimdiden teşekkürler....
...
Yazan GÜLSER, +
ARKADAŞLAR SİZE GAZ GİDERİCİ İLAÇ SAB SİMPLEX BENİM BEBEĞİME İYİ GELİYO TAVSİYE EDERIM
...
Yazan hasibe bilgin, +
öncelike bu bilgileri bizim bilmemizi sağladığınız için çok tşk ederizsmilies/smiley.gifbu bilgiler çok işimize yaradı
...
Yazan çağla, +
merhaba benim bebeğim şuan 3 aylık 3.haftadan beri gaz sorunumuz var.ben burda yazanları zaten uyguluyordum fakat bitkisel gaz damlasını rahatlatıyo sanıyordum daha çok gaz çıkarttırıyormuş.damlayı kestim ve oğlum daha rahatladı gaz sorunu gene var ama azaldı.hee birde bebeğiniz her ağladığında etrafınızdakilerin aç o çocuk aç ondan ağlıyor sütün yetmiyor mama ver demesi var bana bunu hep yapıyorlar inatla vermedim dün en sonunda yanlarında verdim ve bebeğim gene gazdan ağladı ozaman inandılar bana.ANNELER size tavsiyem onları dinlemeyin açlıktan ağlıyan bebek kendini belli eder siz emzirirkende ağlar o yüzden bildiğinizi yapın karnına sıcak havlu yada tülbent koyun inanılmaz iyi geliyor.....tüm annelere sevgiler
...
Yazan nur aydın, +
merhaba bizimde 20 günlük dünyalar tatlısı bir oğlumuz var son bir haftadır gaz sancılarımız şiddetlndi masaj ve bebeğimizle sohbet etmek gerçekten çok etkili tabiki birde doktorumuzun verdiği bitkisel damla Allah hepimizin evladına sağlık versin.acil şifalar
...
Yazan yazan emine 01 01 2010, +
benim kızım 27 günlük henüz 4 gündür gaz sancısı problemimiz var burda okuduklarımı deneyecegim insallah faydası olurda aglamaktan kurtulur bu bilgiler iin tesekkürler
...
Yazan gulsum aydın, +
benim kızımda 38 günlük yaklaşık iki haftadır gaz problemi var nurse harveys in faydası oldu birde arı mumlu mendili deneyeceğim faydası oluyormuş uykuya dalması için fön makinesini çalıştırıyorum sesini seviyor.
...
Yazan ELİF,, +
GÖĞÜS UCU YARA OLANLAR.....1 ÇAY BARDAĞINA 1 ÇAY KAŞIIĞI KARBONAT KOYUN VE GÖĞSÜNÜZE PANSUMAN YAPIN ..EN PAHALLI KREMLERDEN DAHA İYİ..BENİM ÖYLE İYİLEŞTİ..AMA HER EMZİRME SONRASI ..TADIDA BEBEĞE ZARAR VERMİYO AYRICA BEBEĞİNİZİN DİLİNDE OLAN BALONCUKLARIDA ENGELLİYO
...
Yazan nazlan, +
benim bebeğimde 4 ayı 1 hafta geçti ama hala gaz sancısı devam ediyor umutla bekliyorum ne zaman geçecek diye ne olurdua edin
...
Yazan nur, +
benim kızımda sürekli ağlıyodu doktorlar damla verdi ama fayda etmedi başka bir doktora gitdim NURSE HARVEYS diye bir bitkisel ilaç verdi kızımın gaz sancısı kalmadı tavsiye ederim.
...
Yazan zerrin, +
benim kızımda 24 günlük.Doğduğu günden beri geceleri ağlıyor.Her gece saat 12 den sonra bazen sabahlara kadar gaz sancısından dolayı ağlıyor.Büyük kızımda 3 yaşında kardeşinin sesine uyanıp o da yanımıza geliyor.Birisi uyusa diğeri ayakta olduğundan (malum 3 yaşındaki kızımda yalnız bırakmaya gelmiyo-suyu,ocağı vs...açıyo)Ben ise bugünlerin bir gün geçeceğini ve ilerde hatırlarken gülerek anlatacağımı düşünerek avunmaya çalışıyorum.Biliyorum ki bebeğim gaz sancısı çekiyor ama bu sancılar ona hiç bir zarar vermiyor,çünkü bunları hatırlamayacak bile...
...
Yazan esra27, +
bebeğim 14 günlük,kakasını rahat yapıyo fakat gaz sorunumuz başladı....yukarda okuduğum bitkisel yöntemler 14 günlük bi bebek için uygun olur mu??
...
Yazan acı çeken anne, +
BENİM BEBEĞİM 1 15 AYLIK AŞIRI DERECE GAZI VAR GECE GÜNDÜZ SÜREKLİ AĞLIYOR VE DE UYUMUYOR NE YAPACAĞIMI ŞASIRDIM ANNE OLMAK NE KADAR ZORMEDİMUŞ EN AZ 10 TANE DOKTORA GÖTÜRDÜM FAYDA ETMEDİ NE YAPMALIYIM...
...
Yazan ayse41, +
bebegim 4.5aylık gaz sancıları oluyordu metsil vedaha sonra babuline adında damlalar kullandk ikiside işe yaradı
...
Yazan coşkun akca, +
bebeği altı ay bir haftalık gaz sorunu hala devam ediyorsmilies/angry.gifsmilies/angry.gif
...
Yazan ..., +
bebeğim bir aylık gaz sancısı ve karın ağrısı yüzünden huzursuzlk ve uykusuzluk içindeydik internetten öğrnediğim bir uygulama biz rahatlattı nane kaynatıp 2 kaçık suyunu vveriyorum hem bebeğim gazını çıkarıyor hem tuvalet problemi olmuyor hemde uyuyor...
...
Yazan asl1_yamur, +
benim 22 günlük kızım var her emzirmeden sonra gazını çıkarmaya özen gösteriyorum ama genede çok huysuz aglamıyorda ellerini ayaklarını cırpındırıyor uykusubda bile mızırdanıyoor ne oldugunu anlayamadım gazını cıkarıyorum ama genede böle o huzursuzken bende huzurlu olamıyorum anne olmak çok zormuş...canım annem seni seviyorumsmilies/wink.gifsmilies/wink.gif
...
Yazan serhat, +
ben bebeğimin bacaklarını karnına doğru iteleyince rahatlıyor, bazen de uyuyor kendim buldum. Bisiklet sürme hareketide işe yarıyor deneyin... (canım kızım smilies/smiley.gif )
...
Yazan selen, +
benımde bebegım 1.ayı gectı son2 gundur aglıyo cok özellıkle aksam ve gece yarısı cok aglıyo gazı var galıba ne yapmalıyım rezene cayı verıyorum masaj yapıyorum
...
Yazan Duygu s, +
benim bebeğim 19 günlük durmadan ıkınıyo ve uymuyo güneşe çıkarınca rahatladı biraz karnına masaj yapmakta fayalı oldu doktor da gaz giderici verdi. birde bebe toprağı varmış oda gazasancısına iyi geliyormuş birde banyo yaptırmak daiyi geliyor bebeklere
...
Yazan karahan, +
insanon içi eriyor bebeği ağladığı zaman ne zormuş anne baba olmak
...
Yazan sultan, +
benim bebegimde 25 günlük önce cok iyiydi fakat 1 haftadır sürekli aglıyor 4 doktora götürdük bi fayda görmedim ne yapmalıyım bebegime cok acıyorum cok agrı cekıyor
...
Yazan sevda, +
slm benim bebişimde 27 günlük ve gaz problemi var her meme emmesinde kaka yapma istegi duyuyo ve kendini sıkıyo kakada yapamayınca aglıyo uyumuyo metsil,depridat ve enson fitili vererek ayrıca kendimde kayısı suyu ve sıcak şekerli süt içiyorumki bebegimin kaka yapmasını saglıyorum anca öyle uyuyo ikaka yapınca rahatlıyo.
...
Yazan SELMA GOKTEPE, +
selam benim bebeğim 47 günlük.. elimden geldiğince dut suyu ve rezene çayı içmeye çalışıyorum... hem rahatlatıcı hemde gaz çıkarmasına yardımcı oluyor.çörek otunuda yeni denedim oda gaz için çok iyi su ile kaynatıp bebeğime veriyorum kendimde içiyorum. onunda yararını gördüm. masaj yapmayıda ihmal etmeyelim
...
Yazan bebiş, +
benimkide cok gzlı dlirecem artık buna bi cözüm bulunmalı damlalar fayda etmiyor ancak fitillr uyutuyorum
...
Yazan seren, +
bebegim 2 aylik cok gazi var zinko damla kullaniyorum yine gecmiyo ne yapacam bilemiyorum smilies/cry.gif
...
Yazan aleyna, +
çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuzsmilies/smiley.gifsmilies/cheesy.gifsmilies/grin.gifsmilies/kiss.gif
...
Yazan büşra, +
tşk ederiz
...
Yazan burcu balsoy deniz, +
merhaba.benim
bebeğimde gaz
sorunu ilk 1 ayda
yoktu.yeni başladı
ve hiç durmuyor
uykusuzlukta var
tabi bende uykusuz
kalıyorm onunla
colinox damla aldım ama
fayda etmedi neyapmalıyım
bilemiyorum
...
Yazan murat-sazenuş, +
Öncelikle bilgiler için tş.kler bizim bebek de sürekli gaz var annes içikilotayı çok sever gaz yaptığını bilmiyorduk acaba çikilotadan kaynaklanan birşey mi bu gaz sorunu.
...
Yazan sena, +
merhaba ewt bnm bebeğimde kolikti ama geçtismilies/cheesy.gif

Yorum Yaz
Daha kucuk | Daha Buyuk

busy
 
Kimler Sitede
Şu anda 149 ziyaretçi ve 1 üye çevrimiçi
En Sevilenler