Bebeklerde Diş Çıkarma

Yaşamının ikinci altı ayında bebeği yetişkinliğe bir adım daha yaklaştıran çok önemli bir gelişme gözlenir. Emmeden çiğnemeye geçme! Aslında tam anlamıyla bir çiğneme olmasa da bir başlangıçtır. Yaşamının ilk aylarında bebeğin en önemli faaliyetinin emme olduğunu gördük. Dudaklar ve dilin egemen olduğu bir dünyada yaşamaktadır adeta... Ancak dişlerin görünmesiyle birlikte bu dünya altüst olur. Bu dönemde çok şey değişir bebek için. Dünyayla iletişim kurma biçimi bile..
Dişler genellikle altı ile sekizinci aylar arasında çıkmaya başlar, iki buçuk yaşına doğru da son bulur. Çoğunlukla önce alt orta kesici dişler görünür. Bunları üstteki iki karşılıkları izler. Sonra iki üst yan kesici diş, iki alt yân kesici diş gelir. On ikinci ile on altıncı aylar arasında, küçük azı dişleri, bundan dört beş ay sonra da köpek dişleri ağızdaki yerlerini alır. Yaşamın üçüncü yılının başında da sıra azı dişlerine gelir.
Çocuk, gelişiminin tüm diğer unsurlarında olduğu gibi, genel ve ortalama bir tablo bu doğal olarak... Bir bakmışsınız daha üç-dört aylıkken, ağzında minicik beyaz bir dişle size gülümsüyor. Bir diğeri de on üç aylık olduğu haldeyeni yeni diş çıkarma belirtileri gösteriyor.
Dişlerin erken veya geç çıkmalarında bir takım kalıtsal faktörler etkili olabilir. Bazı ailelerde hemen hemen tüm bebeklerinin erken veya hepsinin geç diş çıkardıkları gözlenmektedir. Ancak, iklime, beslenme rejimine vapısal özelliklere va da uygulanan tedavilere bağlı nedenler de söz konusu olabilir, insan vücudunun gelişme ritmi bazan öyle düzensiz ki yalnız kişiler arasında değil, aynı kişide de bu açıdan farklılıklar görülebilir. Bebeğiniz on-onbir aylık olduğu halde, hala ağzında tek bir diş yoksa, bu onun raşitik olduğu veya kalsiyum eksikliği çektiği, kemiklerinin zayıf kaldığı anlamına gelmez. Meraklanmadan sakin sakin bekleyin. Onun da sırası gelecektir.
Aynı şey, dişlerin çıkış sırası için de söylenebilir. Önce alt orta kesicilerin, ardından dört üst kesici dişin, sonra da iki alt kesici dişin çıktığını söyledik. Ama ille de bu sırada olacak diye bir kural yok. Bazı bebekler, alt kesicilerden önce, üsttekileri veya orta kesiciler yerine yandakileri önce çıkarırlar. Bu tür düzensizliklerin hiç bir önemi yoktur. Sıra ve zaman ne olursa olsun, bebeğinizin tüm dişleri ağzındaki yerini alacaktır.
Diş çıkarmanın en önemli yanı, bebeğin davranışları üzerindeki etkisidir. Bildiğiniz gibi, bebek açısından son derece rahatsız geçen bu dönemde, kaşınma isteği, diş etlerindeki acı biçareyi çılgına çevirir. ısırmaya yöneltir. Isırma bebek için suç şöyle dursun, son derece doğal, hatta yararlı bir harekettir, çiğnemenin başlangıcıdır, çünkü çiğnemek, bebek için yalnızca daha gelişmiş bir yemek "biçimi değil, aynı zamanda daha bağımsız, daha "cesur" sözün kısası daha farklı bir yaşam demektir. Çiğnemeye başlayan bebek, emme, meme, biberon dünyasının kapısını kapayıp, kendi gücüyle üstesinden geleceği bir bağımsızlık ve serüven dünyasının kapısını açmak üzeredir.


 

Yorumlar (9)Add Comment
...
Yazan emıne eker, +
merhaba benımde bır yasında oglum var daha hıc dısı yok bır ara ısırma ozellıgı vardı sımdı ısırmıyor da artık hıc bır belırtısı yok yanı telaslanmalımıyım acaba
...
Yazan mustafa erturk, +

Bebegimizin alt dişleri 9 aylıkken çıkti fakat su anda 12 aylık fakat üst dişleri çıkmadı şışkinlık var fakat diş yarıpta çıkamadı ne yapmalıyız teşekkürler
...
Yazan elvin, +
8.5 aylik kizim henüz dis cikarmadi 2.5 aydir yerleri belli sürekli biseyler isiriyor ama ortada dis yok nezaman cikacak disi sabirsizlikla bekliyorum.
...
Yazan naziş, +
merhaba hanımlar benimde 7 aylık bir oğlum var ilk önce üstten tek diş çıkarmaya başladı arkasından da alt dişini tek tek çıkarıyor vede çok huysuz geceleri uyuyamıyorum uykusunda sürekli ağlıyo sanırım 4 ünü birden çıkaracak ama çok sevimli gözüküyo
...
Yazan kamer, +
kızım 14 aylık henüz diş çıkarmadı normalde sakin olmasına rağmen birsüredir çok huzursuz sürekli ağzına birşeyler alıyor ve birkaç aydır üst dişleri oldukça şiş endişelenmelimiyim yoksa beklemelimi?
...
Yazan merklı, +
benim kızım 9 aylık alt dişi çıktı sanki şimdi üstdişleri çıkıyor ve çok hzursuz
...
Yazan zübeyde, +
benim bir oglum var enüz diş çıkartmadı 9 aylık dişleri ama çok kaşınıyor
...
Yazan Süleyman, +
1 yaş 1 aylık bir kızımız var. Diş çıkartma döneminde bizleri hiçbir zor durumda bırakmadı sorunsuz, ağrısız ve sızısız bir şekilde öncelikle üst 2 dişini çıkarttı. Biz anne ve babası olarak öncelikle alt taraftan diş beklerken üstten çıkan 2 dişi tesadüf sonrasında fark edip şaşırdık. Bu durum sizce normal mi? Bir hekime başvurmamız gerekiyormu=

Teşekkürler
...
Yazan serap şimşek, +
bebeğim altıncı ayını bitirmek üzere son bir haftadır sürekli parmaklarını emiyor ,huzursuz ve anne sütü almayı reddediyor ,diş çıkartıyor olabilirmi,ne yapmam gerekiyor.

Yorum Yaz
Daha kucuk | Daha Buyuk

busy
 
Kimler Sitede
Şu anda 88 ziyaretçi çevrimiçi
En Sevilenler